Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023

Geriausi daržovių kaimynai

2023/03/25


Tema nėra nauja, bet ne prošal prisiminti, kad kai kurie augalai kitų draugijos nepakenčia arba, atvirkščiai, kaip tik mėgsta. Specifiniai junginiai – fitoncidai gali teigiamai veikti greta augančius augalus: reguliuoti jų sėklų dygimą, daigų vystymąsi, atbaidyti kenkėjus ir padėti apsisaugoti nuo ligų. Taigi, artėjant sėjai metas susidaryti planelį, kas gali augti šalimais, o kas ne.

Bulvės

Geri kaimynai. Nuo senų laikų bulvių pasėlio pakraščiuose sėjamos pupos, kurios savo kvapu suklaidina ir atbaido kolorado vabalus.

Krienai savo fitoncidinėmis savybėmis bulves saugo nuo pačių pavojingiausių bulvių kenkėjų – spragšių, atbaido kolorado vabalus.

Čes­na­kai padeda apsisaugoti nuo maro, taip pat gelbėja nuo kolorado vabalų.

Neutralūs kaimynai. Pastarnokai, petražolės, morkos, burokėliai, svogūnai, baltagūžiai kopūstai. Blogi kaimynai. Ne itin palankus derinys, jei šalia bulvių būtų auginami pomidorai, saldžiosios paprikos, baklažanai (tos pačios šeimos augalai), taip pat agurkai ir kopūstinės daržovės.

Žirniai

Blogi kaimynai. Žirniai nemėgsta konkuruojančios ankštinių augalų kaimynystės. Jiems ne draugai ir baklažanai, saldžiosios paprikos, bulvės, pomidorai, porai, svogūnai,– šios daržovės silpnina žirnių augimą.

Geri kaimynai. Geriausi daržo kompanionai žirniams – pankoliai (apsaugantys nuo žirnių vaisėdžių), įvairios kopūstinės daržovės, gūžinės salotos, lapiniai burokėliai, morkos.

Sėjant žirnius plačiau, į kiekvieną tarpueilį galima pasėti morkų, kurios išskirdamos morkoms būdingus eterinius aliejus, saugos žirnius nuo vaisėdžių. Taip gaunama dviguba nauda, nes morkų nereikės tręšti, dirvoje pakaks azoto. Tad žirniams nuderėjus iš dirvos jų neišraukite, tik nupjaukite nudžiūvusią lapiją.

Neutralūs kaimynai. Agurkai, trūkažolės, lapiniai burokėliai, petražolės, salierai, špinatai.

Kopūstinės daržovės

Geri kaimynai. Baltagūžiai, raudongūžiai, briuseliniai kopūstai gerai darže sutaria su bulvinių šeimos atstovais, baklažanais, saldžiosiomis paprikomis, pomidorais, savo fitoncidinėmis medžiagomis atbaidančiais kopūstines muses, baltukus ir pelėdgalvius. Iš svogūninių daržovių geriausiai sutaria su porais, atbaidančiais tripsus.

Jiems patinka, kai greta jų auga pasėtos daržovės su seklia šaknų sistema: žirniai ir pupelės (papildomai kopūstus aprūpinantys azotu), gūžinės salotos, lapiniai burokėliai, špinatai, agurkai. Kopūstų lysvėse, kaip augalai sanitarai, labai laukiamos ir mylimos kanapės, at­bai­dančios ko­pūs­ti­nius bal­tukus, ir mėtos, apsaugančios ropes ir kitas kopūstines daržoves nuo baltukų, pelėdgalvių ir amarų.

Blogi kaimynai. Visiškai nepakenčia svogūnų ir česnakų artimos kaimynystės.

Neutralūs kaimynai. Kopūstinės daržovės neutraliai reaguoja į šalia auginamas bulves, pankolius, morkas.

Ridikėliai ir ridikai

Blogi kaimynai. Ridikėliai ir ridikai nepakenčia agurkų, kurie apvagia kaimynus, įsisavindami jiems skirtas maisto medžiagas. Taip pat nemėgsta šalia pasėtų kitų veislių ridikėlių ar ridikų. Nekenkia, bet ir nedžiugina pankoliai, trūkažolės, bulvės, česnakai, porai, svogūnai, pupos, burokėliai, salierai.

Geri kaimynai. Tokių yra daug. Tai baklažanai, saldžiosios paprikos, pomidorai, salierai, špinatai, salotos, krapai, žiediniai kopūstai, pupelės, žirniai. Tarp augalų yra abipusis ryšys – ridikėliai savo aromatu atbaido nuo salotų ir špinatų amarus, o salotos, špinatai visiškai silpnu vos juntamu kvapu, priešingu ridikėliams, nukreipia sprages į kitą pusę, taip apsaugodamos ridikėlius nuo jų invazijos. Aromatingieji krapai stipriu kvapu saugo ridikus nuo baltukų ir kitų kenkėjų.

Rau­do­nie­ji burokėliai

Blogi kaimynai. Greta burokėlių netinka auginti pankolių ir porų, kurie savo aromatinėmis medžiagomis slopina burokėlių augimą ir vystymąsi.

Geri kaimynai. Burokėliai gerai augs darže, jei šalia jų pasėsite pupelių ir žirnių (aprūpinančius papildomai azotu), agurkų (neutraliu kvapu atbaidys amarus), ropinių kopūstų (savo kvapu atbaido runkelines sprages) ar pasodinsite čes­na­kų ir svogūnų.

Neutralūs kaimynai. Burokėliai daugiau turi neutralių kaimynų nei labai gerų. Jų neužgoš darže ir neslopins augimo baklažanai, bulvės, paprikos, pomidorai, žiediniai ir briuseliniai kopūstai bei kitos kopūstinės daržovės, gūžinės salotos, lapiniai burokėliai, špinatai, morkos, salierai, petražolės.

Morkos

Geri kaimynai. Be minėtųjų žirnių morkoms tinka ir turintys fitoncidinių medžiagų svogūnai, česnakai, porai, šalavijai, raudonėliai, kurie nuo jų atbaidys morkines muses. Mėtos ir ridikai saugos nuo amarų, o pomidorai nuo kenkėjų ir grybinių ligų. Nasturtės sėjamos eilėmis, norint išvengti morkų šakniavaisių fuzariozės.

Dalį morkų galima pasėti žymiai anksčiau – balandžio viduryje ir priešingai – vėliau, birželio pradžioje, taip galima išvengti morkinių musių antpuolio.

Pomidorai

Geri kaimynai. Pomidorai gerai sutaria su visiškai kitokį aromatą turinčiomis daržovėmis, pupelėmis, kopūstinėmis daržovėmis, ropiniais kopūstais, lapiniais burokėliais, špinatais, morkomis, petražolėmis, salierais. Salierinių šeimos augalai gelbsti nuo amarų. Ypač geri bičiuliai – bazilikai ir serenčiai, česnakai, porai, atbaidantys pomidorus nuo amarų, tripsų, erkučių ir baltasparnių, o serenčiai dar ir nuo nematodų. Gali augti šalia trūkažolių, pupų, pastarnokų, burokėlių ir svogūnų.

Blogi kaimynai. Žirniai, pankoliai, agurkai, reikalaujantys kiek kitokių augimo sąlygų, giminingi augalai – bulvės, paprikos, baklažanai.

Agurkai

Blogi kaimynai. Agurkai nemėgsta baklažanų, bulvių, paprikų, pomidorų kaimynystės, nes šie augalai stelbia agurkų augimą, jiems reikia sausesnės aplinkos ir dirvos. Agurkai vengia ir ridikėlių kaimynystės, nes kryžmažiedžiams būdingi eteriniai aliejai slopina agurkų augimą.

Geri kaimynai. Agurkams gerą kaimynystę sudaro kopūstinės daržovės, krapai saugo nuo baltasparnių ir erkučių, o česnakai ir svogūnai atbaido kenkėjus bei saugo nuo pašaknio ligų.

Šalia agurkų gali augti žirniai, pupelės, pupos, morkos, pastarnokai, petražolės, ropiniai kopūstai.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/06/10

Pyktį ant greičio matuoklio išliejusiam BMW vairuotojui – beveik 41 tūkst. eurų bauda

Teismas vakar paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo 23 m. klaipėdietis pripažintas kaltu dėl viešosios tvarkos pažeidimo bei dėl beveik 41 tūkst. eurų vertės turto sugadinimo.
2023/06/10

Antaninių išvakarėse – Antanų staigmenos

Tradicinėms literatūrinėms Antaninėms besiruošiantis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus birželio pradžioje sulaukė staigmenų rinkiniams praturtinti. Lyg žinia iš Anapus, kur nukeliavę didieji Anykščių...
2023/06/10

Aptartos tvarumo gyvulininkystėje problemos

Kokius sprendimus turėtų priimti ūkininkai siekdami tvarumo gyvulininkystėje? Kokios naujausios technologijos turėtų būti pasitelkiamos? Ką atskleidžia naujausi moksliniai tyrimai? Ar gyvulininkystė gali padėti išsaugoti biologinę įvairovę?...
2023/06/10

Vargas dėl parduoto naudoto automobilio

Šiaulių apygardos teismas birželio 7 d. paskelbė nutartį apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl naudotos transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo, restitucijos taikymo ir žalos atlyginimo.
2023/06/10

Kaip įveisti mišką savo ne miško žemėje? Nuo ko pradėti?

Žmones, kurie turi nenaudojamos žemės ir neketina užsiimti žemės ūkiu, Valstybinė miškų tarnyba (VMT) skatina įveisti joje mišką. Taip jie ne tik gautų asmeninės naudos, bet ir prisidėtų prie Lietuvos miškingumo didinimo. VMT ...
2023/06/10

Šventinis balionėlis atlieka tampa vos paleistas į orą

Vis dar dažno švenčių atributo – helio ar oro balionų – tikrai reikėtų atsisakyti: absoliučiai visi paleisti balionai galiausiai kažkur nusileidžia, tik jų atliekas labai retai kas surenka. Todėl, baigiantis mokslo metams ir pra...
2023/06/10

Vilainių tilto Kėdainiuose rekonstrukcija artėja prie pabaigos

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) informuoja, kad valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 229 Aristava–Kėdainiai–Cinkiškiai 5,151 km tilto rekonstrukcija artėja į pabaigą. Eismą tiltu planuojama paleisti bi...
2023/06/10

NVSC: ką būtina žinoti apie cheminį užterštumą?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) reaguodamas į tai, kad sulaukia pavėluotų pranešimų apie cheminį užterštumą gyvenamosios ar visuomeninės paskirties patalpose, ragina asmenis, kai randamas įtartinas radinys, iš...
2023/06/10

Daugiau nei 205 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paramos

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus...