Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Sekmadienis, 8 Grd 2024
Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Sekmadienis, 8 Grd 2024

 Eglė ir Laimis Bubeliai
Konkurso „Metų ūkis 2024“ laureatai Eglė ir Laimis Bubeliai.

Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė  

Geriausia Joniškio rajono ūkininkė – buvusi mokytoja

2024/11/04


Joniškio r. Gasčiūnų k. ūkininkai Eglė ir Laimis Bubeliai šiais metais konkurse „Metų ūkis 2024“ pelnė pirmąją vietą. Trijų ūkių šeimininkai yra tėvas Pranas Užkuraitis ir dvi jo dukros, Eglė ir Ugnė. Šeimos ūkyje augina žiemines kultūras – rapsus, kviečius, miežius, sėja žirnių, pupų, avižų, augina braškes, smidrus. Ūkininkai taiko naujoves, išbando įvairių veislių kultūras. Buvusi informatikos ir matematikos mokytoja yra viena geriausių ūkininkių Žiemgalos krašte.

Sėmėsi iš tėvų

Geriausia Joniškio r. ūkininkė E. Bubelienė yra baigusi kelis aukštuosius mokslus, jos pedagoginis stažas – 16 metų. Pabaigusi tuomečio Šiaulių pedagoginio instituto pirmąjį kursą, nuo 2006 m. ji pradėjo dirbti Joniškio r. Rudiškių pagrindinėje mokykloje informacinių technologijų mokytoja. Vėliau gimtojo kaimo Gasčiūnų pagrindinėje mokykloje moksleivius mokė ne tik informacinių technologijų ir matematikos, bet keletą metų buvo atsakinga už mokinių ugdymą – jai buvo patikėtos pavaduotojos ugdymui pareigos.

„Ūkininko patarėjui“ E. Bubelienė, prisiminusi pedagoginį darbą, atvirai pasakojo, kad jai patiko mokytojauti, mylėjo vaikus, tačiau ji bodėjosi pertekliniais biurokratiniais reikalavimais, be to, mokytojos atlyginimas tada buvo labai mažas.

Sumani mokytoja 2007 m. įkūrė savo ūkį. Pasinaudojusi jaunojo ūkininko programa, įsigijo pirmąją techniką. ŪP pašnekovė sakė, kad ji yra veržli, smalsi ir aktyvi, neskaičiuoja darbo valandų, todėl ieškojo geriausio sprendimo – toliau dirbti mokytoja ar ūkininkauti. Pasirinko duonos augintojos kelią. Kaip dirbti žemę ir kokias kultūras auginti, E. Bubelienei geriausiai patarti galėjo tėvai Asta ir Pranas Užkuraičiai, kurie ūkininkavo nuo 1996 metų. P. Užkuraitis – vienas pažangiausių ūkininkų Joniškio r., prieš keliolika metų konkursuose „Metų ūkis“ pelnęs I ir II vietas.

Pradedančiajai ūkininkei pravertė tėvų žinios ir jų sukaupta patirtis. Tėvas yra inžinierius-mechanikas, jo ūkininkavimo patirtis – 28 metai. Mama buvo ūkio buhalterė. E. Bubelienė iš jos mokėsi, kaip reikia tvarkyti ūkio finansus, pildyti įvairius žurnalus. Tėvų ūkis yra Gasčiūnų k. Pasak ŪP pašnekovės, jie atkakliai, neskaičiuodami laiko kūrė savo ūkį, daug investicijų paskyrė valdoms modernizuoti. Bendras šeimos ūkis gana didelis – tėvas ir dvi dukros deklaruoja 700 ha, augina grūdines ir ankštines kultūras, nemažos yra braškių plantacijos, augina ir smidrus. Didelio šeimos ūkio buhalteriją mama patikėjo tvarkyti Eglei. Jos svarbiausias tikslas – išlaikyti šeimos ūkio gyvybingumą, dirbti efektyviai ir sugebėti uždirbti.

E. Bubelienė aktyviai dalyvauja Lietuvos ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus veikloje.

Gamybos centras bendras

Geriausia šių metų Joniškio r. ūkininkė E. Bubelienė ŪP pastebėjo, kad duonos augintojams keliami pertekliniai reikalavimai, todėl sudėtinga sėkmingai plėtoti žemės ūkį, vadovaujantis Žemės ūkio ministerijos nerealiais nurodymais ar mokymų tezėmis, kai realiam darbui reikia konkrečių patarimų, sėkmingo ūkininkavimo pavyzdžių. Eglei jos tėvas iki šiol yra pats geriausias patarėjas, leidžia suklysti ir pačiai daryti išvadas. Gyvenimo pamokos yra labai vertingos. Jeigu reikia patarimų, kreipiasi ir į ŽŪK „Joniškio aruodas“ agronomę, mat tėvas yra to kooperatyvo narys.

Be abejo, ūkininkai kiekvienais metais nuolat domisi žemės ūkio sektoriaus naujovėmis, mat būtinai reikia atsižvelgti į klimato kaitą ir rinkos pokyčius.

E. Bubelienė baigė ir ūkininkavimo kursus, skaito daug specialiosios literatūros. Kartu su tėvu dalyvauja lauko dienose, žemės ūkio technikos parodose, įvairiuose renginiuose. Vėliau kartu analizuoja surinktą informaciją, stengiasi naujoves išbandyti savo ūkiuose. Būna visko: rezultatai kartais stebina, kartais – nuvilia. Ką beaugintų, ūkininkė renkasi kelias veisles. Šį rudenį pasėjo penkių veislių žieminius kviečius. ŪP pašnekovė minėjo, kad šį sezoną pasisekė užauginti po 11 t/ha ir daugiau žieminių kviečių. Ūkininkei kilo abejonių, ar verta taip kviečius auginti. Sakė, to nebedarys, nes puikiai moka skaičiuoti visas išlaidas ir pajamas. Nusprendė, jog rizikuoti reikia protingai.

Tėvo ir jo dviejų dukterų – Eglės ir Ugnės – ūkių gamybos centras yra bendras. Turi tris kombainus, tėvas vieną jų išvairuoja į javų laukus, padeda nuimti derlių. Yra keturi sandėliai, kuriuose telpa iki 8 tūkst. t grūdų. Tėvas 2004 m. įsigijo grūdų džiovinimo ir valymo įrangą, parduoti paruoštą trijų ūkių produkciją pristato tiesiai į Rygos uostą.

ŪP pašnekovė minėjo, kad ūkis turi savo svarstykles. Ji yra sukūrusi programą, kurios pagalba telefonu iš bet kurios vietos gali stebėti laukų derlingumą, turimą sandėlyje grūdų kiekį. Šių metų naujovė – iš kiekvienos transporto priemonės, parvežančios iš laukų grūdus, buvo imami derliaus kokybės tyrimai, todėl galėjo paskirstyti, kur ir kokios kokybės grūdus supilti sandėliavimo patalpose.

Ūkininkai Bubeliai deklaruoja 300 ha, nuosavos žemės plotai nedideli – tik 10 ha. Beveik visi dirbami laukai yra netoli ūkio centro, nutolę iki 5 km, nereikia toli važiuoti, taupomas ir laikas, degalų sąnaudos. Žemei dirbti, derliui nuimti turi reikalingą techniką, tik iš tėvo išsinuomoja savaeigį purkštuvą.

E. Bubelienė pasakojo, kad jau aštuonerius metus dirbamų laukų nebearia plūgu, pasirinko neariamąją žemės dirbimo technologiją. Stengiasi tausoti dirvožemį, nenualinti dirbamos žemės, yra atlikti agrocheminiai dirvožemio tyrimai, sudaryti tręšimo žemėlapiai, trąšos beriamos pagal nustatytas normas, griežtai laikomasi sėjomainos reikalavimų.

Ūkininkės tikslas – išlaikyti kuo aukštesnį ūkio gyvybingumo rodiklį, todėl tręšimus planuoja priklausomai nuo rinkos kainų. Ji sakė, kad yra skaičiuojantis žmogus, rizikuoja protingai. Stengiasi derlių parduoti palankiomis kainomis, formules fiksuoja vienu laikotarpiu, o kainas – kitu, laikosi pasiteisinusios sistemos. Žino savo derliaus savikainą, nuo to priklauso, kiek procentų derliaus kokiu laikotarpiu bus parduodama. Kasdien stebi rinkos informaciją.

Bendri darbai ir pomėgiai

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Verslas