Ashburn +28,2 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024
Ashburn +28,2 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024

Ginkmedis – solidus sodybos akcentas, alėjų ir net alpinariumų puošmena

2023/05/01


Prasidėjus naujam sodininkavimo ir miško sodinimo sezonui, šurmuliuojant mugėms, bruzdant kaimynams, kyla noras ir savo kieme pasodinti vieną kitą medelį. Neretai dairomės kažko įdomesnio, retesnio mūsų kraštuose. Tikrai neapsiriksite sodyboje pasodinę ginkmedį – graži medžio laja suteiks jaukaus pavėsio vasarą, o rudenį džiugins ryškus lapų auksas.

Ginkmedis – seniausia žinoma medžių rūšis, egzistavusi dar prieš 270 milijonų metų permo periodu. Dėl savo rūšies amžiaus dar vadinamas „gyvąja iškasena”. Savaime šie medžiai auga Tolimuosiuose Rytuose. Lietuvoje jie aklimatizuoti prieš kelis šimtmečius, o pats seniausiais mūsų krašte auga Švėkšnos dvaro parke. Jam jau apie 120 metų, jis dvaro parke pasodintas XX a. pradžioje. Žinoma, tai nepalyginamai jaunas medis, nes savo tėvynėje vešantys ginkmedžiai amžių skaičiuoja tūkstantmečiais. Gana senų dviskiaučių ginkmedžių dar galime pamatyti Kauno botanikos sode ir privačiose sodybose.

Šis medis lengvai atpažįstamas iš tarsi raukiniai banguotų ir ties viduriu skeltų lapų. Jų dekoratyvumą pabrėžia nuo kotelio į pakraščius tarsi spinduliai tankiai įspaustos gyslos, todėl lapas atrodo lyg gofruotas. Jis toks gražus, kad jo forma dažnai naudojama juvelyrikoje, audinių raštuose, interjero dekoro detalėse. O nuo medžių nukritę lapai floristo rankose gali tapti meno kūriniu. Džiūdami jie nepraranda spalvos ir formos, todėl namus gali puošti visą žiemą ir ilgiau.

Ginlmedis užauga didelis, skirtingų veislių siekia nuo 10 m iki 20 m, ir yra ilgaamžis. Atradęs vietą sodyboje, sukuria aplinkai ne mažiau solidų įvaizdį nei ąžuolas.

Bet jei kiemas nedidelis, puikiai tiks kompaktiškos rutulinės arba kūginės lajos medelis. Puošnus ir dekoratyvus augalas derės nedideliame želdyne ar net alpinariume. Specialiai jiems skirti medeliai lėtai auga.

Tačiau norintiesiems sklype sukurti alėją, selekcininkai yra išvedę ir koloninės formos ginkmedžių. Jie greitai auga, formuoja siaurą ir kompaktišką lają.

Ginkmedžio sėklos

Dviskiaučiai ginkmedžiai ge­riausiai auga saulėtose, šiltose, nuo vėjų apsaugotose vietose, mėgsta vandeniui laidų, vidutinio sunkumo, humusingą, kalkingą, pakankamai drėgną, pries­mėlio ir priemolio dirvožemį. Sunkiai auga molingose, šlapiose augavietėse.

Prieš sodinant jaunus augalus į duobes reikia įpilti trąšaus komposto – su­maišykite jį su vietine žeme. Pirmaisiais metais jaunam augalui reikia sudaryti dalinį šešėlį, gausiau laistyti, o palaisčius purenti pomedį. Nepamirškite ir pamulčiuoti.

Saugant jaunų augalų šaknis prieš žiemą dar papildomai pamulčiuokite, kamienus apriškite saulę atspindinčiomis medžiagomis.

Šiuos gana jautrius augalus geriausia sodinti pavasarį. Ginkmedžiai gerai auga ir miesto sąlygomis, jie pa­kantūs padidėjusiai sieros dioksido koncentracijai ore.

 

 

„Rasų“ inf.

Asociatyvios 123rf nuotr.

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Politika