Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023

Ginkmedis – solidus sodybos akcentas, alėjų ir net alpinariumų puošmena

2023/05/01


Prasidėjus naujam sodininkavimo ir miško sodinimo sezonui, šurmuliuojant mugėms, bruzdant kaimynams, kyla noras ir savo kieme pasodinti vieną kitą medelį. Neretai dairomės kažko įdomesnio, retesnio mūsų kraštuose. Tikrai neapsiriksite sodyboje pasodinę ginkmedį – graži medžio laja suteiks jaukaus pavėsio vasarą, o rudenį džiugins ryškus lapų auksas.

Ginkmedis – seniausia žinoma medžių rūšis, egzistavusi dar prieš 270 milijonų metų permo periodu. Dėl savo rūšies amžiaus dar vadinamas „gyvąja iškasena”. Savaime šie medžiai auga Tolimuosiuose Rytuose. Lietuvoje jie aklimatizuoti prieš kelis šimtmečius, o pats seniausiais mūsų krašte auga Švėkšnos dvaro parke. Jam jau apie 120 metų, jis dvaro parke pasodintas XX a. pradžioje. Žinoma, tai nepalyginamai jaunas medis, nes savo tėvynėje vešantys ginkmedžiai amžių skaičiuoja tūkstantmečiais. Gana senų dviskiaučių ginkmedžių dar galime pamatyti Kauno botanikos sode ir privačiose sodybose.

Šis medis lengvai atpažįstamas iš tarsi raukiniai banguotų ir ties viduriu skeltų lapų. Jų dekoratyvumą pabrėžia nuo kotelio į pakraščius tarsi spinduliai tankiai įspaustos gyslos, todėl lapas atrodo lyg gofruotas. Jis toks gražus, kad jo forma dažnai naudojama juvelyrikoje, audinių raštuose, interjero dekoro detalėse. O nuo medžių nukritę lapai floristo rankose gali tapti meno kūriniu. Džiūdami jie nepraranda spalvos ir formos, todėl namus gali puošti visą žiemą ir ilgiau.

Ginlmedis užauga didelis, skirtingų veislių siekia nuo 10 m iki 20 m, ir yra ilgaamžis. Atradęs vietą sodyboje, sukuria aplinkai ne mažiau solidų įvaizdį nei ąžuolas.

Bet jei kiemas nedidelis, puikiai tiks kompaktiškos rutulinės arba kūginės lajos medelis. Puošnus ir dekoratyvus augalas derės nedideliame želdyne ar net alpinariume. Specialiai jiems skirti medeliai lėtai auga.

Tačiau norintiesiems sklype sukurti alėją, selekcininkai yra išvedę ir koloninės formos ginkmedžių. Jie greitai auga, formuoja siaurą ir kompaktišką lają.

Ginkmedžio sėklos

Dviskiaučiai ginkmedžiai ge­riausiai auga saulėtose, šiltose, nuo vėjų apsaugotose vietose, mėgsta vandeniui laidų, vidutinio sunkumo, humusingą, kalkingą, pakankamai drėgną, pries­mėlio ir priemolio dirvožemį. Sunkiai auga molingose, šlapiose augavietėse.

Prieš sodinant jaunus augalus į duobes reikia įpilti trąšaus komposto – su­maišykite jį su vietine žeme. Pirmaisiais metais jaunam augalui reikia sudaryti dalinį šešėlį, gausiau laistyti, o palaisčius purenti pomedį. Nepamirškite ir pamulčiuoti.

Saugant jaunų augalų šaknis prieš žiemą dar papildomai pamulčiuokite, kamienus apriškite saulę atspindinčiomis medžiagomis.

Šiuos gana jautrius augalus geriausia sodinti pavasarį. Ginkmedžiai gerai auga ir miesto sąlygomis, jie pa­kantūs padidėjusiai sieros dioksido koncentracijai ore.

 

 

„Rasų“ inf.

Asociatyvios 123rf nuotr.

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...
2023/10/01

Vaisių, daržovių bei pieno produktų vartojimas skatinamas jau šešerius metus

Kiekvienais metais vis daugiau ugdymo įstaigų įsitraukia į Programos „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ veiklas. Vis daugiau vaisių ir daržovių, pieno ir pieno produktų vaikai su...
2023/10/01

Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno vartus ir išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriu...
2023/10/01

Tyrimas: gyventojai aiškiau atpažįsta finansinius sukčius

Su įvairiais sukčiavimo atvejais susiduria daugiau nei 9 iš 10 Lietuvos gyventojų, nemaža dalis jų atpažįsta ir dažniausiai pasitaikančias finansinio sukčiavimo apraiškas. Tokius rezultatus atskleidžia šių metų rugsėjį Pinigų ...