Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

„Girios aido“ kūrėjui A. Valavičiui sukanka 90

2023/11/19


Miškininkui, atkurtos Lietuvos miškininkų sąjungos pirmajam prezidentui, miško muziejaus „Girios aidas“ kūrėjui, Druskininkų Garbės piliečiui Algirdui Valavičiui lapkričio 20-ąją sukanka 90 metų.

Algirdas Valavičius gimė Margavonių kaime, Šeduvos rajone, eigulio šeimoje. Mokėsi Areiniškių, Šeduvos, Gruzdžių, Šiaulių, Panevėžio mokyklose. Įstojo į Lietuvos žemės ūkio akademijos miškų ūkio fakultetą, kurį baigė 1958-aisiais. Paskirtas Neringos Miškų ūkio Nidos girininku įstengė apsodinti 64 metrų aukščio pustomą Parnidos kopos dalį. 1960 m. perkeltas vyriausiuoju miškininku į Druskininkų miškų ūkį. Be kitų svarių darbų, čia jis skatino miško rekreacinės įrangos praktinius darbus girininkijose, ėmėsi miško muziejaus „Girios aido“ projekto, rekreacinių – gydomųjų takų įrengimo Abromiškių parke. 1965 m. jo sukurta plačiaeilė agrotechninė miško daigynų sėjamoji buvo pripažinta išradimu. 1972 m. už nuopelnus išradimų srityje, vaisingą mokslinio tyrimo darbą, mokslo ir technikos laimėjimų įdiegimą gamyboje A. Valavičiui buvo suteiktas Lietuvos nusipelniusio išradėjo Garbės vardas.

Miškininkas sumanė ir paruošė miško muziejaus projektą, vadovavo statyboms. 1972 m. pradėjo veikti „Girios aidas“ – miškininkystės ir gamtosaugos populiarinimo centras, sulaukęs daugybės lankytojų iš įvairių pasaulio šalių.

A. Valavičius intensyvų mokslinį darbą užbaigė 1970 m. apgindamas žemės ūkio mokslų kandidato disertaciją, kuri Lietuvos mokslo taryboje 1995 m. nostrifikuota suteikiant agrarinių mokslų daktaro laipsnį. 1990 m. buvo išrinktas atkurtos Lietuvos miškininkų sąjungos (LMS) prezidentu. Nuolat rašė mokslinius ir populiarius straipsnius į spaudą, skaitė paskaitas gamtosaugos, miškininkystės, gamtos gydomųjų veiksnių, sveiko gyvenimo būdo temomis.

1992 m. sudegus „Girios aido“ nameliui, atsisakė LMS prezidento pareigų ir pradėjo veiklą atstatymo fonde. Paruošė naują, daugiau nei tris kartus erdvesnį „Girios aido“ muziejaus eskizą ir per 2 metus jį atstatė. Už iniciatyvų ir intensyvų visuomeninį bei mokslinį darbą miškininkystės srityje, už agrotechninius išradimus, už „Girios aido“, kaip miškininkystės ir gamtosaugos sklaidos centro, įkūrimą ir ilgametį vadovavimą Druskininkų savivaldybės taryba 2004 m. A. Valavičiui suteikė Druskininkų Garbės piliečio vardą.

Girios aidas

Miško muziejus „Girios aidas“ – puiki vieta iš arti pažinti Dzūkijos gamtą ir supažindinti vaikus su miško gyvūnais, vabzdžiais, paukščiais ir augalais. Muziejuje įrengti interaktyvūs žaidimai ir fone skambantys gamtos garsai vėliau leis Jums atpažinti bet kurio paukščio čiulbėjimą. Krašto gamtą pažinti padeda ne tik nuolatinės ekspozicijos, bet ir papildomai rengiamos medžio drožybos, kalvystės, keramikos, gintaro darbų ir kitos parodos bei muziejaus bibliotekoje esančios knygos.

Girios aidas

Miško pasivaikščiojimo take aplink muziejų eksponuojamos medinės skulptūros, stogastulpiai, suoliukai ir kiti dekoratyvūs medžio drožiniai, kurių autoriai – žinomi šalies tautodailininkai A. Česnulis, S. Vaida, A. Lastauskas, A. Raugala, J. Videika ir kiti.

Girios aidas

 

ŪP portalo inf.

Muziejaus, Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centro nuotraukos

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...