Kaunas -3,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 14 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 14 Grd 2024

Glifosatas tebekaitina aistras

2023/10/21


Europos Komisija (EK) Europos Parlamentui (EP) pasiūlė dar 10 metų pratęsti glifosato naudojimą Europos Sąjungos (ES) šalyse. Tačiau kol kas dėl to niekaip nepavyksta susitarti. Pasiūlymo aptarimas EK Augalų, gyvūnų, maisto ir pašarų nuolatiniame komitete (SCoPAFF) baigėsi niekuo – valstybių narių atstovai neišreiškė nuomonės, ar jie pritaria EK iniciatyvai, ar jai prieštarauja.

Kvalifikuotos balsų daugumos SCoPAFF posėdyje nesurinko nei EK siūlomas glifosato naudojimo įteisinimas dar 10 metų, nei prieštaravimas tam. Todėl artimiausiomis savaitėmis EK siūlymo aptarimo procedūra bus tęsiama. Norima, kad galutinė EP nuomonė dėl EK pasiūlyto reglamento projekto būtų suderinta iki metų pabaigos.

Kaip „Ūkininko patarėjas“ rašė, EK pasiūlė įteisinti glifosato naudojimą dar 10 metų gavusi Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA) ir Europos maisto saugos agentūros (EFSA) išvadas, kuriose teigiama, kad nėra mokslinių įrodymų, jog glifosatą reikėtų priskirti prie kancerogenų. Todėl esą nėra svarbių priežasčių, kodėl nebūtų galima pratęsti jo naudojimą ES valstybėse narėse dar 10 metų.

EK, siūlydama pratęsti glifosato naudojimą, kartu pasiūlė suteikti daugiau galimybių valstybėms narėms stebėti glifosato poveikį pasėliams, smulkiems žolėdžiams gyvūnams, leisti joms pačioms įvertinti netiesioginį poveikį biologinei įvairovei bei požeminio ir paviršinio vandens apsaugos poreikį. Tačiau vieningai visoje ES būtų uždrausta glifosatą naudoti grūdams džiovinti.

Pasak EK narės, atsakingos už sveikatą ir maisto saugą, Stellos Kyriakides, net ir pratęsus leidimą naudoti glifosatą dar 10 metų, tai nereikštų, jog jau nebus galima šio leidimo atšaukti, jei atsiras naujų mokslu pagrįstų įrodymų apie šios medžiagos kancerogeniškumą.

Po SCoPAFF posėdžio žemdirbių organizacijos COPA ir COGECA išplatino pranešimą, kuriame valstybes nares paragino prisiimti atsakomybę ir atsižvelgti į EK pirmininkės Ursulos von der Leyen siekį depolitizuoti diskusijas žemės ūkio klausimais. „Koks bebūtų galutinis sprendimas dėl glifosato naudojimo pratęsimo, vis vien valstybės narės privalės susitaikyti su tuo, kad iki šiol nėra jokios lygiavertės alternatyvos šiam herbicidui, o be jo daugelis žemės ūkio praktikų, ypač dirvožemio apsauga, taptų sudėtingos, todėl ūkininkai neturėtų jokių sprendimų“, – teigiama COPA ir COGECA pranešime spaudai.

 

ŪP informacija

Dalintis