Columbus +23,2 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 31 Spa 2024
Columbus +23,2 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 31 Spa 2024

Glifosato byloje teisėjai palaikė „Bayer“: akcijų biržos reagavo iš karto

2024/08/21


Chemijos milžinė „Bayer“ Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), Pensilvanijos valstijos apeliaciniame teisme Filadelfijoje laimėjo teisinį ginčą dėl herbicido veikliosios medžiagos glifosato. Jei teisėjų sprendimą palaikytų JAV Aukščiausiasis Teismas, būtų atmesti dar tūkstančiai bendrovei iškeltų ieškinių.

Į glifosato turinčio herbicido „Roundup“ etiketę „Bayer AG“ neprivalėjo įtraukti įspėjimo apie galimą vėžio riziką, augalų apsaugos produktai (AAP) buvo ženklinami pagal federalinės vyriausybės reikalavimus – toks rugpjūčio 15 d. JAV Pensilvanijos valstijos apeliacinio teismo Filadelfijoje verdiktas.

Ar turi būti įspėjamasis užrašas dėl vėžio rizikos?

Tai svarbiausias ginčo objektas: tūkstančiai amerikiečių tvirtina, kad herbicido, kurio veiklioji medžiaga yra glifosatas, etiketėje turi būti įspėjimas apie galimą vėžio riziką. O tokio įspėjamojo užrašo nėra, todėl ligos atveju kompanija privalanti prisiimti atsakomybę.

Pasak „Reuters“, dabar Vokietijos bendrovė „Bayer“ iškovojo teisinę pergalę, atribojant jos atsakomybę nuo teiginio, kad piktžolių žudikas „Roundup“ sukelia vėžį.

Apeliacinis teismas atmetė Pensilvanijos kraštovaizdžio specialisto Davido Schaffnerio ieškinį dėl to, kad „Bayer“ padalinys „Monsanto“ esą pažeidė valstijos įstatymus, nes ant „Roundup“ etiketės nebuvo įspėjamojo užrašo apie vėžio riziką. Schaffneriui diagnozuota piktybinė liga – ne Hodžkino limfoma. Vyras kartu su sutuoktine Teresa „Bayer“ į teismą padavė 2019 m., iš dalies ir dėl to, kad liga paveikė sutuoktinių santykius.

Milijardai dolerių kompensacijoms

Vokietijos bendrovė Amerikoje su bylinėjimosi dėl „Roundup“ iššūkiais susiduria nuo 2018 m., kai už 63 mlrd. JAV dolerių įsigijo „Monsanto“. 2020-aisiais didžioji dalis teisinių ginčų buvo išspręsta ieškovams sutikus sumokėti 10,9 milijardo JAV dolerių kompensaciją. Tačiau „Bayer“ vis dar susiduria su bylinėjimosi sunkumais. Kaip nurodo pati kompanija, šių metų liepos viduryje jos dukterinė įmonė „Monsanto“ visiškai ar beveik atsiskaitė su daugeliu ieškovų. Iš apie 172 tūkst. ieškinių buvo patenkinta (ar atmesta) apie 114 tūkst.  

Įvairiose JAV valstijose užbaigti 23 teismo procesai dėl „Roundup“, iš jų keturiolikoje bylų „Monsanto“ vardu pasiekti palankūs rezultatai (vienu atveju vėliau pergalė anuliuota apeliacine tvarka), o devyniuose teisminiuose procesuose ieškovams buvo priteista sumokėti milijardus dolerių kompensacijų.

Įsigydama „Monsanto“ Vokietijos bendrovė žinojo apie laukiančius iššūkius, bylinėjimuisi dėl glifosato pasekmių atidėjo apie 16 milijardų JAV dolerių, primena „Agrarheute“. Pasak ekspertų, dabartinis Filadelfijos apeliacinio teismo nutarimas leidžia labiau tikėtis, kad šių lėšų užteks ir kad bendrovė nepatirs jokių naujų išlaidų.

Tikėtina, kad bylą dėl įspėjimo apie herbicido keliamą riziką gali imtis nagrinėti JAV Aukščiausiasis Teismas, nors klausimas dar atviras. Jei teisėjai pritartų Filadelfijos apeliacinio teismo argumentams, tikimasi, jog likę ieškiniai dėl nepakankamų herbicido įspėjamųjų užrašų būtų atmesti.

Vis tiek išlieka populiariausias herbicidas

Nepaisant teisinių ginčų dėl „Roundup“, toje pačioje JAV jis išlieka vienas plačiausiai naudojamų herbicidų. Tiesa, praėjusiais metais „Bayer“ palaipsniui nutraukė šio herbicido pardavimus neprofesionaliam naudojimui.

Herbicido su glifosato veikliąja medžiaga populiarumą iš dalies galima įžvelgti kompanijos antrojo ketvirčio finansinės veiklos rezultatų apžvalgoje. Juos „Bayer" apibūdino kaip kuklius sudėtingoje žemės ūkio rinkos aplinkoje: grupė generavo didesnius pardavimus, tačiau mažesnį pelną. Žemės ūkio versle (Augalininkystės mokslas) pardavimai išaugo 1,1 proc. iki 4,981 mlrd. Eur.  Grupė pažymi, kad augimą daugiausia lėmė didesni glifosato pagrindu pagamintų herbicidų pardavimai, ypač geri rezultatai Šiaurės Amerikoje. Nepaisant sumažėjusių ne glifosato pagrindu pagamintų produktų pardavimų, herbicidų strateginis verslo segmentas paaugo 8,7 proc.

Beje, šių metų kovą chemijos kompanija „Bayer“ atskleidė, kad kuria alternatyvą prieštaringai vertinamam herbicidui glifosatui. Naujoji medžiaga bandoma su augalais, produktas rinkoje turėtų pasirodyti 2028 m.

Kompanijos akcijų kaina iš karto pakilo

Per daugiau nei penkmetį, kai JAV tęsiasi bylinėjimosi dėl herbicido ženklinimo maratonai, „Bayer“ akcijų vertė nukrito per 70 proc.

Į Filadelfijos apeliacinio teismo sprendimą reakcija taip pat buvo žaibiška. „Bayer AG“ akcijų kaina Frankfurto vertybinių popierių biržoje „Xetra“ jau kitą rytą pakilo beveik 10 procentų – nuo kiek daugiau nei 26 iki daugiau nei 28 eurų. Kaip rašo „Bloomberg“, tai buvo didžiausias dienos prieaugis per penkerius metus. Per pastaruosius 12 mėnesių akcijos buvo atpigusios kone perpus.

Europos Sąjungoje po ilgų ginčų glifosato patvirtinimas pratęstas

Priminsime, kad po audringų ginčų, Europos politikams iki galo nesutarus, ar galima ES naudoti glifosato veikliąją medžiagą, Europos Komisija pernai lapkritį priėmė įgyvendinamąjį reglamentą, kuriuo dešimčiai metų pratęsė veikliosios medžiagos patvirtinimą – iki 2033 m. gruodžio 15 d.

Remiantis griežtu moksliniu vertinimu, šiam atnaujinimui taikomos tam tikros naujos sąlygos ir apribojimai, kaip antai draudimas prieš derliaus nuėmimą AAP naudoti kaip sausiklį, įtvirtinta būtinybė imtis tam tikrų priemonių, skirtų apsaugoti netikslinius organizmus.

Už AAP, kurių sudėtyje yra šios veikliosios medžiagos, pateikimą į rinką ir toliau atsako valstybės narės – atnaujinus patvirtinimą ES lygiu, turi būti peržiūrėtas kiekvienas esamas produkto registravimas.

 

ŪP portalo informacija

123rf nuotr.

Dalintis
Verslas