Columbus +17,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +17,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Gražiausios gėlės – Mamai

2021/04/30


Jau greitai susirūpinsime, kaip pasveikinti brangiausią gyvenimo žmogų – Mamą. Ši tradicija siekia beveik šimtmetį ir kaskart svarstome, ką padovanosime, kaip pagerbsime, ką Jai pažadėsime. Lietuvos floristų asociacijos vicepirmininkė, Kauno buitinių paslaugų ir verslo mokyklos floristikos mokytoja-ekspertė Jolanta Malijonienė mielai dalijasi patarimais ir paslaptimis.

Rūta ANTANAITIENĖ

 

Pagarba motinystei

Eustomų ir „kačiukų“ derinys. Dekoratyvinio stiliaus tulpių ir „kačiukų“ puokštė.

Floristikos ekspertė ir pedagogė J. Malijonienė primena, kad motinos kultas aukštinamas nuo seniausių laikų – jau pirmosios civilizacijos dedikavo šventes gyvybę nešančioms deivėms. Motinystės stebuklą garbino visos tautos ir religijos. Tačiau tokios Motinos dienos tradicijos, kokios yra šiandien, susiformavo XX amžiaus pradžioje. Tai yra trečia (po Kalėdų ir Velykų) labiausiai švenčiama šventė krikščioniškame pasaulyje.

Šis paprotys atsirado Anglijoje, iš ten nukeliavo į Jungtines Amerikos Valstijas, iš kurių su emigrantais greitai pasklido po kitas šalis, tik pasaulyje ši šventė minima skirtingomis dienomis. Floristikos mokytojos teigimu, Lietuvoje Motinos diena švenčiama nuo 1928 metų, jai paskirtas pirmasis gegužės sekmadienis.

Mama niekada neišeina užmarštin – ji virsta paukšte, atplasnojančia svarbiausiu momentu padėti vaikams. Motina tapatinama su Žeme – ji išaugina vaikus, kaip ir Žemė išaugina derlių. Ji gretinama su balta obelėle, pražystančia kiekvieną pavasarį ir brandinančia vaisius. Tautos stiprybė yra jos viduje.

JAV motinoms pagerbti buvo paskelbti 10 punktų, kurių dvasią galime justi ir mūsų kultūroje: pavaduoti motiną darbe,gėlėmis papuošti jos stalą arba kėdę,jeigu gyveni kitur, nusiųsti padėkos laišką su gerais linkėjimais, aplankyti ir papuošti mirusios motinos kapą,padėti neturtingoms, skurstančioms motinoms, lankyti ligoninėje ar prieglaudoje esančias kitų žmonių sergančias motinas, padėti joms,parodyti palankumą gatvėje sutiktoms motinoms,palengvinti jų vargus ir rūpesčius,minėti Motinos dieną pačiam ir raginti kitus tai daryti,stengtis visada gerbti ir remti motiną kaip ir per Motinos dieną. Siekti, kad ir kiti taip darytų – tai atneš visai tautai palaimą.

Dovanojame gėles

Miela kompozicija iš sniegžydrių.

„Motinos diena – padėkos, šiltų, sentimentalių jausmų šventė. Jaučiamės joms dėkingi už kasdieninį rūpestį, švelnumą ir begalinę meilę. Motinos dienos proga joms skiriamas ypatingas dėmesys, neatsitiktinai šiai šventei parinktas toks jaudinantis metų laikas“, – pasakoja J. Malijonienė.

Pavasarį žydintys augalai. Pasak floristikos mokytojos, Motinos dienai paminėti skirtose puokštėse, kompozicijose dominuoja pavasariniai, šiltus jausmus: meilę, dėmesį, pagarbą simbolizuojantys augalai ir spalvos. Naudojamos pavasarį žydinčios vyšnių, slyvų, obelų ar gudobelių šakelės, blindės „kačiukai“, lazdyno žirginėliai, gluosnio, baltosios sedulos šakelės – tai tik maža dalelė pavasario gaiva trykštančios žalumos, kurios dėka kompozicijos įgaus lengvumo, natūralumo.

J. Malijonienė atkreipia dėmesį, kad patrauklumo kompozicijoms suteikia išradingas gėlių ir lapų spalvų, formų, kontrastingų paviršių panaudojimas. Stengiamasi, kad mamai teikiama puokštė būtų ypatinga, atspindėtų jos mylimas spalvas, gėles, pomėgius ir tuos jausmus, kuriuos jaučiame brangiausiam žmogui pasaulyje.

Širdelės formos ir kitos kompozicijos. Floristikos mokytojos nuomone, šiai šventei naudojamas širdies simbolis, tačiau, skirtingai nuo šv. Valentino dienos, širdelė nebūtinai raudona, tinka pastelinės spalvos bei artimi raudonai spalvai alyvinės, avietinės, violetinės tonai. Vietoje širdies kompozicijos ji siūlo pasirinkti ir kitokį, pavyzdžiui, iš mėlynų žibuoklių, sniegžydrių ar kitų kuklių pavasario gėlelių sukomponuotą mielą drugelio formos darbelį. Iš lanksčių, architektūriškų beržo šakelių ar metalo konstrukcijų galima sukurti vainiko, rato, lizdo formos kompozicijas, papuoštas tulpėmis ar kitomis žydinčiomis gėlėmis, „kačiukų“ šakelėmis.

Lizdo formos kompozicija su pavasariniais augalais.

Aksesuarai. Indai kompozicijoms, aksesuarai, pasak specialistės, derinami atsižvelgiant į augalų spalvas, paviršius. Tinka tiek lengvi, skaidrūs, tiek ir prabangesni šilkiniai, atlasiniai, nerti kaspinai, kuriais perrišamos dovanojamos gėlės.

Spalvos ir atspalviai. „Jauno amžiaus mamai skirtose puokštėse vyrauja šviesios, skaidrios spalvos, daug šviesių tonų žalumos, žiedų, tinka rožės, eustomos, gvazdikėliai, gerberos, tulpės, frezijos, vėdrynai, – teigia J. Malijonienė. – Garbingo amžiaus mamai tinkamiausios baltos, gelsvos, alyvinės solidžiosios gėlės, tobulosios orchidėjos, ilgaamžiškumą, išmintį simbolizuojančios chrizantemos, kvapiosios tuberozos, bijūnai, alyvos ir, žinoma, moteriško žavesio turinčios lelijos ar gėlių karalienės – rožės.“

Anapilin išėjusioms mamoms floristikos mokytoja siūlo puokštes komponuoti iš baltų, rožinių, alyvinių, gelsvų gėlių, tinka kalijos, lelijos, chrizantemos, galima pasirinkti kelių atspalvių žiedus, bet vengti margaspalvių derinių, nes ir pati gamta tuo metu dar tik ima puoštis žiedais.

Skintos, kambarinės ir lauko gėlės. Pasak J. Malijonienės, šia proga mamoms dovanojamos tiek skintų gėlių puokštės, kompozicijos, tiek vazoninės gėlės. Skintas gėles: tulpes, narcizus, gerberas, eustomas galima komponuoti su gluosnių, karklų, spalvingomis sedulų šakelėmis. Vazoninės gėlės: sanpaulijos, kalankės ir kitos gražiau atrodys, jei jų vazonėliai bus dekoruoti natūraliomis medžiagomis, floristiniais elementais arba įstatyti į dekoratyvius indus.

Jei mama puoselėja lauko gėlyną, jai džiaugsmo suteiks ir dekoratyvieji žoliniai ar sumedėję augalai: magnolija, azalija, rododendras, bijūnas ar linksma lauko raktažolė, margutė, nuostabiomis aksominėmis taurėmis pavasarį pražystanti šilagėlė.

Elegantiška, subtilu. Kompozicija „Pavasario prabudimas“. Baltažiedžių margučių ir pakalnučių harmonija.

Pražydinkime patalpoje

„Jei pavasaris vėluoja ir lauke pirmąjį gegužės sekmadienį dar nespėję pražysti puošnieji krūmai, sodo ir gėlynų augalai, stengiamės juos nuskinti anksčiau, dar pumpurų fazėje, pamerkti šiltoje patalpoje, kad pražystų anksčiau, – patirtimi dalijasi floristikos mokytoja. – Lengviausiai ir greičiausiai skleidžiasi forsitijų, slyvų, obelų, geltonžiedžių sedulų šakelės, svogūninės ir kai kurios kitos pavasarį gėlynuose žydinčios gėlės.“

Gėlynų augalai. Pražydinti specialistė pataria rinktis tas daugiametes gėles, kurios žiedinius pumpurus sukrauna praėjusių metų vasaros pabaigoje, o priklausomai nuo orų sąlygų žydi pavasario pradžioje. Tai žibuoklės, pakalnutės, margutės, eleborai, bergenijos, raktažolės, burbuliai, plukės, šilagėlės, vilkdalgiai, vaistučiai. Šias gėles galima anksčiau pamerkti vandenyje, kad pražystų norimu laiku. Tam tiktų ir dvimetės gėlės – neužmirštuolės, saulutės, našlaitės.

Dekoratyvinės šakelės. J. Malijonienės teigimu, sumedėjusių augalų šakelėms pražydinti tinka visi dekoratyviniai augalai, vaismedžiai, vaiskrūmiai. Jų žiediniai pumpurai susiformuoja rudenį, žiemoja ir žydi anksti pavasarį. Lengviausiai pražįsta tie augalai, kurių žiedai prasiskleidžia prieš sulapojimą: forsitijos, hamameliai, geltonžiedės sedulos, daūriniai rododend­rai, žalčialunkiai, įvairūs sodo augalai: vyšnios, dekoratyvinės obelys, persikai, abrikosai. Pjauti geriau iš pietinės lajos pusės. Šakelės turi būti su išsivysčiusiais pumpurais, sveikos.

Specialistė pataria nupjautas šakeles iš pradžių įnešti į vėsią patalpą ir merkti į vėsų vandenį. Kitą dieną jas perkelti į šiltą (18–20 ºC) patalpą, nuo kotų galiukų nuskusti žievę, kelis kartus įpjauti ir pamerkti į kambario temperatūros vandenį. Dideli patalpų temperatūros svyravimai gali pristabdyti žydėjimo pradžią.

J. Malijonienės teigimu, greičiau pražydinti galima į vandenį (1 litrą) įlašinus keletą lašų spirito, įdėjus vieną tabletę aspirino, vitamino C, šaukštelį cukraus ar specialių trąšų ir pamerktus augalus laikant 30–35 ºC temperatūroje. Taip galima įgyvendinti fantastiškiausius sumanymus.

Jolantos Malijonienės nuotraukose KBPVM moksleivių puokštės ir kompozicijos

2021-04-30

Dalintis