Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Griaunam mitus apie pomidorų sėją

2024/01/21


Artėjant naujam sezonui, patarimų, kaip užauginti sveikų ir tvirtų daigų, nebūna per daug. Pomidorų augintoja agronomė Vilija Juškevičienė iš Jiezno (Prienų r.) perspėja nekartoti dažnų klaidų: vėlyvuosius pomidorus sėti vėliau, o ankstyvuosius – anksčiau.

Kada geriausia sėti pomidorus?

Turiu šildomą šiltnamį, tad pomidorus sėju anksti ir keliais etapais: pradedu vasarį, o baigiu kovo viduryje. Pernai prisidėjo ir trečias etapas, mat baigiau sėti kovo pabaigoje. Auginant daigus ant palangės, patartina sėti kovą, geriausia per vidurį.

Daigas turėtų augti apie 60 dienų iki pasodinimo į nuolatinę vietą. Pagal tai galima paskaičiuoti, kada sėti.

Ant palangės lengviau prižiūrėti vėliau sėtus pomidorus, bet ir derlių jie subrandina vėliau, kartais net nespėja sunokti. Žali nuskinti ir namie sunokinti pomidorai ne tokie skanūs.

Skaitydama augintojų komentarus, pastebėjau, kad neretai kartojama klaida: pirmiausia žmonės sėja ankstyvuosius pomidorus. Jie pradeda anksčiau žydėti. Išimtis – DWARF serijos (projekto) pomidorai, kuriuos galima sėti anksčiau, nes auga lėtai ir yra kresni.

Klaidinga vėlyvuosius pomidorus sėti vėlai: jie ilgai auga iki žydėjimo, tad gali būti, kad dalies vaisių ir nespėsite sulaukti. Vėlyvuosius pomidorus ant palangės patarčiau sėti jau kovo pradžioje.

Tad išvada tokia: vėlyvuosius pomidorus reikėtų sėti anksčiau, o ankstyvuosius – vėliau.

pomidorų daigai
Ką tik išdygę Vilijos Juškevičienės pomidoriukai.

Kodėl ir kaip dezinfekuoti, brinkinti pomidorų sėklas?

Nebūtina dezinfekuoti parduotuvėje pirktų sėklų. Bet patarčiau dezinfekuoti surinktas iš savo užaugintų pomidorų, nes gali būti likusių grybinių ligų sukėlėjų. Tiesa, dalis jų žūsta fermentuojant sėklas.

Vienas iš efektyvių dezinfekavimo būdų – pamerkti sėklas česnako ir alijošiaus ištraukoje. Į pusę stiklinės vandens įspauskite 2–3 smulkintas skilteles česnako ir alijošiaus lapo minkštimą (prieš tai lapą trumpai palaikykite šaldiklyje, kol sušals). Šioje ištraukoje sėklas mirkykite parą.

Kitas visada pasiteisinantis metodas – į pusę stiklinės vandens įpilti arbatinį šaukštelį briliantinės žalumos ir palaikyti sėklas pusvalandį.

Šios dvi dezinfekcinės priemonės apsaugo sėklas nuo juodosios kojelės, kitų grybinių ligų ir skatina dygti.

Kadangi sėju daug pomidorų sėklų, brinkinti spėju ne visas. Bet tai daryti paprasta ir tikrai verta: sėklas reikia palaikyti tarp vandeniu suvilgytų vatos diskelių, kol pasirodo baltos daigų šaknelės. Svarbu diskelius laikyti šiltoje vietoje. Aš sėklas brinkinu ant šildomų grindų. Daiginti ant radiatoriaus šiek tiek rizikinga, nes sėklos gali perdžiūti. Reikėtų vis tikrinti, kad vatos diskeliai būtų nuolat drėgni.

Vos diskelyje iš sėklyčių pradeda lįsti baltos šaknelių „nosytės“, reikia sėti į indelį su substratu.

pomidorų daigai
Iš paletės į vazonėlius perkeliami daigeliai.

Kai iš žemės pasirodo daigelis, indelius perkeliame į vėsesnę ir labai šviesią vietą, tarkim, ant palangės. Svarbu, kad šaknims nebūtų šalta.

Reikėtų sudėlioti vazonėlius ant palangės. Prieš sustatant indelius su daigeliais, patartina po apačia padėti izoliacinės medžiagos, kuria gali būti keli laikraščių sluoksniai, kartono ar putplasčio lakštai. Tai apsaugos augalus nuo šalčio ir pakels juos aukščiau, artyn šviesos. Užstoti šviesą daigams gali netgi platesnė apatinė lango rėmo dalis.

Į kokius indus sėjate pomidorus, kaip dažnai persodinate daigus?

Dažniausiai sėju į sėjimo paletes su mažais 104 skyreliais, į kuriuos įberiu po vieną sėklytę. Profesionaliu durpių substratu užpildau visus skyrelius – ir sėklytės juose gali augti tol, kol pasidaro per tanku, tada metas persodinti.

Imu didesnį vazonėlį ir įsodinu daigelį iki skilčlapių, kad šaknys būtų giliau. Sodinti reikėtų taip, kad visas augalas būtų iškilęs virš vazonėlio krašto. Jis neturi užstoti šviesos daigui. Net skaidrūs vazonai – ir tie temdo, skatina augimą į viršų.

Pastebiu dar vieną augintojų klaidą: paima didesnį indą, vos ant dugno paberia žemių, įsodina daigelį ir palieka aukštus kraštus. Sako, kad pildys žemėmis po truputį, kol augs. Iš tiesų jie pirmiau padaro klaidą, o paskui ją taiso – juk aukštesni indo kraštai iškart verčia daigą stybti.

Geriau daigelius persodinėti palaipsniui, parenkant vis didesnius vazonėlius. Jeigu iškart imsime didelį vazoną, prasčiau vystysis šaknys.

Kaip jau į lysvę ar šiltnamį pasodintus daigus galima apsaugoti nuo netikėtų šalnų?

Bet kokius pomidorus į nuolatinę augimo vietą reikėtų suskubti pasodinti dar iki žydėjimo. Tad tenka taikytis prie aplinkos sąlygų, neretai susiduriama su šalnų pavojumi. Reikia iš anksto palaipsniui grūdinti daigus, nors trumpam juos išnešant į lauką iš kambario.

Senas metodas – naktimis, kol gresia šalnos, šiltnamyje po apverstais moliniais vazonėliais su skylutėmis degti žvakes. Apačioje padedamas akmenėlis, kad susidarytų oro tarpas ir geriau degtų žvakė.

Šiltnamiuose negalima palikti atvirų degančių žvakių. Po moliniais vazonėliais neturėtų būti sauso mulčio ar kitų degių medžiagų.

Pastaruoju metu augintojai sugalvoja įvairių būdų, kaip išradingai daigus nuo šalnų apsaugoti putplasčio dėžėmis ar jų dalimis. Nekalbant jau apie agroplėveles, kepures iš laikraščių. Turintieji galimybių, šiltnamiuose stato krosneles.

 

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Vilijos JUŠKEVIČIENĖS nuotraukos

 

Straipsnis buvo publikuotas žurnale „Rasos“

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...