Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Griežtesni kvapo koncentracijos ore reikalavimai įsigalios 2026 m.

2023/11/15


Vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės pavedimą ir tarpinstitucinės darbo grupės sanitarinės apsaugos zonų nustatymo ir įregistravimo klausimams spręsti siūlymus, griežtesni reikalavimai kvapo koncentracijai gyvenamosios aplinkos ore įsigalios dviem metais vėliau – nuo 2026 m. sausio 1 d.

Toks sveikatos apsaugos ministro įsakymas sudarys galimybes suderinti visuomenės ir įmonių interesus dėl visuomenės sveikatos saugos užtikrinimo, žemės naudojimo, ūkinės veiklos vykdymo galimybių nustatant ir įregistruojant sanitarinės apsaugos zonas, kurių vienas iš nustatymo kriterijų yra kvapo normatyvas.

Poreikis atidėti griežtesnio kvapo normatyvo įsigaliojimą iškilo sprendžiant žemės reformos metu įmonių sanitarinės apsaugos zonų neįregistravimo problemą, kai šalia esamų įmonių grąžintose žemėse galėjo būti statomi gyvenamieji namai, o gyventojai labiau veikiami taršos, nepageidaujamų kvapų. Sanitarinės apsaugos zona su žemės naudojimo apribojimais yra viena iš priemonių, apsauganti gyventojus nuo ūkinės veiklos galimo neigiamo poveikio, taršos, kvapų, taip pat neleidžianti gyvenamosioms vietovėms artėti prie įmonių ir sauganti ūkinės veiklos interesus.

Šiuo metu nuo 2010 m. Lietuvoje galiojanti didžiausia leidžiama kvapo koncentracija gyvenamosios aplinkos ore yra 8 europiniai kvapo vienetai (OUE/m3), o nuo 2026 m. sausio 1 d. ši norma bus sumažinta iki 5 europinių kvapo vienetų (OUE/m3).

Gyventojams visuomenės sveikatos sauga iki griežtesnio kvapo normatyvo įsigaliojimo nepablogės, nes 5–8 OUE/m3 kvapo koncentracija aplinkoje jaučiama kaip silpnas kvapas. Nuo 2026 m. sausio 1 d. įsigaliojus griežtesniam kvapo normatyvui, oro kokybė turėtų pagerėti, nes 5 OUE/m3 kvapo koncentracija gali paveikti mažesnę visuomenės dalį, sukelti mažiau dirginimo, nepasitenkinimo. Taip pat iki šio termino esamos įmonės turėtų baigti nustatyti sanitarinės apsaugos zonas pagal realią taršą, kas leis neartėti gyventojams ir įmonėms vieniems prie kitų ir užtikrinti visuomenės sveikatos saugą, o tuo pačiu ir ūkinės veiklos interesus.

Tarpinstitucinės darbo grupės svarstymu metu, atsižvelgiant į nenumatytas aplinkybes (COVID-19 pandemija, karas Ukrainoje ir kt.), kurios pablogino įmonių ekonomines veiklos galimybes, ir siekiant, kad įmonės galėtų geriau prisitaikyti (pritaikyti taršą mažinančias priemones, įdiegti naujas technologijas ar kt.) prie griežtesnio kvapo normatyvo, spėtų iki numatyto termino įregistruoti sanitarinės apsaugos zonas, darbo grupės buvo priimtas siūlymas pratęsti 5 europinių kvapo vienetų įsigaliojimo terminą dviem metams.

Nuo 2010 metų Lietuvoje galiojanti 8 europinių kvapo vienetų ribinė vertė buvo nustatyta atsižvelgiant į artimiausių užsienio valstybių taikomą praktiką. 2019 m. padaugėjus skundų dėl kvapų ir svarstant kvapo normatyvo griežtinimą, buvo įvertinta užsienio šalių praktika, užsienio šalių ekspertiniai tyrimai, kita informacija. Pažymėtina, kad Europos Sąjungos teisės aktai nereglamentuoja kvapo koncentracijos ribinių verčių gyvenamojoje aplinkoje, Pasaulio sveikatos organizacija neteikia rekomendacijų dėl šių verčių saugių sveikatai lygių. Pasaulyje ir Europos Sąjungos šalyse kvapo koncentracijos ribinės vertės gyvenamojoje aplinkoje nustatytos labai įvairiai: žemiausia vertė yra 0,25 OUE/m3 (Vokietija), o didžiausia 10 OUE/m3 (Danija).

Tyrimų duomenimis, kai kvapo koncentracijos poveikio vertės žemos (mažesnės kaip 1 OUE/m3), nematuojamas joks reikšmingas kvapo sukeliamas nepatogumas visuomenei; kai kvapo koncentracijos poveikio vertės aplinkoje didesnės kaip 1 OUE/m3, bet mažesnės kaip 10 OUE/m3, registruojamas šioks toks kvapo sukeliamas nepatogumas – kuo didesnė kvapo poveikio koncentracija, tuo didesnis kvapo sukeliamo nepatogumo (dirginimo, nepasitenkinimo) procentas; esant 3 OUE/m3 kvapo koncentracijai kvapą jaučia (atpažįsta) apie 85 proc. gyventojų, toks kvapas (atsižvelgiant į kvapo nemalonumą) gali sukelti nuo nedidelio iki vidutiniškai nepageidaujamo poveikio; esant 5 OUE/m3 kvapo koncentracijai kvapą jaučia apie 90–95 proc. gyventojų, apie 10 proc. populiacijos gali patirti dirginantį kvapo poveikį ir skųstis kvapais. Atkreiptinas dėmesys, kad visuomenėje yra dalis žmonių, kurie jautriau reaguoja į kvapą ir dalis žmonių, kurie mažiau jautrūs kvapams.

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytas kvapo normatyvas ir jo sugriežtinimo įgyvendinimas pasirinkti siekiant rasti balansą tarp ūkio subjektų galimybių, visuomenės sveikatos saugos ir gyvenimo kokybės užtikrinimo.

 

SAM informacija

123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Dauguma „Sodros“ išmokų pasieks gavėjus prieš šventes

„Sodra“ ketina iki Kalėdų išmokėti visas pensijas bei kitas periodines išmokas. Kai kurie gavėjai šį mėnesį gaus po dvi išmokas.
2023/12/04

Paaiškėjo dviejų žemdirbiškų konkursų nugalėtojai

Pirmąją žiemos dieną Kėdainių krašto žemdirbiai rinkosi į Krakes. Čia kultūros centre paskelbti konkursų „Metų ūkis“ ir „Metų žemdirbys“ nugalėtojai.
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...