Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Grikiai: ne visada stabilus derlius džiugina žemdirbius

2023/11/06


Kai javai iš laukų suvežti į ūkius, ateina laikas grikiams. Tai viena iš vertingiausių grūdinių kultūrų. Kainoms kylant, grikių laukai plečiasi – ūkininkams ekonomiškai naudinga juos auginti, ypač mažiau derlingose žemėse, kuriose kitos grūdinės kultūros neatsiperka. Tačiau kainų kreivei smunkant žemyn, augintojai atidžiai skaičiuoja ir svarsto, kaip naudingiau grikius panaudoti. Tokioje situacijoje šiemet atsidūrė ir Latvijos žemdirbiai.

Liepos pradžioje Latvijos kaimo konsultacijų ir švietimo centro Augalininkystės skyriaus vedėjas, agronomas Oskaras Balodis džiūgavo ir tikėjosi, kad dėl palankių orų bus sulaukta ne tik gero žiemkenčių, bet ir vasarinių javų, taip pat grikių derliaus. Centro ekspertų tirti grikių laukai žadėjo užderėti geriau nei pernai, nes drėgną gegužę sėklos puikiai sudygo ir tankumas laukuose buvo geras.

„Palankus pavasaris leido augalams augti, todėl derliaus prognozės geros. Pavasaris buvo pakankamai drėgnas ir šiltas, tad sėją buvo galima pradėti anksti – Kuržemėje ir Žiemgaloje jau balandžio pradžioje. Daugelyje vietų Latgaloje, sėja šiek tiek vėlavo, nes laukai buvo per drėgni nuo pavasarinių liūčių“, – portalas Ventasbalss.lv citavo valstybinei naujienų agentūrai LETA O. Balodžio komentarą apie šių metų javų pasėlius. Beje, specialistas tada atkreipė dėmesį ir į tai, kad liepos pradžioje vasariniams pasėliams jau ima trūkti drėgmės, ir tai, deja, gali pakoreguoti ir grikių derliaus prognozes.

Vis tik pasėlius stebinčių Latvijos kaimo konsultacijų ir švietimo centro ekspertų nuomone, grikiais Latvijoje būtų galima užsėti apie 10 000 hektarų.

Po maždaug keturių mėnesių grikių laukuose pradėjus darbuotis technikai, į situaciją teko pažvelgti kitu kampu.

Latgaloje, netoli Rytinės šalies sienos įkurtame „Kotinių“ ūkyje greta kitų grūdinių kultūrų auginami ir grikiai. Ūkis apima 4 500 ha žemės, iš jų 210 ha šiemet buvo užsėta grikiais. Šis ūkis taiko minimalaus žemės dirbimo technologiją, susidarę šalutiniai produktai čia panaudojami kitose ūkio sektoriuose. Ne tik kolegos žemdirbiai, bet ir turistai gali pasidairyti po šį ūkį, pažiūrėti, kaip vyksta perdirbimo procesai, paragauti vietoje pagamintų produktų.

Ūkio savininko Aldžio Ločmelio vertinimu, šių metų grikių derlius ypatingai nesiskiria nuo ankstesnių metų, tačiau supirkimo kaina gerokai mažesnė. Šiuo metu nuimtas maždaug trečdalis derliaus.

Portalui Saimnieks LV jis pasakojo, kad pernai grikių kaina siekė 700–800 eurų už toną, o šiemet – vos 250 eurų už toną. Tad nieko keista, kad, atsižvelgdami į kainų svyravimus, ūkininkai nuimtus grikius sandėliuoja dvejus metus, o parduoda tik trečiaisiais.

Nuėmus grikius, sėklos „Kotinių“ ūkyje valomos ir apdorojamos. Juos ūkis parduoda kaip latviškų veislių sėklinę medžiagą ir ruošia žaliąją masę.

Pasak ūkio savininko, šiemet grikių plotai yra didesni nei iš pradžių buvo planuota: prastai peržiemojus žieminiams kviečiams, buvo atsėti grikiai. Kitų metų scenarijui turės įtakos tai, kaip išgyvens žieminiai pasėliai ir ar kaip pavyks parduoti grikių atsargas.

A. Ločmelis pastebėjo, kad Latvijos ūkininkams grikiai nėra „pelningiausia kultūra“ ir juos labiau apsimoka auginti tiems, kurie turi kur sandėliuoti grūdus, kai jų kainos nukritusios. Bet svarstė ir apie galimybę grikius dažniau naudoti kaip tarpinę kultūrą ir žaliajai masei.

Ūkyje jis šiemet pasėjo 1000 ha žiemkenčių, 550 ha daugiamečių dobilų, 150 ha vienmečių, 450 ha žolių. Paįvairinant kultūras, savininkui mažiau rūpesčių, nes nereikia laukų apdoroti vienu metu, be to, apsieinama su mažiau technikos.

 

ŪP portalo informacija

ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Dauguma „Sodros“ išmokų pasieks gavėjus prieš šventes

„Sodra“ ketina iki Kalėdų išmokėti visas pensijas bei kitas periodines išmokas. Kai kurie gavėjai šį mėnesį gaus po dvi išmokas.
2023/12/04

Paaiškėjo dviejų žemdirbiškų konkursų nugalėtojai

Pirmąją žiemos dieną Kėdainių krašto žemdirbiai rinkosi į Krakes. Čia kultūros centre paskelbti konkursų „Metų ūkis“ ir „Metų žemdirbys“ nugalėtojai.
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...