Vanda BARONYTĖ
„ŪP“ korespondentė
Kad ir kiek kartų ūkininkaujantiesiems būtų demonstruojami technikos privalumai, stebėtojų netrūks.
„Efektyviausios ir pažangiausios auginimo bei tiksliosios žemdirbystės technologijos, šių reikalavimus atitinkanti moderni technika ir ūkininkauti skirtos agronominės priemonės, informacinių programų sklaida – visa tai žemdirbiams pateikia renginyje dalyvaujančių įmonių konsultantai, – „Grūdo kelio“ esmę apibūdina įmonių grupės „KG Group“ valdybos pirmininkas Tautvydas Barštys. – Rezultatai akivaizdūs: ketvirtus metus žemdirbiai gerina derliaus rekordus ir galima drąsiai sakyti, jog augalininkystės sektorius išgyvena aukso amžių.“
Naujoves galės pritaikyti ūkiuose
„Grūdo kelio“ renginys Vytauto Krikščiūno ūkyje (Radviliškio r.) vyksta ne atsitiktinai, nes, „KG Group“ įmonių vadovo T. Barščio teigimu, šios lauko dienos keliauja po Lietuvą, kad ūkininkai turėtų galimybę pažinti skirtingas ūkininkavimo galimybes skirtinguose rajonuose. Šiemet tikimasi sulaukti rekordinio žemdirbių skaičiaus: viena, ūkininkų smalsumui ribų nėra, antra, pastarųjų metų derliai grūdų ir rapsų augintojus skatina siekti dar didesnių rekordų.
AB „Kauno grūdai“ bendradarbiauja ir su stambiaisiais, ir su smulkesniais ūkininkais abipusiu sutarimu: superka grūdus ir tinkamu laiku parduoda agroverslui reikiamas priemones: sėklas, trąšas, pesticidus. Tad įmonėje dirbantiems agronomams žemdirbių ekonominė sėkmė itin svarbi. Šiemet žemdirbiai irgi bus supažindinti su augalininkystės technologijų pokyčiais, kartu su konsultantais vertins ūkio pasėlių būklę bei turimos technikos privalumus.„Renginiuose vyksta dialogai tarp ūkininkų ir juos aptarnaujančių įmonių, vėliau atsiranda tobulesnės auginimo technologijos, gerinančios darbo našumą, skatinančios žemdirbius neatsilikti nuo naujovių, – tvirtino T. Barštys.– Lauko dienų esmė – žemdirbių gebėjimas savuose ūkiuose pritaikyti išgirstas naujoves, kad būsimas derlius nenuviltų gausa ir kokybe.“ O būsimam derliui pasiruošti padeda šie „Grūdo kelias 2016“ dalyviai: AB „Kauno Grūdai“, UAB „Adama Northern Europe“, tikslaus ūkininkavimo įmonė „Agricon“, UAB „Chemcentras“, „Yara“, UAB „Agrochemijos paslaugų centras“, AB „Lytagra“, „Monsanto“, „Ekoplon“, „Farmis“.
Didelė paspirtis – moderni technika
Renginio akcentas – grūdo guolio profilis, dominęs visus lauko dienos dalyvius.
Pats ūkininkas Vytautas Krikščiūnas buvo nuolatinis šio renginio lankytojas ir, kad šiemet „Grūdo kelias“ apsistojo jo ūkyje, yra svarbus įvertinimas. Juolab kad 2 tūkst. ha pasėliai kasmet atseikėja apie 12–14 tūkst. t grūdų ir 1,5 tūkst. t rapsų.
Tačiau aruodai didėjo ir pilnėjo ne iš karto. Ūkininkavimo pradžia – 1990 metais pagal valstiečių įstatymą atgauti 13 ha. Iš pradžių ūkininkauta ir žvalgytasi aplink ir tik po dešimtmečio rimtai susigriebta. „Tuo metu iš AB „Lytagra“ labai palankiomis sąlygomis įsigijau technikos, kasmet didėjo ūkio plotas, augo ir agronomijos mokslus baigė sūnus Laurynas ir dukra Giedrė“, – vardija pastarųjų metų svarbius įvykius V. Krikščiūnas. – Aš pats irgi esu agronomas, bet kartu su vaikais daug lengviau pritaikyti modernėjančias auginimo technologijas, sutaupyti laiko ir jėgų.“
Esamas ūkio plotas nėra labai kompaktiškas: vienas 700 ha masyvas yra net už 40 km, tačiau, turint modernios technikos bei žemės dirbimo padargų, visi darbai atliekami laiku. „Neariamajam žemės dirbimui naudoju diskinius ir giliai žemę įdirbančius skutiklius. Tačiau pastaraisiais metais rapsams dirva ariama, mat didėja derliai, – apibūdina žemdirbystės metodus „ŪP“ pašnekovas. – Keičasi augalų apsaugos priemonės, vis dažniau naudojamos aminorūgštys, kiti dirvos gerinimo preparatai, labai svarbu tikslingai panaudoti trąšas. Visa tai pavyksta suderinti, todėl pernai visas grūdų derlius buvo ekstra klasės.“
Sėjomaina ūkyje keturlaukė, nes rapsai į tuos pačius laukus turi grįžti po ketverių metų. Šį sezoną ūkyje pasėta 1100 ha žieminių kviečių, 190 ha vasarinių kviečių, 550 ha žieminių rapsų, 130 ha pupų ir tik 30 ha miežių. Ūkyje pupos labiau dera prie darbų apimties: kuliamos vėliau netrukdo javapjūtei. Kasmečiai derliaus vidurkiai yra 7–8 t/ha grūdų ir apie 4 t/ha rapsų.
Kai tokie pasėlių plotai, derliui sutalpinti esamų 6 tūkst. t elevatorių nepakanka, statomi nauji 5 tūkst. t talpos. Pasak V. Krikščiūno, tiesiai iš laukų nei grūdų, nei rapsų nerealizuoja. Nesudaro ir išankstinių supirkimo sutarčių. Jau įsitikino, kad geriausios supirkimo kainos būna žiemą.
„Lytagros“ siūlomos technikos ūkyje daugiausia
Vienas stambiausių šalies ūkininkų Vytautas Krikščiūnas džiaugiasi, kad „Grūdo kelias 2016“ vyksta jo ūkyje. Tai yra svarbus sėkmingo ūkininkavimo įvertinimas.
„KG Group“ vadovo Tautvydo Barščio nuomone, „Grūdo kelio“ renginį aplanko didesnė pusė Lietuvos stambiųjų ūkininkų, neabejingų inovacijoms.
AB „Lytagra“ generalinis direktorius Erinijus Aksomaitis patvirtina, kad tiek ekspozicijoje, tiek darbų demonstravimo aikštelėje yra daugiausia jų įmonėje įsigytos Vytauto Krikščiūno ūkio technikos.
Tačiau darbų sėkmei labai svarbi turima technika, tad V. Krikščiūnas vardija, jog ūkyje yra keturi modernūs kombainai, keturi traktoriai, dvi sėjamosios, keli tręštuvai, skutikliai, kultivatoriai, plūgai, savaeigiai kratytuvai, grūdų perpilamoji priekaba ir kiti padargai. Beveik visa turima technika įsigyta „Lytagroje“: dalis technikos kieme, kita dalis – technikos demonstravimo aikštelėje.
AB „Lytagra“ generalinis direktorius Erinijus Aksomaitis patvirtina, kad V. Krikščiūnas yra vienas patikimiausių technikos pirkėjų. Tačiau nuolatiniais įmonės klientais laikomi ir smulkesni ūkininkai. Jiems taip pat yra tinkamos technikos, detalių. Šalies žemdirbius aptarnauja 25 įmonės filialai.
„Ekspozicijoje esantis naujausias „New Holland“ CX8.85 kombainas – vienas našiausių Europoje. Tai liudija darbų sparta, derliaus švarumas, degalų sunaudojimas ir kiti rodikliai, – aiškina E. Aksomaitis. – Jų šiemet įsigijo trys ūkiai, sudarytos dar kelios pirkimo sutartys. O šalia esantis to paties gamintojo traktorius T7.315 šalyje tik vienas ir jis dirba ekologiniame ūkyje. Per penkias savaites atidirbo 400 motovalandų.“
Atrodytų, kad žemdirbiai įsigiję technikos pakankamai, tačiau, E. Aksomaičio įsitikinimu, įmonė be darbo neliks. Mat technika sensta morališkai, išrandama vis efektyvesnė žemdirbiškiems darbams. Antai vykusiame tręšimo šou kompiuterizuoti išmanieji tręštuvai patys augaluose nustato azoto kiekius, kontroliuoja beriamų trąšų kiekius, reguliuoja greitį, gali dirbti su GPS įranga.
Galėjo pamatyti grūdo guolį
Pirmą kartą šalyje „Grūdo kelio“ dienose UAB „Chemcentras“ žieminių rapsų lauke įrengė 2 m gylio dirvožemio profilį, kad būtų parodytas visas podirvis bei jame esančios augalų šaknys. Toks „grūdo guolis“ masino renginio lankytojus: ūkininkai turėjo progos pamatyti dirvožemio humusingą sluoksnį, apačioje esančius glėjinius ir karbonatinius sluoksnius, augalų šaknis, kalkakmenį ir kitą akiai nematomą dirvožemio sandarą.
„Chemcentro“ specialistai aiškino, kokią įtaką paviršiniam dirvos sluoksniui ir podirviui daro sunkiasvorė technika, klimato sąlygos, įvairios biologinės bei cheminės jo gerinimo priemonės. Nuo jų efektyvios veiklos keičiasi dirvos pH, jos našumas, granuliometrinė sudėtis, drėgmė, augalų mitybai svarbi šaknų sistemos masė, dirvos purumas, dėl kokių priežasčių pasėliai dygsta netolygiai, sunkiai ištveria žiemos orų kaitą.
Bandymai atlikti javų, rapsų ir kukurūzų pasėliuose atskirais augimo tarpsniais taikant tręšimo technologijas ir naudojant atitinkamus bendrovės propaguojamus mikroorganizmus.
Naujutėlis, našumu pasižymintis „New Holland“ T7.315 traktorius.
Esamų 6 tūkst. t talpos elevatorių derliui sandėliuoti nepakanka. Statomos dar 5 tūkst. t talpos naujos saugyklos.
Autorės nuotraukos