Ashburn +17,4 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +17,4 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


Irma DUBOVIČIENĖ
ŪP portalo redaktorė
 

Į buvusį vienuolyną plūsta smalsuoliai – svarbus vaidmuo tenka ir kaimo bendruomenei

2023/06/07


Palėvenėje užaugę dabartiniai keturiasdešimtmečiai, penkiasdešimtmečiai savo vaikystėje, jaunystėje sunkiai būtų patikėję, kad apleisti buvusio vienuolyno pastatai bus prikelti naujam gyvenimu. Šiandien senos legendos bei istorija, gražiai susipynusios su šiuolaikinėmis idėjomis, Palėvenę garsina ne tik Kupiškio rajone, bet ir toli už jo ribų.

Palėvenės dominikonų vienuolynas uždarytas dar imperinės Rusijos. Kauno gubernatorius, vienuolius apkaltinęs bendradarbiavimu su 1863 m. sukilėliais, vienuolyną įsakė panaikinti, o vienuolius išskirstyti į kitus vienuolynus. Visi turtai buvo atimti, turtinga biblioteka – likviduota.

Sovietmečiu vienuolyno patalpos buvo atiduotos kolūkiui ir nugyventos, galiausiai dėl aplaidumo nuniokotos gaisro, o 1976 m. buvo konstatuota: virto šiukšlynu.

Turtinga istorija išsiskirianti Palevenė ir jos kultūros židinys, buvęs vienuolynas, deramo dėmesio sulaukė tik Lietuvai tapus nepriklausoma. 1991 m. archeologai vienuolyno vidiniame kieme atkasė iki tol nežinomas mūro liekanas, aptiko XVII-XVIII a. neglazūruotų koklių fragmentus, Lietuvos ir Prūsijos monetas, keramiką. Prasidėjo vienuolyno atkūrimo darbai.

Patalpas dalijasi „Palėvenys“ ir Kupiškio TVIC

Dalies buvusio vienuolyno svirno  šeimininkė yra kaimo bendruomenė „Palėvenys“. Tuo neleidžia suabejoti užrašas virš laukujų durų. Rinkdamasi savo pavadinimą bendruomenė šiek tiek pakeitė vietovardžio galūnę. Tarsi labiau norėta pabrėžti, kad miestelis yra prie Lėvens.

Palėvenės vienuolynas

Po tuo pačiu stogu įsikūręs Kupiškio rajono turizmo ir verslo informacijos centro (TVIC) filialas.

Partneriai sėkmingai drauge įgyvendina veiklas ir... dairosi į kitą greta esantį dar netvarkytą buvusio vienuolyno ūkinį pastatą – pasvajoja, jog jis taip pat kada nors ateityje galėtų būti įveiklintas.

Palėvenės vienuolynas

Su pagarba istorinei praeičiai

Atkurti autentišką interjerą buvo neįmanoma, tačiau kiekviename žingsnyje čia gali pajusti pagarbą istorinei praeičiai. Viena retų ir todėl labai branginamų autentiškų detalių – didžiulis akmuo grindyse, kuris buvo atrastas tvarkant pastatą po susikaupusių šiukšlių ir nuogulų sluoksniu.

Palėvenės vienuolynas

Apie pirminę patalpų paskirtį primena interjere įkomponuoti vienuolių dominikonų abitai.  

Palėvenės vienuolynas

Kupiškio TVIC vadybininkė ir kaimo bendruomenės vicepirmininkė Rita Pukenienė pasiūlo užsukti į erdvią pokylių salę – viena jos siena paskirta pasakojimams apie šio architektūrinį ansamblį ir su juo susijusių asmenybių istorijas.

Palėvenės vienuolynas

Taip prasideda pažintis su buvusiu vienuolynu. Nusileidus į rūsius, laukia smagūs potyriai – įvairios edukacijos.

Ką valgė vienuoliai?

Gastronominės edukacijos dabar labai populiarios. Buvusiame dominikonų vienuolyne jas veda, žinoma, Palėvenės bendruomenės „Palėvenys” moterys. Bendruomenės pirmininkė Laimutė Juknevičienė neleidžia suabejoti: kokybės kartelė čia iškelta aukštai.

Žinodamos, kada atvyks svečių ir kiek jų bus, vietos šeimininkės užsakytus patiekalus paruošia tiksliai tam laikui – kad valgiai būtų ne tik karšti, bet ir idealios kokybės.

Per gastronomines edukacijas galima sužinoti, kad vienuoliai maitinosi neprastai ir ganėtinai įvairiai. Palėveniškės pagal užsakymus gamina užkeptą mėsos ir daržovių troškinį, tradicinį vienuolių patiekalą žuvienę, taip pat senovinį lietuvių liaudies patiekalą iš miltų virtienį (jo įdaras neįprastas – silkės ir burokėlių). Rengiama ir vaikams pritaikyta edukacija – „baronkos“ (riestainio) kepimas: vaikai supažindinami su vienuolyno istorija, tuomet kiekvienam edukacijos dalyviui pasiūloma pasigaminti po „baronką“.

Palėvenės vienuolynas

Apie kupiškėnų alų

Kupiškėnai yra garsūs aludariai. Naminio alaus tradicija Biržų ir Kupiškio krašte 2022 m. yra įtraukta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąrašą. Tai padaryta Biržų krašto muziejaus „Sėla“, Kupiškio rajono savivaldybės kultūros centro ir folkloro klubo „Kupkėmis“ iniciatyva. Sertifikatas patvirtina, kad vertybės (tradicijos) saugotojai yra Biržų ir Kupiškio krašto aludariai.

Vienuolyno rūsiai pasakojimui apie krašto aludarių paslaptis, apynio kelią yra labai tinkama vieta. Tai patikėta ne bet kam, o žymiam Kupiškio krašto aludariui Jonui Goštautui. Beje, jo vedama edukacija pavadinta tarmiškai – „Un Palavanas stolo”.

Jonas Goštautas

kupiškėnų alus

Siūlo pamėginti rašyti žąsies plunksna

Buvusio dominikonų vienuolyno svirne galima išmėginti dar vieną egzotišką pramogą – rašymą žąsies plunksna. Apskritai šis rašymo įrankis tarnavo kelis šimtmečius, naudotas net ir 19 a.

Tačiau edukacija – apie vienuolynų raštininkus, tad pavadinta atitinkamai: „Scriptorium dominicanum“, išvertus iš lotynų – dominikonų skriptoriumas. Taip buvo vadinamos vienuolyno patalpos, skirtos rašymui.

Palėvenės buvusiame vienuolyne šiai edukacijai sukurta įsijausti skatinanti aplinka. Ant stalų dega žvakės, padėtos rašalinės, žąsies plunksnos ir lapeliai su lotynišku tekstu, kurį siūloma pamėginti patiems perrašyti. Ir, žinoma, jus pasitinka „vienuoliai“...

Vyriausiasis „vienuolis“ – iš tiesų Kupiškio viešosios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus (Kupiškio viešoji biblioteka yra šio projekto partnerė), o jam talkina bibliotekininkas Minijus Pučėta – antspaudu patvirtina, kad "mokinio" raštas perrašytas tinkamai.

Minijus Pučėta

"Vienuolis" A. Venckus primena, kad iki knygų spausdinimo pradžios, 16 a., knygos buvo rašomos ir perrašomos ranka vienuolynuose. Tai buvo sunkus ir daug kantrybės, įgūdžių reikalaujantis darbas. 1676 metais įkurtame Palėvenės vienuolyne knygos vargu, ar buvo perrašomos, nes tuo metu jau buvo paplitusi spausdinta knyga. Tačiau neabejojama, kad pirmoji biblioteka ir mokykla Kupiškio rajone buvo būtent šiame vienuolyne. Iš Kupiškio krašto kilęs garsusis architektas Laurynas Stuoka-Gucevičius taip pat savo kelią į mokslą pradėjo šio vienuolyno mokykloje.

Medžiagą apie skriptoriumus dominikonų vienuolynuose ir patį dominikonų ordiną paruošė Bažnytinio paveldo muziejus.

skriptoriumas

Įdomu, kad rašymo plunksna Palėvenės vienuolyne projektas šių metų sausį buvo pristatytas „Litexpo“ parodų rūmuose Vilniuje vykusioje tarptautinėje turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodoje ,,Adventur 2023“.

 

Autorės nuotraukos

Dalintis
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

VMVT kviečia diskusijai: kodėl geriausią žmogaus draugą kaustome grandinėmis?

Balandžio 24 dieną minima Šuns diena. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, tokios progos minėjimas skatina atkreipti dėmesį į problemas, keisti požiūrį į augintinius ir elgesį su jais. Anksčiau šuo bu...
2024/04/24

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduod...
2024/04/24

LSA kategoriškai nepritaria siūlymui įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę

Bandymas paskubomis ir be diskusijų įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę yra nepriimtinas ir diskredituoja ne tik teisinės valstybės principus, bet ir vos metus veikiantį naująjį vietos savivaldos modelį. Taip Lietuvos savivaldyb...
2024/04/24

Finansinę pagalbą jauniesiems ūkininkams teiks kredito unijos

INVEGA pasirašė sutartį su LKU grupe, į kurią jau galima kreiptis dėl paskolų pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“. Šia finansine pagalba, su kuria didesnei daliai paskolos taikomos nulinės palūkanos, gali pasinau...
2024/04/24

Dar vienas civilinis ieškinys dėl tūkstantinės sumos priteisimo iš Kretingos rajono savivaldybės tarybos nario

Šiandien Plungės apylinkės teisme gautas civilinis ieškinys dėl 10 156,42 Eur priteisimo iš Kretingos rajono savivaldybės tarybos nario Vytauto Ročio. Prokurorų duomenimis, minėtas asmuo 2019-2023 metų savivaldybės tarybos kad...