I. Degutienei apdovanojimas įteiktas už parlamentinės demokratijos ir Lietuvos valstybingumo stiprinimą, politinio dialogo skatinimą ir politinės kultūros puoselėjimą, sėkmingą tarptautinį ir tarpparlamentinį bendradarbiavimą, parlamentarizmo tradicijų ir Lietuvos istorinės atminties puoselėjimą.
F. N. Sadūnaitė apdovanota už reikšmingą indėlį kovoje už Lietuvos valstybingumą ir demokratiją, nepalaužiamą drąsą, pasiaukojimą ir ryžtą ginant žmogaus orumą, asmens, sąžinės, religijos ir Tėvynės laisvę, pilietinės santarvės ir patriotiškumo skatinimą, atkaklumą telkiant demokratinio pasaulio bendruomenę kovai už Lietuvos nepriklausomybę.
Ceremonijoje apie laureates kalbėjusi Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pažymėjo, kad ilgametė Seimo narė, buvusi parlamento vadovė I. Degutienė yra pavyzdys politikės, kuri ieškodama sutarimo tarp labai skirtingų politinių jėgų Seime gebėdavo rasti reikalingus ir tvarius sprendimus net ir sudėtingose aplinkybėse. „Irena Degutienė visuomet išsaugodavo jautrų, žmogišką santykį – ir bendraudama su artimų pažiūrų kolegomis, ir su politiniais oponentais, ir aiškindama politinius sprendimus plačiajai visuomenei“, − sakė Seimo vadovė.
Priminusi, kad I. Degutienė yra pirmoji moteris Lietuvos istorijoje užėmusi Seimo Pirmininkės pareigas, Seimo vadovė teigė neabejojanti, kad jos, kaip sėkmingos politikės, pavyzdys įkvėpė daug moterų pasirinkti politikos kelią ir paskatino drąsiau imtis politinės atsakomybės.
Kalbėdama apie antrąją laureatę V. Čmilytė-Nielsen tikino, kad vienuolė, tikinčiųjų teisių gynėja, buvusi politinė kalinė F. N. Sadūnaitė yra tapusi bekompromisės kovos už valstybingumo įtvirtinimą simboliu, savo pavyzdžiu įkvėpusi ir jaunosios kartos atstovus.
Apdovanojimo ceremonijoje Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas pabrėžė, kad savo pasirinkimais, krikščioniška meilės jėga ir ryžtingu veikimu N. Sadūnaitė nepalieka abejingų, pažinusių jos gyvenimo kelią. „N. Sadūnaitė – tai lyg Chuck‘as Noriss‘as, tik ne filmų, bet realaus gyvenimo superherojė. Nenugalima ir nepalaužiama. Su nuoširdžia šypsena žvelgianti priešams į akis. Ji net nelaikė sistemos budelių priešais, nuoširdžiai jų gailėjo ir netgi guodė juos, kad jie, vargšiukai yra taip suklydę“, − kalbėjo parlamentaras. Pasak jo, sesuo F. N. Sadūnaitė yra unikali savo dvasinėmis savybėmis, toli išeinančiomis už įprasto standarto.
Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisijos pirmininkas Antanas Vinkus teigė tikintis, kad šviesios atminties F. N. Sadūnaitės pagerbimas, paskyrus jai Seimo apdovanojimą po mirties, šį apdovanojimą perduodant sesers Nijolės broliui Jonui Aloyzui Sadūnui, yra simbolinis ir labai reikšmingas sesers Nijolės atminimo įamžinimas.
Aleksandro Stulginskio žvaigždės laureatė I. Degutienė, dėkodama už aukščiausią Seimo apdovanojimą, tvirtino jį priimanti kaip darbo, kurį dirbo išvien su daugybe matomų ir nematomų bendraminčių, įvertinimą ir kaip priminimą, kad istorijos kelyje niekada nesame vieni.
Buvusi parlamento pirmininkė sakė, kad jai didelė garbė apdovanojimą dalytis su F. N. Sadūnaite. „N. Sadūnaitė mums buvo gyvas simbolis laisvės, nesitaikymo ir neprisitaikymo, sąžiningo gyvenimo ir sąžiningo bendravimo su žmonėmis“, − kalbėjo I. Degutienė.
F. N. Sadūnaitei skirtą apdovanojimą atsiėmusi dukterėčia Marija Sadūnaitė pažymėjo, kad visi mes turime prisiminimus apie jos gyvenimą ir darbus, pasiekimus ir ištartus žodžius. Ji priminė savo tetos F. N. Sadūnaitės žodžius, kuriuos ji sakė ir savo baigiamoje teismo kalboje, ir labai dažnai gyvenime juos kartodavo: „Kas gali būti gyvenime svarbiau, kaip mylėti žmones, jų laisvę ir garbę. Juk meilė žmonėms − visų didžiausioji Meilė, o kovoti už žmonių teises – gražiausioji Meilės daina. <...> Mylėkime vieni kitus ir būsime laimingi.“
Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – parlamentas įsteigė Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos paskelbimo 100-ųjų metinių proga ir siekdamas pagerbti iškilią Aleksandro Stulginskio asmenybę. Apdovanojimu siekiama įvertinti Lietuvos ir užsienio fizinių ir juridinių asmenų laimėjimus ir indėlį, puoselėjant parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjas.
Praėjusiais metais šis Seimo apdovanojimas buvo įteiktas buvusiam Seimo Pirmininkui, Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui. Pirmaisiais Aleksandro Stulginskio žvaigždės laureatais 2022 m. tapo Prezidentas Valdas Adamkus ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) senatorius Ričardas Džozefas Durbinas (Richard Joseph Durbin).
Seimo kanceliarijos informacija
Viršelyje: Demokratijos gynėjai, disidentei, vienuolei Felicijai Nijolei Sadūnaitei (po mirties) skirtą apdovanojimą atsiėmė laureatės dukterėčia Marija Sadūnaitė. Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Ilona Šilenkova).