Ashburn +3,2 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +3,2 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Į naujus ratus persėdęs jaunas ūkininkas vis ieško, kaip plėsti ūkį: jau augina ir pupas, ir kanapes

2022/06/17


Kaip lietus ir saulė – taip Lietuvos žemės ūkiui gyvybiškai svarbūs ir jaunieji ūkininkai. Naujas idėjas jie atsineša turėdami žinių ir užsidegimo, tačiau ne visada – pakankamai lėšų jas realizuoti. Radviliškio rajone ūkininkaujantis Karolis Rekštys džiaugiasi, kad postūmis jo besikuriančiam ūkiui buvo Europos Sąjungos (ES) parama, kurią gavęs persėdo į naują traktorių, o tai leido darbus atlikti greičiau ir efektyviau.

ES parama, jaunieji ūkininkai, priemonė ūkio ir verslo plėtra, parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui

Jaunieji ūkininkai jau gali Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“. Paraiškos bus priimamos iki liepos 29 d. Šiam etapui skirta 22,8 mln. Eur Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžeto lėšų.

K. Rekštys šią paraišką užpildė prieš penkerius metus, kai nusprendė pradėti ūkininkauti. Darbai kaime jaunam vyrui nebuvo naujiena, mat jo senelis buvo ūkininkas, triūsęs nedideliame, vos kelių hektarų ūkyje. Plėsti ūkį senelis noro neturėjo, tad ūkininkauti Karolis ėmėsi kartu su mokyklą pabaigusiu pusbroliu.

„Šiuo metu jau turime 120 hektarų ūkį, kuriame auginame pupas, rapsus, kviečius. Jau antri metai, kai pradėjome sėti ir kanapes. Vis ieškome, kokiomis kultūromis praplėsti savo ūkį, tad ir kitais metais, manau, dar ką nors naujo bandysim auginti“, – sako jaunasis ūkininkas.

Plėsti ūkį ir imtis naujovių K. Rekščiui būtų žymiai sunkiau, jeigu ne ES parama. Ūkininkavimo pradžioje pusbroliai dirbo su senais rusiškais traktoriais, o pagal veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ gautos lėšos leido įsigyti nors ir naudotą, bet jau šiuolaikinį Vakarų gamintojų traktorių.

„Iškart pasijuto pokytis – darbai vyksta greičiau, efektyviau, viskas vyksta net ir ekonomiškiau. Vien tik pliusai“, – sako K. Rekštys.

Jusdamas akivaizdžią naudą, jaunasis ūkininkas ir darkart tikisi pasinaudoti galimybe sulaukti ES lėšų. Šiemet jis jau pateikė paraišką valdų modernizavimui ir planuoja įsigyti teleskopinį krautuvą, dar vieną traktorių, išmanųjį barstytuvą ir kitos technikos, kuri padės plėsti ūkį ir gauti dar geresnių rezultatų.

„Tikrai rekomenduoju ir kitiems nepraleisti tokios progos. Tai nėra sudėtinga, o jeigu iškyla kokių nors klausimų ar ko nors nesupranti – gali greitai pasiskambinti į Nacionalinę mokėjimo agentūrą, kur tave pakonsultuoja ir pasiūlo greičiausią bei geriausią sprendimą“, – ir kitus ūkininkus teikti paraiškas ragina K. Rekštys.

Kas gali kreiptis dėl paramos

„Šia tiksline parama norima palengvinti kartų kaitą žemės ūkio srityje ir sukurti palankesnes sąlygas tinkamos kvalifikacijos ūkininkams imtis darbų“, – sako Kaimo plėtros ir paramos regionams departamento Regionų koordinavimo skyriaus patarėja Ana Suboč.

Kreiptis dėl paramos gali ne vyresni nei 40 metų amžiaus ūkininkai (paraiškos teikimo metu dar nėra suėję 41 metai), kurie ne anksčiau kaip prieš 2 metus iki paramos paraiškos pateikimo yra įregistravę žemės ūkio valdą ir ūkį savo vardu bei pirmą kartą steigiasi žemės ūkio valdoje ir ūkyje kaip ūkio valdytojai.

Paraiškų laukiama iš jaunųjų ūkininkų, kurie užsiima žemės ūkio produktų gamyba arba prekinių žemės ūkio produktų, pagamintų (išaugintų) jaunojo ūkininko valdoje, apdorojimu, perdirbimu bei tiekimu rinkai. Jie turi užsiimti gyvulininkyste, sodininkyste, daržininkyste, uogininkyste arba augalininkyste. Taip pat gali turėti mišrų ūkį.

„Keliamas reikalavimas ir dėl profesinių įgūdžių bei kompetencijų, – pabrėžia NMA atstovė A. Suboč. – Jaunasis ūkininkas turi būti įgijęs (arba iki verslo plano įgyvendinimo pabaigos įsipareigoja įgyti) bent vieną iš šių: profesinį žemės ūkio srities išsilavinimą arba žemės ūkio srities profesinę kvalifikaciją, aukštąjį žemės ūkio ir (arba) veterinarijos srities išsilavinimą, išklausęs jaunųjų ūkininkų kompetencijos ugdymo programą.“

Taip pat svarbu, kad dėl paramos besikreipiantys jaunieji ūkininkai anksčiau nebūtų pateikę paraiškos tiesioginėms išmokoms gauti. Kreiptis dėl tiesioginių išmokų jie gali tik po paraiškos pateikimo, bet ne vėliau kaip per 18 mėnesių nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos.

Galima kompensuoti 100 proc. projekto išlaidų

Paramos suma vienam paramos gavėjui gali siekti 40 tūkst. Eur, kompensuojant 100 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Išlaidos yra laikomos tinkamomis finansuoti, jeigu jos yra būtinos, naudojamos verslo planui įgyvendinti ir numatytai veiklai vykdyti bei tiesiogiai susijusios su remiama veikla ir planuojamu įkurti žemės ūkio sektoriumi. Jos negali būti įsigytos iš susijusių asmenų.

NMA specialistė atkreipia dėmesį, kad parama mokama 2 dalinėmis išmokomis: 80 proc. – po sprendimo skirti paramą, likę 20 proc. – kitais metais po verslo plano įgyvendinimo, bet tik tuo atveju, jei verslo planas tinkamai įgyvendintas. Tinkamai neįgyvendinus verslo plano, susigrąžinama ir išmokėta paramos dalis.

Paraiškos NMA gali būti teikiamos užpildant ŽŪMIS elektroninę dokumento formą. Pildant paraiškas per ŽŪMIS, jos gali būti teikiamos iki kvietimo teikti paramos paraiškas paskutinės dienos 24 val.

2022.o6.17 Susijusios temos - skaitykite: ES parama, jaunieji ūkininkai, priemonė ūkio ir verslo plėtra, parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui
Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Prokurorai išyrė Kretingos rajono politikų teiktus čekius

Šiandien Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai kreipėsi į teismą su dviem civiliniais ieškiniais dėl bendrai daugiau nei 22 tūkst. eurų, kaip nepagrįstai išmokėtų buvusiems Kreting...
2024/03/29

Pajamų deklaravimas: į ką atkreipti dėmesį pernai pardavus NT?

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai nekilnojamąjį turtą (NT) pardavę gyventojai iki gegužės 2 d. turi įsivertinti, ar dėl šių sandorių jiems neatsirado pareiga pateikti pajamų mokesčio deklaraciją bei sumokėti gyventojų...
2024/03/29

Specialisto akimis: gero skonio midų pagaminti sunkiau nei vyną

Daugelis lietuviškų pasakų baigiasi žodžiais: „Alų midų gėriau, per barzdą varvėjo...“ Deja, priešingai nei anksčiau, midus dabar nėra toks populiarus kaip alus. Galbūt dėl to, kad trūksta žinių ar galimybės paragauti tik...
2024/03/29

Mokslininkai sutelkė dėmesį į gyvūnų elgesį

Rūpestingi šeimininkai netrunka pastebėti pasikeitusį augintinio elgesį. Veterinarijos specialistai ir mokslininkai perspėja, kad nereikėtų to praleisti pro akis, o atlikti naujausi moksliniai tyrimai tik patvirtina, kad socialinis š...
2024/03/29

Nuo balandžio 2 d. VVG kviečiamos kreiptis dėl paramos sumaniesiems kaimams

Nuo balandžio 2 d. iki gegužės 31 d. šalies vietos veiklos grupės (VVG) galės teikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) sumaniųjų kaimų strategijas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) in...
2024/03/29

Devyni politikai VRK pateikė būtiną rinkėjų parašų skaičių, trims nepavyko

Devyni politikai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė privalomą rinkėjų parašų skaičių, norint dalyvauti prezidento rinkimuose.
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.