Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 29 Rgs 2023
Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 29 Rgs 2023

I. Šimonytė: pieno krizę spręsti gali kooperacija

2023/03/02


Vilnius, kovo 2 d. (BNS). Prezidento patarėjui pareiškus, kad valstybė turi rasti būdų, kaip padėti pieno krizę išgyvenantiems ūkininkams, premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad situaciją spręsti galima ūkininkams kooperuojantis ir taip didinant jų derybinę galią.

„Atsakymas yra paprastas – kooperacija. Žmonės, kurie turi mažą derybinę galią, labiausiai ir nukenčia. 85 proc. pieno pristato 30 proc. ūkių ir jie turi didžiausią kainą, nes jie yra, pirmiausia, masto ekonomija, o antra, yra derybinė galia. Čia jau reikia pasiderėti ir su tokiu kiekiu statytojų ir nelabai gali juos pastumdyti ir kainą sumažinti. Su mažais ūkiais yra bėda, nes jų derybinė galia maža“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė premjerė.

Be to, kaip sprendimo būdą ji įvardijo ir garantinio fondo sukūrimą, kuriame, anot premjerės, būtų galima kaupti lėšas ir panaudoti jas rinkos svyravimams suvaldyti.

„Būtų galima kaupti lėšas, kurios leistų tokiais svyravimais susidariusias duobes išlyginti, kad tiek ūkiai, kurie iš principo gyvybingi, kad jie nepaskęstų po vandeniu vien dėl to, kad konkrečiu momentu susiklostė nepalanki konjunktūra“, – teigė premjerė.

Europos Komisijos (EK) nariui pareiškus, kad Komisija neketina skirti skubios paramos Lietuvos pieno gamintojams, premjerė teigė, jog Lietuva ir nacionaliniu lygiu ieško būdų kaip padėti ūkininkams.

„Sprendimų ruošia ir Vyriausybė, ir Žemės ūkio ministerija ir jų bus, su Europos Komisija, žiūrėsime, ar atskirai dar reikės dėl kažko tartis, jei Komisija prieštaraus, nes tai labai lokali situacija, ji būdinga tik mums ir Latvijai, tai nėra europinė problema“, – sakė I. Šimonytė.

Paklausta apie galimas kompensacijas ūkininkams, premjerė teigė „jokiems sprendimas nesakanti ne“, bet prioritetas yra rasti sprendimus, kurie yra ilgalaikiai.

„Yra žmonių kurie yra įsitikinę, kad valstybė ištraukia iš kišenės n milijonų juos padalina ir tokiu būdu išsprendžia problemą. Bet Lietuvoje galutinis vartotojas už prekę lentynoje sumoka kainą, kuri yra europinė, nes pieno produktų kainos Lietuvoje yra pasiekusios ES vidurkį. Dabar pieno valgytojas turės dar iš savo kišenės išėmęs sumą per mokesčius mokėti subsidiją“, – teigė I. Šimonytė.

Prezidento vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius trečiadienį teigė, kad valstybė privalo padėti pieno ūkiams atlaikyti krizę. Pasak jo, nemažai daliai ūkių reikalinga skubi pagalba, todėl turi būti rastos priemonės ir kompensacijos, ypač tiems ūkininkams, kurie į ūkius investavo ir juos modernizavo.

Anot jo, būtina geriau valdyti valstybės maisto rezervą, pavyzdžiui, supirkti jam produktus tuomet, kai jų kaina žemiausia.

 

Erika Alonderytė-Kazlauskė/ BNS

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/28

UAB „Pieno tyrimai“ – jau 30 metų

UAB „Pieno tyrimai“ šie metai yra ypatingi – spalio mėnesį sukanka 30 metų. 1993 m. spalio 15 d. įregistruota „Valstybinė eksperimentinė pieno kokybės tyrimo laboratorija“, nuo 1994 metų vadinama Pieno tyrimais.
2023/09/28

Lietuvoje degalų kainų augimo tempai lėtėja

Per savaitę degalų vidutinės kainos Lietuvoje nežymiai padidėjo: benzinas pabrango 0,04 proc., dyzelinas 0,7 procento. Nors mūsų šalyje degalų kainos yra 0,11–0,21 Eur/l mažesnės nei Latvijoje ir Estijoje, tačiau benzino vidutinė kain...
2023/09/28

Seime skinasi kelią siūlymas branginti mėgėjų žvejybą

Seimas pradėjo svarstymus, ar du–keturis kartus pabranginti mėgėjų leidimus žvejoti valstybiniuose vandens telkiniuose.
2023/09/28

Ekonomikos vargo indeksas: šalies ekonomikos atsparumas ir toliau išlieka esminiu uždaviniu

2023 m. Lietuva pradėjo didžiausią ekonomikos vargą patiriančių valstybių trejetuke, skelbia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).
2023/09/28

Įsisiautėjo mėlynojo liežuvio liga

Rugsėjo pradžioje keturiuose Nyderlandų avininkystės ūkiuose buvo patvirtinta mėlynojo liežuvio liga. Šiandienos oficialiais duomenimis, užkratas pateko jau į 319 ūkių. Padėtis rimta: kol kas nėra vakcinos, prekyba sustabdyta, ūkiai skaičiu...
2023/09/28

Europos Komisija skelbia rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų

Šiandien Europos Komisija (EK) paskelbė rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų. Jais EK imasi teisinių veiksmų prieš valstybes nares, nevykdančias ES teisėje nustatytų prievolių.
2023/09/28

Demencija: kai žodis išties žeidžia

Kalbiname asociacijos „Demencija Lietuvoje“ pirmininkę Ievą Petkutę apie bendravimo iššūkius su demencija sergančiais pacientais. Ji akcentuoja, kad visų pirma turėtume jausti pagarbą žmogui. Dažnai žeminančios replikos a...
2023/09/28

Ministras K. Navickas: „Jau dabar turime pradėti kalbėti ir galvoti, ką mums reikš Ukrainos ir jos žemės ūkio sektoriaus priėmimas į ES šeimą“

Paryžiuje vykusiame septintajame leidinio „Politico“ organizuotame aukšto lygio susitikime politikai, ūkininkai, maisto pramonės lyderiai, mokslininkai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai diskutavo, kas laukia Europos maist...
2023/09/28

Pateiktos paraiškos dėl paramos apsisaugoti nuo plėšrūnų

Iki rugsėjo 22 d. Nacionalinėje mokėjimo agentūroje buvo priimamos paraiškos dėl paramos įsigyti priemones, reikalingas apsaugoti ūkinius gyvūnus nuo plėšrūnų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonė...