Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Į uosynus kėsinasi ateivis iš Azijos

2022/12/05


Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) perspėja apie naują kenkėją – smaragdinį blizgiagalvį. Tai kenkėjas, natūraliai paplitęs Azijos šalyse: Kinijoje, Japonijoje, Šiaurės ir Pietų Korėjoje bei Rusijos rytinėje dalyje.

Tikėtina, kad iš šių šalių šie kenkėjai su užkrėsta medienos produkcija ar medine pakavimo medžiaga pateko į Šiaurės Ameriką, Ukrainą, centrinę Rusijos dalį. Dabar smaragdinių blizgiagalvių randama daugelyje JAV valstijų ir keliose Kanados provincijose. Apskaičiuota, kad per maždaug 10 metų kenkėjai sunaikino šimtus milijonų miško ir dekoratyvinių medžių, sukeldami didelę ekonominę žalą ir susirūpinimą dėl kai kurių uosių rūšių išlikimo.

Europoje pirmą kartą smaragdiniai blizgiagalviai užfiksuoti 2003 m. Rusijoje, netoli Maskvos. 2020 m. jie išplito keliuose europinės Rusijos regionuose bei Vakarų Ukrainoje. Prognozuojama, kad Vidurio Europą žaladariai gali pasiekti per 15–20 metų.

Šių vabalų suaugėliai yra nedideli, 7,5–13,5 mm ilgio, žalsvai metališkos spalvos. Lervos vystosi medžio viduje ir po žieve suformuoja vingiuotas galerijas. Jas galima pamatyti, kai vertikaliai įtrūksta ir prasiskiria medžio žievė. Nuo pavasario iki ankstyvos vasaros suaugėliai išlenda į medžio išorę ir žievės paviršiuje suformuoja gerai matomas raidės „D“ formos skyles.

Smaragdiniai blizgiagalviai pažeidžia uosius (Fraxinus spp.), širdinius riešutmedžius (Juglans ailantifolia), manžiūrinius riešutmedžius (Juglans mandshurica), Dovido guobas (Ulmus davidiana), Pterocarya rhoifolia.

Kenkėjas sparčiausiai plinta su užkrėsta mediena, medine pakavimo medžiaga, malkomis, žievės mulču, didesnio skersmens skiedromis ir sodinimui skirtais augalais šeimininkais.

Pirmieji kenkėjų padaryti akivaizdūs medžių pažeidimai išryškėja tik po kelių metų. Priklausomai nuo medžio dydžio ir užkrėtimo lygio brandūs medžiai gali žūti per 5–7 metus, o mažesni – per 1–2 metus. Užkrėsti uosiai pradeda nykti nuo medžio lajos viršaus: geltonuoja ir retėja lapija bei šakos. Vėliau pažeidimai išryškėja ir ant žemesnių šakų, kol medis visiškai nudžiūva. Suaugėliai minta uosių lapais, todėl jų kraštai tampa nelygūs.

VAT atkreipia dėmesį, kad siekiant sustabdyti šių kenkėjų plitimą, gabenant augalinę produkciją svarbu laikytis fitosanitarinių reikalavimų. Sodinimui skirti smaragdinių blizgiagalvių augalai šeimininkai (išskyrus jų sėklas) bei mediena, jos gaminiai iš šalių, kur šie kenkėjai aptinkami, į ES teritoriją gali būti įvežami tik su fitosanitariniu sertifikatu, patvirtinančiu, kad ši augalinė produkcija atitinka specialiuosius reikalavimus. Į ES teritoriją iš trečiųjų šalių įvežama medinė pakavimo medžiaga (paletės, ritės, tarpinės ir kt.), naudojama siuntai atremti, paremti, turi atitikti tarptautinių fitosanitarinių priemonių standarto Nr. 15 „Nurodymai medinei pakavimo medžiagai tarptautinėje prekyboje“ (ISPM 15) reikalavimus.

Patekę į Lietuvą smaragdiniai blizgiagalviai gali sunaikinti ištisus miškų plotus, padarydami didžiulę ekologinę ir ekonominę žalą, todėl Augalininkystės tarnybos pasienio kontrolės punktų fitosanitarijos postuose (skyriuose) tikrinama medienos produkcija, įvežama iš šalių, kur šie kenkėjai aptinkami. Dėl šių kenkėjų Lietuvoje atliekama kasmetinė stebėsena.

Nuo 2020 metų vykdant stebėseną, Lietuvoje šiems kenkėjams aptikti naudojamos gaudyklės. Jos padeda ankščiau nustatyti kenkėjus, kol jų veikla nepadarė nepataisomos žalos.

Pastebėjus anksčiau nematytus kenkėjus ar augalų ligų požymius, taip pat kilus papildomų klausimų dėl fitosanitarinių reikalavimų augalinei produkcijai, prašoma kreiptis į Augalininkystės tarnybos Fitosanitarijos ar regioninį skyrių.

 

Valstybinės augalininkystės tarnybos informacija

Dalintis

2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...