Tolesnis politikos supaprastinimas, tolesnė inovacijų bei skaitmenizacijos plėtra yra būtinos visų vizijoje nurodytų veiksmų sąlygos. Vėliau 2025 m. Komisija pasiūlys išsamų dabartinės žemės ūkio teisės aktų sistemos supaprastinimo dokumentų rinkinį kartu su ES skaitmenine žemės ūkio strategija, kad būtų remiamas perėjimas prie skaitmeninio ūkininkavimo.
Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Mūsų ūkininkai užima svarbiausią vietą ES maisto gamybos sistemoje. Būtent dėl jų kasdienio, sunkaus darbo mes visi turime saugų ir kokybišką maistą. Tačiau mūsų ūkininkai susiduria su vis didesniais pasaulinės konkurencijos ir klimato kaitos iššūkiais. Todėl šiandien siūlome išsamią strategiją, kuria siekiama, kad ūkininkavimas taptų patrauklesnis, atsparesnis ir tvaresnis.“
Vizijoje išdėstomos keturios prioritetinės sritys
Ūkininkavimas turi būti pakankamai stabilus, kad jaunimas būtų skatinamas rinktis profesiją, be kita ko, užtikrinant sąžiningas pajamas ir tikslingesnę viešąją paramą. Jį taip pat reikia aktyviai remti, kad jis galėtų pasinaudoti inovacijų ir naujų verslo modelių, be kita ko, anglies dioksido ir gamtos kreditų, kaip papildomų pajamų šaltinių, teikiama nauda. Komisija yra įsipareigojusi užtikrinti, kad ūkininkai nebūtų priversti savo produktų pardavinėti mažesnėmis nei gamybos sąnaudos kainomis, ir tam imsis konkrečių veiksmų, be kita ko, peržiūrėdama Nesąžiningos prekybos praktikos direktyvą. 2025 m. Komisija taip pat pateiks Kartų kaitos strategiją su rekomendacijomis dėl priemonių, kurių reikia imtis tiek ES, tiek nacionaliniu ir (arba) regioniniu lygmenimis, kad būtų pašalintos kliūtys, trukdančios jaunimui ir naujiems žmonėms pradėti dirbti pagal šią profesiją.
ES toliau įvairiais būdais teiks pirmenybę apsirūpinimo maistu saugumui ir apsirūpinimo maistu savarankiškumui. Bus visapusiškai pasinaudota prekybos derybomis ir susitarimais, kartu apsaugant Europos ūkininkų interesus. Vizija taip pat reaguojama į ūkininkų, piliečių ir plačiosios visuomenės prašymus labiau suderinti importuojamų produktų gamybos standartus, siekiant užtikrinti, kad dėl plataus užmojo ES standartų neatsirastų nepalanki konkurencinė padėtis, kartu būtų laikomasi tarptautinių taisyklių. Dėl šios priežasties 2025 m. Komisija pradės imtis veiksmų, kad įvertintų didesnio standartų nuoseklumo poveikį ES uždraustiems pavojingiems pesticidams ir gyvūnų gerovei. Be to, griežtas maisto saugos standartų vykdymo užtikrinimas ir kontrolė išlieka nediskutuotinas prioritetas. Komisija daugiau dėmesio skirs gyvulininkystei, kad paskatintų ilgalaikę sektoriaus ateitį.
Europos žemės ūkio sektorius atlieka svarbų vaidmenį pereinant prie mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos. Vizijoje pripažįstama, kad klimato politikos veiksmus reikia derinti su apsirūpinimo maistu saugumu ir konkrečiais iššūkiais, su kuriais susiduria šis sektorius. Ūkininkams turėtų būti atlyginama už tai, kad jie taiko gamtai palankią praktiką. Atsižvelgdama į tai Komisija atidžiai apsvarstys bet kokį tolesnį draudimą naudoti pesticidus, jei per pagrįstą laiką nebus alternatyvų, ir supaprastins prieigą prie biopesticidų ES rinkoje. Komisija taip pat parengs savanorišką lyginamosios analizės sistemą, t. y. ūkių tvarumo kelrodį, kad padėtų ūkininkams įvertinti ir pagerinti savo ūkio lygmens veiklos rezultatus. Siekiant patenkinti neatidėliotiną efektyvesnio vandens naudojimo poreikį, taip pat bus parengta atsparumo vandeniui strategija.
Siekdama užtikrinti, kad kaimo vietovės išliktų gyvybingos, funkcionalios ir glaudžiai susijusios su ES kultūros ir gamtos paveldu, Komisija pateiks atnaujintą kaimo veiksmų planą. Taip pat bus pradėtas metinis dialogas maisto klausimais su įvairiais subjektais, įskaitant vartotojus, ūkininkus, pramonę ir valdžios institucijas, siekiant rasti tokių klausimų kaip maisto įperkamumas ir inovacijos sprendimus. Komisija taip pat atidžiai stebės, kaip mažinamas maisto švaistymas ir sprendžiami visuomenei susirūpinimą keliantys gyvūnų gerovės klausimai.
Parengė ŪP portalas