Ashburn +36,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024
Ashburn +36,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024

Ilgalaikiai bedarbiai – mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomas „šešėlis“ ir tinginystė?

2023/06/23


Biržai („Biržiečių žodis“). Ilgalaikius bedarbius galėtume suskirstyti į keletą kategorijų. Vieni išties nelaimės ištikti žmonės, o kiti – piktnaudžiauja situacija, kad gautų išmokas ir socialines garantijas. Seniūnai laukia pagalbininkų, atidirbančių už pašalpas, tačiau ne visada sulaukia, nes „pašalpiniai“ arba tingi dirbti, arba turi savo versliukus. Slogi ir ūkininkų patirtis, įdarbinant ilgalaikius bedarbius.

Neseniai Biržų rajono savivaldybės administracijoje vyko seniūnijų seniūnų susitikimas su Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos, Valstybinės darbo inspekcijos, „Sodros“ ir Užimtumo tarnybos Biržų skyriaus atstovais – kalbėta apie ilgalaikio nedarbo mažinimo programą.

Seniūnai arba ūkininkai geriausiai žino, kaip „išgydyti“ ilgalaikius bedarbius – duotų jiems darbo, nemokėtų veltui pašalpų... Tačiau šalies politika kita.

Pačeriaukštės seniūnas Aurimas Frankas pasidžiaugė, kad Valstybinė mokesčių inspekcija pagaliau pradėjo skirti dėmesį nemokantiems mokesčių. „Yra akivaizdūs neatitikimai – žmonės aktyviai vykdo veiklą, bet gauna valstybės išmokas ir nemoka mokesčių. Civilizuotame pasaulyje dažniausiai tokie asmenys būna patikrinami. Valstybinė mokesčių inspekcija minėjo, kad irgi vykdys kažką panašaus, kad nebūtų šešėlio“, – kalbėjo seniūnas.

Pačeriaukštės seniūnas Aurimas Frankas stebisi, kad Valstybinė mokesčių inspekcija nesidomi tais pašalpų gavėjais, kurie turi papildomų, bet neoficialių darbų ar netgi verslų.

Jis pritaria, kad siekiant gerų rezultatų, būtinas įvairaus lygio tarnybų bendravimas. Seniūnas prisiminė, kaip prieš aštuonerius metus veikė ilgalaikiams bedarbiams skirta programa. „Seniūnijoms buvo pavesta sukurti komisijas, kurios spręstų klausimus dėl išmokų skyrimo, nagrinėtų išskirtinius atvejus. Taip būdavo užkertamas kelias piktnaudžiavimui. Kai kurios seniūnijos labai efektyviai dirbo, todėl buvo sutaupyta daug pinigų ir kaimiškoms vietovėms nupirkti socialiniai automobiliai. Vėliau ta programa pasikeitė. Ir šiaip dažnai keičiasi valstybės politika, kuri yra „nuleidžiama“ savivaldos institucijoms“, – pastebėjo seniūnas.

Ūkininkas Arvydas Džiulna turi patirties įdarbinant ilgalaikius bedarbius ir sako, kad tokie žmonės prašo ne darbo, bet parašo, kad „darbui netinkami“.

 

 

Daugiau galite skaityti užsisakę elektroninė laikraščio versiją http://www.birzietis.com

 

Vaida KERIENĖ/BIRŽIEČIŲ ŽODIS

Autorės ir Ž. Maniko nuotraukos

Dalintis