Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Įmones paragins nustatyti ir įregistruoti sanitarinės apsaugos zonas

2023/09/05


Rugsėjo mėnesį apie 7 tūkst. ūkinę veiklą vykdančių asmenų ir įmonių gaus priminimus apie pareigą nustatyti ir įregistruoti sanitarinės apsaugos zoną. Siekiant, kad laiškai pasiektų adresatus, o sanitarinės apsaugos zonų nustatymo procesas vyktų sklandžiau, priminimo laiškai bus išsiųsti ir per Mano VMI.

„Ūkio subjektai, vykdantys taršias veiklas, šią savo pareigą vykdo vangiai. VĮ Registrų centro duomenimis Nekilnojamojo turto registre įregistruotos tik 536 SAZ“, – situaciją apibrėžia aplinkos viceministrė Monika Juodvalkė.

Dėl to Aplinkos ministerija ragina asmenis ir įmones, vykdančius veiklą, kuriai pagal Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą privaloma nustatyti ir įregistruoti sanitarinės apsaugos zoną, nedelsti ir įvykdyti savo pareigą.

Išsiųstuose laiškuose įmonėms ir asmenims bus pateikta informacija, kokių veiksmų reikia imtis, siekiant nustatyti ir registruoti sanitarinės apsaugos zoną, nurodyta, kaip pasitikrinti, ar vykdomai veiklai ši zona reikalinga, taip pat, kokie subjektai konsultuos sanitarinės apsaugos zonos nustatymo ir registravimo klausimais.

„Sanitarinės apsaugos zona yra būtina siekiant apsaugoti gyventojus nuo neigiamo poveikio sveikatai, kurį gali sukelti ūkinė veikla. Be to, šių zonų nustatymas ir įregistravimas yra būtina sąlyga vykdomai ūkinei veiklai tęsti. Dėl šių priežasčių tikimės veiklą vykdančių ūkio subjektų sąmoningumo ir atsakingumo“, – pabrėžia aplinkos viceministrė M. Juodvalkė.

Primename, kad sanitarinės apsaugos zonos nustatomos aplink stacionarų taršos šaltinį arba kelis šaltinius. Jose dėl galimo neigiamo planuojamos ar vykdomos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai galioja nustatyti ūkinės veiklos apribojimai. Nustatytos sanitarinės apsaugos zonos turi būti įregistruotos Nekilnojamojo turto registre.

Sanitarinės apsaugos zonų dydis nurodytas Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme arba nustatomas atliekant poveikio visuomenės sveikatai vertinimą. Išskyrus atvejus, kai veikla, dėl kurios turi būti nustatyta sanitarinės apsaugos zona buvo vykdoma, kai gretimose teritorijose buvo pradėti formuoti žemės sklypai. Šiais atvejais, kurie įvardijami kaip „klaidos taisymas“, sanitarinės apsaugos zonos dydis nustatomas tik atliekant poveikio visuomenės sveikatai vertinimą.

Nenustačius sanitarinės apsaugos zonos, gyvenamosios teritorijos gali priartėti prie įmonės, todėl šiai įmonei galimai griežtės ūkinės veiklos sąlygos, kurias ji turės užtikrinti priartėjusioje gyvenamojoje aplinkoje.

Prievolė nustatyti ir įregistruoti sanitarinės apsaugos zoną galioja nuo 2020 m., kai įsigaliojo Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas. Šiame įstatyme nustatytas supaprastintas sanitarinės apsaugos zonos nustatymo ir įregistravimo mechanizmas vadinamaisiais „klaidos taisymo“ atvejais galioja iki 2025 m. gruodžio 31 d.

Už veiklos vykdymą, nenustačius ir neįregistravus sanitarinės apsaugos zonos, taikoma administracinė atsakomybė.

 

AM informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...