Ashburn +22,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 25 Geg 2024
Ashburn +22,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 25 Geg 2024

Iniciatyva: naujojo programinio laikotarpio startas turi būti atidėtas

2022/04/14


Vakar, trečiadienį, posėdžiavęs Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) svarstė Europos Komisijos (EK) pastabas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano. Po ilgų diskusijų KRK priėmė protokolinį nutarimą, kuriuo Vyriausybei rekomenduojama su kitomis valstybėmis narėmis formuoti kreipimąsi į EK, siūlant vieneriems metams atidėti Strateginių planų tvirtinimą.

zemes ukis, kaimo pletra, zum

Kaip pastabas  vertina ŽŪM?

Pastabos Lietuvai dėl Strateginio plano pateiktos balandžio 1-ąją. Daugiau nei du šimtus punktų apimantis dokumentas išdėstytas 35 puslapiuose. EK siūlo tobulinant nacionalinį planą labiau atsižvelgti į apsirūpinimo maistu situaciją, susiklosčiusią Rusijai užpuolus Ukrainą, bet esminės pastabos yra dėl per mažų žaliojo sektoriaus politikos užmojų, taip pat tvaresnės gamybos, kaimo gyvybingumo ir skaitmenizavimo, ūkininkų konsultavimo.

Pasak žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, Lietuvos strateginio plano vertinimas, palyginti su kitų tuo pat metu pateiktų 18 valstybių narių dokumentais, yra vidutinis.

Yra nuostatų, dėl kurių Lietuva pagiriama, kaip antai dėl tiesioginių išmokų perskirstymo. Esama nuostatų, dėl kurių Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir Komisijos nuomonės skiriasi, tačiau su daugeliu pastabų sutinka. Esminiai dalykai išvakarėse su socialiniais partneriais aptarti ŽŪM kolegijoje. Daug klausimų yra techninio pobūdžio (patikslinti ar paaiškinti rodiklius, pateikti nuorodas į kitus finansavimo šaltinius), tačiau yra dalykų, dėl kurių laukia derybos – tarkim, gyvūnų gerovės ekoschemoje reikės rasti vietos kiaulininkystei, numatyti paramą už uodegų karpymo reikalavimo įgyvendinimą.

Ministerija yra pasirengusi sudaryti darbo grupes ir jau kitą savaitę su jomis pradėti dirbti nuotoliniu būdu. Komisijai patobulintas planas turėtų būti pateiktas iki birželio pabaigos, o rugsėjo mėnesį – jau tvirtinamas.

Socialiniai partneriai optimizmu netrykšta

Žemdirbių organizacijų atstovai tai, kaip EK įvertino Lietuvos „namų darbus“, supranta kitaip.

Visą pluoštą savo pastebėjimų pažėrė Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) direktoriaus pavaduotojas Eimantas Pranauskas. 19 strateginių planų kontekste patenkame į grupę tų, kuriuos reikės peržiūrėti ir papildyti iš esmės – esame silpni vidutiniokai. Planas nenuoseklus, neišsamus, turintis daug trūkumų. Ne vienoje vietoje pastebėta, kad siūlomos priemonės neatitinka stiprybių, silpnybių, galimybių ir grėsmių (SSGG).

Citata įrodymui: „Lietuva raginama pateikti papildomų paaiškinimų dėl intervencijos strategijos, ypač dėl to, kaip bus tenkinami nustatyti poreikiai didinti gyvūnų (kiaulių ir vištų) (...) gerovę. SSGG analizėje nėra jokio pagrindo pateisinti ekologinę sistemą dėl gyvūnų gerovės, kuri skirta karvėms, nei kišimąsi į vyno sektorių. Lietuvos prašoma išspręsti šį nenuoseklumą.“ Kitaip sakant, yra nurodoma, jog Lietuva, analizuodama situaciją, įvardijo gyvūnų gerovės problemas kiaulių ir vištų sektoriuose, bet plane pasiūlė priemones karvių ir vyno (!) sektoriuose.

EK taip pat pasakė, kad Lietuvos užmojai didinant žemės ūkio gamybos našumą ir ilgalaikes pajamas yra per menki: „Atrodo, kad tam tikrų intervencinių priemonių tikslai ir užmojai, aprašyti intervencijos strategijoje, neatitinka intervencinių priemonių aprašymo ir nesuteikia aiškios informacijos apie užmojų mastą.“ Šios citatos iš nutekinto EK dokumento – viešai pastabos nėra paskelbtos. Pasak E. Pranausko, pastabų ir nelogiškumų būtų gerokai mažiau, jei ŽŪM būtų atsižvelgusi į Žemės ūkio tarybos (LŽŪT), LŽŪBA teiktus, tačiau atmestus siūlymus.

Nėra gerai su tuo planu

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius sudėliojo akcentus, įvardydamas paties Strateginio plano silpnybes ir grėsmes. Anot LŪS vadovo, gerai, kad dabar yra galimybė dokumentą peržiūrėti kompleksiškai. Tačiau nuo 2019 metų, kai jis pradėtas rengti, įvyko svarbių pokyčių, būtinos korekcijos. Politikų rankose dabar sprendimai, nulemsiantys, kuria linkme eis žemės ūkis: jis trauksis ar bus gyvybingas. Per trumpą laiką pamatėme, kad kai kuriose žemės ūkio šakose susidarė katastrofiška padėtis.

„Ūkininkų, socialinių partnerių požiūriu, su planu nėra gerai. Įsitraukėme į plano rengimą lapkričio–gruodžio mėn. Buvo pasakyta, kad diskusijos tęsis. Jos nesitęsė“, – skandalingą projekto atidavimą ir paskui ilgai trukusią tylą priminė R. Juknevičius.

Dabar vėl siūloma verstis per galvą, pataisytą planą EK pateikti iki birželio pabaigos. LŪS primininko manymu, skubėti būtų klaida. Planą reikėtų peržiūrėti nuosekliai ir kruopščiai.

Prieštaraujančiųjų nebuvo

KRK pirmininko Viktoro Pranckiečio iniciatyva protokolinio nutarimo projektas, siūlantis vieniems metams atidėti Strateginių planų rengimą bei tvirtinimą, buvo parengtas išvakarėse. Pagrindiniai siūlymo argumentai – dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje iš esmės pasikeitusi padėtis, taip pat ir aplinkybė, kad EK įvardytos pastabos reikalauja esminių Strateginio plano patobulinimų. Nurodoma, kad kai kurios plano dalys neišsamios ir nenuoseklios, pagrindinis priekaištas – per mažos ambicijos žaliajam kursui.

Tam, kad logiška ir racionalu šiuo metu neskubėti, pritarė visi KRK nariai, tik kilo abejonių, ar pradžioje nereikėtų atlikti tam tikro parengiamojo darbo – sužinoti kitų šalių pozicijas, EK atstovybės poziciją ir pan. Tačiau prabangos laukti nėra laiko, artėjant žemės ūkio ministrų Tarybai, toks Lietuvos pasiūlymas turįs būti jau suformuotas.

V. Pranckiečio patikinimu, iniciatyva turėtų būti paremta, jis asmeniškai tuo įsitikino, kalbėdamasis su Lenkijos, Estijos ir Austrijos parlamentinių komitetų vadovais. Jis neabejoja, kad Europai ir pasauliui susiduriant su apsirūpinimo maistu krize, strateginiai valstybių planai turi būti peržiūrimi iš esmės.

  Redakcijos nuotrauka 2022.04.14 ŪP korespondentė - Irma DUBOVIČIENĖ Susijusios temos - skaitykite: Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginis planasŽemės ūkio ministerijaSeimo kaimo reikalų komitetas; žaliasis kursas;
Dalintis
2024/05/25

Mūšis dėl Agrocheminių tyrimų laboratorijos išlikimo

Praėjusį trečiadienį įvykusiame Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) posėdyje virė karštos diskusijos dėl Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) sprendimo likviduoti Agrocheminių tyrimų laboratoriją – vienintelę tokio ...
2024/05/24

Kanapių, margainių išspaudas ūkininkas malė ir fasavo antisanitarinėmis sąlygomis

Gegužės 6 dieną Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Klaipėdos apygardos priežiūros skyrius, gavęs informaciją iš Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato, įsitraukė į tyrimą ir dalyvavo ūkininko aliejaus spaudyk...
2024/05/24

Žievėgraužiui tipografui plisti orai labai palankūs – miškų savininkai bei valdytojai kviečiami rūpintis savo eglynų sveikatingumu

2024 metų gegužės 20–23 dienomis atlikta antra žievėgraužio tipografo (Ips typographus L.) skraidančių vabalų apskaita. Suskaičiuoti į populiacijos stebėjimui skirtas gaudykles pakliuvę vabalai. Kenkėjo populiacija, lyginant su 2023 metų tuo...
2024/05/24

Krušos Lietuvai kerta vis stipriau

Sekmadienį ir savaitės pradžioje dalį Lietuvos užklupo kruša – įprastas karštymečio palydovas. Iš dangaus pasipylę ledo gabaliukai pakenkė kai kurių ūkininkų pasėliams, pirminėmis žiniomis, – labiausiai rapsams. Ta...
2024/05/24

„Eurobarometras“: 87 proc. lietuvių pritaria bendrai ES valstybių narių gynybos ir saugumo politikai

Naujausia standartinė „Eurobarometro“ apklausa rodo, kad europiečiai nori, jog ES būtų stipresnė ir labiau nepriklausoma, visų pirma atsižvelgiant į dabartinius pasaulinius iššūkius, tačiau į ateitį jie žvelgia vis optimi...
2024/05/24

Vaizdas miške sukrečiantis. Aplinkosauga – bejėgė!

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Vieną gegužės šeštadienį į prie Kviečlaukio kaimo Akmenės rajone esantį mišką pasivaikščioti užsukę šiauliečiai sutuoktiniai aptiko šoką sukėl...
2024/05/24

STT atlieka tyrimą dėl galbūt papirkto gaisravietėje sostinėje dirbusio aplinkosaugininko

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl bandymo papirkti Aplinkos apsaugos departamento (AAD) darbuotoją, dirbusį gaisravietėje sostinėje.
2024/05/24

Ergoterapeutų trūksta visur, ypač mažesniuose miesteliuose

Kiekvienais metais Lietuvoje pastebimas vis ryškesnis ergoterapeutų trūkumas. „Jų nepakanka ne tik regionuose, bet ir Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestuose. Be to, specialistų stygius jaučiamas ne tik valstybinėse sveikatos priežiūro...
2024/05/24

Nustatyti bakterinės degligės augalai šeimininkai be augalo pasų

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (VAT) specialistai, atlikdami planinius patikrinimus 2024 m. gegužės 17 d., nustatė ūkio subjektą, kurio aikštelėje laikomi į vazonus substrate pasodinti vaismedžiai ir dekor...