Kaunas +17,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 20 Lie 2025
Kaunas +17,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 20 Lie 2025

Inkilai pavieniuose medžiuose – dar daugiau galimybių prisivilioti naudingų paukščių

2023/04/05


BASF tęsia pavienių medžių išsaugojimo inciatyvą „Tvirtas medis – tvirtas ūkis“ ir kviečia ūkininkus šiuose medžiuose iškelti inkilų įvairiems naudingiems paukščiams. Kaip tą tinkamai padaryti, pataria ornitologas Borisas Belčevas (Boris Belchev), taip pat dalyvaujantis BASF iniciatyvoje išsaugant pavienius medžius. 

„Pavieniai medžiai padeda ūkio ekosistemai, nes suteikia įvairių ekologinių paslaugų. Šie medžiai ypač svarbūs paukščiams, kadangi čia jie randa prieglobstį nuo plėšrūnų, migracijos metu nutupia pailsėti, gali susukti lizdus ir išperėti jauniklius, taip pratęsia tos rūšies egzistavimą“, – sako ornitologas.

Ornitologas Borisas Belčevas (Boris Belchev).

Kokie paukščiai apsigyvena pavieniuose medžiuose? Kaip paaiškina ornitologas, yra dviejų tipų paukščiai, kurie naudingi ekosistemai: plėšrieji ir vabzdžialesiai. Svarbiausi naktiniai plėšrieji paukščiai – tai naminės pelėdos ir mažieji apuokai. Dieniniai plėšrieji – pelėsakaliai ir suopiai. Daugelis jų daugiausia minta graužikais, juos naikina pasėlių laukuose. Vabzdžialesių paukščių yra labai daug rūšių. Kai kurias visi pažįsta, tai – zylės, varnėnai. Egzotiškesnės saugomos rūšys – kukučiai, žalvarniai.

Siekiant sudaryti sąlygas kukučiams gyventi, labai svarbu, kad inkilas būtų pakabintas neaukštai, o laukuose būtų ganomi gyvuliai ir būtų jų mėšlo krūvelių. Jose veisiasi šių paukščių maistas – įvairios lervos. Jas kukučiai ištraukia savo ilgu snapu. Gera žinia daržininkams, kad kukučiai labai mėgsta pavojingus daržų ir sodų kenkėjus kurklius.

Atvirus laukus labai mėgsta pelėsakaliai. Jie iš aukštybių pamato pasėliuose besislepiančius graužikus ir juos sumedžioja.

Prieš gaminant ir keliant inkilus, B. Belčevas rekomenduoja pirmiausia pasitarti su ornitologais, kaip tai teisingai padaryti.

„Pagrindinis ūkininko tikslas keliant inkilą turėtų būti pritraukti būtent tuos paukščius, kuriuos galima aptikti jų laukuose ir kurie atneštų naudos“, – sako ornitologas. Jis rekomenduoja į pavienius medžius kelti inkilus plėšriesiems paukščiams, kurie reguliuoja graužikų populiacijas laukuose, arba vabzdžialesiams paukščiams, sunaikinantiems galybę įvairiausių kenkėjų.

Renkantis inkilą reikia atsižvelgti į kelis aspektus:

  • Ar tas inkilas ir laukai tinka norimai paukščių rūšiai?
  • Koks inkilo dydis ir jo anga?
  • Kokia inkilo išvaizda?
  • Apsauga nuo plėšrūnų.
  • Galimybė išvalyti inkilą.

„Pavyzdžiui, plikame lauke, kur arti nėra miško, naminės pelėdos negyvens. Tokiuose laukuose pavieniuose medžiuose geriau kabinti inkilus pelėsakaliui. Jis medžioja atvirose vietose ir jam labai trūksta buveinių lizdavietėms. Priviliojant pelėdas, reikia pasižiūrėti, koks atstumas iki artimiausio miško, kuriame ji irgi slepiasi arba medžioja. Jeigu miškas yra ne toliau kaip už 200 m, tai pelėdos gali apsigyventi pavieniame medyje esančiame inkile“, – pasakoja ornitologas. Ypač inkilų reikia mažiesiems apuokams, kurie patys lizdų dažniausiai nesuka, pasirenka varninių paukščių senus lizdus arba jiems skirtus atviro tipo inkilus.

Inkilų yra įvairių tipų. Vieni jų gali būti su apvaliomis angomis, kiti – su didesnėmis, kvadratinėmis. Kaip sako specialistas, kai kurie paukščiai sugeba prisitaikyti inkilus, tačiau tinkamas jų dydis ir anga labai svarbu – tam, kad paukščiai sėkmingai išsiperėtų ir užaugintų jauniklius, jų nepasiektų įvairūs plėšrūnai.

Inkilai Kukučiui ir inkilas Naminei pelėdai.

Smulkiesiems paukščiams labai svarbu, kad inkilas kasmet būtų valomas. Kaip paaiškina ornitologas, pavyzdžiui, didžiosios zylės gali perėti net 3 kartus per sezoną, ir naują lizdą jos krauna ant jau esamo. Taip paskutinis lizdas tampa lengviau pastebimas ir pasiekiamas plėšrūnams, kurie sunaikina kiaušinius ar jauniklius.

Apsaugant inkiluose gyvenančius paukščius nuo plėšrūnų, pavyzdžiui, kiaunių, aplink medį galima uždėti tam skirtą „sijoną“. Tam, kad geniai neprakaltų inkilų angų ar dugno, tose vietose galima uždėti metalo. Be to, inkilo dugne reikia padaryti nedideles angas ventiliacijai. Ypač tai aktualu pavieniuose medžiuose iškeltuose inkiluose, nes tokius medžius labiau apšviečia saulė, inkilai labiau įšildomi, juose vasarą gali būti per karšta. Per vėdinimo skylutes išgaruoja ir drėgmės perteklius.

Nors žmonės inkilus mėgsta įvairiai pagražinti, ornitologas pataria nepersistengti, nes paukščiai turi savus „reikalavimus“ inkilų išvaizdai. Laukinėje gamtoje kabinami inkilai turi atrodyti kuo natūraliau. Todėl rekomenduojama nedažyta, natūralios spalvos mediena. Svarbus ir inkilo pakabinimo būdas. Tam rekomenduojama naudoti metalinius kablius. Tuomet patogu inkilą nuimti ir išvalyti.

„Pagal pavienio medžio augimo vietą pasidomėkite, koks turi būti inkilas tam paukščiui, kuris jame gyvens“, - apibendrina ornitologas Borisas Belčevas. Beje, jis kilęs iš Bulgarijos, bet jau 16 metų gyvena Lietuvoje, todėl jam, kaip ir kitiems mūsų šalies piliečiams, labai rūpi saugoti nuostabią Lietuvos gamtą.

Pavieniai medžiai su juose gyvenančiais paukščiais, vabzdžiais, kita smulkiąja gyvūnija didina bioįvairovę, kontroliuoja kenkėjų plitimą, taigi suteikia ekosistemoms balansą.


Atsiųskite savo lauke augančio pavienio medžio nuotrauką, o mes pasirūpinsime tais, kurie jame gyvena – padovanosime jums dailų inkilą!

Nuotraukas siųskite agronomas@basf.com 

 

Partnerio turinys

Dalintis
2025/07/20

Kas gaivina senuosius amatus?

Technologijoms tobulėjant, kai kurios profesijos tampa nebeaktualios, o jų atstovai priversti persikvalifikuoti ir užsiimti kita veikla. Kas netolimoje ateityje laukia tradiciniais amatais užsiimančių tautodailininkų? Apie tai, ar jaučia grėsmę, k...
2025/07/20

NMA: iki rugpjūčio 15 d. būtina pasėti posėlį

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena, jog ūkininkai, siekiantys gauti paramą pagal kompleksinės ekologinės sistemos veiklą „Tarpiniai pasėliai“ ir pasirinkę deklaruoti posėlį, jį privalo pasėti po pagrindinių augalų derliaus nuė...
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Septyniolika dienų – iki Žalgirio mūšio lauko

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Žmogus ir žirgas. Septyniolika dienų šiuo metu Kelmės rajone, Skruzdėlynės viensėdyje, gyvenantis Rytis Dragūnas savo Žemaitukų veislės žirgeliu Alniu jojo iki Griunvaldo, kur Ž...
2025/07/19

Grėsmė spygliuočių miškams

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos pristato Europos Sąjungos prioritetinių karantininių kenkėjų sąraše įtrauktą drugį – Dendrolimus sibiricus. Šio kenkėjas Lietuvoje kol kas neaptiktas, tačiau ...
2025/07/19

Baltijos šalyse pigiausi degalai yra Lietuvoje, o benzinas Lietuvoje pigesnis nei Lenkijoje

Praėjusią savaitę Lietuvoje benzino vidutinė kaina sumažėjo 0,8 procento, o dyzelino kaina padidėjo 0,3 procento. Europos Sąjungos šalių vidutinė svertinė benzino kaina nepakito, o dyzelino vidutinė kaina padidėjo 1 procentu. Palyginti su E...
2025/07/19

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupei metai buvo nuostolingi

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupė „Imlitex Holdings“ po pelningų 2023-ųjų pernai patyrė 1,86 mln. eurų grynojo nuostolio (užpernai – 757 tūkst. eurų pelno), jos konsoliduotos pajamos mažėjo 9,8 proc. iki 306 m...
2025/07/19

Nematomas pavojus duše: kodėl svarbu po atostogų bent minutei atsukti karšto vandens čiaupą?

Lietuvoje kiekvienais metais fiksuojama legioneliozės atvejų. Dėl šios priežasties gyventojams svarbu neužmiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padės apsisaugoti. Efektyviausias būdas išvengti šios infekcijos...