Ashburn +28,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023
Ashburn +28,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023

Ir kuklūs žiedai gali užkariauti širdį

2023/03/24


Gulsčiosios sanvitalijos nepretenzingi augalai, tačiau jos želdynuose atlieka neįkainojamą darbą. Neaukšti krūmeliai driekiasi tankiu kilimu, o ryškūs ir gausūs žiedeliai šviečia iš tolo. VU Botanikos sodo Vingio skyriaus vyr. kolekcijų kuratorė Zita BRAŠKIENĖ siūlo grožio mylėtojams šių vienmečių gėlių išsiauginti patiems. Kaip tik dabar pats laikas jų pasėti!

Atrasta Meksikoje

Z. Braškienės nuomone, šios puošnios ir nereiklios gėlės puikiai tinka balkonams, lauko vazonams, ir gėlynams apsodinti. Augdamos pakabinamuose loveliuose ir krepšiuose jos nusvyra iki 30 cm. Stiebai plonučiai, žalsvai rusvi, saulėtoje vietoje įgauna rausvą atspalvį. Ši spalvingų stiebelių grafika augalui suteikia lengvumo, patrauklumo. Smulkūs žali lapeliai, tarsi prisegti trumpais koteliais, puošiasi mažais geltonais žiedais.

Sanvitalijų žiedynai primena saulėgrąžų graižus, tik žymiai smulkesni, vos 2–2,5 cm skersmens. Gerai įsižiūrėjus galima pamatyti, kad jie sudaryti iš vamzdiškų geltonų ar tamsiai rudų žiedelių ir ratu juosiančios geltonų ar oranžiniai geltonų liežuviškų žiedų eilės.

Šias puikiąsias gėleles 1767 m. Meksikoje atrado italų botanikas Sanvitali. Atradėjo garbei jos ir pavadintos šiuo vardu. Gulsčioji sanvitalija (Sanvitalia procumbens) – tai astrinių šeimos vienmetis augalas su labai šakotais, žeme besidriekiančiais stiebais, išaugantis apie 15–25 cm.

Sėkite šildomame šiltnamyje

„Jei mėgstate šias gėles, dabar tinkamiausias laikas jų pasėti, vėliau galėsite padauginti ir žaliaisiais auginiais, – pataria specialistė. – Sėkite šildomame šiltnamyje ar kitoje šviesioje patalpoje į dėžutes ar daigyklas, pripildytas gėlių sėjai skirto durpinio substrato (pH 5,8–6,5). Užberkite plonu substrato sluoksniu. Šiltoje, 20–22 °C patalpoje sudygsta po 7–10 dienų. Neleiskite dirvai perdžiūti, bet ir neperlaistykite. Sėklos daigios 2–3 metus, tad jeigu pasėsite ne visas, jas palikite kitiems metams.”

Paaugusius daigelius persodinkite į didesnius vazonėlius su durpiniu substratu ar purios, derlingos, laidžios žemės mišiniu. Kartą per savaitę patręškite 0,2 proc. kompleksinių trąšų tirpalu.

Karštomis vasaros dienomis specialistė pataria sanvitalijas laistyti minkštu vandeniu (geriau vakare arba anksti ryte), kas dvi savaites tręšti kompleksinėmis trąšomis, išskinti peržydėjusius žiedelius – greičiau sužydės nauji.

Vasaros pabaigoje augalai subrandina sėklas, jas kitais metais galėsite sėti ir vėl sodybą papuošti mėgstamais žiedais.

Smulkūs sanvitalijų žiedeliai, kontrastuodami su stambesniais, estetiškai papildo gėlyno kompoziciją.

Ir praturtins, ir užmaskuos

Atėjus laikui gulsčiąsias sanvitalijas perkelti į lauką, Z. Braškienė pataria paieškoti saulėtos vietos. Sodinkite 15–20 cm atstumu, gegužės pabaigoje–birželio pradžioje, kai šalnų pavojus jau bus praėjęs.

Šios gėlės dažnos želdynų viešnios, matyt, ne tik dėl gausių žiedų. Savo vietą tarp augalų iškovojo ir ilgu, net 4 mėnesius trunkančiu žydėjimu: nuo birželio vidurio iki pat spalio pabaigos, jei neužklumpa stiprios rudeninės šalnos.

Sanvitalijos ryškiai geltonų žiedų kilimėliais pagyvina vienmečių gėlių klombas, alpinariumus, tinka ir daugiamečių gėlynų pakraščiams apsodinti. Jos dera su vasarą žydinčiomis aukštesnėmis gvaizdūnėmis, žioveiniais, ratiliais, godecijomis, celiozijomis, miltuotaisiais šalavijais, kvepiančiaisiais tabakais, ir aukštyn nesistiebiančiais žydrūniais, lobelijomis, petunijomis, verbenomis, begonijomis, nemezijomis, pajūrinėmis lobularijomis.

Tinka deriniuose su vienmetėmis dekoratyvinėmis lapinėmis gėlėmis: pajūrinėmis žilėmis, perilomis, kochijomis, margeniais, irezinėmis, šlamučiais.

Nereikėtų vengti sanvitalijų pasodinti ir daugiamečių gėlių grupėse – ne tik suteiks saulėtos nuotaikos, bet ir šiek tiek užmaskuos kitus, peržydėjusius augalus.

Pasak specialistės, gulsčiosios sanvitalijos vis dažniau sodinamos pakabinamuose krepšiuose, balkono loveliuose, pastatomuose vazonuose ar konteineriuose su svyrančiais ir kompaktiškus kerelius išauginančiais augalais: pelargonijomis, begonijomis, smulkiažiedėmis surfinijomis, fuksijomis, lobelijomis, verbenomis, skeptrenėmis, torenijomis, tramažolėmis, šlamučiais, taškuonėmis, vienmetėmis gubojomis. Gražiai atrodo pasodintos ir vienos – iš toli šviečia ryškios saulės salelės.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/06/01

Europos ūkininkai – prieš Gamtos atkūrimo įstatymą

Šiandien, birželio pirmąją, Briuselyje buvo surengta greita akcija (flešmobas). Ja norėta parodyti, kad pagal siūlomą reglamentavimą Europos paveiksle ūkininkui nelieka vietos.
2023/06/01

Girdiškės pasididžiavimas – unikalūs bažnyčios altoriai

Šilalė („Šilalės artojas“). Vos kelias dešimtis gyventojų turinti Girdiškė nuo se­no garsėja Švenčiausiosios Mergelės Marijos Snieginės baž­nyčia. Legendomis api­pintas ne tik jos pavadini...
2023/06/01

Baltijos valstybių užgrobimo byla JAV Kongrese 1953 metais – ką prisimename?

Prieš 70 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose valstybiniu lygiu buvo plačiai tirta komunistinės SSRS įvykdyta Baltijos valstybių okupacija 1940 m. ir jos aplinkybės. Apie tai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos inst...
2023/06/01

Vaikų apsauga socialiniuose tinkluose: 5 moksliniais tyrimais paremti patarimai

Birželio 1 d. minima Tarptautinė vaikų gynimo diena kasmet primena pareigą ginti mažųjų interesus ne tik realiame, bet ir virtualiame pasaulyje. Ekspertai sako, kad vaikų auklėjimo sėkmės receptas slypi pusiausvyroje tarp švietimo ir protin...
2023/06/01

Nuo birželio 1 d. įmokos „Sodrai“ grynaisiais pinigais – tik „Perlo“ terminaluose

Nuo birželio 1 d. nebelieka galimybės įmokų „Sodrai“ mokėti grynaisiais pinigais Lietuvos pašte. Įmokas „Sodrai“ grynaisiais pinigais galima sumokėti „Perlo“ terminaluose.
2023/06/01

Seimas pradeda apkaltos procesą Seimo nariui P. Gražuliui

Seimas nusprendė pradėti apkaltos procesą Seimo nariui Petrui Gražuliui ir kreiptis į Konstitucinį Teismą išvados, ar šio parlamentaro konkretūs veiksmai, nurodyti Seimo specialiosios tyrimo komisijos išvadoje, prieštar...
2023/06/01

VDU Žemės ūkio akademija ir AB „Kauno grūdai“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį

Siekiant abipusiškai naudingos strateginės partnerystės verslo, mokslo, studijų srityse Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida Miceikienė ir AB „Kauno Grūdai“ generalinis direktorius...
2023/06/01

Lenkų ūkininkams apmaudu, kad kaip lietuviai negaus subsidijų už pieną

Lenkijos agrosektoriaus žiniasklaida jau rašo apie šalies ūkininkų apmaudą išgirdus, kad Europos Komisija ruošia pagalbos schemą Lietuvos ir Latvijos pieno gamintojams, tačiau Lenkija yra paliekama už borto.
2023/06/01

„BIOVELA Group“ augino rinkos dalį ir pardavimų pajamas

Mėsos perdirbimo įmonių grupė „BIOVELA Group“ praėjusiais metais ir toliau augino pardavimo pajamas, kurios didėjo 36 proc. ir pasiekė 234 mln. eurų.