Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024

Ir vėl dilema: prisidėti ar tik stebėti

2022/07/31


Tas vertybinis klausimas neišvengiamai iškyla kiekvienam. Būna momentų, kai tenka apsispręsti: prisidėti prie tam tikrų iniciatyvų ar išlikti stebėtoju, o gal aktyviai reikšti nepritarimą. Sprendimas priklauso nuo išmoktų pamokų, vidinių atsargumo saugiklių.

Irma Dubovičienė, Nyderlandų ūkininkų protestai, greitkelių blokadaNyderlanduose įsiplieskė ūkininkų protestai, kurie verčia suklusti – kaip pakryps situacija? Ar pavyks nacionalinei vyriausybei rasti susitarimą, ar bus padaryta nuolaidų, o gal Nyderlandų precedentas turės įtakos ir ES susitarimams?

Pasak HART paskelbtos apklausos duomenų, protestus palaiko apie pusė Nyderlandų visuomenės, nors nemaža dalis pripažįsta, kad jau nueita per toli. Vienas iš protesto, jo palaikymo ženklų yra atvirkščiai pakabintos valstybinės vėliavos. Jos plevėsavo net provincijų miesteliuose. Tiesa, šią savaitę paskelbta, kad šias vėliavas nutarta nukabinti.

Lietuvos ūkininkai socialiuose tinkluose pasvarsto – gal verta rengti palaikymo akciją? Ir dalijasi vaizdo įrašais, kuriuose matyti, kaip greitkelius užtvindo traktorių vilkstinės. Pavyzdžiui, viename naujausių plintančių įrašų tvirtinama, kad tokių vaizdų niekur žiniasklaidoje nepamatysite. Suprask, ji ignoruoja ūkininkus. Tai netiesa. Apie „azoto krizės“ įvykius nuolat informuoja tenykščiai ir kaimyninių šalių informacijos sklaidos kanalai. Šio trečiadienio rytinė akcija surengta mažiausiai penkiuose greitkeliuose. Ant važiuojamosios dalies buvo išmėtyti šieno ritiniai, mėšlo ir žemės krūvos, padangos, atliekos. Kai kurie šieno ritiniai buvo padegti. Greitkeliai buvo užblokuoti, susidarė eismo spūstys. Per naujienų agentūrą kelių direkcija išsakė priekaištą, kad tokios akcijos kelia pavojų eismo saugumui.

Į tai ūkininkų pasipriešinimo judėjimo atstovė atsakė: „Štai ką jūs gaunate, kai supykdote žmones.“ Galima rasti ir dar aštresnių citatų, kaip antai: „Kas sėja vėją, pjauna audrą. Jei vyriausybė nori karo, tuomet vyriausybė gali gauti karą.“

Situacija įkaitusi. Įvykių grandinėje ne tik demonstracijos ar greitkelių blokavimas, bet ir laikinas produktų tiekimo sustabdymas, buvo susistumdymų su policija, nukentėjusių kelių eismo dalyvių, perspėjamųjų šūvių (kulka pataikė į kabiną traktoriaus, kurį vairavo 16-metis vaikinas), suimtųjų...

Kaip žinoma, pasipriešinimo audra kilo dėl žaliųjų tikslų – iki 2030-ųjų perpus sumažinti azoto oksidų ir amoniako išmetimą, o saugomose teritorijose – apie 70 proc. Ką praktiškai tai reiškia šaliai, kurioje apie 53 tūkst. ūkių ir kuri yra viena didžiausių žemės ūkio produktų eksportuotojų pasaulyje? Pernai eksporto apimtys siekė apie 105 mlrd. Eur. Oficialiai paskelbta nacionalinių įsipareigojimų kaina: iš veiklos turės pasitraukti 11,2 tūkst. ūkių, dar 17,6 tūkst. privalės gerokai sumažinti gyvulių skaičių.

Krizei spręsti paskirtas patyręs derybininkas ir politikas Johanas Remkė – jis turėtų būti tarpininku tarp vyriausybės, žemės ūkio sektoriaus ir kitų suinteresuotųjų pusių. Oficialiu laišku ūkininkai bei politikai pakviesti sėsti prie derybų stalo jau ateinantį antradienį.

Tačiau diskusijos, panašu, gali neprasidėti. Radikalesnės ūkininkų pasipriešinimo organizacijos, tokios kaip „Agractie“ ir „Farmers Defence Force“ (FDF) (liet. Ūkininkų gynybos pajėgos), pareiškė neketinančios trauktis „iš apkasų“. Panašios nuostatos laikosi didžiausia Nyderlandų ūkininkų bei sodininkų organizacija LTO, kuri vienija 35 tūkst. narių ir yra trečioji didžiausia darbdavių organizacija šalyje. Šią savaitę ji paskelbė: pokalbis gali būti prasmingas tik su sąlyga, jeigu deryboms nebus jokių tabu. Tačiau vyriausybė nesirengia rimtai diskutuoti nei dėl priemonių tikslo, nei dėl įgyvendinimo terminų. Ūkininkai siekia, kad emisijų tikslas būtų iš esmės sumažintas ir pagrįstas, išliktų dėmesys žemės ūkio perspektyvai.

Kova dėl ūkių ateities tęsiasi. Įdomu, kad olandų ūkininkus palaiko ne tik Europoje. Kanados žemdirbiai taip pat rengia solidarumo akcijas, yra sunerimę dėl savo veiklos numatomų suvaržymų.

Tačiau visada atsiranda norinčiųjų pasišildyti prie svetimo laužo. Konstatuojama, kad pastarosiomis savaitėmis socialiniuose tinkluose plinta vis daugiau melagienų apie „azoto krizę“ – senų ar visai nesusijusių įrašų iš masinių renginių. Patikrinę vaizdo įrašą, kuriame olandų ūkininkus neva palaiko gaisrininkai, melagienų ieškotojai aptiko, kad išties tai Lenkijos gaisrininkai savo rėmėjų renginyje.

Prie ūkininkų prisiplaka įvairių radikalų. Hagoje vykusioje demonstracijoje buvo apstu prieš viską nusiteikusiųjų: koronaviruso ir skiepų neigėjų, sąmokslo teorijų šalininkų bei kito plauko demonstruotojų. Pastebėtas ir buvusio JAV prezidento Donaldo Trampo buvęs patarėjas saugumo klausimais Maiklas Flinas. Palaikymo žodžių taikiems ūkininkams, kurie kovoja „su Nyderlandų vyriausybės klimato tironija“, lankydamasis Floridoje rado ir pats eksprezidentas, ketinantis vėl siekti JAV prezidento posto.

O ar išties skaidrūs visų judėjimo organizatorių tikslai? Pasak BNR.nl, FDF lyderis galimai neblogai pasipelnė: trejus metus veikianti organizacijos internetinė parduotuvė pardavė tris tonas prekių (emblema pažymėtų kepuraičių, plakatų, klumpių ir kt.), o visi pinigai tekėjo į privačią judėjimo lyderio įmonę.

 

Irma Dubovičienė

2022.07.31

Susijusios temos - skaitykite: Irma Dubovičienė, Nyderlandų ūkininkų protestai, greitkelių blokada

Dalintis