Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Iš dilgėlyno – į kosmosą, iš kosmoso – užmarštin?

2022/12/08


Prieš 15 metų – 2007-aisiais, mūsų šalies mokslininkai ir tekstilės specialistai ėmėsi netradicinio eksperimento – užauginti ir perdirbti pluoštines dilgėles, tačiau atsakymų į klausimus – ar Lietuvoje atsiras ūkių, auginančių pluoštines dilgėles, ar atsiras įmonių, kurios jas perdirbs ir pagamins puikiomis savybėmis pasižymintį audinį, vis dar nėra. Nors iš dilgėlių pluošto sukurtais kostiumais vilkėjo į kosmosą skrendantys kosmonautai, buvo „apvilkti“ 4 daugkartinio naudojimo kosminiai laivai, buvo pagamintos neperšaunamos liemenės.

Nepelnytai pamirštos

Dilgėlės nepelnytai vadinamos piktžolėmis. Kiekvienas žolininkas pasakys, kad tai puikus, daugybę gydomųjų savybių turintis augalas. Be to, iš dilgėlių yra gaminamas pluoštas, kuris nei dygus, nei šiurkštus, atvirkščiai – apdorotas ir sušukuotas tampa baltas, blizgus ir švelnus kaip šilkas. Jei siūlai suvyti ne taip plonai, jie primena vilną.

Yra žinoma, kad dar X amžiuje iš dilgėlių pluošto buvo verpiami siūlai, iš kurių austi tvirti audiniai burėms, šis pluoštas buvo naudojamas žvejybos tinklams bei stiprioms virvėms ir lynams gaminti. Dilgėlių pluoštas buvo naudojamas patalynei ir drabužiams. Jau prieš daugelį metų iš dilgėlių pluošto pasiūtais drabužiais vilkėjo kariai ir karaliai. Istoriniai šaltiniai mini, kad Napoleono armija vilkėjo „dilgėlinius“ drabužius, Vokietijoje iš dilgėlių pluošto buvo siuvamas apatinis trikotažas povandeninių laivų jūreiviams ir lakūnams. Iš dilgėlių pluošto buvo ir Elžbietos I apatiniai drabužiai, ir Henriko VIII marškiniai. Lietuviai irgi turi pasaką apie 12 brolių, juodvarniais lakstančių, kuriuos sesuo aprengė stebuklingais, iš dilgėlių austais marškiniais.

Gerai apdorotas dilgėlių pluoštas švelnus ir patvarus, puikiai sulaikantis šilumą, sugeriantis drėgmę, taip pat jis yra labai tvirtas ir visiškai nesiglamžo. Įterpus jį į kitus pluoštus, šie taip pat įgyja išskirtinių savybių. Dilgėlių pluoštas primena linų ar kanapių pluoštą, tačiau yra ilgesnis ir plonesnis nei linų. Kadangi dilgėlės nepakenčia chemikalų, jų pluoštas, verpalai ir audiniai iš jo yra ekologiški.

Dilgėlių pluoštas laikomas vienu švelniausių ir ekologiškiausių pluoštų. Pasaulyje auga 45 rūšių dilgėlės, bet pluoštui tinka tik 5, o jose pluošto kiekis skiriasi. Geromis sąlygomis šie daugiamečiai augalai užauga iki 3 metrų aukščio. Derlių galima pjauti 10 metų. Pluoštui dilgėlės auginamos Vokietijoje, Austrijoje, Olandijoje.

Didėjant natūralaus ekologiško pluošto poreikiui, dilgėlėmis prieš daugiau nei 15 metų buvo susidomėta ir Lietuvoje. O viskas prasidėjo nuo to, kad medžiagų inžinerijos mokslų daktarė Vida Baltrušaitienė internete atkreipė dėmesį į švarkelį, pagamintą iš dilgėlių pluošto. Ji pradėjo domėtis šiuo pluoštu ir į visą šį procesą įjungė tiek užsienio, tiek Lietuvos mokslininkus, verslininkus, ūkininkus.

Medžiagų inžinerijos mokslų daktarės Vidos Baltrušaitienės biografijoje puikuojasi unikalūs projektai ir apdovanojimus pelnę eksperimentai.

Eksperimentai Meilūnuose ir Upytėje

Pasak dr. V. Baltrušaitienės, iki Antrojo pasaulinio karo Vokietijoje auginti pluoštinių dilgėlių plotai per karą buvo sunaikinti, tačiau dilgėlių auginimo pluoštui iniciatyvą perėmė austrai, jie išvedė klonuotą pluoštinių dilgėlių veislę, kuri dauginama ne sėklomis, o smulkinant augalą dalimis ir suformuojant daigus. Iš vienos dilgėlės galima pagaminti 100 daigų. Dilgėlė užauga panaši į kompaktišką krūmą. Per metus jo aukštis pasiekia kiek daugiau nei metrą, o dar per porą metų jis gali užaugti iki 3 m ir tai yra daugiametis augalas. Jo stiebų storis panašus į bambuko.

„Norint išvystyti pramoninę gamybą, šiam augalui reikia didelių plotų. Buvau pirmoji ir vienintelė lietuvė, kurią susidomėjimas dilgėlių auginimu ir pluošto gamyba suvedė su olandų kompanija „Brennels“. Jų atstovai atvyko į Lietuvą, – prisiminė V. Baltrušaitienė. – Ukmergės rajone, Meilūnų kaime, tuometės bendrovės „Skalmantas – Projects“ ir Ukmergės rajono ūkininkų kooperatinės bendrovės „Linų agroservisas“ bendrovei priklausančiame 5 ha plote buvo nutarta pasodinti eksperimentinį pluoštinių dilgėlių lauką. Iš užsienio buvo atgabenta 125 tūkst. vokiečių selekcininkų sukurtų (Urtica dioica L.) dilgėlių klonų sodinukų, kuriuos sodinome kopūstų sodinamąja. Buvo planuota iš hektaro gauti apie 4 t pluošto. Dilgėlių žaliavą buvo numatyta parduoti Olandijos kompanijai „Brennels“. Deja, paaiškėjo, kad šios dilgėlės, nors atsparios ligoms ir visokiems kenkėjams, yra visiškai nepakančios piktžolėms. Kadangi greta buvo ekologinis linų laukas, ten vešėjusių piktžolių sėklos persimetė į dilgėlyną, o augančios piktžolės ėmė stelbti jaunus dilgėlių daigelius. Dilgėlių lauko negalima purkšti jokiais herbicidais, nes jos sunyksta, tad bandėme ravėti rankomis. Kai kas juokėsi iš mūsų, kad iš dilgėlių piktžoles ravime. Deja, visos pastangos nuėjo veltui – mūsų dilgėles užgožė daugiametės piktžolės, laukto derliaus gauti nepavyko.“

Pluoštinių dilgėlių krūmai nepakenčia jokių kitų žolių ar piktžolių kaimynystės.

Tačiau keletą išgelbėtų krūmų ji nutarė pasiūlyti Lietuvos žemdirbystės instituto Upytės bandymų stoties mokslininkams. Nutarę ištirti dilgėlių auginimo ir dauginimo Lietuvoje technologines galimybes, bandymų stoties specialistai Žemės ūkio ministerijai pateikė paraišką, gavo finansavimą ir 2007 metų pavasarį, bendradarbiaudami su tuo metu bendrovės „Skalmantas“ konsultante, technikos mokslų daktare V. Baltrušaitiene, padaugino dilgėles vegetatyviniu būdu. Iš Ukmergės r. lauko parsivežti pluoštinių dilgėlių ūgliai, sukarpyti maždaug 10 cm atkarpėlėmis ir pasodinti į žemę, puikiai įsišaknijo ir prigijo. Bandymas pavyko. Čia auginamų dilgėlių važiavo pažiūrėti ir Žemės ūkio ministerijos atstovai, ir šiaip smalsuoliai.

Iššūkis užauginti ir perdirbti

Visą straipsnį galite skaityti 2022 m. gruodžio 8 d.„Ūkininko patarėjuje”, Nr. 139.

Laikraštis Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

 

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

ŪP korespondentė Milda JONKIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...
2023/01/27

Radviloms priklausęs dvaras laukia naujų šeimininkų

Turto bankas paskelbė istorinių Buivydiškių dvaro rūmų aukcioną. Kelis šimtmečius garsiajai Lietuvos didikų Radvilų giminei priklausiusio dvaro dalis aukcione bus parduodama kovo pradžioje.