Ashburn +13,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024
Ashburn +13,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024

Iš mažo gumbelio – žydintys jurginų krūmai

2024/04/07


Jurginų augintojai teigia, kad balandį dar spėsite padauginti mėgstamiausių jurginų auginiais. Šis būdas labai tinka atnaujinti ir senesnius krūmelius. Kaip sakoma, vieną kartą iš įšaknydinto auginio išauginę puikių jurgino žiedų, negalėsite patikėti, kad iš mažo gumbelio išaugo žydintis krūmas!

Tinka ne visi šakniagumbiai

Jurginai dauginami sėklomis, gumbais ir auginiais. Labiau patyrę augintojai dažnai renkasi dauginimo auginiais būdą. Taip galima gauti daug sodmenų, išaugę augalai paprastai būna sveiki, žiedai kokybiški ir net truputį didesni. Šis būdas tinkamas dauginti naujas, labai vertingas, bet kaprizingas, sunkiai išsilaikančias veisles. Be to, dauginant auginiais atnaujinama senesnė veislė.

Patogu ir dėl to, kad iš laiku įšaknydintų auginių išaugę jurginai pradeda žydėti ne vėliau nei išaugę iš gumbų. Anksčiausiai dauginti skirti šakniagumbiai gali būti sodinami antroje vasario pusėje. Baigiama sodinti balandžio pradžioje, nes iš vėlyvųjų auginių Lietuvoje nebeišauga tinkami laikyti šakniagumbiai.

Dauginimui parenkami sveiki ir gyvybingi šakniagumbiai. Stambūs kerai pasmulkinami, ilgi šakniagumbiai – patrumpinami. Stambių gumbų pirmieji ūgliai būna itin stori ir blogiau šaknijasi.

jurginai
Dauginimui tinka sveiki ir gyvybingi šakniagumbius.

Stebėkime temperatūrą

Paruošti gumbai sodinami vertikaliai arba įstrižai į dėžutes ar vazonėlius, pripildytus 10–15 cm storio geros struktūros substrato. Gumbai užpilami substratu iki 2/3 ar 3/4 jų aukščio, neužpilant šaknies kaklelio su pumpurų juosta.

Kol prasikals pirmi daigeliai, dirvos temperatūra turi būti ne žemesnė nei 18 °C. Oro temperatūra – apie 20 °C ir saikingas apšvietimas. Nedidelį kiekį jurginų auginių galima įšaknydinti kambaryje ant palangės. Maždaug po trijų savaičių pradėjus augti ūgliams, oro temperatūrą reikia sumažinti iki 15 °C, o apšvietimą sustiprinti.

Šakniagumbiai beveik nelaistomi, tik dažnai apipurškiami. Tokiomis sąlygomis ūgliai neištįsta, būna tvirti, trumpais tarpubambliais ir greičiau, geriau šaknijasi.

jurginai
Į nuolatinę vietą auginiai sodinami pasibaigus šalnoms, gegužės pabaigoje–birželio pradžioje.

Auginių atskyrimas

Auginiai tinkami sodinti, kai turi dviejų trijų tikrųjų lapelių poras ir jų ūgis būna apie 6–10 cm. Ilgesni negu 15 cm ūgliai daug blogiau įsišaknija. Ūglius galima išlaužti ar išpjauti aštriu peiliu, skalpeliu, skutimosi peiliuku. Lauždami atsargiai judinkite į vieną ir kitą pusę tol, kol jis atsiskirs nuo gumbo.

Jei ūglius pjausite, nenorėdami pernešti virusinių ligų, įrankius po kiekvieno pjūvio dezinfekuokite, galima iškaitinti ugnyje. Rekomenduojama auginius pjauti apie 3 mm virš ūgelio pagrindo, ties sutankėjusiais tarpubambliais. Apie nupjautą vietą pradeda augti trys septyni nauji ūgliai, kurie vėl naudojami dauginant.

Auginių išeiga labai priklauso nuo veislės ir dauginimo laiko. Jurginų kolekcininkų teigimu, iš vieno motininio augalo galima gauti nuo 10 iki 50 auginių. Kad motininis augalas nenusilptų, per susidariusias žaizdeles neužsikrėstų ligomis, imti daugiau kaip 10–12 auginių nerekomenduojama.

jurginai
Šakniagumbiai atželdinami vazonėliuose.

Tiesioginiai saulės spinduliai gali pakenkti

Prieš šaknydijant apatiniai auginio lapeliai pašalinami, o antrieji – trečdaliu patrumpinami. Taip mažiau išgarinama vandens ir greičiau prasikala šaknelės. Paruošti auginiai dažniausiai sodinami į dėžutes eilutėmis 2,0–2,5 cm gylyje (giliau pasodinti pūva), 4–5 cm atstumu vienas nuo kito arba atskirai į indelius.

Įšaknydijant tinka durpės, švarus smėlis, perlitas ir jų mišiniai. Pasodinus substratas aplink auginius paspaudžiamas ir gausiai palaistomas smulkiu laistytuvu.

Pirmą savaitę dirvos temperatūra turi būti apie 21–27 °C, oro temperatūra 17–19 °C. Auginiai kelis kartus per dieną apipurškiami drungnu vandeniu ir pridengiami. Apdangalas kasdien nuimamas, augalai pravėdinami, kitaip pradeda pūti. Tiesioginis saulės apšvietimas kenkia tik pasodintiems auginiams, perspėja augintojai, todėl galima sukurti pavėsį (pavyzdžiui, pridengti marle).

Ar auginiai įsišaknijo, galima suprasti apžiūrėjus augaliukus: jie būna stangrūs, pradeda augti viršūnėlės.

Kitas būdas įšaknydinti auginius – laikyti juos 20–25 °C temperatūros vandenyje. Esant tinkamai vandens temperatūrai ir geram apšvietimui, auginiai vandenyje įsišaknija beveik per tą patį laiką, kaip ir substrate. Auginių šaknelėms išaugus iki 1–2 cm, juos reikia sodinti į puodelius su dirvos substratu. Pasodinti įšaknydinti auginiai laikomi 18–20 °C temperatūroje, apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

jurginai
Auginiai įšaknydinami daigyklose.

Kai kuriuos auginius gali tekti išrauti

Vasarį padauginti auginiai įsišaknija per 25–30 dienų, kovą–balandžio pradžioje – per 15–20 dienų, balandžio pabaigoje–gegužę – per 7–8 dienas. Paspartinti auginių šaknijimąsi galima augimą skatinančiais stimuliatoriais.

Praėjus šalnoms, likus dviem trims savaitėms iki sodinimo į dirvą, jurginų augintojai rekomenduoja įšaknydintus auginius grūdinti. O į nuolatinę vietą jie sodinami gegužės pabaigoje–birželio pradžioje (pasibaigus šalnoms).

Žydėjimo metu reikia rūpestingai tikrinti ne tik iš auginių padaugintų augalų atitikimą veislei, bet ir jų žiedų kokybę. Nustatyta, kad maždaug 1 proc. auginių išaugina pusiau tuščiavidurius arba tuščiavidurius žiedynus. Tokius augalus reikia be gailesčio išmesti.

 

„Rasų“ informacija

ŪP redakcijos archyvo ir 123rf nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas