Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Įsisiautėjo mėlynojo liežuvio liga

2023/09/28


Rugsėjo pradžioje keturiuose Nyderlandų avininkystės ūkiuose buvo patvirtinta mėlynojo liežuvio liga. Šiandienos oficialiais duomenimis, užkratas pateko jau į 319 ūkių. Padėtis rimta: kol kas nėra vakcinos, prekyba sustabdyta, ūkiai skaičiuoja nuostolius.

Pavojingas virusas šalyje netikėtai išniro po keturiolikos metų pertraukos. Užkratas nepavojingas žmonėms, gyvūnai vieni nuo kitų per tiesioginį kontaktą neužsikrečia. Tačiau dėl infekcijos Nyderlandų maisto ir vartojimo produktų saugos tarnyba (NVWA) buvo priversta laikinai sustabdyti prekybą atrajojančiais gyvūnais bei jų dauginamąja medžiaga ES. Užkrėsti ūkiai buvo kuriam laikui izoliuoti. Tačiau protrūkių bangos tai nesustabdė.

Daugiau nei 35 tūkst. narių interesams atstovaujanti Nyderlandų ūkininkų ir sodininkų organizacija LTO dėl tokio spartaus viruso plitimo yra susirūpinusi.

„Dėl mėlynojo liežuvio ligos viruso protrūkio palaikome glaudžius ryšius ne tik su savo nariais, administratoriais, bet ir su veterinarijos gydytojais. Deja, gauname daug pranešimų apie didelį nukentėjusių avių gaištamumą. Be to, gaunama vis daugiau pranešimų apie galvijus, turinčius rimtų ligos simptomų. Suprantama, kad mūsų nariai yra susirūpinę“, – sako LTO atstovė Jeannette van de Ven.

Ūkininkų organizacijos manymu, svarbu labiau įsigilinti į klinikinį vaizdą ir kritimų rodiklius, užkrėsti ūkiai ir toliau turi būti stebimi. Be to, LTO tikisi, kad centrinei valdžiai pavyks kuo greičiau parūpinti saugios vakcinos.

Šiuo metu Nyderlandų Žemės ūkio, gamtos ir maisto kokybės ministerija tiria, ar už Europos ribų turima vakcina atitinka saugumo reikalavimus.

Ūkininkų organizacija bendradarbiauja ir konsultuojasi su ministerija bei kartu su kolegomis iš regioninių organizacijų nukentėjusiems ūkiams siekia teikti paramą, nors galimybės yra ribotos.

Pagal NVWA protokolą, gyvūnų laikytojai privalo pranešti atsakingai institucijai apie mėlynojo liežuvio ligos protrūkį, nors kontrolės prievolė netaikoma. Tai reiškia, kad iš gyvūnų sveikatos draudimo fondo kompensuojamos tik pirminės tyrimų išlaidos. LTO teigimu, ūkių patiriami nuostoliai lieka verslui.

mėlynojo liežuvio liga
Mėlynojo liežuvio ligos paplitimas Nyderlanduose. Šaltinis: NVWA

 

ŪP portalo inf.

LTO nuotr.

Dalintis