Ashburn +14,6 °C Rūkas
Šeštadienis, 23 Rgs 2023
Ashburn +14,6 °C Rūkas
Šeštadienis, 23 Rgs 2023


BNS

 

Įspėjimai apie žalą ant alkoholio taros: vieni mato prasmę, kiti – naivumą

2023/05/29


Airijai ketinant tapti pirmąja šalimi pasaulyje, kur ant alkoholio produkcijos būtų pateikiami įspėjimai apie žalą, kai kurie Lietuvos parlamentarai mano, kad tai gera pradžia Europoje, kiti sako, jog tai tik simbolinė priemonė, o verslo atstovai idėją vadina naivia.

„Valstietis“ Aurelijus Veryga BNS tvirtino, kad apie iniciatyvą ant alkoholinių gėrimų butelių klijuoti etiketes apie jo daromą žalą sveikatai kalbama jau ne vienus metus. Jis teigė, kad vartotojai, pirkdami alkoholį, turi teisę gauti patikimą informaciją, kokį poveikį jo vartojimas turi sveikatai.

„Gerai, kad airiai ryžtasi tą daryti. Jau buvo kreipimasis į Europos Komisiją, kad atsirastų bendros europinės iniciatyvos. Lietuva, manau, galėtų ruošti tokius siūlymus ir pas mus tokia priemonė galėtų atsirasti“, – kalbėjo A. Veryga.

„Tai toks sveiko proto siūlymas, nes visur kitur ant maisto produktų privaloma nurodyti tam tikrą informaciją“, – pridūrė buvęs sveikatos apsaugos ministras.

Jis kritikavo dabartinį įspėjamąjį ženklą apie alkoholio žalą nėščioms moterims – jis, pasak parlamentaro, yra nepakankamas. Be to, A. Veryga įsitikinęs, kad atgrasymo būdas nuo vartojimo klijuojant tokias etiketes būtų kur kas pigesnis negu visuomenės švietimas.

„Socialinė reklama be galo brangi, ne visus ji pasiekia, o ant pakuotės informaciją neišvengiamai pamatysi, todėl gamintojai taip nenori jos“, – pabrėžė A. Veryga.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko konservatoriaus Antano Matulo teigimu, įspėjamosios etiketės ant alkoholinių gėrimų būtų tik simbolinė priemonė.

„Tos informacijos, kad alkoholis daro žalą, yra pilna. Nežinau, ar rastume žmogų, jauną ar pagyvenusį, kuris sakytų, kad alkoholis nekenkia, nežinotų, jog nekenkia“, – BNS sakė parlamentaras.

Kalbėdamas apie galimybes Lietuvoje įvesti tokį reikalavimą, jis tvirtino, jog pirmiausia derėtų įvertinti Airijos patirtį.

„Žiūrėsim, kokių rezultatų duos Airijos priemonės, bet Pasaulio sveikatos organizacija yra įvardinusi keletą priemonių, kurios duoda efektą: prieinamumas, kaina ir reklamos nebuvimas. Visi šie dalykai Lietuvoje realizuoti“, – sakė komiteto vadovas.

Ji pabrėžė, kad Lietuvoje keičiasi alkoholio vartojimo kultūra, nes žmonės mažiau išgeria stipriųjų gėrimų, o daugiau vyno ir alaus, šie gėrimai turi mažesnį poveikį sveikatai.

Tuo metu Alkoholio gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovas lobistas Mantas Zakarka įsitikinęs, kad toks siūlymas yra naivus: „Ar tas vienas užrašas galėtų ką nors pakeisti?“

Jis taip pat siūlo atkreipti dėmesį į tai, kad į Lietuvą daug alkoholio produktų importuojama, o užsienio gamyklos, pasak M. Zakarkos, dėl Lietuvos, kuri yra maža rinka, nespausdins atskirų etikečių, todėl šis darbas tektų tiekėjams.

„Tada turėsime klijuoti ant viršaus? Būtų visiškai neaišku, kaip tai galėtų atrodyti ir dėl ko tai būtų daroma“, – tvirtino alkoholio pramonės atstovas.

Airijos sveikatos ministras praėjusią savaitę patvirtino naujas taisykles, kurios įspės geriančiuosius apie alkoholio vartojimo keliamą pavojų sveikatai, taip pat apie produkto kalorijų kiekį. Šios etiketės bus privalomos nuo 2026 metų gegužės.

 

Sniegė Balčiūnaitė/BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/23

Dzūkijoje miškai tušti, rytų Lietuvoje grybų yra, bet nėra rinkėjų

Dzūkijoje grybų supirkimo punktų – vienas kitas, nes dėl sausros miškai tušti, tuo metu rytų Lietuvoje punktų galėtų būti ir daugiau – miškai pilni voveraičių, baravykų, raudonikių ir kitų grybų, tačiau nėra surink...
2023/09/23

Litų banknotai – architektūros istorijos pasakotojai

Paprastai manoma, kad istorijos geriausiai mokytis iš knygų, vadovėlių ir pasakojimų. Kartais visai nepagalvojama, kad moneta ar banknotas taip pat yra puikus istorijos šaltinis, vaizduojantis ne tik valdovų kaitą, bet ir valstybės a...
2023/09/23

Gerą eksporto startą pristabdė draudimas

Mėnesio pradžioje lenkų mėsos gamintojai džiūgavo atsivėrusiomis net kelioms didelėms pasaulio rinkoms. Bet štai mėnesiui einant į pabaigą sulaukė nemalonios žinios iš Kazachstano.
2023/09/23

Gydytoja neurologė Kristina Ryliškienė: negydoma migrena kainuoja brangiau

„Vienas populiariausių migrenos mitų – kad esama stebuklingos tabletės, kuri viską išgydys. Kitas, prieš keletą metų sugriautas amerikiečių mokslininkų, – kad migrena prisidengiama norint išvengti darbinės, v...
2023/09/23

Nelegaliai medžius Klaipėdoje kirtę pažeidėjai slėpė ir įkalčius – kelmus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Klaipėdos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai šių metų gegužę ir rugsėjį atliko patikrinimus, inventorizavo želdinius ir nustatė, kad prestižinėje Klaipėdos miesto dalyje, Giruliuose, neteisėtai pa&...
2023/09/23

Rugsėjo 23-oji – ES ekologijos diena

Nuo 2021-ųjų metų Europos Sąjungoje rugsėjo 23-oji yra paskelbta ES ekologijos diena. Bendro ekologinės gamybos plėtros veiksmų plano tikslas – iš esmės paskatinti ekologiškų produktų gamybą ir vartojimą, siekiant prisidėti pri...
2023/09/23

Antra žievėgraužio tipografo generacija trečdaliu gausesnė nei pernai

Valstybinės miškų tarnybos (VMT) specialistai rugsėjo antrą dekadą užbaigė pavojingiausio medžių liemenų kenkėjo, žievėgraužio tipografo antros generacijos gausos stebėjimą. Nors rugsėjis kol kas buvo rekordiškai šiltas, pasku...
2023/09/23

Tik nesakykite: „Gražu, bet nepraktiška“

Vaisių pasaulyje ne dažnai išorės spalva sutampa su vidumi. Matyt, dėl to kartais vis dar nustebina obuoliai raudonu minkštimu. Jei rojaus obelaitės jau iškovojo savo vietą soduose, tai ne pro šalį daugiau sužinoti ir a...
2023/09/23

Parama – ir melioracijos sistemoms atnaujinti, ir inovacijoms

Viena populiariausių Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonių buvo „Parama žemės ūkio vandentvarkai“. Remti melioracijos sistemų atnaujinimą numatyta ir Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m....