Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024
Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024

Įspūdingieji chameleonai

2022/12/08


Gėlynams ir žolynams grimztant į žiemos miegą, norisi prisiminti mažiau ryškius, bet ypatingus augalus. Vienas tokių – epimedžiai, dar vadinami elfų gėlėmis, nes jiems pražydus vyksta magiški dalykai: kerus skleidžia gležni, vėjo plazdenami žiedeliai, o įspūdinga lapija gėlynus puošia visus metus. Daugiamečių gėlių augintojas ir kolekcininkas Valdas Mikolaitis pastebi, kad pasaulyje šiais augalais labiausiai domisi vyrai, net didžiausios kolekcijos jų žinioje. Tikriausiai todėl, kad jų žiedeliai tokie švelnūs, trapūs, lyg persmelkti moteriškumo.

Rūta ANTANAITIENĖ

Tenka gėrėtis iš arti

Prieš septynerius metus pirmą kartą išvydęs epimedžių žiedelių skleidimąsi, V. Mikolaitis susižavėjo šiomis elfų gėlėmis. Dabar gausioje jo epimedžių kolekcijoje puikuojasi per 80 rūšių ir hibridinių veislių, išsiskiriančių įdomesnių formų ir atspalvių lapija, žiedų dydžiu ir spalvine gama, augalų aukščių kontrastais.

Epimedžiai (Epimedium L.) – daugiamečiai žoliniai, pusiau ūksminiai, medingi, maždaug 10–50 cm, augalai. Gentyje apie 50 rūšių, savaime augančių plačialapiuose Europos, Azijos, Šiaurės Amerikos miškuose, Šiaurės Afrikoje, Tolimuosiuose Rytuose. Lietuvoje savaime epimedžiai neauga, auginamos tik introdukuotos rūšys ir veislės.

Valdas Mikolaitis laukia kol atskris kamanė.

Gėlininkas pasakoja, kad pavasarį pirmiausia iš po senų lapų išlenda tamsūs lapkočiai, pradeda skleistis lapai, tada aukštyn stiebiasi žiedkočiai su žiedų kekėmis.

„Balandį ir gegužę įvyksta tikras epimedžių žiedų sprogimas: spalvų ir atspalvių akvarelės, ištapytos ant skirtingo dydžio žiedų, prilaikomų gracingų žiedkočių, – gėrėdamasis šiais augalais pasakoja kolekcininkas. – Tai tęsiasi apie dvi savaites, tačiau yra ir ilgiau nei tris savaites ar net pustrečio mėnesio žydinčių epimedžių.“

Gėlių žiedai 1–5 cm skersmens, sudaryti iš 4 vainiklapių (panašių į nektarines, su pentinu) ir 2 eilių po 4 (iš viso 8) spalvingų taurėlapių. Jų forma primena sinavado žiedus, sutelktus į purios šluotelės ar kekės žiedynus. Epimedžiai užmezga sėklas, sunokstančias birželį–liepą.

E. x warleyense ‘Orangekönigin’

Hibridinė veislė ‘Red Maximum’ žydi apie 3 savaites, kartais ir ilgiau, pavėsingus gėlynus puošia raudonai purpuriniais, 5 cm skersmens žiedais. Dekoratyvūs kupsteliai susiformuoja 25–30 cm aukščio. Liauni žiedkočiai nuo žiedų svorio svyra žemyn, dar labiau sustiprindami jų nepaprastumą margų lapų fone.

„Iš visų mano auginamų epimedžių ilgiausiai – nuo gegužės pradžios apie pustrečio mėnesio džiugina hibridinė, pusiau visžalė veislė ‘William Stearn’. Tai violetinių žiedų ir dekoratyvių margų lapų derinys, – pasakoja kolekcininkas. – Žiedai skleidžiasi vienas po kito, o norint jais pasigėrėti, tenka prieiti arčiau, nes jų kuriamas grožis visai kitoks, nėra matomas iš toli kaip bijūnų ar rožių.“

Dekoratyvinių ir medingų augalų augintojas nesitikėjo, kad kamanės taip gausiai lankys jų nektaringus žiedus, bet, stebint dūzgiančias po žiedus, susidarė įspūdis, lyg tuos svetimšalius augalus jos kuo puikiausiai pažįsta.

‘Red Maximum’

„Lapai kuria savą istoriją: vienos epimedžių rūšys visžalės, kitos – tik sezoninės, bet visų širdiškos formos lapija pavasariop pražysta raštais: žalsvi, rausvi, su rudomis dėmėmis, ryškiais purpuriniais apvadais ar turintys bronzinį at­spalvį vasarą pažaliuoja, o rudenį tampa tikrais chameleonais, persimaino nuo raudono iki bronzinio atspalvio, – tvirtina V. Mikolaitis. – Visžaliai odiški lapai išlieka dekoratyvūs ir žiemą. Pavasarį pradeda augti nauji ūgliai su žiedais ir lapais, tad senieji pamažu džiūsta ir juos išskinu.“

Spalvinga įvairovė

Alpinio epimedžio (E. alpinum) lapai pavasarį rusvai žali, vasarą pažaliuoja, rudenį ryškiai rudi, prie pamato širdiški, 4–6 cm ilgio ir 2–4 cm pločio, dantytais kraštais. Užauga iki 35 cm. Žiedai apie centimetro skersmens, rožiniais vainiklapiais ir tamsiai raudonais taurėlapiais, susegti puriose kekėse. Pražysta gegužę ir žydi 2–3 savaites. Gali augti įvairioje dirvoje, laikinai saulės apšviestose (kad netrūktų drėgmės) ir šiltose vietose.

E. platypetalum 

Plunksninio epimedžio kolchidinio porūšio (E. pinnatum subsp. colchicum) lapai odiški, platūs, šviesiai žali, pavasarį, pasak kolekcininko, išmarginti rausvai rudais ornamentais. Augalai 25–30 cm, plonais stiebais. Žydi gegužės pradžioje šviesiai geltonais žiedais. Jų hibridai žymiai įdomesni, puošiasi kelių spalvų žiedais.

Raudonojo epimedžio (E. x rubrum) lapai pavasarį įgauna rausvą atspalvį. Augalai kupsto formos, 30 cm aukščio, po žydėjimo lapai nusvyra iki žemės, žaliuoja ir žiemą. Žiedai 1,5–2,5 cm skersmens, vainiklapiai švelniai rožiniai, taurėlapiai raudoni. Pradeda žydėti apie gegužės vidurį ir žydi maždaug 3 savaites.

Epimedium x warleyense ‘Orangekönigin’, augintojo teigimu, lapai pavasarį įgauna rausvą atspalvį. Šis hibridas žydi oranžiniais žiedais su geltonu viduriu gegužės pradžioje, daugiau nei 2 savaites. Žydėjimo metu siekia apie 45 cm.

Skėstasžiedis epimedis long leaf form 

„Stambiažiedžio epimedžio hibridai (E. grandiflorum) kilę iš Japonijos, auga dideliais sąžalynais ąžuolynuose, miškuose. Augalai 20 cm aukščio. Lapai maži, be palaipų. Žiedai balti, dideli, primena orchidėjų žiedus, – pasakoja V. Mikolaitis. – Ypač puošnios šių augalų hibridinės veislės.“

‘Bicolor Giant’ pavasarį pirmiausia išleidžia stiebus, paskui lapelius ir balandžio pabaigoje dviem savaitėms pasipuošia rausvai purpuriniais, 4 cm skersmens žiedais. Tuo metu augalai su žiedynais siekia iki 60–70 cm. Jiems nužydėjus, lapai dar padidėja ir paslepia nusvirusius žiedus. Jauni lapai žali, bet kai pilnai išsiskleidžia, tarsi pražysta – tampa rusvi, išmarginti dar ryškesniu raštu. Širdelės formos lapai – vieni iš didesnių, 15 cm ilgio ir 10 cm pločio.

‘Queen Esta’ – 20 cm aukščio, kompaktiški kereliai. Žydėjimo metu tamsiai rudi lapai kontrastingai dera su rausvais vainiklapiais ir purpuriniais taurėlapiais. Žiedai 3 cm skersmens, gegužės pradžioje žydi apie 2 savaites.

Pasak kolekcininko, kai kurios šių augalų rūšys išsiskiria ypatingu grakštumu. Vieni tokių ‘Amber Queen’, jų rudi, raštuoti lapai pavasarį išauga pirmieji, paskui išsiskleidžia gintaro geltonumo žiedynai.

Jungo epimedžio (E. x youngianum) ‘Roseum’ žiedai šviesiai rožiniai, 1–1,5 cm skersmens, įdomios formos, su trumpais vainiklapiais. Augalai kompaktiški, 10–15 cm. Smailėjantys lapeliai su rudu atspalviu.

Epimedium x cantabrigiense lapai rusvi, kol jauni, vėliau tampa žali. Išskirtinis bruožas – ilgi ir gausūs žiedynai, su žiedynais augalas siekia apie 45 cm aukščio.

V. Mikolaitis pastebi, kad vieni iš unikaliausių, lapų kilimus nuklojantys yra miniatiūriniai, vos 5–10 cm, epimedžiai. E. platypetalum Og 93085 – apvaliais lapais ir šviesiai geltonais žiedais žydi gegužės pradžioje.

Šviesusis epimedis (E. davidii) EMR 4125 – apie 5 cm, palaipsniui skleidžia smulkius, 1 cm skersmens, geltonus žiedelius su rausvais taurėlapiais. Lapai rudai taškuoti, žydi apie mėnesį.

E. ‘Moonlight’ – 5 cm aukščio, lapai su rusvu atspalviu, žiedai geltoni, balti taurėlapiai su purpuriniais brūkšneliais. Žiedai skleidžiasi palaipsniui.

Miniatiūrinius epimedžius augintojas pataria labiau pagloboti, kad daugiametės piktžolės jų nenustelbtų.

Stambiažiedžio epimedžio hibridas ‘Nanum’ – 10 cm aukščio. Žali lapai su rudais apvadais dera su baltais, 3 cm skersmens, žiedais. Žydi gegužės pradžioje apie 2 savaites, suformuoja po 30–40 žiedų.

Visžalių vilionės

Pasak V. Mikolaičio, dėmesio verti amžinai žaliuojantys epimedžiai, nes jie dekoratyvūs visus metus.

Gelsvojo epimedžio (E. franchettii) ‘Brimstone Butterfly’ lapai žali, bet pavasarį išleidžia jaunus rudus lapelius. Šios rūšies lapai vieni didžiausių, apie 20 cm ilgio ir 8–10 cm pločio, su dygliukais. Išauga iki 30 cm. Pražysta vėlokai, birželį, ilgomis geltonų žiedų kekėmis.

Skėstažiedžio epimedžio (E. stellulatum) long leaf form akį traukia labai spalvingi lapai, pamarginti rudais ornamentais ir dygliukais. Žiedai balti su geltonomis akutėmis viduriuke. Augalams peržydėjus, lapai neuždengia žiedynų.

Auginimas ir priežiūra

Epimedžiai nelepūs, po medžiais nepersodinti gali augti apie 20 metų, tik kasmet reikia mulčiuoti durpėmis ar kompostu. Tai puikūs augalai ūksmingoms vietoms, nors pakenčia ir saulę, jei drėgmės pakankamai. Tinka pavėsingam alpinariumui. Mėgsta vidutinio sunkumo žemę, atsparūs sausroms, šalčiams. Žiemoja nepridengti, tik atšiauresnę žiemą kai kurių visžalių rūšių epimedžių lapai apšąla. Ankstyvą pavasarį senus lapus reikia nupjauti.

Dauginami sėklomis, kero dalimis ir ūgliais ankstyvą pavasarį arba vasaros pabaigoje. Epimedžių hibridus geriau dauginti vegetatyviai.

Tinka įvairiems gėlynams, alpinariumams, lysvaitėms papuošti, gražiai atrodo apvaduose. Želdynuose sodinami po medžiais, sudaromos stambios vienarūšės ar mišrios grupės parkuose, miško aikštelėse. Pomedžių plotuose epimedžius dera sodinti šalia žemaūgių bergenijų, geltonžiedžių šalmučių, valdšteinijų, pėdlapių ir žiemių.

Alpinariumuose ar kalvotose vietose sodinamos žemaūgių epimedžių rūšys su triskiautėmis žibuoklėmis, melsvėmis, plautėmis, raktažolėmis, uolaskėlėmis, taip pat dekoratyvinėmis viksvomis. Pavėsyje galima kartu auginti su tijarėlėmis, trilape valdšteinija. Gėlynuose stambiažiedžiai epimedžiai dera su blakėžudėmis.

Valdo Mikolaičio nuotraukos

Dalintis
2024/02/20

Ministerijoje – teisės aktų kaitaliojimo karštligė

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ir jos vadovai gyvena savo sukurtų klaidų karalystėje, aukšta tvora atsitvėrę nuo žemdirbių bendruomenės, jų veiklos metoduose nėra nuoseklumo, tad rezultatai netenkina nei ūkininkijos, nei savivaldybių administ...
2024/02/20

Gyvūnus šunimis pjudę asmenys nuteisti pagrįstai

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas vasario 20 d. priėmė nutartį baudžiamojoje byloje, kurioje asmenys apeliacinės instancijos teismo nuosprendžiu pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (BK) 310 straipsnio 1 dalį nuteisti baudos bausmėm...
2024/02/20

Lucasas: ryškėja pavojingi Europos nesutarimai dėl gynybos

Europos požiūris į riziką skiriasi. „Gyvenk laisvas arba mirk“ grupės atstovai mano, kad rizikuoti patekti į vergiją Rusijos valdžioje yra daug blogiau už mirtį. Jie kovos už savo laisvę ir suverenitetą, kad ir kas benutiktų. Jų prie&s...
2024/02/20

Elektros kaina biržoje sumažėjo – tokia buvo pernai gegužę

Per šių metų vasario du pirmuosius dešimtadienius vidutinė elektros energijos kaina buvo 0,078 Eur/kWh be PVM, o tai 33 proc. mažiau už sausio mėnesio vidutinę kainą, kuri siekė 0,117 Eur/kWh be PVM. „Nord Pool“ biržoje v...
2024/02/20

Kooperatyvų nariams – papildomas priedas už pieninę karvę

Žemės ūkio ministerija, siekdama paskatinti pieno gamintojus kooperuotis, pripažintų kooperatyvų nariams numatė skirti papildomą 30 eurų siekiantį priedą už pieninę karvę.
2024/02/20

Triukšmas dėl žemės mokesčio

Lazdijuose vyksta karšti debatai. Visos aistros – dėl žemės mokesčio dydžio, kuris gerokai išaugo. Pernai rajono ūkininkai sumokėjo dvigubai ar net trigubai didesnį žemės mokestį nei užpernai. Ir šiemet neapsikentė: reik...
2024/02/20

Prezidentas pasirašė įstatymo pataisas, ištaisančias akcizų politikos klaidas

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo neeilinėje sesijoje priimtas Akcizų įstatymo pataisas dėl sumažinto akcizo suskystintoms naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, taip pat dėl žymėto dyzelino naudojimo t...
2024/02/20

Atnaujinti žemės našumo balų duomenys

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) informuoja apie atnaujintus žemės našumo balų duomenis. Vidutinis žemės našumo balas viršija 39.
2024/02/20

Nematomas frontas: epidemijos 1918–1920 m.

Minėdami Vasario 16-ąją, pirmiausia prisimename diplomatines Lietuvos signatarų ir kariuomenes kovas dėl Lietuvos nepriklausomybės. Tačiau tuo laikotarpiu nematomame fronte vyko ir kitokia kova. Daugiau nei po šimto metų mums ir vėl teko ja...