Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Istorijos muziejus atgimsta kaip turistinės traukos objektas

2024/02/11


Pastaraisiais metais drastiškai pasikeitus geopolitinei situacijai, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGRTC) Tuskulėnų rimties parke įsikūręs memorialas įgauna naują svarbą. Įspūdinga ekspozicija tampa vis aktualesnė ne tik Lietuvos gyventojams, bet ir krašto istoriją, ypač okupacinį laikotarpį, giliau pažinti siekiantiems lankytojams iš užsienio.

Tuskulėnų rimties parko memorialas

Tuskulėnų dvaro rūmuose rodoma ekspozicija „Projektas – HOMO SOVIETICUS“ plačiau pasakoja apie sovietinio žmogaus gyvenimo kasdienybę, šio laikotarpio daugialypiškumą ir okupacinės sistemos užkoduotus paradoksus, analizuoja režimo pastangas iš esmės transformuoti visuomenę.

Lietuvos diplomatiniam korpusui surengtas pažintinis vizitas į Tuskulėnų rimties parko memorialinį kompleksą diplomatams ne tik paliko gilų įspūdį, bet taip pat plačiau atskleidė sovietinės sistemos veikimo principus.

„Sovietų istorija teigė, kad vyrai ir moterys yra lygūs, o moterys užima lygiavertę vietą visuomenėje. Tačiau gidas mums papasakojo labai įdomų faktą: 1980-aisiais 70-80 proc. moterų būtų pageidavusios gimti vyru. Manau, kad šis faktas rodo sovietinės filosofijos melą“, – teigė Kanados ambasadorė Jeanette Sautner.

„Manau, kad mums, atvykusiems iš Europos gilumos (aš pats esu iš Danijos), labai svarbu atvykti ir tai pamatyti, kad suprastume jūsų istoriją, jūsų kultūros istoriją ir paveldą bei ką jis jums reiškia,“ – kalbėjo NATO integravimo pajėgų Lietuvoje vadas plk. Peter Nielsen.

„Tuskulėnų memorialinis parkas yra labai svarbus siekiant išsaugoti atmintį apie sovietų nusikaltimus prieš Lietuvą, prieš mūsų didvyrius, laisvės kovotojus,“- teigė ambasadorius Kęstutis Kudzmanas.

„Šis muziejus itin svarbus tuo, kad liudija, kokia yra istorinės patirties vertė, kokios didžiosios klaidos praeityje buvo padarytos. Atmintis yra pirmas žingsnis, kad nepamirštume. Tai pirmas žingsnis jaunajai kartai, kad ateityje nekartotų tų pačių klaidų. Istorijoje tai matėme daugybę kartų. Tikrai rekomenduočiau visiems apsilankyti šiame muziejuje. Jaunoji karta turi žinoti, kokia yra tamsioji žmogaus būties, jo elgesio pusė,“ – teigė Italijos ambasados atstovas.

ekspozicija Homo Sovieticus

Komplekso lankytojams gilų įspūdį palieka ir čia esantis pilkapio formą atkuriantis kolumbariumas, kurio kriptose perlaidoti archeologinių kasinėjimų metu šioje teritorijoje aptiktų mirusiųjų palaikai.

kolumbariumas

 

LGRTC fotoinformacija

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...