Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Įteikti parodos „Ką pasėsi… 2023“ medaliai – įmonių pristatomos inovacijos prognozuoja, kaip atrodys Lietuvos ūkiai netolimoje ateityje

2023/03/24


Akademija, Kauno r. (VDU ŽŪA). Laukuose savarankiškai dirbantis traktorius, kiekvieną dirvožemio pokytį fiksuojanti ir skubiai, ko reikia imtis norint jį pagerinti, pranešanti įranga, laiką, lėšas ir gamtą tausojančios technologijos, strateginius sprendimus bei savo veiklos plėtrą planuojantis ūkininkas – tai tik dalis pokyčių, kurie Lietuvos ūkiuose prognozuojami artimiausią dešimtmetį.

Laimi inovatyviausi

Kad visi sumanymai virstų realybe, rūpinasi dešimtys žemės ūkio srityje veikiančių mūsų šalies įmonių. Jos inovatyvią techniką ir įrenginius pateikė kasmet prieš didžiausią Baltijos šalyse tarptautinę žemės ūkio parodą „Ką pasėsi… 2023“ rengiamam konkursui. Pastarojo rezultatas – tradiciškai „Ką pasėsi… “ medaliais apdovanoti 10 geriausių parodos eksponatų.

„Šįmet visi pretendentai buvo labai geri, todėl juos vertinančiai komisijai iššūkių nestigo. Yra ilgas kriterijų sąrašas, kuriame minimi ir žaliojo kurso, poveikio žmogui, inovatyvumo bei daugybė kitų aspektų. Juos numatant atsižvelgiama į šių laikų aktualijas bei pasaulines tendencijas, susijusias su žemės ūkiu“, – sako „Ką pasėsi 2023…“ eksponatų vertinimo komisijos pirmininkas, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto Žemės ūkio inžinerijos ir saugos katedros vedėjas, prof. dr. Egidijus Šarauskis.

Anot jo, pastebima, kad mūsų šalyje pastaraisiais metais išryškėjo kelios tendencijos – ūkių noras vystyti tiksliąją žemdirbystę ir robotizuoti savo veiklą.

„Gyvulininkystėje robotai nėra naujiena, o augalininkystėje – tik atkeliaujantis reiškinys. Technologijos sparčiai plinta žemės ūkyje ir tai yra suprantama. Įtaką pokyčiams turi darbo jėgos trūkumas, noras dirbti optimaliai, vykdyti žaliojo kurso reikalavimus ir rekomendacijas“, – kalba prof. dr. E. Šarauskis.

„Ką pasėsi…“ parodos eksponatų vertinimo komisijos sprendimu, medaliais ir diplomais šįmet įvertinta:

  1. Biostimuliantas BlueNTM (UAB „Agrokoncernas“);
  2. Žemės ūkio darbams skirtas autonominis robotas AgXeed AgBot 5.115T2 (UAB „Agrokoncerno technika“);
  3. Šienapjovių kombinacija KUHN FC 9330D-RA (UAB „DOJUS agro“).
  4. Savaeigis purkštuvas AGRIFAC CONDOR VANGUARD (UAB „Dotnuva Baltic“).
  5. Grandininis diskinis skutikas DAL-BO POWERCHAIN 800 (AB „East West Agro“).
  6. Traktorius Fendt 700 Vario Gen7 (UAB „Ivabaltė“).
  7. Vandenvežė su chemijos tirpalų paruošimu PTL-16V (UAB „Laumetris“).
  8. Ratinis traktorius T7.315 HD („Heavy Duty“) (AB „Lytagra“).
  9. Akmenų rinktuvas Kivi Pekka 5 (UAB „Rovaltra“).
  10. Presas KUHN VB 7160 (UAB „Žemtiekimas“).

Robotai jau atkeliavo

„Ką pasėsi… 2023“ parodoje bus galima gyvai susipažinti su žemės ūkio darbams skirtu autonominiu robotu.

UAB „Agrokoncerno technika“ direktorius Mindaugas Lapatkinas pasakoja, jog yra kelios įmonės mūsų šalyje, kurių dalis veiklos augalininkystės srityje jau yra robotizuota.

„Tačiau jos inovaciją naudoja tik savo reikmėms, o mūsų tikslas yra paruošti verslo sprendimus, reikšmingus daugeliui ūkininkų“, – tvirtina pašnekovas.

Šiuo metu jau žinoma ir įsitikinta, kad autonominis robotas AgXeed AgBot 5.115T2 vykdant žemės dirbimo darbus pilnai atstoja traktorių. UAB „Agrokoncerno technika“ specialistų planas yra pritaikyti robotą ir technologiją pagal Lietuvos žemdirbių poreikį atliekant tokius darbus, kaip žemės skutimas, sėja ir t.t.

„Po šio sezono turėtume būti sukaupę pakankamai duomenų, leidžiančių prognozuoti, kada šalies žemės ūkyje įvyks esminiai pokyčiai, susiję su robotų įveiklinimu“, – sako M. Lapatkinas.

Anot jo, technologijos iš dalies išspręs žmogiškųjų išteklių problemą. Be to, jos yra puiki platforma rinkti išsamius dirvožemio duomenis bei, išanalizavus juos, daryti itin svarbius, veiklą efektyvinančius sprendimus.

Lietuvių sukurta naujovė

Eksponatų vertinimo komisijos dėmesio sulaukė vandenvežė su chemijos tirpalų paruošimu PTL-16V. Tai – UAB „Laumetris“ sprendimas, turintis didelę įtaką atliekamų darbų sąnaudoms bei vandens telkinių apsaugai nuo tam tikrų žemės darbuose naudojamų cheminių medžiagų poveikio.

Pasak UAB „Laumetris“ technikos konsultanto Aisčio Miknevičiaus, modernizuota technologija skirta didesniems ūkiams, vienu metu savo veikloje naudojantiems du, tris ar dar daugiau purkštuvų.

„Poreikis tokiai vandenvežei iš pačių ūkininkų kilo prieš kelis metus“, – sako pašnekovas.

Anot jo, gamtinė aplinka – tai ne tik gyvieji jos objektai, bet ir visa tai kas yra aplink mus. Kadangi visi augalų apsaugos produktai – trąšos ar chemikalai, daugiau ar mažiau jai pavojingi, todėl kiekvieną priemonę reikia naudoti itin atsargiai ir atsakingai. UAB „Laumetris“ gaminamos vandenvežės su plastikine talpa viena iš funkcijų ir yra apsaugoti vandens telkinius, vandenvietes nuo augalų apsaugos priemonių patekimo į juos.

„Kadangi chemija ruošiama nebe pačiuose purkštuvuose, o vadinamoje stotyje, bet kokia sąlyčio su vandens telkiniu galimybė išnyksta. Be to, taupomas ir pasiruošimo darbui laikas – jis trumpėja bent tris kartus, o tai jau susiję ir su galutine produkcijos savikaina. Ne visi ūkininkai turi nuosavus purkštuvus ir moka už kiekvieną jų nuomos valandą. Tad, kuo sklandžiau ir sparčiau vyksta darbas, tuo mažiau lėšų išleidžiama jam apmokėti“, – pagrindines lietuviško kūrinio naudas įvertino A. Miknevičius.

Jau kitą savaitę

Kovo 30–balandžio 1 d. VDU Žemės ūkio akademijoje vyks didžiausia Baltijos šalyse Tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi… 2023“. Paroda šiemet rengiama jau 27-ąjį kartą ir savo apimtimi sparčiai vejasi priešpandeminį lygį. Parodoje ketina prisistatyti apie 500 dalyvių – įmonių, organizacijų ir smulkiųjų prekybininkų. Paroda užims apie 10 ha plotą lauko teritorijoje ir 7 tūkst. kv. m. po stogu. Net 17 proc. įmonių parodoje prisistatys pirmą kartą. Užsienio šalių įmonės sudaro 10 proc. visų parodoje dalyvaujančių įmonių ir organizacijų. Parodoje bus galima išvysti ne tik Lietuvos, bet ir Ukrainos, Vokietijos, Belgijos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Suomijos, Turkijos atstovų ekspozicijas.

Didžiausia parodoje bus žemės ūkio technikos ir įrangos ekspozicija. Karščiausias sezono naujienas pristatys ne tik žinomiausių žemės ūkio technikos prekės ženklų atstovai, bet ir kitos inovatyviai veikiančios įmonės, siūlančios išmanius ūkininkavimo sprendimus. Parodos ekspozicijose bus galima rasti komunalinio ūkio techniką ir įrangą, specializuotas transporto priemones, įrankius sodui ir daržui, sužinoti apie finansines ir kitas paslaugas, gauti naudingų konsultacijų. Ir tai dar ne viskas.

Parodos metu vyks 47 seminarai, aprėpiantys įvairiausią temų spektrą – nuo paramos priemonių žemės ūkiui ir kaimo plėtrai, tvariosios augalininkystės ir gyvulininkystės sprendimų, aukštos pridėtinės vertės maisto produktų gamybos iki ekosisteminių paslaugų.

Lankytojų laukia įvairūs kiti renginiai: konkursas „Geriausias jaunasis automechanikas 2023“; trąšų barstytuvų demonstracija; tarptautinis medžio drožėjų grandininiais pjūklais čempionatas. Apsilankę trečią parodos dieną turės galimybę sudalyvauti VDU Žemės ūkio akademijos atvirų durų dienoje.

Dalintis

Verslas