Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Įvairaus daržo grožybės ir malonumai

2023/01/31


Kai noras auginti nurungia vietos daržovėms galimybes, įmanoma rasti gerų sprendimų, susitarimų, ir daryti tai, kas teikia ne tik naudos, bet ir džiaugsmo, malonumo. Ukmergiškės Žydros BOGDĖS lysvėse auga daug retų, mažai girdėtų veislių arbūzų, paprikų, baklažanų, dumplūnių...  Naujesnių, retesnių veislių ieškojimai ir atradimai padeda išsiveržti iš besikartojančių sezono darbų monotonijos, savaip nuspalvina ir pagardina lysves ir šeimos stalą.

Nėra žemės, bet yra išeitis

„Daržovių auginimą galėčiau pavadinti savotiška avantiūra, nes gyvenu name, prie kurio, galima sakyti, nėra žemės, – prisipažino Ž. Bogdė. – Toje pačioje gatvėje gyvena vyro sesers šeimyna: jie ir leidžia naudotis savo sodybos žeme, o mes jiems dovanojame daržovių – tai galėčiau pavadinti savotiškais natūriniais mainais. Ten daržo plotą didinu, nes norisi išbandyti auginti vis kažką nauja.“

Ukmergiškių šeima jau pradeda dairytis ir papildomos žemės. Pernai Ž. Bogdė baigė dekoratyvinio apželdinimo kursus. Po jų pradėjo mąstyti kitaip: verta auginti ne tik kas valgoma, bet ir kas gražu: „Tegu auga ir gėlės, lai skraido drugeliai ir bitutės, visiems bus tik smagiau.“

Augindama daug įvairių daržovių Žydra Bogdė dar spėja pasigrožėti ir tuo, kaip jos auga žydi, mezga ir nokina derlių.

Šiaudai ir lapai – daržo turtas

Ši šeima šiaudais mulčiuoja net takelius. Dauguma daržovių lysvėse ir vazonuose gražiai ir švariai gula ant šiaudų ar šieno, šitaip žemė nuolat papildoma natūraliomis trąšomis, o mulčiuotas daržoves ir laistyti tenka mažiau. Šiaudais mulčiuojami arbūzai, paprikos, baklažanai ir kitos daržo gyventojos.

Daugumą jų Bogdai augina pakeltose lysvėse ir ypač stengiasi, kad žemė būtų humusinga. Bene geriausias kompostas – iš medžių lapų: stabdo net kaimynus, susiruošusius lapus vežti į mišką... Lapų ir perpuvusių vaisių komposte ypač gerai auga svogūnai ir česnakai.

Arbūzligė – nepagydoma

Savo sodelyje Bogdų šeima augina tik šilauoges ir arbūzus. Keista: ši kaimynystė pasiteisina, nors šilauogės mėgsta drėgmę, o arbūzams jos reikia gana nedaug.

Arbūzai, priešingai nei byloja kai kurių kitų daržininkų patirtis, geriausiai auga po skaidria plėvele. Tiesa, praėję metai per pastaruosius penkerius arbūzams buvo prasčiausi dėl drėgmės pertekliaus, taigi derliaus sulaukta menkesnio. Arbūzus moteris daigina namuose ant palangės, paskui neša į šiltnamį ir laiko ten tol, kol praeina šalnos. Svarbu žinoti, kad daigui laisvai augti reikia bent 700 ml indo. Į dirvą perkelia tik pavasariui baigiantis.

„Arbūzlige susirgau vos tik pradėjusi auginti šiuos gražuolius, – apie juos Žydra galėtų kalbėti ir kalbėti. – Gera matyti, kaip vos ne kasdien šie kamuoliukai pučiasi ir dažosi geltonai, žaliai, dryžuotai... Stebėdama juos, prarandu laiko pojūtį. Man tai savotiška euforija, meditacija.“

Ką daryti, jei būtinai užsispiriame darže užsiauginti arbūzų? Ž. Bogdės patarimas paprastas: arba patiems užsiauginti kokybiškų daigų, arba nusipirkti, nes Lietuvoje atsiranda vis daugiau jų pardavėjų. Viskas priklauso nuo daigo, kurį dar ir kilnoti reikia minimaliai. O paskui, galima sakyti, arbūzų priežiūra minimali, ūgtelėjusių daigų net ravėti nepatartina, nes judinimo jie netoleruoja.

Ukmergiškė sausringomis vasaromis arbūzų daigų lysvėje beveik net nelaistė, tik kartą kitą nupurškė vandens žarna. Jos teigimu, arbūzai geriau pakenčia vandens trūkumą ir sausras negu drėgmės perteklių.

Ir dar vienos klaidos vengti pataria Ž. Bogdė: „Kai arbūzo daigas nustoja augęs, nes šalta, nereikia skubėti jo tręšti ar laistyti, antraip tik pakenksime.“

‘Sweet Siberian’ – vienas svarbiausių praėjusių sezono atradimų, išskirtinė ir mažai kam begirdėta arbūzų veislė oranžiniu vidumi ir šviesiai salotine žievele, ukmergiškių šeimą nustebinusi saldumu ir pavadinta arbūzu Nr. 1. Šie traškūs vaisiai svėrė 1–2 kg, tad ypač patogūs valgyti perpjauti perpus.

‘Citrinos lašas’ (angl. ‘Lemon Drop’) – ne tiek saldus, kiek sultingas, plona geltona žievele ir tokios pačios spalvos minkštimu, kuris drėgną vasarą nesutrūkinėjo, vaisiai užaugo iki 2–3 kg. Jis buvo pats ankstyviausias iš šios šeimos kada nors augintų arbūzų.

‘Podarok Sieveru F1’ – dryžuoti, tvirtos struktūros, bet sultingu raudonu minkštimu, sveriantys apie 9 kg. Tai klimato permainas atlaikanti, patikima veislė.

Dumplūnės: geriau auginti žemaūges

Ž. Bogdė, anksčiau augindavusi aukštaūges vėlyvas dumplūnes, vėliau jų atsisakė: sunokdavo tik rudeniop, kartais jau rugsėjį nukąsdavo šalnos, tekdavo jas formuoti, labai plėsdavosi ir užgoždavo kitas daržoves.

O pradėjusi auginti žemaūges ankstyvas dumplūnes, gausaus derliaus sulaukia jau vidurvasarį. Tiesa, sėti jas tenka jau vasario viduryje.

‘Teta Molly’ (angl. ‘Aunt Molly’) – ankstyvos žemaūgės dumplūnės, subrandinančios gelsvai oranžinius vaisius.

‘Iziumnij’ – kita žemaūgių dumpūnių veislė apvaliais vaisiais, kurie keičia spalvą nuo žalsvos iki geltonos ir oranžinės.

Ukmergiškių šeima dumplūnes augina dėl saldžiarūgščio skonio ir valgo žalias arba paruoštas kaip pastilę.

„Kai sunkoksta per daug uogų, sutrinu jas, įdedu medaus (kartais pagardinu arbūzo skiltimi) ir palieju ant plastikinio padėklo, kurį įdedu į džiovyklę ir kaitinu apie 15 valandų 50 °C temperatūroje, – dalijasi receptu Žydra. – Atvėsinusi šią masę, padedu žiemai pasigardžiuoti kaip gaiviu ir dideliu saldainiu.“

Paprikos vazonuose

Paprikas ši šeima, ypač mėgstanti aštriuosius pipirus, augina vazonuose – ir dėl kompaktiškumo, ir perstumdyti vietomis lengviau. Bet Žydrai svarbiausia vertybė yra jų grožis, besilygiuojantis į žiedų spalvas ir atspalvius.

Užtenka įsigyti tokios veislės, kaip ‘Loko’, aitriųjų pipirų vazonėlį, – ir šios originalios dekoracijos jums galės pavydėti visi kaimynai... Šiai ryškiaspalvei veislei su vyšninės spalvos vaisiais nenusileidžia ir kiti „čiliukai“: derlingieji varpelio formos ‘Biquino Red’ir raudonieji ‘Cenzo H’, pikantiško aštrumo ‘Šašlyčiok’.

Padžiovinusi, išgliaudenusi sėklytes ir sumalusi jų žiemai, ukmergiškė visą sezoną turi aštraus prieskonio ir pikantišką skonį mėgstantiems draugams pakuoja į Kalėdų dovanėles. Deja, Žydros pastebėjimu, dauguma lietuvių ne itin mėgsta aitriuosius pipirus.

Saldžiųjų paprikų mėgėjus ji kviečia susidomėti tokiomis veislėmis, kaip ‘Lunch Box’ (smulkios ir labai derlingos, prinokusios tampa raudonomis), ‘Black Beauty’ (storasienės, sunokusios irgi paraudonuoja).

Kaprizingieji baklažanai ir saldieji pomidorai

Baklažanus Ž. Bogdei galutinai pavyko pergudrauti tik tada, kai pradėjo domėtis hibridinėmis veislėmis – tada šios daržovės ne tokios karčios, o ir auginti lengviau. Perpjovusi baklažanus išilgai, ruošia apkepėles su mėsa ir sūriu, kurias mielai valgo visa šeima.

‘Bambino’ – nedidukai, kiek paplokšti violetiniai kiaušinio dydžio baklažaniukai, vaikų džiaugsmas. Šiuos vazono gražuolius galima auginti ir lysvėje.

‘Bonica F1’ – ankstyvasi hibridas, kurio kriaušės formos vaisiai sunoksta iki juodumo.

Ir ką bekalbėti apie pomidorus, kurių veislių Bogdų darže galima suskaičiuoti iki 70. „Saldūs ir mėsingi – tokie mano kriterijai, kai renkuosi pomidorų veisles, miltingų nemėgstu,“ – toks Žydros skonis.

Tarp šeimos mėgstamiausiųjų – ‘Havajų ananasas’ (plokščiai apvalūs, oranžiniai, su rausvomis juostelėmis pomidorai), ‘Rausvasis Sibiro tigras’ (angl. ‘Pink Siberian Tiger’) – paplokščias rausvas pomidoras tamsiais petukais.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Žydros Bogdės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...