Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

BNS

 

J. Niewierowiczius: nuo sausio padidintas SND akcizas turi būti kompensuotas (papildyta oficialia Prezidentūros informacija)

2024/02/09


Prezidentas Gitanas Nausėda palaiko ūkininkų reikalavimus ir mano, kad nuo sausio padidintas suskystintų naftos dujų (SND) akcizas turėtų būti kompensuotas ir tuomet grąžintas iki šių metų buvęs tarifas, sako jo patarėjas.

„Apie suskystintų naftos dujų akcizus – pakartojo prezidentas, kad reikia tą akcizą mažinti, dėl to sutarėme ir kad prezidentas remia ūkininkų norą akcizą nutaikyti tokį, kuris kompensuotų neadekvačiai išaugintą lygį dabar, tuos pirmus du šių metų mėnesius. Turime kalbėti apie naują tarifą, kuris būtų taikomas po to, kai bus kompensuotas tas aukštas akcizo lygis dabar“, – po prezidento susitikimo su žemdirbių organizacijų atstovais penktadienį žurnalistams sakė Jarekas Niewierowiczius (Jarekas Neverovičius).

Anot jo, SND akcizas turėtų būti mažinamas tiek, kad būtų kompensuota permokėta suma, o tuomet jis galėtų būti grąžintas į ankstesnį lygį – Vyriausybės siūlomą 41 eurą.

„Jis turėtų būti sumažintas iki tokio lygio, kad būtų kompensuota tai, kas sumokėta pagal dabartinį tarifą“, – teigė prezidento patarėjas.

Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas teigė, kad ūkininkai norėtų, jog Vyriausybės pasiūlytas SND akcizas ūkininkų netenkina – jis turėtų būti toks pat ar mažesnis nei kaimyninėse šalyse.

„Netenkina mūsų šitas (Vyriausybės pasiūlytas – BNS) dydis, nes mes savo reikalavimuose buvome labai aiškiai parašę, kad (akcizas turėtų būti – BNS) ne didesnis nei kaimyninėse šalyse. Latvijoje jis yra nulis, Lenkijoje – 13 eurų. Bet čia jau siūlo Vyriausybė tokį dydį ir neaišku, koks yra ekonominis pagrindimas būtent tokio mokesčio. Prezidentas irgi atkreipė dėmesį į tai, kad šitas siūlomo akcizo dydis yra per didelis“, – po susitikimo su prezidentu sakė I. Hofmanas.

Anot jo, G. Nausėda išreiškė stiprų palaikymą ūkininkams.

„Kas man labai įstrigo, ką pasakė prezidentas, tai jis pažadėjo ties visais šešiais mūsų reikalavimų punktais padėti, padaryti, ką jis gali. Taip pat buvo pasiūlymas ir ateityje turėti konstruktyvų dialogą“, – po susitikimo su prezidentu sakė I. Hofmanas.

Anot ūkininkų atstovo, G. Nausėda ūkininkų interesus pažadėjo ginti ir Europos Vadovų Taryboje.

„Dar kas labai svarbu, kadangi prezidentas labiau užsienio politikos atstovas ir formuotojas, tai taip pat pažadėjo, kad kiek jis galės, kiek jo galimybės leis, žemės ūkio klausimais taip pat atstovaus Europos Vadovų Taryboje“, – sakė I. Hofmanas.

J. Niewierowicziaus teigimu, svarbu, jog Vyriausybė ir pati premjerė ėmėsi iniciatyvos spręsti ūkininkų problemas.

„Prezidentas mato, kad dalį klausimų, netgi tų labiausiai artimų žemės ūkininko, kasdienės duonos, jų sureguliavimas yra perduotas tiesiogiai premjerės kanceliarijai. Premjerės patarėjai, kanceliarijos, Vyriausybės atstovai, darbuotojai derino tuos planus. (,..) Svarbiausia, matome, kad judama link sprendimo, čia reikia pasidžiaugti“, – sakė prezidento patarėjas.

Pasak jo, susitikime buvo aptartos ir daugiamečių pievų atstatymo, pieno krizės problemos. Anot patarėjo, siūloma su ūkininkų organizacijomis susitikti dar kartą ir aptarti žemės ūkio ateitį.

„Prezidentas pakvietė anksčiau dalyvavusias organizacijas dalyvauti strateginėje diskusijoje apie žemės ūkio ateitį, apie dabarties iššūkius, bet su akcentu būtent apie ateitį. (...) Tam, kad išvengtume tokios situacijos, kaip šiandien, kai faktiškai turime taisyti klaidas, o ne kalbėti apie pagalbą žemės ūkiui atliepti tuos iššūkius, kurie atsiranda“, – sakė J. Niewierowicziaus.

Prezidentas G. Nausėda po susitikimo su Europos Komisijos (EK) pirmininke Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) sausio pabaigoje teigė, kad EK nusiteikusi lanksčiai spręsti ūkininkų problemas.

Sausį didelę protesto akciją Vilniuje surengę Lietuvos žemdirbiai ragino atšaukti nuo sausio padidintą suskystintų naftos dujų akcizą, grąžinti dyzelino akcizo lengvatą jų sunkvežimiams, kėlė daugiamečių pievų atstatymo, saugomų teritorijų plėtros, pieno krizės ir kitas problemas.

Vyriausybė šią savaitę jau pritarė siūlymui gyventojams ir verslui sumažinti SND akcizą iki 41 euro už toną. Tokios Akcizų įstatymo pataisos bus teikiamos Seimui, jas bus prašoma svarstyti skubos tvarka – Seimas tai numato daryti kitą savaitę.

žemės ūkio organizacijų atstovai su Gitanu Nausėda
Žemės ūkio organizacijų atstovai šiandien susitiko su Prezidentu Gitanu Nausėda.

 

Autorė Goda Vileikytė / BNS

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ Robertas Dačkus: Prezidentas susitinka su ūkininkų organizacijų atstovais

 

Prezidentas susitiko su Žemės ūkio tarybos nariais

Prezidentūroje žemdirbiai

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį susitiko su Žemės ūkio tarybos nariais ir aptarė jų organizuotos protesto akcijos metu iškeltus klausimus.

Šalies vadovas pažymėjo, kad žemės ūkis yra strateginis ir itin valstybei svarbus sektorius. Jo reikšmė ypatingai išauga esant sudėtingoms geopolitinėms aplinkybėms, kai šaliai būtina turėti stiprų ir konkurencingą, nepriklausomą ir diferencijuotą žemės ūkį.

Susitikime buvo konstatuota, kad protesto akcija Vilniuje paskatino įsiklausyti į žemdirbių balsą. Kai kurie jų iškelti klausimai, pavyzdžiui, dėl vandens apsaugos juostų ir zonų bei natūralių pievų, ganyklų, pelkių ir šaltinynų, jau pradėti spręsti.

Kai kuriais kitais klausimais, pavyzdžiui, dėl daugiamečių pievų, reikia Europos Sąjungos lygmens sprendimų. Prezidentas informavo ūkininkų atstovus, kad praėjusią savaitę vykusioje Europos vadovų taryboje kalbėjosi su Europos Komisijos Pirmininke Ursula von der Leyen, akcentuodamas šios problemos svarbą Lietuvos žemdirbiams, ir gavo patikinimą, kad problemos sprendimai bus rasti.

Susitikime buvo aptarti Seimo neeilinei sesijai siūlomi Akcizo įstatymo pakeitimai, sumažinantys suskystintų naftos dujų akcizą. Šalies vadovas palankiai įvertino, kad Vyriausybė siekia žymiai sumažinti akcizą, ir atkreipė dėmesį, kad tiek žemės ūkio, tiek pramonės sektoriai nuo šių metų pradžios dėl itin didelio akcizo jau patyrė finansinių praradimų. Prezidentas siūlo nustatant naują akcizą įvertinti patirtus praradimus ir numatyti tokio dydžio ir trukmės tarifą, kuris šiuos praradimus kompensuotų.

Susitikime dalyvavo Žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos vadovas Eimantas Pranauskas, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos valdybos narys Audrius Vanagas, Lietuvos ūkininkų sąjungos vadovas Raimundas Juknevičius, Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas Gytis Kauzonas, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos viceprezidentas Petras Puskunigis, Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.

 

Prezidento kanceliarijos informacija

Prezidento kanceliarijos / Roberto Dačkaus nuotr.

 

Dalintis
2024/02/27

Traktorių manifestacijos prablaivė politikus: EK žemės ūkyje siūlo permainas

Vakar, pirmadienį, vykusiam Europos Sąjungos (ES) Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos svarstymui Europos Komisija (EK) pateikė visą pluoštą siūlymų, kaip nuraminti piktus žemės ūkio sektoriaus protestus – pasiūlė sušvelninti ka...
2024/02/27

NŽT kreipėsi į prokuratūrą dėl nuosavybės teisių atkūrimo dokumentų klastojimo

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) struktūrinė pertvarka ir sustiprinta vidaus procesų kontrolė leido atskleisti įžūlų nusikaltimą klastojant nuosavybės teisių atkūrimo dokumentus. Pirminiais duomenimis nustatyta, kad dalyvaujant buvusiems NŽT darb...
2024/02/27

Žiemą žydėjusios svogūninės gėlės pražys ir kitais metais: kaip tai padaryti?

Žiemą aplink mus žiedų negausu, todėl smagu anksčiau laiko pražydinti tulpių, hiacintų ar narcizų. Bet jiems nužydėjus, gaila išmesti dar gyvybingus svogūnėlius. Pasilikime juos ir, jeigu viską teisingai padarysime, žiemą jie vėl padovanos ...
2024/02/27

Ar smulkiesiems Europos pieno gamintojams pavyks įveikti besitęsiančią pieno krizę?

Didžiausia pasaulyje pieno gamintoja yra Europos Sąjunga (ES). Tik ar pavyks išlaikyti lyderės pozicijas? Naujausioje USDA Pasaulio rinkų ir prekybos ataskaitoje nedviprasmiškai teigiama, kad 2024 m. ES perspektyvos prastos – p...
2024/02/27

Išsaugota vertinga pelkė

Sunaikinimo vos išvengusi Juodymų pelkė nuo 2023 m. tapo 371,9 ha ploto valstybės saugomu telmologiniu draustiniu, o daliai pelkės suteiktas „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklo buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) s...
2024/02/26

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/26

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/26

Protestuojantys Lenkijos ūkininkai tikrins, kas vežama per Lietuvos-Lenkijos sieną (papildyta ŽŪM komentaru; KRK reakcija)

Protestuojantiems Lenkijos ūkininkams ketinant nuo kovo 1 dienos savaitę blokuoti kelią Lietuvos-Lenkijos pasienyje, protesto organizatorius Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis) sako, kad Lenkijos protestuotojai tikrins, kas vilkikais vežama p...
2024/02/26

V. Janulevičius: Vienintelis kelias nugalėti rusiją

Vakar Ukrainos prezidentas V. Zelenskis paskelbė, kiek ukrainiečių gyvybių nusinešė jau dvejus metus trunkantis plataus masto karas su rusija. 31 tūkstantis žmonių aukų.