Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Japoniniai ridikai: štai kokie gigantai!

2023/05/20


Pavasaris – sėklų komplektavimo metas. Tad kol dar nesunku surasti, nepamirškime pasidairyti ir japoninių ridikų sėklų. Anglų kalbos mokytoja ekspertė iš Marijampolės Jolanta Rupšienė pernai užaugino ypatingo dydžio japoninių ridikų. Ir tai ne vienintelė priežastis, kodėl verta pasėti šių daržovių.

Svarbiausia – daug laistyti

„Pernai japoninių ridikų pasėjau, kai braškės jau buvo išrautos – ir visus pribloškė įspūdingas derlius, – prisimena J. Rupšienė. – Tai buvo liepos pabaiga ar net rugpjūtis. Į dirvą sėjau juos iškart retai, dėliojau po sėklytę, nes žinojau, kokio dydžio krūmai išsikeroja. Svarbu, kad žemė būtų išpurenta, nes šaknys auga gilyn.“

Kaip ir visi ridikai, japoniniai labai mėgsta drėgmę, tad teko daug laistyti. Ūgtelėjusias daržoves marijampolietė kelis kartus apkaupė – ir tuo, galima sakyti, rūpesčiai baigėsi.

„Tikriausiai jiems patiko oras, nes buvo daug šilumos, o ir drėgmės užteko“, – svarsto J. Rupšienė, kas padėjo ridikams užaugti tokiems dideliems.

Stambuolis ridikas žemėje.

Nukasė derlių tik prieš pirmąsias šalnas, nors ir jų japoniniai ridikai nelabai bijo. Užaugo traškios ir sultingos daržovės. Vienintelė bėda buvo, kad trūko vietos sandėliuoti: iš pradžių marijampoliečiai juos laikė apdangstytus balkone, o paskui teko parsinešti į šaldytuvą. Šaknys ilgos, tad perpjovė jas, tačiau ridikams tai nepakenkė.

Rauti (kasti) japoninius ridikus būtent prieš šalnas ir pataria specialistai, perspėja, kad, tai daryti reikia atsargiai, nepažeidžiant šaknų, nepamirštant, kad jos gali išaugti labai ilgos.

Primena ilgas baltas morkas

Tad belieka išduoti japoninių ridikų veislę, kurią buvo pasirinkusi J. Rupšienė: ‘Summer Cross Nr. 3’. Jas pirko specializuotoje parduotuvėje. Skonis daug švelnesnis nei įprastų ridikų, šaknis traški, kaip ir būdinga šiai rūšiai.

Jolanta Rupšienė ir jos užauginti metriniai japoniniai ridikai.

Japoniniai ridikai, vis dar dažnokai netaisyklingai vadinami daikonais, išskirtini derlingumu, dėl išvaizdos ir maistingumo kartais lyginami su didelėmis baltomis morkomis. Beje perspėjama netręšti jų šviežiu mėšlu. Ir apskritai mėšlo jų lysvėje neturėtų būti nė kvapo kelerius metus iš eilės, antraip šakniavaisiai išaugs šakoti ir neskanūs.

Literatūroje rašoma, kad šiuos ridikus galima naudoti ne tik salotoms, bet ir kepti, troškinti, virti, kaip tai daroma Azijos šalyse. Šių daržovių kilmės šalimis laikomos Japonija ir Kinija. J. Rupšienės šeima valgė juos valgo nuluptus ir supjaustytus griežinėliais.

 

Jolantos Rupšienės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Šaulių priesaika toli nuo Tėvynės: nori stiprinti Lietuvos gynybinę galią

Gegužės 24-ąją Lietuvos šaulių sąjungos gretas papildys nauji broliai ir sesės Suomijoje – Helsinkyje, LR ambasadoje, šaulio priesaiką duos mūsų tautiečiai, gyvenantys ir dirbantys šioje šalyje. Šiemet pris...
2024/05/23

Augalams vien šilumos ir drėgmės neužtenka

Pastaruoju metu daug kalbama apie labai gerą žiemkenčių būklę, ypač žieminiai rapsai alsuoja produktyvumu. Tačiau daugybė tarpusavyje susipynusių pokyčių ir veiksnių kelia naujas rizikas ir tam tikrą netikrumą. Šiuolaikinis žemės ūkis susid...
2024/05/23

171 Lietuvos įmonė gaus į 11,3 mln. eurų ES finansavimo savo eksporto galimybių gerinimui

Produkcijos pristatymui užsienio parodose ir eksportui skirtų produktų bei paslaugų sertifikavimui labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio bei vakarų Lietuvos įmonės siekė gauti daugiau nei 20,2 mln. eurų finansavimą. Pagal Inovacijų agentūros pas...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.