Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Japoninio svarainio ligų sukėlėjai

2023/09/04


Šiuose nedideliuose geltonuose obuoliukuose, ne itin skaniuose valgyti, glūdi daug organizmui reikalingų medžiagų. Todėl verta pasigaminti uogienės, džemo ar cukatų, tik reikia nepamiršti pasirūpinti ne vien savo, bet ir augalo sveikata. Svarainių ligas ir jų sukėlėjus tiriantys mokslininkai įvardija, į ką atkreipti dėmesį ir kaip išvengti bėdų sode.

Japoninių svarainių (Chaenomeles japo­nica) vaisiuose yra 5–12 proc. cukraus, organinių rūgščių (obuolių, citrinų, vyno). Juose daug pektininių (0,33 proc.) ir rauginių (0,42–0,66 proc.) medžiagų, vitaminų C, B1, B2, karoteno, flavonoidų, aminorūgščių, kalio, geležies, kobalto, aliuminio, boro, mangano, nikelio ir kt.

Dėl didelio vitamino C kiekio svarainis vadinamas šiaurietiškąja citrina. Švieži vaisiai nevalgomi, bet palaikius juos šešis mėnesius jie suminkštėja ir tinka valgyti žali. Tik sveiki svarainiai gali gerai išsilaikyti iki pavasario. Iš jų verdama aromatinga uogienė, džemas, ruošiami kompotai, želė, marmeladas, cu­katos ir kiti konditerijos gaminiai.

svarainiai
Lapų dėmėtligių sukėlėjai.

Gydytojas ir filosofas Avicena 1037 m. svarainiais gydė virškinimo sutrikimus, net naudodavo juos veido spalvai gerinti. Svarai­nių sėklos padengtos matine balsva plėvele, kurioje ne daugiau kaip 20 proc. gleivingų medžiagų. Tad iš šių sėklų galima išgauti gleivių skalaujant jas šiltame vandenyje (1 stiklinė vandens ir 10 g nesmulkintų sėklų). Kartais šių sėklų gleivėmis audiniams suteikia blizgesio. Svarainių žiedus noriai lanko bitės, viename žiede yra 30 mg nektaro.

Priklausomai nuo meteorologinių sąlygų, ligų sukėlėjai ant svarainių įvairiais metais pasireiškė skirtingai. Kai kurie biotrofai buvo aptinkami tik kai kada, o kitų, nepriklausomai nuo meteorologinių sąlygų, randama kasmet.

Nustatyta, kad ant džiūstančių svarainių lapų vystėsi tik dėmėtligių sukėlėjai Alternaria, Cladosporium, Colletotrichum, Mycosphaerella genčių grybai.

svarainiai
Paprastoji alksniabudė ant žuvusios svarainio šakos.

Ant apšalusių, džiūstančių ar mechaniškai sužalotų šakų aptikta devynių genčių grybų, iš kurių identifikuotas patogeninis svarainių šakas pažeidžiantis grybas – svaraininė diplodija.

Svaraininė diplodija (Diplopia cydoniae) ant svarainių paplitusi Čekijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Ukrainoje, Vokietijoje, Gruzijoje. Pažeidžia šakas ir stiebus. Augalų žievė pleiš­ėja, lupasi, trupa. Ant jos aptinkama pavienių ar grupelėmis susitelkusių piknidžių, kurie yra rutuliški ar kiek suploti. Juose bręsta konidijos, kuriomis grybas plinta ir pažeidžia senesnius, pažeistus, apšalusius augalus. Pažeistos šakos išdžiūsta, ant jų įsitvirtina vėduoklės formos gauruoti paprastosios alksniabudės (Shizophy­llum commune) vaisiakūniai.

Aptinkama daug vaisių su raudonomis dėmelėmis. Vos pastebimose dėmelėse mikromicetų neaptikta. Ilgiau laikant vaisius, ypač spalį, lapkritį, dėmelės plečiasi, ruduoja, vystosi puvinį sukeliantys grybai: Alternaria alternata, Aspergillus sp., Acremonium chry­sogenum, Botrytis cinerea, Fusarium sp., Schizothyrium pomi, Monilinia fructigena, Mycosphaerella pomi, Penicillium expansum, Trichothecium roseum, o Trichoderma viride ant vaisių išryškėjo gruodį.

Svarainių sėklos dažniausiai būna pa­žeistos Fusarium, Pestalotia, Verticillium, šaknys – Chaetomium, Fusarium, Pythium, Rhizopus, žiedai – Fusarium genties grybų.

Svaraininė diplodija
Svaraininė diplodija.

Svarainių lapuose aptinkamas kenkėjas vabalas geltonšonis straubliukas (Chloro­phanus viridis). Beveik ant kiekvieno krūmo matyti 3–50 proc. apgraužtų lapų – iki rug­pjūčio pabaigos. Jo daroma žala nėra tokia didelė, kad dėl to nukentėtų lapų asimiliacinio paviršiaus plotas.

Svarainių apsaugai nuo ligų sukėlėjų nau­dojama tik sanitarinė profilaktika. Kiekvieną rudenį išpjaustomos senos, supleišėjusios, pažeistos šakelės. Surenkami vaisiai su rau­donomis dėmelėmis. Tokių vaisių ilgiau laikyti negalima, nes jie pradeda pūti. Uogienėms ar kitiems konditerijos gaminiams jie tinkami, kai surinkti rudenį iki pirmųjų šalnų. Sandėliuo­jant pelėsių apniktus vaisius būtina utilizuoti, nes į aplinką išskirti grybų metabolitai gali būti pavojingi žmonėms ir sukelti alergijas.

Svarainiams kenkia šaltos, besniegės žiemos. Jei jie nepridengti eglišakėmis, gali nušalti visos šių augalų dalys. Jeigu sniegas dengia visus krūmelius, tuomet jie puikiai išgyvena iki pavasario. Kai sniego mažoka, gali apšalti virš sniego esančios šakelės. Ne­susprogusias, džiūstančias šakeles būtina pavasarį nukarpyti, kad jose neišsivystytų grybų. Tokias šakeles puola paprastasis rau­donspuogis, kuris gali vystytis ir ant sveikų.

svarainiai
Iš kairės: puvinių pradžia sandėliuojant ir puviniai spalį.

Svarainiai prisitaikę augti nederlingose, bet lengvose dirvose, tad tręšiant reiktų neper­sistengti. Tręšiama tik tada, kai to reikia. Kai augalai skursta, suplūktas, suspaustas dirvože­mis, jame susidaręs aliuvinis sluoksnis, tuomet po jais purenama žemė, pavasarį tręšiama kalio, azoto trąšomis, rudenį – fosforo. Juos galima ir mulčiuoti smulkintomis šakelėmis, pjuvenomis, spygliuočių žieve. Dirvožemio pH turi būti artimas neutraliam.

svarainiai
Nesurinkti vaisiai – užkratas sveikiems.

 

Banga GRIGALIŪNAITĖ, Daiva BUROKIENĖ, Silva ŽILINSKAITĖ, Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Augalų patologijos laboratorija, VU Botanikos sodas

Bangos GRIGALIŪNAITĖS nuotraukos

Dalintis
2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Angelai sargai su šaulio uniforma

Tiek tarpukariu, tiek atgavus nepriklausomybę Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) šauliai talkino įvairioms valstybės institucijoms, tarp jų – ir policijai. Vis dėlto tai, kas vyksta Vilniuje – unikalu: jau bene de&scar...
2023/10/02

Didiesiems prekybininkams atsisakius rusiškų trąšų jos vis dar keliauja į Lietuvą

Nepaisant Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir Lietuvos draudimo vežti baltarusiškas kalio trąšas, kai kurios Lietuvos įmonės vis dar importuoja tūkstančius tonų rusiškų trąšų – joms Europos Sąjungos (ES) sankcijos t...
2023/10/02

„Žemaitijos pienas“: grynasis pelningumas didėjo sumažinus veiklos sąnaudas

AB „Žemaitijos pienas“ per Vilniaus vertybinių popierių biržą pranešė šių metų pirmojo pusmečio veiklos rezultatus. Sumažinus gamybos sąnaudas, padidėjo grynasis pelningumas. Pelnas viršijo 7 mln. eurų ir buvo &sca...
2023/10/02

Vijoklinės pupelės – margos it putpelių kiaušinukai

Kaunietė Vilija Bacevičienė šį rugsėjį galėjo džiaugtis gražiu vijoklinių margaspalvių pupelių ‘Borlotto Lingua di Fuoco 2’ derliumi, subrandintu Dzūkijoje. Nors šių pupelių vegetacijos periodas ilgokas, pastaroji vasara ...
2023/10/02

ES ir Japonija: dar 42 abiejų šalių saugomos geografinės nuorodos

Pagal ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimą abi šalys suteikė apsaugą dar 42 geografinėms nuorodoms (GN), tokioms kaip sūris „Raclette de Savoie“, šerio actas „Vinagre de Jerez“ (ES) ar Japonijos ...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.