Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024

Jau šį mėnesį gali kilti europiečių pamėgtų avokadų kainos

2024/07/07


Izraelio avokadų augintojai ir eksportuotojai džiūgauja, kad, nepaisant karo veiksmų, šiemet net 67 proc. išaugo avokadų derlius. Tai šaliai aktualu, nes šio produkto populiarumas tiek Europoje, tiek kituose žemynuose didėja. Bet su dideliais sunkumais susiduria kitos eksportuojančios šalys, todėl gali būti, kad avokadų kainos parduotuvių lentynose pakils dar šią vasarą.

Palyginti su 2023 m., avokadų derlius Izraelyje išaugo maždaug 67 proc., augintojų konferencijoje tvirtino pirmaujančios šviežių vaisių eksportuotojos „Planet Israel“ atstovas Betsalelis Ohana. „Tikimasi, kad 2024 m. avokadų derlius sieks 250 000 tonų, palyginti su maždaug 150 000 tonų 2023 m. Sektorius sparčiai auga, nepaisant sunkumų, kuriuos Izraelio žemės ūkiui sukėlė karas. Taip yra daugiausia dėl to, kad per pastaruosius du dešimtmečius labai padaugėjo plantacijų, o vienam gyventojui tenkantis suvartojimas padidėjo nuo 8–9 kg iki 12 kg per metus“, – teigė jis.

Šių metų sezonas sudėtingas. Dėl karo veiksmų Gazos ruože jaučiamas darbo jėgos trūkumas. O kai kuriose šiaurinėse ir pietinėse šalies vietovėse yra ribotas priėjimas prie sodų. To nepaisant augintojai džiaugiasi rekordiniais derliais.

„Ankstesnis rekordas buvo maždaug 210 000 tonų avokadų 2022 m. Šių metų padidėjimą lėmė augintojų išradingumas ir drąsa, taip pat tūkstančių savanorių, supratusių laiko reikšmingumą ir žemės ūkio svarbą, mobilizacija. Dėl to nebuvo baiminamasi, kad rinkose pritrūks vaisių“, – apie neįprastą situaciją kalbėjo B. Ohana.

Izraelio avokadų sektoriui naudingas naujų rinkų atsivėrimas visame pasaulyje, įskaitant Tolimuosius Rytus, todėl avokadų auginimo plotas Izraelyje per pastaruosius 20 metų neįtikėtinai išsiplėtė – nuo maždaug 4 000 hektarų 2004 m. iki maždaug 14 300 hektarų šiuo metu. Skaičiuojama, kad kasmet avokadų medžiais, arba amerikinėmis persėjomis, apsodinama po 500–600 hektarų. Tikimasi, kad tokia tendencija išliks ir ateityje.

Apie pusę avokadų derliaus Izraelis eksportuoja į kitas šalis. Pagrindinė rinka yra Europa, kuriai tenka apie 80 proc. viso šalies eksporto. Europos rinkoje tai sudaro apie 25–30 proc. importuotų avokadų.

Pagrindiniai Izraelio konkurentai yra Čilė, Ispanija ir Marokas. Pasak B. Ohanos, dėl karo Europos rinkose kilo šiek tiek problemų ir buvo atšaukta keletas užsakymų, daugiausia Skandinavijos šalyse, keli Prancūzijoje, tačiau, tikimasi, kad tai tik pavieniai atvejai.

...dėl karo Europos rinkose kilo šiek tiek problemų ir buvo atšaukta keletas užsakymų, daugiausia Skandinavijos šalyse, keli Prancūzijoje, tačiau, tikimasi, kad tai tik pavieniai atvejai.

Afrikos augintojams ir eksportuotojams dideli iššūkiai

Daugiau rūpesčių dėl derliaus ir eksporto šiemet turėjo Kenija. Stiprios liūtys gerokai pavėlino vaisių nokimą ir šios šalies produkcijos vietą rinkose netruko užimti Peru užauginta produkcija, portalui „Freshplaza“ pasakojo tarptautinės vaisių ir daržovių kompanijos „The Greenery“ atstovė Elena Rogojnikova.

Galvos skausmu Kenijai tapo ir vis nesibaigianti krizė Raudonojoje jūroje. Europa yra pagrindinė šios šalies avokadų importuotoja, bet ieškant saugių jūrinių kelių, transportavimo laikas pailgėjo, išaugo jūros krovinių gabenimo kainos. Todėl, pasak E. Rogojnikovos, daugelis Kenijos augintojų buvo priversti orientuotis į Kinijos rinką, kurioje avokadų paklausa šiuo metu auga.

„Pietų Afrikoje dėl per didelio kritulių kiekio kilo problemų dėl kokybės, pavyzdžiui, atsirado ankstyvųjų ‘Fuerte‘ veislės avokadų paviršiaus pažeidimų, todėl sumažėjo jų pasiūla. Kad išvengtų šių problemų, augintojai stengėsi per lietų nuimti mažiau derliaus“, – sakė „The Greenery“ atstovė. Sumažėjus derliui ir ypač dėl mažesnio vaisių dydžio išaugo kainos.

„The Greenery“ atstovės nuomone, šios problemos gali lemti aukštas rinkos kainas liepos–rugsėjo mėnesiais. Ypač jei pasiūla išliks ribota, o paklausa – didelė. Prekyba rodo, kad avokadų vartojimas auga ir augs ateityje, tad tikėtina, kad ateinančiais metais didės eksportas iš Peru, Kolumbijos ir Meksikos.

Didžiausia pasaulyje avokadų importuotoja išlieka Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV). Pagrindinė jų tiekėja yra Meksika, kuri taip pat yra didžiausia pasaulyje avokadų eksportuotoja.

Situaciją avokadų pramonėje sekanti E. Rogojnikova, pastebėjo, kad Čilė neseniai sumažino eksporto apimtis ir daugiau dėmesio skiria savo vartotojams. Panašią situaciją įžvelgia ir Brazilijoje. Tai reiškia, kad avokadų į šių šalių vidaus rinką patenka daugiau, bet eksportuojami kiekiai mažėja.

Europoje mėgstamiausi ‘Hass‘ veislės avokadai

Europoje avokadų vartojimas per pastarąjį dešimtmetį pastebimai išaugo, nors įvairiose šalyse yra skirtumų. Pavyzdžiui, Vakarų Europos šalyse dominuoja ‘Hass‘ veislės avokadai, pasižymintys kremine tekstūra ir sodriu skoniu. Ši veislė populiari paruoštų vartoti avokadų segmente, kai vartotojai gali įsigyti jau prinokusių ir valgyti iš karto tinkamų vaisių. O štai Vidurio ir Rytų Europoje be šios veislės, dar mėgstami ir ‘Greenskins‘ avokadai, kurių žievelė lygesnė, o tekstūra ne tokia kreminė.

Įdomu tai, kad Izraelyje auginamos šešios pagrindinės avokadų veislės. Populiariausios yra juodosios, šiai kategorijai priklauso ir veislė ‘Hass‘. Dėl didelės paklausos pasaulio rinkose jau dabar ji sudaro apie 62 proc. Izraelyje išauginamo derliaus, o žaliosios veislės, tarp kurių pirmauja ‘Ettinger‘ ir ‘Pinkerton‘, sudaro apie 38 proc. iš 250 000 tonų derliaus.

 

ŪP portalo informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

Dalintis