Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023

Jaunimas atranda žaliąją ekonomiką

2023/08/27


Nors žaliosios ekonomikos sąvoka daugeliui dar atrodo tolima ir miglota, su ja susijusių darbo vietų sparčiai daugės jau netolimoje ateityje. Todėl Užimtumo tarnyba kartu su užsienio partneriais ėmėsi mokyti jaunuolius, pasiryžusius išmėginti tokią veiklą. Per kelis mėnesius baigę specialius Užimtumo tarnybos mokymus ir atlikę stažuotes, sėkmingai įsidarbino arba individualią veiklą pradėjo maždaug 70 jaunų žmonių. Dar kone tiek pat šiuo metu stažuojasi žaliosiose įmonėse.

Pagreitį įgavusioje tarptautinėje Užimtumo tarnybos programoje dalyvauja nedirbantys ir nesimokantys jaunuoliai. Jiems suteikiamos žinios apie profesinius įgūdžius, būtinus žaliojoje ekonomikoje. Stažuotės vieta parenkama pagal individualius žmogaus pageidavimus ir įmonės poreikius bei atitikimą žaliesiems veiklos principams.

„Rinkoje labai trūksta žaliosios energijos specialistų. Didžiąją dalį žmonių įdarbiname be reikalingos patirties ir apmokome juos patys. Todėl iniciatyva jaunuolius nukreipti žaliosios ekonomikos ir žaliosios energijos link yra itin svarbi“, – teigė stažuotoją priėmusios saulės elektrines planuojančios ir įrenginėjančios įmonės „LinkSun Baltic“ vadovas Donatas Černiauskas.

Čia praktiką atlikęs jaunuolis mokėsi specialia programine įranga projektuoti saulės elektrines – parinkti įrangą, susimuliuoti jos veikimą ir sugeneruoti vaizdą, kaip ji atrodys ant konkretaus pastato stogo.

Ekologiškų išskirtinių pakuočių gamintojai „Via Aquaria“, į komandą priėmę keturis stažuotojus, jiems patikėjo skirtingo pobūdžio darbų – nuo pakuočių dizaino kūrimo ir įrenginių priežiūros iki pagalbos gamyboje. „Visi jaunuoliai pateisino mūsų lūkesčius ir paskatino rimtai svarstyti apie galimybes bent dalį jų įdarbinti“, – apie derybas su stažuotojais dėl potencialių darbo vietų pasakojo įmonės personalo specialistė Sandra Klimienė.

Naujais darbuotojais jau džiaugiasi pirmuosius stažuotojus priėmusios įmonės. Viena tokių – atliekų tvarkymo bendrovė „Ekonovus“. Baigusi programą projekto dalyvė pasiliko dirbti. Įmonės komunikacijai vadovaujanti Vilma Balčiauskaitė atkreipė dėmesį, kad tokios žaliąsias idėjas skatinančios programos teikia abipusę naudą.

„Programos dalyviams tai – puiki proga susipažinti su atliekų tvarkymo procesu, žiedinės ekonomikos etapais ir tvarumu. O darbdaviui džiugu, kad galima suteikti vertingos praktinės patirties ir pačiam gauti grįžtamąjį ryšį apie įmonėje vykstančius procesus“, – sakė V. Balčiauskaitė.

Didžiuosiuose šalies miestuose vykstantys jaunuoliams skirti mokymai apie žaliąją ekonomiką ir stažuočių programa yra dalis tarptautinio projekto jaunimo užimtumui „INTERCEPT – motIvating mobiliziNg supporTing nEets gReen CarEer PaThway“ (paraiškos numeris 2020-1-0033), finansuojamo EEA ir Norvegijos dotacijų fondo. Šiame projekte Užimtumo tarnyba kartu su Italijos ir Maltos institucijomis bei kitų šalių partneriais analizuoja ir taiko tvariausius metodus paskatinti jaunimą ugdytis žaliajai ekonomikai reikalingas kompetencijas.

„Mes pereiname prie žaliosios ekonomikos ir žaliųjų įgūdžių. Darbo rinkoje tvariai išlikti galės atviri mokymosi visą gyvenimą principams“, – pabrėžė Užimtumo tarnybos vykdomo tarptautinio projekto „Intercept“ veiklų koordinatorė Indrė Laučienė.

Anot jos, besikeičiančioje darbo rinkoje daugumai darbuotojų reikės įgyti naujų įgūdžių: „Stogdengys galės tapti saulės kolektorių montuotoju, pastatų priežiūros administratorius – energijos vartojimo auditoriumi. Tačiau tam jau turimus gebėjimus reikės praturtinti papildomais įgūdžiais“.

Stažuotojams duris jau atvėrė daugiau nei 50 žaliųjų įmonių. Didžioji dalis jų veikia sostinėje, kitos – Kaune, Klaipėdoje, Palangoje, Šilutėje. Iš viso jose jau stažavosi maždaug 150 mokymus apie žaliąją ekonomiką baigusių „Intercept“ projekto dalyvių. Planuojama, kad projektas tęsis iki 2024 metų vasario.

 

Užimtumo tarnybos informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...