Kaunas +25,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +25,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Alytaus ūkininkų pasikeitimas patirtimi – Daiva Kvedaraitė ir Andrius Vasiliauskas.

„Jaunųjų ūkininkų forumas“ apie norą augti ir dalintis – laukite tęsinio

2025/03/15


Nuo metų pradžios projekto „Jaunųjų ūkininkų forumas“ veikla buvo labai intensyvi. Ar pavyko idėją paversti realybe, ar  bus tęsinys? Kalbamės su projekto veiklą styguojančia Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Rinkodaros skyriaus vadove Erika Mankute.

Kokia projekto „Jaunųjų ūkininkų forumas“ pagrindinė idėja?

Vienas pagrindinių Konsultavimo tarnybos tikslų – gilinti ūkininkų žinias ir kompetencijas, o dabar prisidėjo ir noras burti ūkininkus į bendruomenes, kuriose jie galėtų drąsiai dalintis savo patirtimi, žiniomis. Praėjusiais metais Lietuvos kaimo tinklui parengėme paraišką projektui „Jaunųjų ūkininkų forumas“, kurio dėka galime šiuos tikslus ir įgyvendinti. Su pagrindiniais projekto darbais startavome sausio mėnesį. O jų projekte numatyta įvairių – nuo renginių iki videoreportažų. Ir visi apie ūkininkus, kurie nori augti ir dalintis.

Kas jau nuveikta įgyvendinant projektą „Jaunųjų ūkininkų forumas“?

Nuo sausio 20 iki kovo 7 d. apvažiavome 10 rajonų, esančių skirtingose apskrityse. Juose organizavome seminarų ciklą „Jaunųjų ūkininkų forumas – ES investicijos ūkių plėtrai!”. Seminaruose su ūkininkais kalbėjomės apie praėjusį KPP 20214–2020 m. laikotarpį – apžvelgėme populiariausias paramos priemones, taip pat aptarėme ES paramos galimybes 2025 m.

Smagu, kad į projektą įsitraukė LŽŪKT ekonomikos konsultantai, kurie pasidalijo patirtimi ir įžvalgomis, kaip tinkamai įsivertinti galimybes pretenduojant į ES paramą, akcentuojant, kad tai ne tik nauda ūkių augimui, bet su parama ateina ir įsipareigojimai. Taip pat kalbėjome apie dirvožemio sveikatingumą, technologijų ekonominį atsiperkamumą ūkiuose.

Paraleliai kūrėme videoreportažus – dalinomės sėkmės istorijomis apie ūkininkus, sėkmingai įgyvendinusius ES paramą. O ūkininkai labai skirtingi, pasinaudoję skirtingomis paramomis. Manau, iš jų tikrai galima pasimokyti. Reportažus galite peržiūrėti www.agroakademija.lt ir mūsų soc. tinkluose.

Kas labiausiai džiugino bendraujant su projekto seminarų dalyviais?

Kalbant apie seminarų ciklą, džiugino labai daug dalykų. Turbūt labiausiai bendravimas ir klausimų gausa. Ir žinoma  – noras dalintis patirtimi!

Smagu, kad renginiuose dalyvavo skirtingi ūkininkas – ir pradedantieji, ir žemės ūkio versle dirbantys daug metų. Užsiimantys skirtinga veikla – nuo įprastų pienininkystės ar javus auginančių iki uogas, daržoves, grybus ar riešutus ir kt. 

Bendraudami įsidėmėjome vis pasigirstančias mintis, kad ūkininkai nori daugiau bendruomeniškumo, galimybių dažniau susitikti su kitais, bendrauti, dalintis. Tad tikiu, kad šiuo metu dedame tvirtus Jaunųjų ūkininkų forumo pamatus, kurio idėja bus tęsiama ir projektą pabaigus.

Ar pasitvirtino parinktų temų aktualumas? Kuriuose rajonuose susidomėjimas buvo didžiausias?

Manau, kad tema pasirinkta labai tinkama, sprendžiant iš susidomėjimo renginiais ir klausimų gausa. Gausiausias būrys ūkininkų renginiuose apsilankė Ukmergėje, Vilkaviškyje, Šiauliuose. Bet iš esmės, ką mes matome, klausimai, problemos visuose rajonuose panašios. Jas girdime, fiksuojame ir, kur galėsime, padėsime spręsti. 

Jau  išanalizavote renginių vertinimo anketas. Kokie ūkininkų atsiliepimai ar pageidavimai?

Ūkininkų vertinimai džiugina, jie džiaugiasi renginiais, tematika. Klausėme ūkininkų, kokių renginių norėtų ateityje. Dažniausiai pasitaikančios temos – daržininkystė, uogininkystė, ekologinis ūkininkavimas, mėsinė galvijininkystė. Taip pat nemažai ūkininkų norėtų ne tik technologinių mokymų. Jiems įdomios vadybinės kompetencijos bei rinkodara.

Projekte akcentuojamas dalijimasis patirtimi. Ką pasakytumėte apie ja pasidalinusius ūkininkus?

Tiek renginių metu, tiek videoreportažuose patirtimi dalijosi labai šaunūs ūkininkai. Juos vienija  pašaukimas ūkininkauti, drąsą, strateginis mąstymas, žinių noras ir, žinoma, poreikis augti bei auginti savo ūkius. Kaip viename seminare sakė ūkininkas, besidalijęs patirtimi – norint sėkmingai ūkininkauti, auginti verslą, turi būti visiškas ūkininkavimo entuziastas. Visi mūsų ūkininkai tokie ir yra.

Kas dar numatyta projekte? 

Daugiau apie „Jaunųjų ūkininkų forumą“ ūkininkai  galės sužinoti bei pasikonsultuoti ES paramos klausimais parodos „Ką pasėsi 2025“ metu LŽŪKT stende. Paroda vyks kovo 27–29 d. Pirmąją parodos dieną, 12 val.  organizuosime ir seminarą „Jaunųjų ūkininkų forumas – ES investicijos ūkių plėtrai!” (seminaro vieta VDU ŽŪA III rūmų 162 aud.).

Manau, kad ūkininkus turėtų sudominti ir tarptautinė konferencija „Jaunųjų ūkininkų forumas – nuo idėjos iki sėkmingo ir tvaraus ūkio verslo“,  kuri vyks balandžio 24 d. MC „Agroakademija“ (Akademijoje, Kėdainių r.).  Konferencijoje bus svečių iš Latvijos, Estijos, Lenkijos, Suomijos – konsultantų ir ūkininkų, kurie pasidalins patirtimi, kaip jų šalyse sekasi ES paramos dėka auginti ūkius. Tikiu, kad renginys bus labai įdomus.

Kviečiame sekti LŽŪKT ir www.agroakademija.lt naujienas – ten vis dažniau galėsite peržiūrėti įdomias ūkininkų sėkmės istorijas video formatu.

Tikiu „Jaunųjų ūkininkų forumo“ tąsa. Turime daug ateities planų, susijusių su naujais mokymais, seminarais ir bendruomenės kūrimu. Juk žodis forumas reiškia  vietą, kur galima keistis nuomone, o ji atsiranda per patirtį, kuri augina.

Projektas finansuojamas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Lietuvos kaimo tinklas“.

Dėkoju už pokalbį.

 

LŽŪKT redaktorė Jolanta Dalia ABARIENĖ

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Septyniolika dienų – iki Žalgirio mūšio lauko

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Žmogus ir žirgas. Septyniolika dienų šiuo metu Kelmės rajone, Skruzdėlynės viensėdyje, gyvenantis Rytis Dragūnas savo Žemaitukų veislės žirgeliu Alniu jojo iki Griunvaldo, kur Ž...
2025/07/19

Grėsmė spygliuočių miškams

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos pristato Europos Sąjungos prioritetinių karantininių kenkėjų sąraše įtrauktą drugį – Dendrolimus sibiricus. Šio kenkėjas Lietuvoje kol kas neaptiktas, tačiau ...
2025/07/19

Baltijos šalyse pigiausi degalai yra Lietuvoje, o benzinas Lietuvoje pigesnis nei Lenkijoje

Praėjusią savaitę Lietuvoje benzino vidutinė kaina sumažėjo 0,8 procento, o dyzelino kaina padidėjo 0,3 procento. Europos Sąjungos šalių vidutinė svertinė benzino kaina nepakito, o dyzelino vidutinė kaina padidėjo 1 procentu. Palyginti su E...
2025/07/19

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupei metai buvo nuostolingi

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupė „Imlitex Holdings“ po pelningų 2023-ųjų pernai patyrė 1,86 mln. eurų grynojo nuostolio (užpernai – 757 tūkst. eurų pelno), jos konsoliduotos pajamos mažėjo 9,8 proc. iki 306 m...
2025/07/19

Nematomas pavojus duše: kodėl svarbu po atostogų bent minutei atsukti karšto vandens čiaupą?

Lietuvoje kiekvienais metais fiksuojama legioneliozės atvejų. Dėl šios priežasties gyventojams svarbu neužmiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padės apsisaugoti. Efektyviausias būdas išvengti šios infekcijos...
2025/07/19

Rusijos alkoholio pramonė traukiasi

Rusija – keistų paradoksų šalis: nors rusai apskritai vartoja daugiau alkoholio, nei 2024 m., tačiau alkoholinių gėrimų gamyba smarkiai sumažėjo. Dėl to jau kenčia šalies biudžetas.
2025/07/19

Valstybės kontrolė: taikydama dirbtinį intelektą valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko

Pritaikydama dirbtinį intelektą (DI) valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko, bet tik 15 proc. institucijų juo naudojasi. Lietuvos viešajame sektoriuje neužtikrinama DI sistemų veikimui reikalinga infrastruktūra. 2021–...