„Ryškaus padidėjimo neįžvelgčiau, bet tendencija yra, – teigė ŪP portalo pakalbintas Marijampolės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Gintas Dirda. – Pradžioje dažiau kombainai užsidega galbūt todėl, kad ne viskas būna techniškai sutvarkyta, paruošta darbui, o pabaigoje didieji ūkininkai jau būna nukūlę ir į laukus išvažiuoja mažieji su senesniais kombainais. Tokie dažniau genda ir užsidega.“
Jis pastebi, kad pastarąjį dešimtmetį ūkininkai atidžiau prižiūri brangiai kainuojančią techniką, įsigyja brangesnius, kokybiškesnius gesintuvus. „Sakyčiau keičiasi tiek stambiųjų, tiek mažesniųjų ūkininkų darbo kultūra, požiūris į priešgaisrinę saugą, – pastebi jis. – Visiems sakau, kad reikia turėti ne minimalų gesintuvų kiekį, bet 4–6, tada jau tikrai galima suvaldyti gaisrą.“
Pasitaikydavo ir kuriozinių atvejų
Marijampolės apskrities ūkininkus inspektuojantis G. Dirda prisimena, kad prieš kokius dešimtį metų pasėlių laukai degdavo hektarais. Pasitaikydavo ir kuriozinių atvejų, kai ūkininkai pasakodavo, kad atvažiuoja į lauką, o jį jau liepsna „nukūlusi“. Vėliau paaiškėja, kad degė vieno ūkininko kombainas, ugnis išplito po lauką, o liepsna persimetė ir į kaimyninius kito ūkininko pasėlius.
„Šiemet buvo įvykis, kai apsisukdamas kombainas atsimušė į elektros stulpą, jį nulaužė, o laidai užkrito ant kombaino kederio. Pradėjus kibirkščiuoti, užsidegė ražiena ir priekinė kombaino dalis. Kombainininkas išsigando, bijojo išlipti iš kabinos, kad nenutrenktų elektra. Galiausiai iššoko ir viskas baigėsi sėkmingai“, – apie išskirtinį atvejį pasakoja vyriausiasis specialistas.
Toks atvejis nedažnas, bet gali pasikartoti. Pasak G. Dirdos, svarbiausia neliesti laidų, netikrinti, ar jais teka elektra. Jeigu laidai nukrenta ant kombaino, suprantama, elektra teka visa jo metaline konstrukcija. Kadangi ratai guminiai, ji nenuteka į žemę. Tokiu atveju vienintelis būdas – saugiai iššokti iš kabinos, nesiliečiant prie metalinių dalių. Po to būtina informuoti avarinę tarnybą trumpuoju telefonu 112.
Pavojų kelia elektros laidai
Dabar dažnai gaisrai kyla nuo elektros laidų. Tiek stulpai, tiek elektros linijos senos, tad pučiant stipresniam vėjui siūbuoja, skyla kibirkštys ir krenta žemyn. Jeigu apačioje yra susmulkintų ir dar nesupresuotų šiaudų, didelė tikimybė, kad jie užsidegs.
„Ant elektros laidų mėgsta sutūpti paukščiukai. Kai jie vienu metu pakyla, laidai ima judėti tarsi sūpynės ir kuo arčiau vienas kito, susidaro elektromagnetinis laukas, ima kibirkščiuoti. Tai irgi pavojinga, – primena priešgaisrinės apsaugos specialistas. – Sunkiai tikėtina, kad nuo tokių kibirkščių užsidegs kombainas, bet vasarą sausa, ore daug dulkių, o tai ideali terpė liepsnai įsižiebti ir plisti.“
PAGD duomenimis, šiemet nuo metų pradžios iki liepos 30 d. išfiksuota 11 pasėlių gaisrų. Per tą patį laikotarpį pernai pasėliai degė 4 kartus. Ražienas gaisrininkams per šį laikotarpį šiemet taip pat teko gesinti dažniau – 35 kartus, pernai – 11 kartų.
Gaisras gali kilti dėl elektros instaliacijos ar kuro sistemos gedimų, besisukančių detalių techninių gedimų, pavyzdžiui, subyrėjus guoliams ir kt.
Neretas atvejis, kai trūkus aukšto spaudimo tepalo žarnai ar sujungimo movai, tepalai patenka ant įkaitusių paviršių, diržinių pavarų, skriemulių ir jiems susimaišius su dulkėmis, įvyksta liepsnos pliūpsnis. Šiaudai ar ražienos gali užsidegti net dėl nuo akmens įskeltos paprasčiausios kibirkšties kombaino javų pjaunamoje (kederyje) ar šiaudų smulkintuve.
Naujuose kombainuose įrengti kompiuteriai, pasak G. Dirdos, blokuoja technikos darbą, bet senesni tokių apsaugų neturi ir kombainininkas pavojų pastebi tik tada, kad pradeda rūkti dūmai. „Dažniausiai lauke kartu dirba kombainininkas ir traktorininkas arba grūdus vežančio autovežio vairuotojas, tad jeigu nėra greitos komunikacijos, nėra pakankamai gesintuvų, tai ir kyla gaisras“, – į greitos reakcijos ir komandinio darbo būtinybę dėmesį atkreipia vyriausiasis specialistas.
Be to, jis akcentuoja, kad negana turėti gesintuvą, reikia ir mokėti juo naudotis. „Visada ūkininkams, ūkių vadovams primename, kad baigiantis gesintuvų galiojimo laikui, nepagailėtų jų, duotų kombainininkams pasipraktikuoti, kaip naudoti. Sukurtų lokalų lauželį ir pasimokytų jį gesinti. Kai kyla tikras gaisras, natūralu, kad žmogų ištinka šokas, gali pamiršti net kur tas gesintuvas yra. Incidento metu jau ne laikas skaityti jo naudojimo instrukcijos. Bet dabar tikrai ūkininkų kultūra keičiasi į gerą. Jie iš anksto pasiruošia priemonių lokaliam gaisrui suvaldyti, atsiveža vandens cisterną, papildomų padargų, kad galėtų greitai aparti gaisro vietą. Manau po penkerių metų visai nebus gaisrų, – optimistiškai žvelgia G. Dirda. – Žinoma, technikos gedimų neišvengsime.“
Kasdien valomas kombainas – saugesnis
Javapjūtei einant link pabaigos, jis linki ūkininkams neatsipalaiduoti. Sezono įkarštyje ūkininkai žino, kad kiekvieną rytą kombainą reikia išvalyti, oro srautu išpūsti dulkes. O kai darbai eina į baigą, žmonės linksta mažiau paisyti saugumo priemonių, pastebi priešgaisrinės saugos specialistas.
Karštu oru dirbanti galinga technika įkaista, tad naudinga daryti pertrauką ir leisti jai atvėsti, bet jis nesitiki, kad darbų įkarštyje ūkininkas sustos ir lauks. Tačiau kas rytą išvalyti kombaine susikaupusias dulkes būtina.
„Laimei, per visą mano darbo laiką mirties atvejų užsiliepsnojus kombainui nėra buvę. Sykį pasitaikė, kad užsidegus kabinai, kombainininkas šoko laukan ir susilaužė koją“, – tvirtina G. Dirda, linkėdamas žemdirbiams sėkmingai užbaigti pasėlių nuėmimo sezoną.
Keletas pastarųjų žemės ūkio technikos, kombainų gaisrų:
Rugpjūčio 2 d., 12.54 val., Panevėžio rajone, Bartašiūnų kaime, išdegė 23 ha ražienų, sudegė šiaudų presas ir 20 vnt. šiaudų ryšulių.
Dar vienas gaisras atvirojoje teritorijoje kilo rugpjūčio 2 d., 17.33 val., Šilutės rajone, Didšilių kaime. Gaisro metu išdegė šiaudų preso diržai, elektros instaliacija, jo viduje buvę šiaudai. Apdegė 4 kv. m ražienų.
Rugpjūčio 3 d., 13.55 val., Pasvalio rajone, Nemeikšiūnų kaime, atvira liepsna degė traktorius „Class“ ir ražienos. Sudegė traktorius su šieno presu, 5 šieno rulonai ir apie 3 ha ražienų.
Rugpjūčio 4 d. vidurnaktį Jurbarko rajone, Pamituvio kaime, ugnis nuniokojo kombaino kabiną.
Rugpjūčio 4 d., 14.31 val., Raseinių rajone, Dumšiškių kaime, ugnyje supleškėjo 300 kg šiaudų ir apdegė šiaudų presas „Class 45“.
Rugpjūčio 4 d., 16.50 val. Šilalės rajone, Rubinavo kaime, atvira liepsna degė šieno presas ir ražiena. Gaisro metu sudegė šieno presas „New Holland 654“.
Rugpjūčio 4 d., 18.20 val., Alytaus rajone, Simne, Alytaus gatvėje, degė traktorius ir ruloninis presas. Per gaisrą sudegė traktoriaus „John Derre 6930“ ir preso visos degiosios detalės.
Rugpjūčio 8 d., 12.45 val., Skuodo rajone, Šatraminių kaime, laukuose atvira liepsna degė kombainas „COUNTY Madison 7274“ ir javai. Gaisro metu išdegė kombaino variklio skyrius, sudegė ir apsilydė laidų izoliacija, apdegė priekiniai kombaino ratai. Laukuose 2 arų plote nudegė javai ir ražienos.
Rugpjūčio 8 d., 18.12 val., Telšių rajone, Kirklių kaime degė kombainas „Dronningborg“. Gaisro metu apdegė kombaino variklio skyrius.
Rugpjūčio 9 d., 15.01 val., Kaišiadorių rajone, Grėbliaučiškių kaime, degė kombainas „Class Commandor 228CS“. Gaisro metu apdegė kombaino hidrauliniai įrenginiai. Iki ugniagesių atvykimo gaisras buvo gesinamas milteliniais gesintuvais.
Rugpjūčio 9 d., 22.47 val., Mažeikių rajone, Žibikų kaime, Ąžuolų gatvėje atvykus ugniagesiams iš kombaino „John Deree 486“ sklido dūmai. Degė elektros instaliacijos laidai.
PAGD inf.
ŪP portalo informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.