Ashburn +14,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 27 Rgs 2023
Ashburn +14,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 27 Rgs 2023

Jei auginti, tai tik geros veislės avis

2015/08/25


Žemės ūkio ministrei Virginijai Baltraitienei UAB „Šeduvos avininkystė“ direktorius Rimantas Kairys pasakojo, kaip bus penimi avinukai.

Praėjusį penktadienį uždarojoje akcinėje bendrovėje ,,Šeduvos avininkystė“ Radviliškio rajono Pavartyčių kaime atidaryta 250 vietų avinukų kontrolinio penėjimo ir vertinimo stotis.

Avys – Radviliškio rajono simbolis Radviliškio r. meras Antanas Čepononis pasidžiaugė, kad avys tapo rajono simboliu – netoli Šeduvos esančiame Pavartyčių kaime ganosi šimtai Lietuvos juodgalvių avių. ,,Jei ne dr. Juozapas Mikutis, kuris daugelį metų vadovavo bendrovei, kažin ar avininkystė būtų išsaugota, – sakė meras. – Dr. J. Mikučio iniciatyva ir jo pastangomis, be abejo, pritariant ir padedant Žemės ūkio ministerijai, išsaugotos veislinės avys – Lietuvos juodgalvių banda.“ Naujasis UAB ,,Šeduvos avininkystė“ direktorius Rimantas Kairys renginio svečiams pirmiausia papasakojo apie minėtąjį Radviliškio rajono simbolį – avis, A klasės Lietuvos juodgalvių veislyną. Pagrindinis bendrovės tikslas – saugoti ir veisti šias genofondines avis. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Gyvulininkystės instituto, įsikūrusio netoli esančioje Baisogaloje, mokslininkai atlieka tyrimus, be to, dirbamas selekcinis darbas, sukurtos keturios genealoginės linijos. Jau parengta metodika penktajai giminingai genealoginei linijai sukurti, iš Vokietijos įsigyta juodgalvių veislės mėsinių avinų. Produktyvios veislės avytės ir avinukai parduodami ūkininkams. UAB „Šeduvos avininkystė“ akcijų valdytoja – Žemės ūkio ministerija. Keletas „Šeduvos avininkystės“ skaičių: laiko 1 742 Lietuvos juodgalves avis ir 165 Vokietijos juodgalves avis, dirba 18 darbuotojų, deklaruoja 382 ha, sėja javų, o didžiausi plotai skirti ganykloms. Ūkio darbams turi įsigiję modernios technikos, tačiau veislinė avininkystė reikalauja daug rankų darbo: avis kerpa kirpėjos, ganykloje gyvulius gano bandos prižiūrėtojas, o kur dar selekcinis darbas bei kergimas – visur reikia gerų specialistų. Avys kerpamos kartą per metus, vienos avies vilna sveria apie 2,32 kg. Deja, Lietuvoje kol kas vilnos ir avikailių paklausa maža. Bendrovė turi nedidelę skerdyklą, kurioje skerdžiamos veislei netinkamos avytės ir avinukai (o didžiąją dalį avinukų parduoda veislei).

Penėjimo stotis – avininkystės progresui Įkurtuvėse džiaugtasi moderniu ūkiniu statiniu, nes dabar iš viso mažai bestatoma. Iš Kaimo plėtros programos lėšų įgyvendintas 275 tūkst. Eur vertės projektas. Naujojoje stotyje bus atliekamas avinukų kontrolinis penėjimas bei teikiamos genetinės kokybės ir produktyvumo nustatymo paslaugos. Modernioje fermoje bus 250 vietų, joje įrengtos oro ventiliavimo, šildymo sistemos, gardeliai. Visa įranga – lietuviška. Projekto pradžia – 2014 m. sausio 15 d., darbai baigti šių metų birželio 30-ąją, trukmė 18 mėn. Šio projekto pagrindiniai iniciatoriai – buvęs žemės ūkio ministras prof. Vigilijus Jukna ir buvęs bendrovės direktorius dr. Juozapas Mikutis. Direktorius R. Kairys svečiams rodė naująją stotį ir pasakojo, kad čia penėti bus atvežami 18–20 kg avinukai. Viename gardelyje bus laikoma vieno veislinio avino dešimt panašaus amžiaus ir svorio palikuonių. Vienu penėjimu bus įvertinti 25 avinų palikuonys. Avinukai bus šeriami vienodais pašarais, penimi iki 42–44 kg, po to skerdžiami. Skersti bus vežami kitur, nes bendrovė kol kas neturi modernios skerdyklos. „Mes iš ūkininkų pirksime įvairių veislių avinukus (išskyrus melžiamų veislių), šersime savo bendrovės pašarais, tie avinukai bus jau bendrovės nuosavybė. Paskerstų ėriukų mėsa bus tiriama, nustatomos skoninės savybės, raumeningumas ir riebalingumas, atsižvelgiama, kiek avinukai suėdė pašarų, taip pat bus atliekami ėrienos fiziniai ir cheminiai tyrimai. Visus šiuos tyrimus subsidijuos valstybė, todėl gautus tyrimų rezultatus ūkininkams skelbsime nemokamai. Avių augintojai galės sužinoti, kiek kuris avinas per tą patį laiką užauga, kurio mėsa kokybiškiausia. Ūkininkai, kurie laiko dideles avių bandas, turės galimybę įvertinti laikomus avinus reproduktorius pagal palikuonių penėjimąsi bei jų mėsines savybes. Gauti tyrimų rezultatai padės gerinti avių veislines savybes, be to, siekiame padidinti avių skerdenos išeigą. Kontrolinis avinukų penėjimas prasidės 2016 m. sausio 1 d. Dabar gardeliuose bandymui laikome mūsų bendrovės penkis avinų palikuonis“, – mintimis apie avinukų stoties veiklą dalijosi R. Kairys.

Svarbu ne kiekybė, o kokybė Lietuvos avių augintojų asociacijos prezidentas Žilvinas Augustinavičius sakė, kad šalyje kasmet vis daugiau laikoma avių, dabar jų priskaičiuojama apie 160 tūkst. Jo manymu, atėjo laikas kalbėti ne tik apie kiekybę, bet ir apie kokybę. O kokybei pasiekti geriausias būdas ir yra kontrolinis veislinių avinukų penėjimas. Ūkininkus reikia įtikinti, kad verta ir naudinga auginti tik gerus veislinius gyvulius. Bandos pagrindų pagrindas – geras reproduktorius. „Avininkystės plėtrai naujoji avinukų penėjimo stotis duos didelę naudą, džiaugiamės, kad ji pradės veikti“, – apžiūrėdamas modernų pastatą kalbėjo Ž. Augustinavičius. Jo žodžiams pritarė ir Vilius Rekštys, Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos prie ŽŪM viršininkas. Jis sakė, jog populiarindami avį pirmiausia turime kalbėti apie gerąsias jos savybes, kad ūkininkai pirkdami avis veislei atsižvelgtų į mokslininkų atliktų tyrimų išvadas ir rekomendacijas. Žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė užsiminė apie veislininkystės programą, kurią įgyvendinti pradėjo jos pirmtakas, buvęs ministras prof. V. Jukna. Ministrė pabrėžė, kad modernus avinų vertinimo pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes centras pastatytas ne kur kitur, o „Šeduvos avininkystės“ bendrovėje, nes čia senos avininkystės tradicijos, sukaupta didelė patirtis, be to, kaimynystėje yra Gyvulininkystės institutas, mokslininkams čia paranku atlikti tyrimus. Naujoji avinukų kontrolinio penėjimo stotis bus skirta veislininkystės pažangai ir tolesnei avininkystės plėtrai. „Ūkininkai puikiai supranta, kad gamyba turi intensyvėti, o pažangos nebus, jei dėmesys nebus kreipiamas į kokybę. Naujoji avinukų kontrolinio penėjimo stotis bus didelė paspirtis avių augintojams, nes jie žinos, kurie gyvuliai yra labiausiai tinkami veislei, kurių mėsa yra kokybiška. Visiems suprantama, kokybiška ėriena vis labiau paklausi ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, ten vartotojai ieško tik geros kokybės produktų“, – kalbėjo ministrė.

Aldona SIREIKIENĖ „ŪP“ korespondentė

Autorės nuotraukos

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/26

Pieno gamyba Estijoje pernai pasiekė rekordines apimtis

Talinas, rugsėjo 26 d. (BNS). 2022-aisiais Estijoje pagaminta beveik 850 tūkst. tonų pieno – daugiausiai per metus per pastaruosius tris dešimtmečius, antradienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/09/26

Praėjusią savaitę vidutinė elektros kaina biržoje mažiausia nuo rugpjūčio vidurio

Rugsėjo 1–26 d. vidutinė elektros kaina Nord Pool biržoje siekė 0,121 Eur/kWh be PVM – tai 18 proc. daugiau už rugpjūčio mėnesio vidutinę kainą (0,102 Eur/kWh). Tačiau praėjusią savaitę (rugsėjo 18–24 d.) vidutinė elektros kaina ...
2023/09/26

Anykščiai pagerbė geriausius metų ūkininkus

Rugsėjo 23 dieną Anykščiuose vykusios derliaus šventės „Obuolinės“ metu Anykščių kultūros centre pagerbti geriausi metų ūkininkai.
2023/09/26

Aplinkosaugininkai skaičiuoja žalą, savivaldybė paskelbė ekstremaliąją situaciją

Dėl kritusių žuvų Pilvės-Vabalkšnės tvenkinyje, valstybinės reikšmės vidaus vandens telkinyje Kazlų Rūdos savivaldybėje jau skaičiuojama žala aplinkai, aiškinamasi įvykio aplinkybės. Aplinkosaugininkų teigimu, žuvų kritimą sąl...
2023/09/26

Lauko diena apie dirvožemio suslėgimą technologinėse vėžėse

Rugsėjo 14 d. Pociūnėlių kaime, Radviliškio r., vyko lauko diena „Dirvožemio suslėgimas technologinėse vėžėse, problemos ir eliminavimo galimybės“, į kurią susirinko dėl dirvožemio suslėgimo problemų turintys ūkininkai, LŽŪKT ko...
2023/09/26

Skausmai, kuriuos įveiksite šalčiu arba šiluma

Sezoniškumas pastebimas ne tik mados pasaulyje – kiekvienam metų laikui būdingos ir skirtingos patiriamos kūno traumos. Rudenį jų dažniausiai neišvengiame dirbdami soduose ar daržuose, žiemą koją pakiša slidūs keliai, pa...
2023/09/26

Kainų šuolį skatino ir įmonių pelnų augimas – G. Šimkus

Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus sako, kad Lietuvos įmonių pelnų augimas 2022 metais prisidėjo prie spartaus kainų šuolio.
2023/09/26

Arklių skerdimą siekianti uždrausti Europos piliečių iniciatyva

Europos Komisija praneša, kad 2023 m. kovo 22 d. įregistruota Europos piliečių iniciatyva „Užbaikime arklių skerdimo amžių" (angl. End The Horse Slaughter Age) pradėjo rinkti Europos Sąjungos valstybių narių piliečių parašus.
2023/09/26

NŽT funkcijos, numatomos perduoti savivaldybėms

Nuo 2024 m. sausio 1 d. miestuose ir miesteliuose savivaldybėms patikėjimo teise bus perduota valstybinė žemė, kuri nėra suplanuota valstybės reikmėms. Patikėjimo teise valdomoje valstybinėje žemėje savivaldybės miestų ir miestelių teritorijose at...