Ashburn +22,5 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 4 Spa 2023
Ashburn +22,5 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 4 Spa 2023

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Jeigu ridikėlis, tai raudonas: ar būtinai?

2023/05/29


Lietuviai vis dar konservatyvūs, daugiausia rinkdamiesi raudonus ridikėlius pavasario ar vasaros derliui, nors kuo puikiausiai juos galėtų pakeisti balti, geltoni, violetiniai... O štai rudens derliui japoninius ridikus tradiciškai renkasi ilgašaknius baltus – cilindro formos, nors vis daugiau kas atranda šio tipo vadinamuosius arbūzinius ridikus – apvaliai baltus su rausvu, gaiviu minkštimu. Ir tai dar ne taškas ridikėlių ir ridikų spalvų įvairovei, tuo pačiu ir skoniams. Tokia ir buvo proga pasidairyti po specializuotas sėklų parduotuves, pasidomėti augintojų ir mokslininkų patirtimi.

Kodėl ne balti ar geltoni?

Ūkininkė Salvina Kievinienė iš Panevėžio rajono Ramygalos geltonuosius ir baltuosius ridikėlius ankstyvam derliui augina tik šeimos poreikiams, mat, anot pašnekovės, dauguma lietuvių vis dar „įsikibę“ raudonųjų, ypač didelių, tokių kaip ‘Rover H’, kurių skersmuo gali siekti iki 7 cm, o minkštimas nekorėtas, nekartus.

Vis dėlto S. Kievinienė pataria pavasario ir vasaros derliui rinktis nebūtinai didelius, o kuo ankstyvesnius, tuos, kurių vegetacijos laikotarpis būtų kuo trumpesnis. Rezultatą dažnai nulemia sėklos kokybė. Pati mielai augina baltus ir geltonus, pailgus ir apvalius, kuo puikiausiai paįvairinančius salotų skonius.

„Kaip pupelės lietuviui nuo seno geriausios baltos, taip ir ridikėliai reikalingiausi raudoni, – taikliai pastebėjo dr. Danguolė Juškevičienė, LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslo darbuotoja. – Nulemia tradicija. Nuo seno Lietuvos specializuotos parduotuvės tokiomis sėklomis daugiausia ir prekiavo. Iš tiesų daugeliu atveju nė kiek ne prastesni nei balti, nei geltoni ridikėliai, kuriuos ir pati mielai ragauju. Tyrimų rezultatai rodo, kad baltų ridikėlių minkštimo biocheminė sudėtis labai panaši į raudonųjų ridikėlių. Geltoniems ridikėliams dar sunkiau išpopuliarėti, mat jų išvaizda primena ropes.“

Pavasario lysvėse vis dar dominuoja raudoni ridikėliai, o balti retoki.

Veislių margumynas

Viena dažnesnių geltonųjų ridikėlių veislių, pastebima specializuotose parduotuvėse, yra ‘Zlata’ – vidutiniškai ankstyva veislė. Šakniavaisiai apvalūs, stambūs, geltona žievele ir baltu, sultingu, pikantiško skonio minkštimu. Ilgai neperauga, ridikėlių galima turėti visą vasarą, sėjant kas dvi savaites.

Iš baltųjų ridikėlių kuo ankstyvesniam derliui ypač tinka švelnaus skonio apvalūs ‘Blanka F1’. Dar viena ankstyva apvalių baltų ridikėlių veislė ‘Acord’ atspari sužydėjimui. Ridikėliai ilgai neperauga, juos galima ir trumpam sandėliuoti.

‘Icicle’ – pailgos formos baltieji ridikėliai, skirti pavasario ar rudens derliui, tinka auginti lauke ar šiltnamyje.

‘Viola’ – ryškiai violetiniai, apvalūs, baltu minkštimu. Šiuos vėlyvos čekiškos veislės ridikėlius galima auginti lauke nuo pavasario iki rudens, užauga per 30–35 d.

Grįžtant prie raudonų ridikėlių, galima paminėti vieną iš naujesnių veislių, išvestų institute Babtuose – ‘Liliai’, kurių odelė raudona su violetiniu atspalviu. Tai vidutinio ankstyvumo neperaugančių, apvalių, stambių ridikėlių veislė, tinkama auginti lauke ar šiltnamyje. Vegetacijos trukmė – 18–17 d.

Institute išvesta lietuviškų raudonųjų ridikėlių veislė ‘Babtų žara’ labai ankstyva. Šakniavaisiai ryškiai raudoni, apvalūs ar šiek tiek ovalūs, dideli. Minkštimas baltas, švelnaus skonio. Vegetacijos trukmė – tik 18–22 d.

Arbūziniai japoniniai ridikai balta žievele ir rausvu vidumi – rudeniniai.

Japoniniai rudeniniai ridikai – ne tik balti

Ūkininkė Rita Radžiūnienė iš Vilkaviškio rajono Rūdos kaimo taipogi pripažino, kad pavasarį pirkėjai daugiausia teiraujasi didelių apvalių (kaip ‘Rover H’) ar kitų tradicinių pailgų, labai ankstyvų raudonų ridikėlių baltais galais (‘Diablus F1’), nors šie ir nedidukai.

O rudenį lietuviai turguose ieško įprastų baltų ilgųjų japoninių ridikų (netaisyklingai vadinamų daikonais), o štai kitais, tai pačiai japoninių grupei priskiriamais ridikais sudominti sekasi prasčiau, nors vien jų pavadinimas – arbūziniai – turėtų traukti akį. Šių apvalių baltų (ar baltai žalsvų) ridikų vidus yra rausvas ar raudonas. Tiesa, jų paragavusiems gaiviu, švelniu skoniu nusivilti netenka.

Iš vadinamųjų arbūzinių rudeninių ridikų (angl. Watermelon radish) galime paminėti veisles ‘Miscato Rose Flesh’, ‘Miscato Red’, ‘Read Meat’.

Iš naujesnių cilindro formos baltųjų japoninių ridikų augintojus galėtų sudominti ‘Tama Winter F1’ – balti iš išorės ir vidaus, galintys siekti 50 cm ir užaugti iki 800 g svorio šakniavaisius. Tinkamai sandėliuojami, jie kartais išsilaiko net iki pavasario.

 

123rf nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/03

Žemaičių Naumiestyje: kopūstienė bei geriausių krašto ūkininkų apdovanojimai

Žemaičių Naumiestyje rugsėjo 30 d. netilo šventinis šurmulys! Čia visi susirinko į vieną gardžiausių Pamario krašto švenčių ,,Kai ilsisi noragai, garuoja pyragai“.
2023/10/03

„Achema“ atnaujino antrojo amoniako gamybos cecho darbą

Jonavos azoto trąšų gamybos bendrovė „Achema“ atnaujino ilgiau nei metus sustabdyto antrojo amoniako gamybos cecho veiklą, BNS patvirtino įmonės komunikacijos vadovė Jolita Macelytė. Pasak jos, antrasis cechas veikia nuo praėjus...
2023/10/03

Elektros vidutinė savaitės kaina biržoje mažėja antrą savaitę iš eilės

Rugsėjo mėnesio vidutinė elektros kaina Nord Pool biržoje siekė 0,117 Eur/kWh be PVM – tai 14 proc. daugiau už rugpjūčio mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,102 Eur/kWh. Tačiau vidutinė savaitės kaina mažėja antrą savaitę iš eilės ir ...
2023/10/03

Naujausias VU mokslininkų tyrimas atskleidė verslo požiūrį į kriptovaliutų panaudojimo tendencijas

Vilniaus universiteto (VU) Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto mokslininkų grupė atliko tyrimą, orientuotą į finansų technologijų galimybes turizmo rinkoje. „Nors rinkoje dažnai pastebimas susidomėjimas finansų technologijomis ar s...
2023/10/03

Pasveikinti Švenčionių rajono ūkininkai

Rudeniniame kermošiuje pasveikinti versliausi, darbščiausi ir inovatyviausi 2023 m. Švenčionių rajono ūkininkai.
2023/10/03

Svarbu: kaip patikslinti durpžemių plotus?

Pareiškėjai, įžvelgę durpžemių nustatymo netikslumus ariamoje žemėje pagal Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašą, turi kreiptis į valstybės įmonę Žemės ūkio duomenų cen...
2023/10/03

Ligonių kasos: regos negalią turintys pacientai sulauks didesnės pagalbos

Gera žinia regėjimo sutrikimų turintiems žmonėms – gerokai padidėjo kompensuojamųjų akinių lęšių bazinės kainos, praneša Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK). Tam bus skirtos reikiamos Privalomojo ...
2023/10/03

Dėl ministerijų neveiklumo ES investicijos vis dar nepasiekia regionų

Baigiantis jau tretiems 2021–2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansinės perspektyvos metams, Lietuvos regionuose nepradėtas nei vienas investicinis projektas, nes šalies ministerijos iki šiol nepabaigia planavimo proceso. Regiona...
2023/10/03

Valstybinė grūdų kontrolė iš Ukrainos – Lenkijos pasienio perkeliama į Lietuvą

Antradienį vykusiame Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos žemės ūkio ministrų susitikime pasiektas svarbus susitarimas, leidžiantis perkelti tranzitu vežamų ukrainietiškų grūdų forminimo procedūras iš Ukrainos – Lenkijos pasienio į K...