Ashburn +12,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +12,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

Jonas Sviderskis: „Tai ženklas, kad prasideda rinkiminė kampanija“

2023/01/24


Nuvilnijo žinia, kad Lietuvos šeimos ūkininkų sąjunga (LŠŪS), vadovaujama Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininko Arūno Svitojaus, priėmė rezoliuciją, kurioje išreiškiamas didelis susirūpinimas dėl jaunųjų ūkininkų nykimo ir stambiųjų žemvaldžių plėtros. Įdomu, ką apie tai mano „stambiųjų žemvaldžių“ atstovai?

LŠŪS Lietuvos valdžios institucijų prašo „operatyviai spręsti žemės ūkio paskirties žemės (valstybinės ir privačios) įsigijimo klausimą, spręsti Tiesioginių išmokų bazinės dalies ribojimo klausimą – numatyti 60 tūkst. Eurų tiesioginių išmokų ribą ir užtikrinti paramą specializuotai kooperacijai žemės ir miškų ūkyje, sudaryti patrauklias sąlygas produkcijos realizavimo kooperatyvams ir gamintojų organizacijoms vystyti, sukurti kooperacijos skatinimo ir jos realaus įgyvendinimo įrankius“ (citata iš ŽŪR). Žiniasklaidos kanalais pagarsintas tokį kreipimąsi esą pagrindžiantis teiginys, kad nuo įstojimo į ES Lietuvoje žemdirbių sumažėjo 58 proc., o 50 proc. visos ES finansinės paramos atitenka 3 proc. pareiškėjų.

LŽŪBA generalinis direktorius Jonas SVIDERSKIS apie tokią rezoliuciją rėžia tiesiai šviesiai:

„Tai ženklas, kad prasideda rinkiminė kampanija. Ir tai yra vienas iš šios kampanijos elementų. Kai nieko naujo nesugalvoji, paleidi seną plokštelę.

Įmonių ir ūkininkų ūkių susietumą apibrėžia LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymas bei LR smulkiojo ir vidutiniojo verslo plėtros įstatymas. Jie panašiai kaip ES reglamentas, nusakantis susietumą. Taigi procesai reglamentuoti, dirbama jais vadovaujantis.

Priminsiu, kad juridiniai asmenys per 2022 metus įsigijo viso labo tik apie 7,7 tūkst. ha, o iš viso valdo 272 tūkst. ha (kai fiziniai asmenys – 3,2 mln. ha). Tai sudaro tik 7,8 proc. nuo visos, kartu su fiziniais asmenimis valdomos žemės ūkio paskirties žemės.

Tuo pat metu juridiniai asmenys pagamina 1/3 viso Lietuvoje pagaminamos žemės ūkio produkcijos. Reikėtų džiaugtis tokiu efektyviu žemės panaudojimu, o ne pavydėti.

Priminsiu, kad susietumo kontrolę vykdo Nacionalinė žemės tarnyba. Kiek man žinoma, ji tai daro gana principingai ir griežtai.

Tiesioginių išmokų „lubos“ – taip pat jau pabodęs klausimas, šimtus kartų aptartas.

Esmė ne „lubos“, o kad iš tiesioginių išmokų sumos yra išskaičiuojami darbuotojų atlyginimai ir sumokėti mokesčiai. Leidžiama išskaičiuoti ir pinigus, išleistus už samdomus darbus, kuriuos atliko kitos įmonės ūkyje. Pvz., patręšė laukus, pasėjo javus ir pan.

Taigi tiek Lietuvos, tiek Briuselio valdžia skatina mokėti padorius atlyginimus, jų nemokėti vokeliuose. Taip vadinamas socialinis sąlygiškumas įgauna vis didesnį pagreitį. Argi nereikia mokėti padorių atlyginimų ir mokesčių (SODRA, GPM) valstybei? Tai viena iš skatinamųjų priemonių ir gana efektyvi. Ar reikia to atsisakyti?..

Patarčiau A. Svitojui, kaip ŽŪR pirmininkui, užsiimti kooperacija. Tai – esminė Rūmų priedermė. Visame pasaulyje ūkiai stambėja, ten pažanga, skaitmenizacija, precizinis ūkininkavimas. Nesolidu užsiimti populizmu. Dvelkia socializmo principu: iš vieno atimti, kitam atiduoti.

Siūlyčiau ieškoti pinigų, kur jie prarasti. Tai papildomos nacionalinės tiesioginės išmokos bei susietosios išmokos  už pieninius bulius; tai ypač menkos išmokos už pirmąsias melžiamas karves. Visi praras pajamas dėl reikalavimo palikti 3 m ariamos žemės juostas palei griovius, dėl reikalavimo žole apsėti ariamas žemes.“

 

ŪP komentaras

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/27

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/27

APVA: 12 mln. eurų saulės elektrinėms išdalinta per pusantros valandos

Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) antradienį pradėjus priimti paraiškas paramai gyventojų saulės elektrinėms įsirengti, tam skirta 12 mln. eurų suma išdalinta per pusantros valandos, sako APVA atstovė Eglė Pliuskuvienė.
2024/02/27

Nuo žmogaus papilomos viruso paskiepyta 13 tūkstančių berniukų

Nuo praeitų metų vasario Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso vakcina pradėti skiepyti 11 metų sulaukę berniukai. Per pirmuosius vakcinacijos metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis n...
2024/02/27

Smulkiajam verslui apie atsiskaitymų priėmimo negrynaisiais pinigais galimybes

Vartotojų galimybės pasirinkti jiems priimtiną atsiskaitymo būdą gerėja, tačiau dalis gyventojų vis dar susiduria su situacijomis, kai prekybos vietoje negali atsiskaityti norimu būdu. Verslo atstovai svarsto, koks būdas priimti atsiskaitymus jiem...
2024/02/27

2 iš 10 lietuvių mokėtų gynybos mokestį, trečdalis – prieš daugiau lėšų krašto apsaugai

Du iš dešimties Lietuvos gyventojų pritartų siūlymui patys mokėti vadinamąjį gynybos mokestį, tačiau daugiau nei trečdalis apskritai nemano, kad lėšų krašto gynybai reikia skirti daugiau, rodo BNS užsakymu „Vilmor...
2024/02/27

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/27

EP pritarė planui atkurti 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų

Antradienį, vasario 27 d., Europos Parlamento (EP) nariai patvirtino gamtos atkūrimo įstatymą, kuriuo siekiama iki 2030 m. atkurti bent 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų, o iki 2050 m. – visas nualintas ekosistemas.
2024/02/27

Pagal „off grid“ filosofiją gyvenantis dailininkas: „Vilnius dabar – mūsų kaimas“

Kai žinomas dailininkas Vygantas Vėjas nutarė mesti sostinę, dažnas stebėjosi. Kodėl buvusiam Vilniaus Užupio respublikos rezidentui, praeityje gyvenusiam Tokijuje, apkeliavusiam pusę pasaulio, reikėjo atsidurti vos ne džiunglėse prie Baltarusijos...
2024/02/27

Koks ryšys tarp saulės elektrinės ir gardžios mėsos?

Trečius metus iš eilės saulės elektrinę Lietuvoje galima tiesiog laimėti. Tereikia įsigyti mėsos gaminių ir dalyvauti akcijoje „Krekenavos perki – saulės jėgainę vėl laimi“.