Ashburn +7,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 30 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +7,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 30 Sau 2023

Jonas Sviderskis: „Tai ženklas, kad prasideda rinkiminė kampanija“

2023/01/24


Nuvilnijo žinia, kad Lietuvos šeimos ūkininkų sąjunga (LŠŪS), vadovaujama Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininko Arūno Svitojaus, priėmė rezoliuciją, kurioje išreiškiamas didelis susirūpinimas dėl jaunųjų ūkininkų nykimo ir stambiųjų žemvaldžių plėtros. Įdomu, ką apie tai mano „stambiųjų žemvaldžių“ atstovai?

LŠŪS Lietuvos valdžios institucijų prašo „operatyviai spręsti žemės ūkio paskirties žemės (valstybinės ir privačios) įsigijimo klausimą, spręsti Tiesioginių išmokų bazinės dalies ribojimo klausimą – numatyti 60 tūkst. Eurų tiesioginių išmokų ribą ir užtikrinti paramą specializuotai kooperacijai žemės ir miškų ūkyje, sudaryti patrauklias sąlygas produkcijos realizavimo kooperatyvams ir gamintojų organizacijoms vystyti, sukurti kooperacijos skatinimo ir jos realaus įgyvendinimo įrankius“ (citata iš ŽŪR). Žiniasklaidos kanalais pagarsintas tokį kreipimąsi esą pagrindžiantis teiginys, kad nuo įstojimo į ES Lietuvoje žemdirbių sumažėjo 58 proc., o 50 proc. visos ES finansinės paramos atitenka 3 proc. pareiškėjų.

LŽŪBA generalinis direktorius Jonas SVIDERSKIS apie tokią rezoliuciją rėžia tiesiai šviesiai:

„Tai ženklas, kad prasideda rinkiminė kampanija. Ir tai yra vienas iš šios kampanijos elementų. Kai nieko naujo nesugalvoji, paleidi seną plokštelę.

Įmonių ir ūkininkų ūkių susietumą apibrėžia LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymas bei LR smulkiojo ir vidutiniojo verslo plėtros įstatymas. Jie panašiai kaip ES reglamentas, nusakantis susietumą. Taigi procesai reglamentuoti, dirbama jais vadovaujantis.

Priminsiu, kad juridiniai asmenys per 2022 metus įsigijo viso labo tik apie 7,7 tūkst. ha, o iš viso valdo 272 tūkst. ha (kai fiziniai asmenys – 3,2 mln. ha). Tai sudaro tik 7,8 proc. nuo visos, kartu su fiziniais asmenimis valdomos žemės ūkio paskirties žemės.

Tuo pat metu juridiniai asmenys pagamina 1/3 viso Lietuvoje pagaminamos žemės ūkio produkcijos. Reikėtų džiaugtis tokiu efektyviu žemės panaudojimu, o ne pavydėti.

Priminsiu, kad susietumo kontrolę vykdo Nacionalinė žemės tarnyba. Kiek man žinoma, ji tai daro gana principingai ir griežtai.

Tiesioginių išmokų „lubos“ – taip pat jau pabodęs klausimas, šimtus kartų aptartas.

Esmė ne „lubos“, o kad iš tiesioginių išmokų sumos yra išskaičiuojami darbuotojų atlyginimai ir sumokėti mokesčiai. Leidžiama išskaičiuoti ir pinigus, išleistus už samdomus darbus, kuriuos atliko kitos įmonės ūkyje. Pvz., patręšė laukus, pasėjo javus ir pan.

Taigi tiek Lietuvos, tiek Briuselio valdžia skatina mokėti padorius atlyginimus, jų nemokėti vokeliuose. Taip vadinamas socialinis sąlygiškumas įgauna vis didesnį pagreitį. Argi nereikia mokėti padorių atlyginimų ir mokesčių (SODRA, GPM) valstybei? Tai viena iš skatinamųjų priemonių ir gana efektyvi. Ar reikia to atsisakyti?..

Patarčiau A. Svitojui, kaip ŽŪR pirmininkui, užsiimti kooperacija. Tai – esminė Rūmų priedermė. Visame pasaulyje ūkiai stambėja, ten pažanga, skaitmenizacija, precizinis ūkininkavimas. Nesolidu užsiimti populizmu. Dvelkia socializmo principu: iš vieno atimti, kitam atiduoti.

Siūlyčiau ieškoti pinigų, kur jie prarasti. Tai papildomos nacionalinės tiesioginės išmokos bei susietosios išmokos  už pieninius bulius; tai ypač menkos išmokos už pirmąsias melžiamas karves. Visi praras pajamas dėl reikalavimo palikti 3 m ariamos žemės juostas palei griovius, dėl reikalavimo žole apsėti ariamas žemes.“

 

ŪP komentaras

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/01/30

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?
2023/01/30

Santaros klinikose darbą pradėjo Pacientų taryba

VUL Santaros klinikos pakvietė aktyvius pacientų organizacijų atstovus bei piliečius ir subūrė Pacientų tarybą, kuri ligoninėje veiks kaip patariamasis organas, atstovaujantis Santaros klinikų pacientus ir jų artimuosius, teikiantis patarimus klin...
2023/01/30

Algimantas Raudonikis: dar širdyje ne sutema

Vienas žinomiausių visų laikų Lietuvos kompozitorių Algimantas Raudonikis šiais metais mini 89-ąjį savo gimtadienį. Nors amžius jau solidus, paklaustas, kaip jaučiasi, nesudvejoja: „dar širdyje ne sutema“. Šis gimt...
2023/01/30

Gripo sezonas įpusėjo: sergamumas nedidėja

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis per sa...
2023/01/30

Siūlo tobulinti atliekų prevencijos ir tvarkymo sistemą

Aplinkos ministerija siūlo stiprinti apmokestinamųjų gaminių, ypač padangų, taip pat alyvos, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių atliekų ir eksploatuoti netinkamų transporto priemonių gamintojų ir importuotojų ats...
2023/01/30

Pajamų stabilizavimo priemonė startuos atsinaujinusi ir dar palankesnė ūkininkams

Dėl klimato kaitos ir padidėjusių kainų svyravimų ūkininkai susiduria su vis didesnėmis žemės ūkio rizikomis. Jau šiemet žemdirbiai šioms rizikoms valdyti galės naudotis nauju instrumentu – pajamų stabilizavimo priemone. Žemės ...
2023/01/30

Užsieniečiams išduota mažiau leidimų dirbti

Užimtumo tarnyba (UT) įvertino trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo mūsų šalyje statistiką. Skaičiai mažėjantys. Mažiausia užsieniečių dalis pageidauja dirbti žemės ūkyje.
2023/01/30

Atleistas prokuroras, Klaipėdoje vairavęs neblaivus

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė atleido iš prokuroro pareigų Juozą Syką, ėjusį Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroro pareigas.
2023/01/30

Pušynų spyglius pavasarį vėl grauš pjūklelių lervos

2022 metų rudenį paprastojo pušinio pjūklelio lervos kai kuriuose Ignalinos regiono miškuose masiškai graužė spyglius. Nuo 10 iki 100 % spyglių jie nugraužė Vaišniūnų girininkijoje, 1016 ha plote, Minčiagirės – 48...