Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

JT vadovas smerkia turtingųjų šalių „piktybinius“ veiksmus skurstančių šalių atžvilgiu

2023/03/04


Doha, kovo 4 d. (AFP-BNS). Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) šeštadienį išpeikė turtingąsias pasaulio šalis ir energetikos milžines už tai, kad jos „grobuoniškomis“ palūkanų normomis ir žlugdančiomis degalų kainomis smaugia neturtingąsias šalis.

Per labiausiai skurstančių planetos valstybių aukščiausiojo lygio susitikimą A. Guterresas sakė, kad turtingosios valstybės turėtų skirti 500 mlrd. JAV dolerių (469,48 mlrd. eurų) per metus, kad padėtų kitoms valstybėms, kurios „įkalintos užburtuose ratuose“, stabdančiuose jų pastangas skatinti ekonomiką, gerinti sveikatą ir švietimą.

46 mažiausiai išsivysčiusių šalių aukščiausiojo lygio susitikimas paprastai rengiamas kas 10 metų, tačiau nuo 2021 metų dėl koronaviruso pandemijos buvo dukart atidėtas.

Dohoje vykstančiame renginyje nedalyvauja dvi skurdžiausios šalys – Afganistanas ir Mianmaras, nes jų vyriausybių nepripažįsta JT narės.

Susitikime nedalyvavo nė vienos didžiausios pasaulio ekonomikos šalies vadovas.

„Ekonominis vystymasis yra iššūkis, kai šalims trūksta išteklių, jos skendi skolose ir vis dar kovoja su istorine neteisybe dėl nevienodo COVID-19 atsako“, – sakė jis.

Mažiausiai išsivysčiusios šalys jau seniai skundžiasi, kad negauna deramos dalies COVID-19 vakcinų, kurios buvo skirtos Europai ir Šiaurės Amerikai.

„Kovoti su klimato katastrofa, prie kurios atsiradimo niekaip neprisidėjai, yra sudėtinga, kai kapitalo kaina yra milžiniška“, o gaunama finansinė pagalba yra „lašas jūroje“, teigė A. Guterresas.

„Iškastinio kuro milžinės gauna didžiulius pelnus, o milijonai žmonių jūsų šalyse negali pasidėti maisto ant stalo“, – kalbėjo jis.

A. Guterresas teigė, kad skurdžiausios šalys atsilieka nuo „skaitmeninės revoliucijos“, o karas Ukrainoje tik padidino kainas, kurias jos moka už maistą ir degalus.

„Pasaulinę finansų sistemą sukūrė turtingosios šalys, daugiausia savo naudai, – sakė jis. – (...) Netekę likvidumo, daugelis jūsų dėl grobuoniškų palūkanų normų negalite patekti į kapitalo rinkas.“

Turtingosios valstybės nesilaikė pažado skirti mažiausiai išsivysčiusioms šalims 0,15–0,20 proc. savo bendrųjų nacionalinių pajamų.

Kadangi skurdesnės valstybės atsidūrė „tobuloje audroje, dėl kurios tęsiasi skurdas ir neteisybė“, A. Guterresas teigė, kad mažiausiai išsivysčiusioms šalims reikia „mažiausiai“ 500 mlrd. dolerių per metus, kad jos galėtų įveikti savo problemas, kurti darbo vietas kuriančias pramonės šakas ir grąžinti skolas.

Turtingesnės šalys taip pat pažadėjo, bet nesugebėjo skirti šimtų milijardų dolerių skurdesnėms valstybėms, kad padėtų kovoti su klimato kaita. A. Guterresas sakė, kad JT „ir toliau sieks, kad būtų skirti jau pažadėti ištekliai“.

 

BNS

JT nuotrauka

Dalintis

2023/04/01

Bronis Ropė: „Valdžia negirdi ūkininkų, kuriuos užklupo pieno krizė“

Pieno supirkimo kainos krenta rekordiškai – šių metų sausio mėnesį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina buvo net 12 proc. mažesnė palyginus su praėjusiu mėnesiu ir sudarė 443,75 eurų sumą už toną. Sausio ir kovo mėnesiais ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...
2023/04/01

Traukiasi dar vienas nepriklausomas elektros tiekėjas

Penktadienį BNS, remdamasis LRT naujienų portalu, paskelbė, kad „Birštono elektra“ nuo gegužės 1-osios nutraukia elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą.
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...