Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023

Ką daryti, jei grūdų saugykla atrodo kaip pasviręs Pizos bokštas?

2022/05/17


uretek

Pradėjus sėsti, krypti grūdų ar siloso saugyklai, nebūtina iš karto pradėti sudėtingų hidraulinio kėlimo darbų ar mechaniškai reguliuoti pasvyrimo kampą, kaip tai iki šiol buvo daroma su Pizos bokštu. Turimomis žiniomis, rezultatas, susijęs su bokšto pasvyrimu, nėra stabilus. Dėl šios priežasties URETEK reguliariai kas porą metų vis atnaujina Pizos bokšto administratoriams teikiamą pasiūlymą, tad jei situacija taptų kritiška – veiksmų būtų galima imtis iškart.

https://youtu.be/9dMCYFEFzYI

Nusėdusios grindys ir įtrūkimai fermose, grūdų džiovyklose ar silosinėse aiškiai rodo, kad laikas įvertinti grunto stiprumą ir prireikus, jį sutvirtinti. Lietuvoje nusėdusių pastatų stabilizavimo darbus atlieka įmonė URETEK Baltic, kuri sutvirtina gruntą naudodama aplinkai nekenksmingą geopolimerų technologiją, atlikdama darbus nesukelia dulkių, netrikdo žmonių darbo ar fermose esančių gyvūnų ramybės. „Pastatas gali sėsti dėl silpno grunto, statybų metu prastai atliktų sutankinimo darbų, dėl per didelės apkrovos grindims, nepakankamo drenažo, vamzdžio trūkio ir dėl to išplauto grunto ar dėl aukšto gruntinių vandenų lygio. sienu sutvirtinimas, tvirtinimasŽemės ūkio įmonėse dirbama naudojant sunkiasvorę techniką, kuri, be savo apkrovos, sukuria vibracijas, o šios gali sukelti pastatų ar jų grindų sėdimą. Plyšys sienose ar grindyse rodo, kad vyksta tam tikras judėjimas, todėl, norint išvengti tolesnių problemų, būtų protinga pasikviesti specialistą, kuris įvertintų situaciją ir pateiktų rekomendacijas“, – sako Greta Kovzonienė, URETEK Baltic projektų inžinierė.

Kalbant apie žemės ūkio paskirties pastatus, pasak pašnekovės, labai dažnu problemų šaltiniu yra per didelė pastato grindų apkrova, ypač grūdų bokštų ir sandėlių atveju. „Krūvis pastatui tenka labai didelis tuomet, kai saugykla yra pilna grūdų. Šie pastatai yra labai aukšti ir užima sąlyginai mažą plotą, o tai reiškia, kad apkrova vienam taškui tenka labai didelė. Pavyzdžiui, jeigu darbai saugyklų įrengimui pradedami žiemą, kai dirva dar yra įšalusi, atėjus pavasariui ir įšalui atsitraukus, gruntas atšyla ir pakinta jo savybės, todėl grūdų saugykla gali susėsti“.

Rūpesčiai gali kilti dėl skirtingų priežasčių. „Daug problemų kyla su siloso saugyklomis, nes jos nėra sandarios – siloso rūgštis ardo betoną ir toliau nuteka į gruntą. Tuomet kyla pavojus, kad kenksmingos medžiagos gali patekti į gruntinius vandenis, upes ar gretimų pasėlių dirvožemį. Ši problema yra labai rimta aplinkos taršos požiūriu!“ – sako Greta Kovzonienė.

uretek, sienu tvirtinimas, pastatu tvirtinimas

Siloso saugyklos stabilizavimas Pabaltijo pieno ūkyje

Viename pieno ūkyje siloso saugyklos latakai nenukreipė siloso rūgščių tinkamai – latako jungčių vietose įvyko rūgštinių siloso sulčių nutekėjimas į gruntą ir gretimą lauką. „Mūsų užduotis buvo rasti sprendimą, kaip sustabdyti nuotėkį sujungimų vietose“, – pasakoja pašnekovė. „Apžiūrėjus situaciją vietoje paaiškėjo, kad siloso rūgštys buvo išgraužusios ne tik betoninius latakus, bet ir jų galinę dalį. Dėl nesandarumo betoninės plokštės buvo įsmukusios, jungčių vietose atsirado skilimai.“ Sprendimas – URETEK metodu buvo užpildyta latakų galinė dalis, t.y. į dirvą buvo injektuojami išsiplečiantys geopolimerai, kurie sustabdė nuotėkį. „Pastebėjome, kad daugelyje objektų, dėl netaisyklingo įrengimo, nauji betoniniai paviršiai būna greitai paveikti rūgščių, nes esant aukštam siloso pH lygiui, rūgštis praardo betoną ir tai sukelia nuotėkius bei nusėdimą“

Tos pačios problemos yra aktualios ir skerdykloms bei fermoms. Pirmuoju atveju patalpoms plauti naudojamas didelis vandens slėgis, tačiau nuolatinė vandens srovė išplauna gruntą ir atsiranda nusėdimai, kaip tai nutiko ir viename iš Lietuvoje esančių paukštynų, kur į pagalbą buvo iškviesta URETEK komanda. Fermose skystas mėšlas teka į tą pusę, kur yra pasvirusios grindys, t.y. dažniausiai tarp sienos ir grindų, o iš ten – į gruntą ir jeigu į tokią problemą nėra kreipiama dėmesio, praėjus tam tikram laikui pasekmės gali būti ženklios.

                             

Vao Agro melžyklos grindų stabilizavimas Estijoje

Estijoje esančioje karvių melžykloje nusėdo betoninės grindys ir dėl to mėšlas bei plovimui naudojamas vanduo nebesutekėjo į trapus. Objekto grindys buvo suprojektuotos taip, kad jos būtų pasvirusios į centrą ir susikaupęs šlapias mėšlas būtų nukreiptas į centrinę grindų dalį. Deja, nusėdus grindims, tinkamas nuolydis dingo ir skystas mėšlas pradėjo kauptis palei sienas. „Šiuo atveju URETEK technologijos pagalba pavyko stabilizuoti gruntą po grindimis. Siekiant išlyginti grindis, pakėlėme plokštes esančias palei sienas geopolimerinių dervų pagalba 8-15 cm. Be to, darbą turėjome atlikti maksimaliai greitai – per 4 valandas. Esame patenkinti, kad kasdienis įmonės darbas nebuvo sutrikdytas ir nekilo problemų dėl įprasto melžimo laiko“, – sako Greta

Kitais būdais operatyviai išspręsti problemos nebūtų pavykę – tarpas tarp karvių melžimo laikų yra vos 4 valandos, o per tą laiką išardyti grindų, sutankinti grunto ir išlieti naujas grindis niekaip nepavyktų. Tačiau URETEK technikai dirbti gali etapais, tam tikru metu, dieną arba naktį – kad nebūtų pertraukiamas gamybinis procesas ar stabdoma kitokia vykstanti veikla.

URETEK technologija nesukelia dulkių, o geopolimerinės dervos yra draugiškos aplinkai, todėl jų naudojimas žemės ūkyje ar maisto pramonėje yra plačiai paplitęs. Kitas geras pavyzdys – gyvulinių atliekų perdirbimo gamykla Latvijoje, kur, dėl drenažo vamzdžių nesandarumo, įvyko kolonų bei pamatų nusėdimas. Paaiškėjo, kad grunto keliamoji galia buvo nepakankama, vietomis net iki 4,2 metro gylio. URETEK technologijos pagalba gruntas buvo stabilizuotas, buvo atkurta laikomoji galia ir ištiesintos kolonos. Darbai truko tik 6 valandas, o klientas laimėjo daug laiko ir neprireikė jokių griovimo darbų.

Alavere grūdų saugyklos stabilizavimas Estijoje

Alavere grūdų džiovykla ir saugykla yra aukščiausia Šiaurės Europoje. Kad objektas būtų baigtas rudenį, statybos darbai prasidėjo dar žiemą ir buvo iškastas įšalęs gruntas. Deja, gruntas nebuvo gerai sutankintas ir dviejų statomų grūdų saugyklų dugnai bei priėmimo bunkeris pasėdo. „Kai nuvažiavome apžiūrėti objekto, grūdų saugyklos jau buvo pastatytos – jos buvo nusėdusios 50 mm, o priėmimo bunkeris – 60 mm. Objekto pakėlimas į reikiamą padėtį truko 6 valandas, o klientui tuo metu nereikėjo stabdyti kitų statybos darbų“, – sako Greta Kovzonienė, kuri pabrėžia, kad žiemą įrengtų pagrindų atveju, analogiškų problemų yra ir Estijoje bei kitose Baltijos šalyse. Alternatyva būtų buvusi grūdų saugyklos išardymas ir naujų betonavimo darbų atlikimas, o tai būtų užtrukę gan ilgai ir grūdų saugyklos įrengimo darbai tikrai nebūtų buvę baigti laiku.

https://www.youtube.com/watch?v=Uip954OlWHk

Grindų pakėlimo darbai atliekami greitai ir be dulkių

„Grindų išardymas, grunto sutankinimas ir naujų grindų išliejimas užtruktų mažiausiai pusantro mėnesio. Mūsų metodas yra daug paprastesnis ir greitesnis. Tolygiai paskirstydami taškinę apkrovą ir vibraciją, per išgręžtas skyles į grindis įpurškiame geopolimerines dervas. Didelis mūsų privalumas yra tai, kad nereikia nutraukti kasdienės pastato veiklos, nereikia perkelti įrangos, gyvulių ir kito inventoriaus. Darbus, jei reikia, galime atlikti ir naktimis, etapais arba kliento pageidaujamu laikotarpiu“, – aiškina Greta.

Suomijoje daugiau nei 45 metus, o Baltijos šalyse – daugiau nei 6 metus veikiančios įmonės URETEK Baltic komandai itin svarbi kokybė ir klientų pasitenkinimas. „Visada norime pasiekti maksimalų rezultatą“, – prisipažįsta pašnekovė „Mūsų dervos turi visus reikiamus aplinkosaugos ir saugos sertifikatus, o savo medžiagoms teikiame mažiausiai 10 metų garantiją.“

URETEK yra sukūrusi daugiau nei dvidešimt geopolimerų mišinių, kad galėtų pasiūlyti ilgalaikį grunto sandarinimo sprendimą tiek žemės ūkio objektams ir infrastruktūrai, tiek ir gyvenamiesiems pastatams, daugiabučiams, pramonės, logistikos ir prekybos centrams. Laboratorinėmis sąlygomis įrodyta, kad geopolimerų tarnavimo laikas yra mažiausiai 100 metų, todėl tai yra ilgalaikis ir stabilus sprendimas.

Grunto sustiprinimo darbų etapai:

  1. URETEK specialisto atliekama vizualinė apžiūra ir matavimai, kurių metu atliekami pirminiai matavimai, siekiant suprasti probleminės srities dydį ir pobūdį. URETEK specialistui apžiūrėjus objektą bei atlikus matavimus, klientui galima pateikti pirminį kainos pasiūlymą. Vizuali apžiūra ir matavimai klientui yra atliekami nemokamai.
  2. Esant poreikiui, atliekamas grunto po grindimis patikrinimas. Jei problema rimtesnė, esant poreikiui, užsakovui sutikus, grindyse išgręžiama skylė ir kameros pagalba po grindimis fiksuojamos ertmės, kurios susidaro dėl grindų ir pastato smukimo. Pirminis po grindimis atliekamas patikrinimas klientui yra atliekamas nemokamai.
  3. Jeigu reikia, geologinių tyrimų atlikimas. Tam tikrais atvejais tam, kad nustatyti grunto stovį, būtina atlikti geologinius tyrimus, kuriuos klientas gali atlikti pats arba užsakyti pas URETEK Baltic specialistus. Geologinis tyrimas parodo, koks gruntas yra po pastatu, kaip giliai yra problema ir kokia ji yra.
  4. Jei sąlygos ir galutinis kainos pasiūlymas klientui tinka, su klientu suderiname veiksmų planą ir pradedame darbus.
  Daugiau informacijos: www.uretek.lt   Partnerio fotoinformacija 2022.05.17 157/7
Dalintis

2023/02/04

Sutrypė Pieno įstatymą?

Tauragės rajono Girininkų kaime ūkininkaujantis, pieninių karvių bandą laikantis Egidijus Kleinaitis, neapsikentė pieno supirkėjų savivalės ir ketvirtadienio rytą pieno išvežti jau nebedavė.
2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/04

VVTAT skelbia ataskaitas apie 2022 m. vykdytą ūkio subjektų veiklos stebėseną

Valstybinė vartotojų teisių tarnyba (VVAT) praėjusiais metais, kaip ir iki anksčiau, vykdė ūkio subjektų stebėseną 4 srityse: reklamos, nesąžiningos komercinės veiklos, nesąžiningų sutarčių sąlygų ir nuotolinės prekybos. Stebėsena vykdyta konkreči...
2023/02/04

Penktadalis lietuvių „juodai dienai“ neatsideda nė kiek

Aukštos infliacijos sąlygomis Lietuvos gyventojams nemenku iššūkiu tampa pasirūpinti pakankamo dydžio finansine pagalve ir atsidėti ateičiai. Kaip rodo kreditų valdymo bendrovės „Intrum“ paskelbtos naujausios Europ...
2023/02/04

Erdvioje Gustonių sodyboje namų šilumą patiria ir globojami vaikai

Pasvalio rajone 48 globėjai augina 73 vaikus, be to, yra keturi budintys globėjai, pasiruošę visą parą priimti vaikus, jeigu jų šeimoje dėl priežiūros ir saugumo staiga iškilo rimtų problemų. Gustoniuose gyvenanti Viktorija Ob...
2023/02/04

Plungiškis užsimojo pastatyti darželį Kenijoje

Dažnas, apsilankęs trečiojo pasaulio šalyse, pradeda labiau vertinti tai, ką turime čia, Lietuvoje, tačiau ne kiekvienas imasi veiksmų, kad suteiktų realią pagalbą skurdžiau gyvenantiems žmonėms. Keli lietuviai pasiryžo prisiimti tokią soci...
2023/02/04

Santaros klinikų medikai: vėžio diagnozavimo ir gydymo būdai kartais primena fantastinių filmų scenarijus

Vasario 4 d. minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose per metus gydoma virš 4000 naujų vėžio atvejų – čia diagnozuojami ir gydomi visų rūšių navikai vaikams ir suaugusiesiems, gy...
2023/02/04

Tarsi vyšnios... ant palangės žiemą

Ar esate matę žiemą ant palangės vyšnias? Jeigu einant pro langą taip pasirodė, iš tiesų tai optinė apgaulė: ryškiaspalvėmis raudonomis arba oranžinėmis uogytėmis iš tolo švyti vėlyvosios kiauliauogės „karo...