Ashburn +17,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 30 Geg 2023
Ashburn +17,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 30 Geg 2023

Ką reikia žinoti renkantis ir perkant naujus augalus?

2023/05/08


Saulėtos dienos visus sodininkus išginė į lauką, šiltnamius ir sodus, kur niekada nesibaigia darbai: tai apkirpti reikia, tai papurenti žemę, patręšti, pasodinti, padauginti ir t. t. Dauguma ima planuoti pokyčius gėlynuose, naujų augalų pirkimą ir sodinimą savo kieme – juk labai svarbu, kad išėjęs į savo kiemą matytum išpuoselėtus želdynus, kurie suteikia žavesio ir išskirtinumo jūsų kiemui, kurie tampa prieglobsčiu paukščiams ir suteikia privatumo jums patiems.

Pavasarinis gamtos atgimimas suaktyvina ir norą pirkti naujų augalų ar papildyti turimas kolekcijas. Nuvykus į augalų prekybos aikšteles, medelynus ar augalų muges dažnam apsisuka galva nuo pasiūlos, o pasimetę galime prisipirkti visai ne tų augalų, kurių mums reikia.

Kaip nepamesti galvos renkantis augalus, kaip tinkamai išsirinkti iš siūlomų augalų gausos, klausiame Vilniaus kolegijos (VIKO) dekoratyvinių augalų ir želdinimo centro vadovo, lektoriaus ir „VikoFlora“ mugės sumanytojo bei organizatoriaus Tomo ČIŽOKO.

Sakykite, didelė pasiūla yra gerai ar ne?

Didelė pasiūla yra puikus dalykas, leidžiantis pasirinkti būtent jums priimtiniausią variantą, tačiau dažnam nuo to nepasidaro lengviau, nes norisi ir to, ir ano, ir prisiperkame mums visai nereikalingų ar netinkamų augalų. Kai pamatome gausybę augalų vienoje vietoje, regis, kad jie visi mums reikalingi, visi puikiai augs ir tiks į mūsų kiemą, bet tai nėra teisinga. Dažnai, impulso pagauti, prisiperka įvairių augalų, o po to grįžę namo nežino, kur sodinti, – pasirodo, kad nebeužtenka nei vietos, nei laiko persiplanuoti sklypą.

Kokie pagrindiniai patarimai prieš vykstant pirkti augalų?

Prieš vykstant pirkti augalų, pirmiausia reikėtų atlikti tam tikrus namų darbus: apeiti savo sklypą, pasidaryti želdynų ir gėlynų planą, pažymėti turimus augalus, susirašyti jų kiekį. Pasirengti atnaujinimo planelį: įvardyti, kokių ir kiek augalų trūksta ar reikia atnaujinti. Labai svarbu įvertinti ir dirvožemį, kuris vyrauja jūsų sklype, bei aplinkos sąlygas – ne visi augalai gerai augs pavėsyje arba atvirkščiai – saulėtoje vietoje.

Labai dažnai žmonės, atvykę į mugę, pasimeta, akys raibsta nuo augalų grožio, tuomet visko norisi, visko reikia – išleidžiate pinigus, o tie augalai net neturi numatytos vietos ir vėliau guli numesti kokiam patvory ar nešiojami iš vienos vietos į kitą, nes tiesiog nėra kur sodinti, arba jis ten visai netinka.

Kad pavyktų išvengti blaškymosi tarp augalų, būtina konkrečiai, dar prieš vykstant pirkti, apsispręsti ir turėti bent du variantus, o tada jau vietoje galvoti, kuris iš jų geresnis: juk gali nutikti ir taip, kad prekyboje esantis augalas pasirodys per mažas, tada bus galima rinktis antrąjį – didesnį ir išvaizdžiau atrodantį.

Dar labai svarbu pažinti norimą pirkti augalą – būtinai pasidomėkite augalu, išsiaiškinkite jo poreikius ir reiklumą priežiūrai, įsivertinkite, ar galėsite skirti reikiamą dėmesį norimam augalui.

Kiek laiko reikėtų skirti augalų pirkimui mugėje?

Visada visiems sakau – neskubėkite. Nepulkite pirkti iš pirmo pasitaikiusio pardavėjo. Ramiai pasivaikščiokite po mugę, apžiūrėkite parduodamus augalus, įvertinkite jų kokybę, pakalbinkite pardavėjus. Pasidomėkite, ar pardavėjas pats augina, ar atsiveža iš svetur – vieni ir kiti pateikia nemažai naudingos informacijos apie priežiūrą bei auginimą, bet turėkite mintyje, kad tie, kurie patys augina, augalus pažįsta kaip savo vaikus. Dažnai pasiūla kartojasi, todėl visada rasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Mano nuomone, jei tai nėra vieno ar dviejų augalų pirkimas, tam turėtumėte suplanuoti bent jau pusdienį.

Į ką dar svarbu atkreipti dėmesį renkantis augalus iš pardavėjo?

Pirma – augalų būklė. Perkant labai svarbu, kad augalas būtų sveikas, fiziškai nepažeistas, be plika akimi matomų kenkėjų. Visada klauskite, ar augalas augintas vazone, ar tik neseniai įsodintas. Vazone augintų augalų šaknynas bus tvirtesnis ir užpildęs visą vazoną, ką tik pasodintų augalų šaknys bus neprigijusios, šiek tiek jautresnės. Nebijokite pakelti lapų – dažnai kenkėjai tupi po jais, o ne ant jų. Rinkitės sodrios spalvos augalus, nepatįsusius, tvirtus.

Dar vienas pavojus, kurį galime parsinešti į savo kiemą, – invaziniai šliužai. Kad taip neatsitiktų, būtina labai gerai apžiūrėti vazono dugną, ypač jo skylutes, nes jie mėgsta ten įsikurti.

Tai paprasti patarimai, bet juos reikia žinoti, kad neprisidarytume problemų ir neišleistume didelės pinigų sumos.

Ar šiemet planuojate pavasarines „VikoFlora“ muges?

Be abejo, kaipgi be jų. Pasiruošimas pavasarinėms mugėms jau pasiekęs piką, labai intensyviai joms ruošiamės. Beje, ruošiamės ne tik mes, bet ir augintojai bei prekybininkai iš visos Lietuvos.

Pirmoji mugė vyks gegužės 12–14 dienomis Buivydiškėse. Čia bus visa gausybė augalų, visos sezono naujienos. Augintojai jau nekantrauja jas pristatyti.

Turėsime ir šiek tiek pasikeitimų – visų mugių metu bus atidarytas „VikoFlora“ gurmanų kiemas. Jame rasite jau pamėgtų gruziniškų prieskonių, rūkytos žuvies, gardžios mėsytės, duonelės, įvairių sūrių, konditerijos gaminių, ledų, šaltos kavos, burbulinių vaflių, sveikų užkandžių ir dar daug daug visko!

Žinome, kad vienos mugės neužtenka, tad kita „VikoFlora“ mugė vyks

birželio 2–4 dienomis.

 

Partnerio fotoinformacija

Nuotraukoje Vilniaus kolegijos (VIKO) dekoratyvinių augalų ir želdinimo centro vadovas, lektorius ir „VikoFlora“ mugės sumanytojas bei organizatorius Tomas ČIŽOKAS.

Dalintis
2023/05/29

Gyvenimo kokybė kaimiškosiose savivaldybėse: išties viskas puiku?

VDU ŽŪA langas. LR Finansų ministerija (FM) gegužės pradžioje paskelbė kaimiškųjų savivaldybių gyvenimo kokybės indeksą (GKI), pasak kurio 2013–2021 metais gyvenimo kokybė gerėjo visose kaimiškosiose savivaldybėse.  FM sud...
2023/05/29

Prasidėjo ritininkų vasara

Ritinio sporto bendruomenei šios dienos kupinos įtemptų treniruočių prieš artėjančias varžybas. Lietuviško ritinio tradiciją, kuri 2021-aisiais yra įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, pala...
2023/05/29

Svarstantiems apie savo verslą – iki 26 tūkst. eurų parama ateities darbo vietai

Darbo neturintys ar mažas pajamas gaunantys, bet verslūs gyventojai galės gauti paramą verslo pradžiai informacinių technologijų, žaliosios ir žiedinėse ekonomikose, praneša Socialinės apsaugos ir darbo (SADM) ministerija. Paramai numatyti ...
2023/05/29

Prezidentas: žengtas svarbus žingsnis skatinant gynybos industrijų plėtrą Lietuvoje

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma leisti gynybos ir saugumo pramonės veiklą vykdyti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ). Šios...
2023/05/29

Jaunos mokslininkės tikslas – rasti efektyvų gydymo nuo vėžio metodą

„2020 m. visame pasaulyje nuo vėžio mirė 10 mln. žmonių. Lietuvoje tais pačiais metais šia liga sirgo daugiau nei 17 tūkst. Mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip patobulinti gydymo technologijas ir vėžio terapiją padaryti dar ef...
2023/05/29

Žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai – 50 mln. Eurų

Energetikos ministerija (EM) informuoja, kad gegužės 29 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas investicijoms žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai. Šiai veiklai numatyta skirti iki 50 mln. eurų iš Modernizavimo fondo l...
2023/05/29

Smūgis tarptautiniam nesąžiningam kriminaliniam verslui - sutriuškinta grupuotė, klastojusi prekių tinkamumo vartoti galiojimo terminus

Po Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų atlikto neviešo tyrimo, išaiškinta, gerai organizuota 29 asmenų grupė, tarptautiniu mastu vykdžiusi nesąžiningą kriminalinį verslą didmeninėje bei mažmeninėje prekyboje Lietuv...
2023/05/29

300 ha dirbantis ūkininkas: trūksta norinčių dirbti

Marijono Mikutavičiaus daina „Trys milijonai“ jau seniai nebeatspindi realybės – Lietuvos gyventojų kiek daugiau nei 2,8 mln. Šalyje mažėja ne tik gyventojų, bet ir norinčių dirbti, teigia šalies ūkininkai, darbymeč...
2023/05/29

Kokios paramos galimybės siūlomos sodininkams?

Šalnoms pakandus žydinčius sodus, prognozės dėl obuolių, kriaušių derliaus nedžiugina. Sodininkai viliasi lietaus iki Joninių, nes kitaip sausra sunaikins likusias vaisių užuomazgas – tai esminė Lietuvos verslinių sodų asociaci...