Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Antradienis, 3 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Antradienis, 3 Spa 2023

Ką reikia žinoti renkantis ir perkant naujus augalus?

2023/05/08


Saulėtos dienos visus sodininkus išginė į lauką, šiltnamius ir sodus, kur niekada nesibaigia darbai: tai apkirpti reikia, tai papurenti žemę, patręšti, pasodinti, padauginti ir t. t. Dauguma ima planuoti pokyčius gėlynuose, naujų augalų pirkimą ir sodinimą savo kieme – juk labai svarbu, kad išėjęs į savo kiemą matytum išpuoselėtus želdynus, kurie suteikia žavesio ir išskirtinumo jūsų kiemui, kurie tampa prieglobsčiu paukščiams ir suteikia privatumo jums patiems.

Pavasarinis gamtos atgimimas suaktyvina ir norą pirkti naujų augalų ar papildyti turimas kolekcijas. Nuvykus į augalų prekybos aikšteles, medelynus ar augalų muges dažnam apsisuka galva nuo pasiūlos, o pasimetę galime prisipirkti visai ne tų augalų, kurių mums reikia.

Kaip nepamesti galvos renkantis augalus, kaip tinkamai išsirinkti iš siūlomų augalų gausos, klausiame Vilniaus kolegijos (VIKO) dekoratyvinių augalų ir želdinimo centro vadovo, lektoriaus ir „VikoFlora“ mugės sumanytojo bei organizatoriaus Tomo ČIŽOKO.

Sakykite, didelė pasiūla yra gerai ar ne?

Didelė pasiūla yra puikus dalykas, leidžiantis pasirinkti būtent jums priimtiniausią variantą, tačiau dažnam nuo to nepasidaro lengviau, nes norisi ir to, ir ano, ir prisiperkame mums visai nereikalingų ar netinkamų augalų. Kai pamatome gausybę augalų vienoje vietoje, regis, kad jie visi mums reikalingi, visi puikiai augs ir tiks į mūsų kiemą, bet tai nėra teisinga. Dažnai, impulso pagauti, prisiperka įvairių augalų, o po to grįžę namo nežino, kur sodinti, – pasirodo, kad nebeužtenka nei vietos, nei laiko persiplanuoti sklypą.

Kokie pagrindiniai patarimai prieš vykstant pirkti augalų?

Prieš vykstant pirkti augalų, pirmiausia reikėtų atlikti tam tikrus namų darbus: apeiti savo sklypą, pasidaryti želdynų ir gėlynų planą, pažymėti turimus augalus, susirašyti jų kiekį. Pasirengti atnaujinimo planelį: įvardyti, kokių ir kiek augalų trūksta ar reikia atnaujinti. Labai svarbu įvertinti ir dirvožemį, kuris vyrauja jūsų sklype, bei aplinkos sąlygas – ne visi augalai gerai augs pavėsyje arba atvirkščiai – saulėtoje vietoje.

Labai dažnai žmonės, atvykę į mugę, pasimeta, akys raibsta nuo augalų grožio, tuomet visko norisi, visko reikia – išleidžiate pinigus, o tie augalai net neturi numatytos vietos ir vėliau guli numesti kokiam patvory ar nešiojami iš vienos vietos į kitą, nes tiesiog nėra kur sodinti, arba jis ten visai netinka.

Kad pavyktų išvengti blaškymosi tarp augalų, būtina konkrečiai, dar prieš vykstant pirkti, apsispręsti ir turėti bent du variantus, o tada jau vietoje galvoti, kuris iš jų geresnis: juk gali nutikti ir taip, kad prekyboje esantis augalas pasirodys per mažas, tada bus galima rinktis antrąjį – didesnį ir išvaizdžiau atrodantį.

Dar labai svarbu pažinti norimą pirkti augalą – būtinai pasidomėkite augalu, išsiaiškinkite jo poreikius ir reiklumą priežiūrai, įsivertinkite, ar galėsite skirti reikiamą dėmesį norimam augalui.

Kiek laiko reikėtų skirti augalų pirkimui mugėje?

Visada visiems sakau – neskubėkite. Nepulkite pirkti iš pirmo pasitaikiusio pardavėjo. Ramiai pasivaikščiokite po mugę, apžiūrėkite parduodamus augalus, įvertinkite jų kokybę, pakalbinkite pardavėjus. Pasidomėkite, ar pardavėjas pats augina, ar atsiveža iš svetur – vieni ir kiti pateikia nemažai naudingos informacijos apie priežiūrą bei auginimą, bet turėkite mintyje, kad tie, kurie patys augina, augalus pažįsta kaip savo vaikus. Dažnai pasiūla kartojasi, todėl visada rasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Mano nuomone, jei tai nėra vieno ar dviejų augalų pirkimas, tam turėtumėte suplanuoti bent jau pusdienį.

Į ką dar svarbu atkreipti dėmesį renkantis augalus iš pardavėjo?

Pirma – augalų būklė. Perkant labai svarbu, kad augalas būtų sveikas, fiziškai nepažeistas, be plika akimi matomų kenkėjų. Visada klauskite, ar augalas augintas vazone, ar tik neseniai įsodintas. Vazone augintų augalų šaknynas bus tvirtesnis ir užpildęs visą vazoną, ką tik pasodintų augalų šaknys bus neprigijusios, šiek tiek jautresnės. Nebijokite pakelti lapų – dažnai kenkėjai tupi po jais, o ne ant jų. Rinkitės sodrios spalvos augalus, nepatįsusius, tvirtus.

Dar vienas pavojus, kurį galime parsinešti į savo kiemą, – invaziniai šliužai. Kad taip neatsitiktų, būtina labai gerai apžiūrėti vazono dugną, ypač jo skylutes, nes jie mėgsta ten įsikurti.

Tai paprasti patarimai, bet juos reikia žinoti, kad neprisidarytume problemų ir neišleistume didelės pinigų sumos.

Ar šiemet planuojate pavasarines „VikoFlora“ muges?

Be abejo, kaipgi be jų. Pasiruošimas pavasarinėms mugėms jau pasiekęs piką, labai intensyviai joms ruošiamės. Beje, ruošiamės ne tik mes, bet ir augintojai bei prekybininkai iš visos Lietuvos.

Pirmoji mugė vyks gegužės 12–14 dienomis Buivydiškėse. Čia bus visa gausybė augalų, visos sezono naujienos. Augintojai jau nekantrauja jas pristatyti.

Turėsime ir šiek tiek pasikeitimų – visų mugių metu bus atidarytas „VikoFlora“ gurmanų kiemas. Jame rasite jau pamėgtų gruziniškų prieskonių, rūkytos žuvies, gardžios mėsytės, duonelės, įvairių sūrių, konditerijos gaminių, ledų, šaltos kavos, burbulinių vaflių, sveikų užkandžių ir dar daug daug visko!

Žinome, kad vienos mugės neužtenka, tad kita „VikoFlora“ mugė vyks

birželio 2–4 dienomis.

 

Partnerio fotoinformacija

Nuotraukoje Vilniaus kolegijos (VIKO) dekoratyvinių augalų ir želdinimo centro vadovas, lektorius ir „VikoFlora“ mugės sumanytojas bei organizatorius Tomas ČIŽOKAS.

Dalintis
2023/10/03

Nugriaudėjo didžiausia šalies istorijoje Gyvulininkystės paroda

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) praėjusį ketvirtadienį–šeštadienį vykusi Gyvulininkystės paroda nustebino eksponatų gausa, įvairove ir daugiatūkstantine smalsuolių bei specialistų minia. Tokios gy...
2023/10/03

Blakėžudė: geriau pamatyti, nei daug kartų išgirsti

Prisipažinsiu, džiaugiuosi kad pirmiau šį augalą pamačiau, įsimylėjau ir tik vėliau sužinojau jo vardą. Lengvas helovyniškas šiurpuliukas per nugarą perėjo... Bet ji – blakėžudė – tikra rudeninė gėlynų gražuolė, gr...
2023/10/03

Parama gali užkirsti kelią milijoniniams nuostoliams

Nuo spalio 16 d. iki gruodžio 15 d. bus priimamos paraiškos gauti paramą ūkinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų ir su jomis susijusių pasekmių prevencijai. Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) in...
2023/10/03

„Bioversio“ prisijungė prie Europos biostimuliatorių industrijos tarybos

Biotechnologijų žemės ūkiui įmonė „Bioversio“ tapo Europos biostimuliatorių industrijos tarybos (EBIC) nare. Tai leis įmonei aktyviau dalyvauti ne tik augalų biostimuliatorių teisėkūros procesuose, bet ir didinti tokių produktų populia...
2023/10/03

Linarovis su dainomis ir bendromis vaišėmis

Praėjusį šeštadienį Radviliškio r. Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejaus darbuotojai surengė nuotaikingą linarovio talką. Nedideliame linų laukelyje, šalia sodriom...
2023/10/03

Teismas: „Marijampolės Arvi“ bankroto ataskaita patvirtinta teisėtai

Verslininko Vidmanto Kučinsko valdytos trąšų gamybos ir prekybos bendrovės „Marijampolės Arvi“ bankroto ataskaitą kreditoriai patvirtino teisėtai, nusprendė teismas.
2023/10/03

Apie 209 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paramos maisto produktais

Spalio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau penktoji parama maisto produktais. Paramą gaus apie 209 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus dalinama ir g...
2023/10/03

Vaisių, uogų, daržovių ir riešutų augintojai dar gali pateikti nuotraukas

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena, jog ūkininkai, siekiantys gauti susietąją paramą už vaisių, uogų ir daržovių atvirame grunte auginimą, dar gali pateikti derliaus nuotraukas per „NMA agro“ programėlę iki spalio 15 d., tačia...
2023/10/03

Obuoliniai agurkai neapkarsta

Apvalaini ir žalsvi arba gelsvi agurkėliai ‘Apple’ jau ir Lietuvoje sėkmingai pabandyti auginti, dera gana gausiai, nors yra šilumamėgiai, spėja sunokti. O štai Airijoje, kur sąlygos ne prastesnės, juos sekasi auginti Jol...