Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Ką sėti rudenį?

2023/09/05


Sulaukus rudens sodo darbai po truputį ritasi į pabaigą. Tačiau iki šalčių dar galima paruošti dirvą ir pasėti ar pasodinti daržovių, skirtų žiemoti – kitų metų ankstyvam derliui. Priklausomai nuo oro sąlygų, rugsėjo pabaigoje, dargi ir spalio mėnesį pakanka šilumos sėkloms dirvoje išleisti šakneles ir truputį sutvirtėti. Taip pataria agronomė Roma Starkutė.

Kokias daržoves tiktų sėti ar sodinti rudenį, kad pavasarį galėtume mėgautis ankstyvu derliumi?

Rudenį galime sėti morkas, buro­kėlius, krapus, rūgštynes, petražoles, pastarnokus, špinatus, sodinti česnakus ar svogūnų sėjinukus.

Česnakai sodinami prieš 2–3 savai­tes iki šalčių, t. y. maždaug apie spalio 14–21 d., 3–5 cm gylyje. Tarp eilių turi būti 15–20 cm, o tarp skiltelių – 6–10 cm.

česnakai
Peržiemoję česnakai.

Rudenį galima sodinti ir smulkius svogūnų sėjinukus, kurių skersmuo mažesnis nei 1 cm. Vasaros pabaigoje išaugs puikios ropelės. Svogūnus gali­ma sėti ir iš sėklų, tik kuo vėliau, kad nesudygtų rudenį.

Burokėlius rudenį sėti naudinga, kai pavasaris sausas bei labai užsitęsęs ir sėja nusikelia vėlesniam laikui.

PASISĖKIME PASTARNOKŲ

Rudenį ypač naudinga sėti pastarnokus, nes šie ilgai dygsta ir sėklų daigumas trumpas. Jos daigios būna tik vienus ar dvejus metus.

Rudeninė daržovių sėja ar sodini­mas turi keletą privalumų, iš kurių svarbiausias yra dviem trimis savaitė­mis ankstyvesnis derlius pavasarį. Per žiemą užgrūdintos ir išbrinkusios sėklos pavasarį daug greičiau sudygsta, tačiau sėti galima tik šalčiui atsparias daržovių veisles.

Vis dėlto šis sėjos būdas turi ir minusų. Anksti sudygę augalai kartais gali ir žūti.

Sėklas patariama sėti tik į lengvą, purią, derlingą dirvą. Jei dirva sunkesnė, kasant ir formuojant lysves galima įterpti smėlio, sumaišyto su kompostu – dirva taps lengvesnė ir puresnė.

ridikėliai
Žiemą puikiai atlaiko ridikėliai.

Tinkamas sėjos laikas ir lysvių paruo­šimas lems, kaip sėklos peržiemos. Dar­žovės sėjamos kuo vėliau. Pradėti sėją rekomenduojama, kai oro temperatūra apie 0 °C, bet jei dar numatomi atšilimai, geriau palaukti. Svarbiausias kriterijus – lengvai pašalęs dirvos paviršius. Taigi jeigu vakar buvo +5 °C, o šiandien –5 °C – gal ima sėti.

Parenkant dirvą, reikėtų atkreipti dėmesį į kiekvienos daržovės auginimo ypatybes, tačiau visoms svarbu, kad dirva nei rudenį, nei pavasarį nebūtų užsemiama vandeniu. Lysvės turėtų būti ruošiamos saulėtoje, aukštesnėje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje, ten, kur pavasarį pirmiausia nutirpsta sniegas. Jei sniego žiemą nebus, reikėtų iš anksto paruošti mulčio, kuris pakeis sniegą ir neleis iššalti augalams.

Jei vieta labai atvira, pageidautina, kad lysvės būtų iš šonų apsaugotos len­tomis ar kitomis medžiagomis. Žiemos metu tai sulaikys sniegą, neleis vandeniui išplauti sėklų.

Lysvės ruošiamos iš anksto, kol vyrau­ja pliusinė temperatūra. Dirva sukasama ir patręšiama mažai azoto turinčiomis trąšomis (diamofosas, amofosas ar kitos kompleksinės trąšos, kuriose nedaug azoto). Kad lietingą rudenį lysvės ne­permirktų, iki sėjos jas rekomenduojama užkloti polietileno plėvele.

rūgštynės
Rudenį pasėtomis rūgštynėmis gardžiuosimės ne vienus metus.

Kad derlius būtų ankstyvas, sėjamos ankstyvos daržovių veislės, paken­čiančios šalčius, atsparios žyduolių susidarymui, arba specialios veislės, skirtos žiemoti. Sėklos sėjamos tru­putį giliau negu pavasarį. Lysvėje pa­daroma 3–5 cm gylio vagutė, sėklų norma padidinama dvigubai. Pasėjus sėklas užpilama sausa žeme, paskui jos mulčiuojamos durpėmis ar kompostu (2–4 cm storio sluoksniu). Pasėjus lieti draudžiama. Pageidautina, kad sėklos būtų 20–25 proc. stambesnės. Jos turi būti sausos. Negalima sėklų daiginti arba mirkyti. Jei žiemą labai mažai sniego, ne pro šalį lysves pridengti eglišakėmis ar šiaudais.

Vėlai rudenį galima pasėti sėklas, ku­rių galiojimo laikas baigiasi šiais metais. Jei iki pavasario neišgyventų, tai būtų mažas nuostolis.

 

LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto darbuotoja Roma STARKUTĖ

Jolantos TAMAŠAUSKIENĖS nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Angelai sargai su šaulio uniforma

Tiek tarpukariu, tiek atgavus nepriklausomybę Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) šauliai talkino įvairioms valstybės institucijoms, tarp jų – ir policijai. Vis dėlto tai, kas vyksta Vilniuje – unikalu: jau bene de&scar...
2023/10/02

Didiesiems prekybininkams atsisakius rusiškų trąšų jos vis dar keliauja į Lietuvą

Nepaisant Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir Lietuvos draudimo vežti baltarusiškas kalio trąšas, kai kurios Lietuvos įmonės vis dar importuoja tūkstančius tonų rusiškų trąšų – joms Europos Sąjungos (ES) sankcijos t...
2023/10/02

„Žemaitijos pienas“: grynasis pelningumas didėjo sumažinus veiklos sąnaudas

AB „Žemaitijos pienas“ per Vilniaus vertybinių popierių biržą pranešė šių metų pirmojo pusmečio veiklos rezultatus. Sumažinus gamybos sąnaudas, padidėjo grynasis pelningumas. Pelnas viršijo 7 mln. eurų ir buvo &sca...
2023/10/02

Vijoklinės pupelės – margos it putpelių kiaušinukai

Kaunietė Vilija Bacevičienė šį rugsėjį galėjo džiaugtis gražiu vijoklinių margaspalvių pupelių ‘Borlotto Lingua di Fuoco 2’ derliumi, subrandintu Dzūkijoje. Nors šių pupelių vegetacijos periodas ilgokas, pastaroji vasara ...
2023/10/02

ES ir Japonija: dar 42 abiejų šalių saugomos geografinės nuorodos

Pagal ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimą abi šalys suteikė apsaugą dar 42 geografinėms nuorodoms (GN), tokioms kaip sūris „Raclette de Savoie“, šerio actas „Vinagre de Jerez“ (ES) ar Japonijos ...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.