Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Ką šiais metais laiške Kalėdų Seneliui norėtų rašyti Lietuvos pramonė?

2023/12/23


Niekas pernai baigiantis gruodžiui neprašė tokių metų, su kokiais dabar atsisveikiname. Po praėjusių metų rekordinių pramonės gamybos ir eksporto rezultatų, nepaisant išgyventos energijos kainų krizės, 2023-iuosius palydime kaip neišsipildžiusių lūkesčių metus.

Pirmasis neišsipildęs lūkestis yra konkurencingos energijos kainos. Tikriausiai niekas negalėjo tikėtis, kad jos tiesiog grįš į prieš Rusijos-Ukrainos karo pradžią buvusį kainų lygį. Atsinaujinančios energijos pajėgumų didinimo tempai sulėtėjo, vėjo ir saulės energijos tiekimo grandinės trūkčioja tai nuo išaugusių įrengimo kaštų, projektų rentabilumo sumažėjimo, tai nuo Kinijos importo konkurencijos vietos rinkoje. O Europos Sąjungoje ir Lietuvoje (šių metų kovo mėn. – 0,284 Eur/kWh; GlobalPetrolPrices.com, 2023) verslo įmonėms elektros kainos lieka aukštesnės nei pagrindinėse jos tarptautinės prekybos konkurentėse, JAV (šių metų kovo mėn. – 0,139 Eur/kWh) ir Kinijoje (šių metų kovo mėn. – 0,081 Eur/kWh).

Taigi, pirma ko kitais galėtų norėti Lietuvos pramonė – tai žemesnių, konkurencingų energijos kainų. Tačiau suprantama, kad reikšmingiems energijos kainų pokyčiams pasiekti reikalingos investicijos į energetikos sektorių, kurioms taip pat reikia laiko.

Antras apviltas lūkestis šiais metais – eksporto rinkos. Nepaisant to, kad Kinija yra strateginė Europos Sąjungos konkurentė, Europos Sąjungos ekonomika ir jos augimas didele dalimi yra susiję su Kinija, viena didžiausių Europos Sąjungos prekybos partnere. Šių metų pradžioje buvo dedamos didelės viltys, kad po COVID-19 pandemijos ribojimų atšaukimo Kinijos ekonomikos, tikėtasi, staigus atsigavimas timptels viršun ir Europos Sąjungos ekonomiką (visų pirma dėl atsigavusio Vokietijos eksporto į Kiniją; nors Lietuvos eksportas į Kiniją nėra reikšmingas, tačiau Lietuva yra Vokietijos globalių tiekimo grandinių dalyvė).

Tačiau tai nepasitvirtino, o Kinijos pramonė ir vidaus vartojimas neatsigauna ir dabar. Tikėtina, kad ir ateinančių metų pradžioje Kinijos ekonomikos augimas nebus tvirtas.

Žinoma, mums svarbios ir kitos eksporto rinkos, t. y. Skandinavijos šalys, kuriose ekonominė situacija šiais metais irgi buvo nuvilianti. Žinant, kad didėja pasaulio poliarizacija ir artimiausiais metais prognozuojamas gana kuklus tarptautinės prekybos augimas, kitais metais viltis galima tik tolesnės sėkmingos eksporto rinkų diversifikacijos.

Darbo užmokestis Lietuvoje nenustoja augti, net jei šalyje fiksuojama tam tikra ekonomikos augimo stagnacija, darbo užmokestis už valandą šių metų III ketv. buvo 11,2 proc. didesnis nei praėjusių metu III ketvirtį. Tuo tarpu Europos Sąjungoje jis augo tik 5,7 procento. Tokie darbo užmokesčio augimo tempai Lietuvoje nestebina jau keletą metų. Jie visų pirma susiję su darbo rinkos problemomis, t. y. nuolatine ir net chroniška tampančia darbuotojų trūkumo problema.

Mažėjančios eksporto apimtys (ir eksportuojamos produkcijos kainos) ir tebeaugantys atlyginimai tampa rimtu iššūkiu Lietuvos pramonės įmonėms. Pramonės atstovams norėtųsi, kad ateityje darbo užmokesčio kaštai vis labiau atspindėtų realų darbuotojų darbo produktyvumo augimą.

Veiklos produktyvumui padidinti be galo svarbios yra investicijos. Lėčiau nei darbo užmokestis auganti pramonės pridėtinė vertė reiškia tik vieną – santykinai mažiau jos skiriama investicijoms. O šis laikotarpis yra be galo svarbus tiek Lietuvos, tiek visos Europos Sąjungos pramonei, siekiančiai transformuotis į švarų, tvarų, integruojantį skaitmeninius ir dirbtinio intelekto sprendimus konkurencingą pasaulyje sektorių.

Šių metų rugsėjo mėn. Europos Centrinis Bankas paskutinį kartą padidino palūkanas iki aukščiausio istorijoje lygio (iki 4 proc.), o Lietuvos verslas tapo vienu brangiausiai besiskolinančiu investicijoms Euro zonoje. Nepaisant to, kad galimai bus fiksuojama recesija Euro zonoje, menkai tikėtina, kad palūkanų normos bus mažinamos taip pat greitai, kaip buvo didinamos. Tikėkimės, kad jos pradės mažėti anksčiau, o ne vėliau, ir investicijų tempai reikšmingai nemažės.

Galiausiai norėtųsi įvardinti penktą norą – kad pramonės problemos nebūtų tik jos pačios galvos skausmas. Norėtųsi, kad rastųsi sveika, visoms suinteresuotoms pusėms reikšminga diskusija apie realų pramonės proveržį artimiausiais metais kartu sprendžiant energijos, eksporto rinkų, darbo kaštų augimo ir kapitalo kaštų problemas.

 

Eglė STONKUTĖ, Lietuvos pramonininkų konfederacijos ekonomistė-analitikė

Asociatyvi ŪP redakcijos archyvo nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...