Birželis – pirmasis vasaros mėnuo. Nors dažnai jis būna gana vėsus ir lietingas, augalai dėl to mažai stresuoja ir stipriai stiebiasi aukštyn, didėja platyn. Tiesa, drėgmę mėgsta ne vien augalai, bet ir jų kenkėjai, ypač įvairių ligų sukėlėjai grybai.
Kaip padėti augalams vešėti ir apsaugoti juos nuo dažniausiai pasitaikančių ligų, kalbamės su bendrovės „Litagros prekyba“ agronomu konsultantu Algimantu Staranevičiumi.
Šiltnamio reikalai
Šiltnamyje augantiems agurkams ir pomidorams reikia daug maisto medžiagų. Dažniausiai jiems trūksta mikroelementų fosforo, kalio. Papildomai tręšiant šių mikroelementų turinčiomis trąšomis „Nutrivant“ sumažėja nitratų kiekis daržovėse, augalai tampa atsparesni ligoms, pavyzdžiui, netikrajai miltligei.
Netikroji miltligė šiandien yra bene dažniausiai pasitaikanti agurkų liga. Svarbu jos nesupainioti su tikrąja miltlige. Netikroji miltligė pasireiškia gelsvai rusvomis dėmėmis viršutinėje lapų pusėje, o iš lapo apačios ties dėmėmis matyti pilkų apnašų. Tikroji miltligė pasižymi miltuotomis apnašomis ant agurkų lapų ir kitų augalo dalių.
Jeigu ant pomidorų lapų, stiebų ir žalių vaisių atsiranda pailgų rusvų dėmių, tai – ženklas, kad į jūsų šiltnamį įsimetė maras. Žinia, pasirodžius šios ligų požymiams, prevencinės priemonės nebepadeda ir reikia pasitelkti augalų apsaugos priemones. A. Staranevičius pataria su netikrąja miltlige kovoti preparatu „Infinito“, o pomidorų marą tramdyti priemonėmis „Revus“ ir „Gloria“.
Tuos kolorado vabalus...
Bulvių augintojai žino, kad suvešėjus šių augalų lapijai netrukus tarsi iš niekur atkeliauja kolorado vabalai. Jei daržas nedidelis ir turite marias laiko bei kantrybės, dryžuotus niekdarius galite nurinkti ir patys. Jeigu lysvės ilgos, o vabalus rinkti atrodo beprasmis laiko leidimas, reikės pasitelkti augalų apsaugos priemones „Decis Mega“ ar „Mavrik“.
Dar klastingesnis bulvių priešas nei dryžuotieji yra maras. Pirmieji jo požymiai – mažos, netaisyklingos formos vandeningos dėmės. Jos būna nuo blyškios iki tamsiai žalios spalvos, vėliau plečiasi ir tampa tamsiai pilkos arba rudos. Kai drėgna, apatinėje lapų pusėje, dėmių pakraščiuose atsiranda baltas pūkuotas pelėsis – tai pagrindinis bulvių maro požymis. Sparčiausiai ši liga plinta, kai vyrauja drėgni ir palyginti šilti orai, kaip ir būdinga lietuviškam birželiui.
Ligos atakuoja sodą
Vasaros pradžios klimatas labai palankus sodo ir vaiskrūmių ligų sukėlėjams tarpti. Štai slyvinė monilija sukelia moniliozę, arbą rudąjį vaisių puvinį. Ši liga Lietuvoje labai dažna ir masiškai ima pūti vaisiai.
Jeigu ant jūsų vaiskrūmių stiebų ar aviečių ūglių atsiranda violetinių dėmių, tai pirmieji žievėplaišos pranašai, kurių negydant vėliau žievė ims pleišėti.
„Litagros prekybos“ agronomas konsultantas su monilioze pataria kovoti augalų apsaugos priemonėmis „Champion 50 WP“ arba populiariųjų „Score“ ir „Topas“ mišiniu.
Puoselėjame daržą
Birželį kopūstų lysves paprastai užpuola baltųjų drugelių pulkai. Jie prideda kiaušinėlių, o iš šių netrunka išsiristi kirmėlės ir suėda jūsų derlių. Jei toks scenarijus nepriimtinas, baltųjų desantininkų antplūdį atremkite „Decis Mega“.
Pirmasis vasaros mėnuo taip pat labai svarbus daržovėms ir vaismedžiams bei vaiskrūmiams vystytis. Sodo ir daržo augalus galite pamaitinti trąšomis „Agroleaf Power“. Jose gausu mikroelementų ir makroelementų, kalcio, kuris suteikia atsparumo ligų sukėlėjams ir kenkėjams, taip pat kalio, skatinančio augti užuomazgas.
Kad piktžolės vejos negadintų
Nenuostabu, kad šiltus, drėgnus birželio orus labai mėgsta ir piktžolės. Vientisai pievai puoselėti agronomas konsultantas rekomenduoja naudoti apsaugos priemones „Banvel 4S“, „MCPA Nufarm“ ir „Starane“, o sodriai žalia veja galima džiaugtis panaudojus trąšų „Florovit“.
Jei norite pasikonsultuoti rūpimais sodo ir daržo klausimais, kviečiame susitikti su patyrusiais „Litagros“ agronomais mūsų parduotuvėse arba savo klausimus pateikti elektroninėje bendrovės parduotuvėje parduotuve.litagra.lt. Linkime gerų darbų sode ir darže!