Kodėl šaltuoju metu verta auginti prieskonius namuose? Kaip nepritrūkti šviesos?
Tie, kurie mėgsta auginti augalus ir neturi sodo ar daržo, gali įsirengti nedidelį daržą namuose. Aromatinių augalų žaluma džiugins ištisus metus auginant juos ant šviesos nestokojančios platesnės palangės ar įstiklintame šviesiame ir šiltame balkone. Švieži prieskoniai bus pasiekiami ranka, namams suteiks žavesio, svaigins nuostabiais kvapais.
Nepamirškime, kad prieskoninės žolelės pasižymi gydomosiomis savybėmis. Nors namų sąlygomis augalai užauga kiek mažesni, savo kvapnumu nenusileidžia augusiems lauke.
Augalai geriau augs ir sukaups daugiau kvapiųjų medžiagų, jeigu sąlygos bus kuo panašesnės į lauko aplinką.
Jie per dieną ne mažiau kaip šešias valandas turėtų pabūti ryškioje šviesoje. Ypač tai aktualu šviesą mėgstantiems augalams (bazilikams, šalavijams, rozmarinams, melisoms ir kt.) – rudens ir žiemos laikotarpiu tenka netgi papildomą apšvietimą įrengti. Kad tektų tiesioginių spindulių, prieskonius geriausia auginti pietinėje namo pusėje.
Kaip pasirinkti prieskonių sėklas, tinkamas augti ant palangės?
Reikėtų atkreipti dėmesį į smulkesnių, žemesnių ar kiek svyrančių augalų rūšis ir jų veisles.
Nepakeičiamas prieskonis virtuvėje yra kvapūs čiobreliai. Bazilikus ir rozmarinus verta auginti dėl nuostabaus, išskirtinio aromato. Kvapieji mairūnai, vaistiniai šalavijai, tikrosios levandos, vaistiniai isopai (juozažolės) bus reikalingi virtuvėje dėl stipraus skonio. Paprastasis raudonėlis, vaistinė melisa, mėtos labai tinkamos arbatoms.
Jei norime auginti prieskonines daržoves, patariama geriau rinktis daugiamečius augalus. Tam puikiai tiktų daugiametės svogūninės daržovės. Tikslinga į didesnės talpos indus pasisodinti po kelis vienamečius ir daugiamečius augalus. Rudeniop vienamečiai augalai baigs vegetaciją, o daugiamečiai ir jausis laisviau, ir puikiai žaliuos.
Be prieskoninių žolelių, kokių kitų daržo augalų žiemą galima užsiauginti namuose?
Truputį daržovių galima užsiauginti šiltesniame balkone, terasoje. Pasirinkime daržovių rūšis ir veisles, kurioms būdingas žemas aukštis, kompaktiška forma, dekoratyvūs žiedai, greitai subręstantis derlius.
Geriausiai induose ar loveliuose augs špinatai, ridikėliai, vaistinės agurklės, lapiniai burokėliai, salotos, žemaūgių veislių pomidorai, saldžiosios ir aitriosios paprikos.
Vėlų rudenį iš daržo galima perkelti į indus ir auginti per žiemą patalpoje kaip lapines daržoves petražoles, lapinius salierus, kvapiuosius rozmarinus, stevijas, laiškinius ar lenktagalvius česnakus.
Keliais terminais (kas 10 dienų) pasisėkime špinatų, blakinių kalendrų, krapų, trūkažolių, garstyčių. Pipirnių, lapinių ridikėlių galima pasisėti į plokščią indą tiesiog ant drėgnų servetėlių. Po savaitės jų lapeliai bus tinkami maistui.
Bet kuriuo metų laiku namuose – ant palangių ar balkonuose – galima užsiauginti ir ropinių svogūnų laiškų. Paprasčiausias jų auginimo būdas – panardinti svogūnų ropeles į vandenį, supiltą į nedidelius stiklainius ar kitus indelius.
Kokie indai tinkamiausi prieskoninėms žolelėms?
Namuose prieskoninius augalus galima sodinti į puodus, lovelius, dėžes, o balkone – ir į pakabinamus indus. Ypač tinkami augalams – indai, pagaminti iš molio ar medžio. Jei patalpa maža, vertėtų įsigyti daugiaaukščius puodus.
Prieskonines žoleles galima sodinti ir į stiklainius, senus indus – jie gražiai atrodys sudėti į pintus vazonėlius. Jeigu indai nepakankamai dailūs, juos galima dekoruoti mėgstama spalva, ornamentais – taps stilinga interjero detale.
Prieskoninius augalus galima derinti ir su kambarinėmis gėlėmis, susodinant juos viename didesnės talpos inde. Būtinai atkreipkime dėmesį ir į augalų aukštį. Indo centre sodinkime aukštesnius, aplink juos – žemesnius, o jų kraštuose – svyrančius augalus.
Kaip prižiūrėti daržo augalus namuose?
● Laikykimės optimalaus atstumo tarp sodinamų augalų.
● Sodindami augalus į indus, parinkime tinkamus kaimynus. Pavyzdžiui, kaimynystėje augantys čiobreliai padės apsaugoti augalus nuo kenkėjų.
● Būtinai vėdinkime patalpas, kad augalai galėtų įkvėpti gryno oro. Nelaistykime augalų šaltu vandeniu.
● Stenkimės laistyti pirmoje dienos pusėje. Ramybės periodu augalus laistykime mažiau, tręškime rečiau.
● Ūgtelėjusius augalus apkarpykime, formuokime. Tada ir lapija bus tankesnė, ir augalas kompaktiškesnis. Neleiskime augalams formuoti žiedynų.
● Augalų apsaugai nuo ligų ir kenkėjų pasitelkime tik biologinius preparatus. Amarams, erkutėms naikinti naudokime dilgėlių ištrauką, muilo vandenį ir kt.
Jolantos TAMAŠAUSKIENĖS ir pixabay.com nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.