Ashburn +2,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 26 Vas 2024
Ashburn +2,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 26 Vas 2024

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Kad namai kvepėtų daržu

2023/12/07


Lysvės  tuščios, o kažką auginti norisi ir žiemą. Kad daržo nostalgija neprislėgtų, šaltuoju metu galime džiaugtis ne tik prieskoniniais augalais ant palangės, bet ir daržovėmis šiltame balkone. Patarimais dalijasi Nijolė Maročkienė, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslo darbuotoja.

Kodėl šaltuoju metu verta auginti prieskonius namuose? Kaip nepritrūkti šviesos?

Tie, kurie mėgsta auginti augalus ir neturi sodo ar daržo, gali įsirengti nedidelį daržą namuose. Aromatinių augalų žaluma džiugins ištisus metus auginant juos ant šviesos nestokojančios platesnės palangės ar įstiklintame šviesiame ir šiltame balkone. Švieži prieskoniai bus pasiekiami ranka, namams suteiks žavesio, svaigins nuostabiais kvapais.

Nepamirškime, kad prieskoninės žolelės pasižymi gydomosiomis savybėmis. Nors namų sąlygomis augalai užauga kiek mažesni, savo kvapnumu nenusileidžia augusiems lauke.

Augalai geriau augs ir sukaups daugiau kvapiųjų medžiagų, jeigu sąlygos bus kuo panašesnės į lauko aplinką.

Jie per dieną ne mažiau kaip šešias valandas turėtų pabūti ryškioje šviesoje. Ypač tai aktualu šviesą mėgstantiems augalams (bazilikams, šalavijams, rozmarinams, melisoms ir kt.) – rudens ir žiemos laikotarpiu tenka netgi papildomą apšvietimą įrengti. Kad tektų tiesioginių spindulių, prieskonius geriausia auginti pietinėje namo pusėje.

Kaip pasirinkti prieskonių sėklas, tinkamas augti ant palangės?

Reikėtų atkreipti dėmesį į smulkesnių, žemesnių ar kiek svyrančių augalų rūšis ir jų veisles.

Nepakeičiamas prieskonis virtuvėje yra kvapūs čiobreliai. Bazilikus ir rozmarinus verta auginti dėl nuostabaus, išskirtinio aromato. Kvapieji mairūnai, vaistiniai šalavijai, tikrosios levandos, vaistiniai isopai (juozažolės) bus reikalingi virtuvėje dėl stipraus skonio. Paprastasis raudonėlis, vaistinė melisa, mėtos labai tinkamos arbatoms.

Jei norime auginti prieskonines daržoves, patariama geriau rinktis daugiamečius augalus. Tam puikiai tiktų daugiametės svogūninės daržovės. Tikslinga į didesnės talpos indus pasisodinti po kelis vienamečius ir daugiamečius augalus. Rudeniop vienamečiai augalai baigs vegetaciją, o daugiamečiai ir jausis laisviau, ir puikiai žaliuos.

Be prieskoninių žolelių, kokių kitų daržo augalų žiemą galima užsiauginti namuose?

Truputį daržovių galima užsiauginti šiltesniame balkone, terasoje. Pasirinkime daržovių rūšis ir veisles, kurioms būdingas žemas aukštis, kompaktiška forma, dekoratyvūs žiedai, greitai subręstantis derlius.

Geriausiai induose ar loveliuose augs špinatai, ridikėliai, vaistinės agurklės, lapiniai burokėliai, salotos, žemaūgių veislių pomidorai, saldžiosios ir aitriosios paprikos.

salotos
Neišmeskime nuskabytų salotų – suteikime joms antrą galimybę.

Vėlų rudenį iš daržo galima perkelti į indus ir auginti per žiemą patalpoje kaip lapines daržoves petražoles, lapinius salierus, kvapiuosius rozmarinus, stevijas, laiškinius ar lenktagalvius česnakus.

Keliais terminais (kas 10 dienų) pasisėkime špinatų, blakinių kalendrų, krapų, trūkažolių, garstyčių. Pipirnių, lapinių ridikėlių galima pasisėti į plokščią indą tiesiog ant drėgnų servetėlių. Po savaitės jų lapeliai bus tinkami maistui.

Bet kuriuo metų laiku namuose – ant palangių ar balkonuose – galima užsiauginti ir ropinių svogūnų laiškų. Paprasčiausias jų auginimo būdas – panardinti svogūnų ropeles į vandenį, supiltą į nedidelius stiklainius ar kitus indelius.

Kokie indai tinkamiausi prieskoninėms žolelėms?

Namuose prieskoninius augalus galima sodinti į puodus, lovelius, dėžes, o balkone – ir į pakabinamus indus. Ypač tinkami augalams – indai, pagaminti iš molio ar medžio. Jei patalpa maža, vertėtų įsigyti daugiaaukščius puodus.

Prieskonines žoleles galima sodinti ir į stiklainius, senus indus – jie gražiai atrodys sudėti į pintus vazonėlius. Jeigu indai nepakankamai dailūs, juos galima dekoruoti mėgstama spalva, ornamentais – taps stilinga interjero detale.

Prieskoninius augalus galima derinti ir su kambarinėmis gėlėmis, susodinant juos viename didesnės talpos inde. Būtinai atkreipkime dėmesį ir į augalų aukštį. Indo centre sodinkime aukštesnius, aplink juos – žemesnius, o jų kraštuose – svyrančius augalus.

Kaip prižiūrėti daržo augalus namuose?

● Laikykimės optimalaus atstumo tarp sodinamų augalų.

● Sodindami augalus į indus, parinkime tinkamus kaimynus. Pavyzdžiui, kaimynystėje augantys čiobreliai padės apsaugoti augalus nuo kenkėjų.

● Būtinai vėdinkime patalpas, kad augalai galėtų įkvėpti gryno oro. Nelaistykime augalų šaltu vandeniu.

● Stenkimės laistyti pirmoje dienos pusėje. Ramybės periodu augalus laistykime mažiau, tręškime rečiau.

● Ūgtelėjusius augalus apkarpykime, formuokime. Tada ir lapija bus tankesnė, ir augalas kompaktiškesnis. Neleiskime augalams formuoti žiedynų.

● Augalų apsaugai nuo ligų ir kenkėjų pasitelkime tik biologinius preparatus. Amarams, erkutėms naikinti naudokime dilgėlių ištrauką, muilo vandenį ir kt.

 

Jolantos TAMAŠAUSKIENĖS ir pixabay.com nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/25

Visas pasaulio nuodėmes nurašysime ant žemės ūkio...

Karvių išskiriamas metanas, javų laukai ir trąšos kai kam asocijuojasi su itin kenksminga veikla, kuri artina pasaulio pabaigą. Tokios apokaliptinės apraiškos paaštrėjo, kai nesibaigiančių prieštaringų ar net abs...
2024/02/25

Ministerija toliau kepa žemdirbių bendruomenę erzinančius keistus pasiūlymus

Europa išgyvena žemės ūkio politikos krizę. Sprogo masiniai žemdirbių protestai. Reaguodama į tai Europos Komisija (EK) siūlo švelninti reikalavimus, tuo tarpu sektoriaus lyderiai sako: per vėlai, per mažai. Įvykiai klostosi sparčiai...
2024/02/25

Miškų savininkai turi iki pavasarinio atšilimo sutvarkyti pažeistus medžius

Valstybinė miškų tarnyba (VMT) kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir iki pavasarinio atšilimo juose sutvarkyti žievėgraužių, vėjo ar kitų veiksnių pažeistus medžius. Pakenktus medžius su po žieve likusiais ž...
2024/02/25

Balys Dainys apie transplantacijų eros pradžią Lietuvoje: grįždavau į namus miegoti, daugiau niekam jėgų nelikdavo...

1970 metų vasario 18-oji – data, žyminti organų transplantacijų eros pradžią Lietuvos medicinos istorijoje. Tądien buvo atlikta pirmoji inksto transplantacija. Vilniaus universiteto Bendrosios chirurgijos klinikoje, tuometinėje Vilniaus mies...
2024/02/25

Skonis be ribų: kinams „Starbucks“ pasiūlė kiaulienos skonio kavą

Kitaip nei likusiame pasaulyje, vasario 10 d. pradėti skaičiuoti nauji metai Kinijoje. Ta proga vienas žinomiausių pasaulyje prekės ženklų ir kavinių tinklų „Starbucks“ kinų tinklui pristatė naują produktą – kiaulienos skonio kavą.
2024/02/25

Vilkės plėšikavimą sustabdė Skaistgirio medžiotojai

Nuo praėjusių metų pabaigos per Joniškio rajono kaimus eina garsas apie tai vienur, tai kitur gyventojų kiemuose dingusius prie grandinės pririštus šunis. Kai Vaineikių, Daunoriškės ir Bertaučių, Lankaičių kaimuose gyve...
2024/02/25

Psichologė pataria, kaip pagelbėti smurtą patiriančiam žmogui

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2022 m. dėl smurto artimoje aplinkoje buvo užregistruoti beveik 6000 nusikaltimų, o didelė dalis jų taip ir nepasiekė teisėsaugos institucijų. Statistika atskleidžia, kad 8 iš 10 smurto aplinkoje aukų...
2024/02/25

Bus tiriamas Mažeikių ligoninės vadovo sprendimų teisėtumas

Regioninės Mažeikių ligoninės dalininkai – Mažeikių rajono savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai – vasario 22 d. priėmė sprendimus dėl šioje gydymo įstaigoje atlikto tyrimo. Bus kreiptasi į Lietuvos Resp...
2024/02/25

Socialiniuose tinkluose prekes įsigyja daugiau nei pusė lietuvių

Praėjusiais metais e. prekybos rinką drebino viena iš vis ryškėjančių tendencijų – apsipirkinėjimas socialiniuose tinkluose. Tarptautinės siuntų pristatymo grupės „Geopost“, kuriai priklauso ir „DPD Lietuva&ld...