Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024
Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024

Kaimą nori paversti pirmykšte bendruomene

2014/11/27

Lietuvoje yra beveik 1,8 tūkst. kaimo bendruomenių. Jos visos nori gyventi gražiai, turtingai ir kultūringai. Išmintingi bendruomenių nariai puikiai supranta, kad vystytis, tobulėti, stiprėti galima tik gaunant europinę paramą iš programos LEADER fondų, bendradarbiaujant su vietos valdžia ir agroverslininkais, kurie priklauso savo profesinėms žemdirbių organizacijoms ir jas vienijantiems Žemės ūkio rūmams (ŽŪR). Tačiau Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos (LKBS), besiskelbiančios, kad atstovauja visiems šalies kaimų ir miestelių gyventojams, „nepakeičiama“ vadovė Guoda Burokienė pasirinko separatizmo kelią – ne tik su savo organizacija išstojo iš ŽŪR, bet dar ir trenkė durimis: apkaltino Rūmus, kad jie rūpinasi tik pieno supirkimo kainomis ir kitomis „žemės ūkio verslo problemomis“, o kaimo dvasiniais dalykais nesidomi. „Ūkininko patarėjo“ kalbinti žinomi kaimo bendruomenių organizatoriai nepritaria miestietės G. Burokienės demaršui, patys lieka Rūmų nariai ir pataria kitiems kolegoms nesiblaškyti.

Dirbo nesuprasdama „Gaila, kad ilgametė Žemės ūkio rūmų apmokama darbuotoja (ŽŪR Kaimo plėtros skyriaus vedėja – red. past.) G. Burokienė iki šiol nesuprato, kokia Rūmų paskirtis. Tai skėtinė struktūra. Dabar jai priklauso 47 profesinės (augalininkystės, gyvulininkystės), kultūrinės, bendruomeninės organizacijos, rajonų žemdirbių asociacijos. Jeigu organizacija aktyvi, siūlo įvairias idėjas Rūmų tarybai – ji visuomet būna išgirsta. Juk negali ŽŪR vadovybė, Rūmų administracija viską sukramtyti, kad lėtoms organizacijoms beliktų tik nuryti. Jeigu asociacija neveikli, jos ir nesimato. Tai kam tada pykti ant viso pasaulio ir nesavikritiškai svaidytis kaltinimais?..“, - „Ūkininko patarėjui“ LKBS vadovės poelgį pakomentavo ŽŪR vicepirmininkas Sigitas Dimaitis.

Eigirdžių miestelio bendruomenė 2013 m. pabaigė įgyvendinti projektą ,, Eigirdžių miestelio bend­ruomenės namų rekonstrukcija pritaikant bendruomenės poreikiams“. Bendra projekto vertė - 147 462 Lt. Paramos lėšos 132 716 Lt. Tai programos LEADER, o ne G. Burokienės nuopelnas. Telšių vietos veiklos grupės archyvo nuotrauka

Rūpėjo tik ES pyragas Anot S. Dimaičio, kasmet ŽŪR pirmininkas kelis kartus raštiškai paragina Rūmų asociacijas nurodyti joms rūpimus klausimus, kuriuos ŽŪR taryba apsvarstytų ir įteiktų valdžiai jau kaip visos žemdirbių savivaldos nuomonę. „Mažiausiai penkerius metus, kai dirbu Rūmuose (iš pradžių Ekonomikos skyriaus vedėju, Rūmų atstovu ryšiams su Vyriausybe, dabar ŽŪR vicepirmininku), neprisimenu nė vieno atvejo, kad Kaimo bendruomenių sąjunga būtų ką nors konstruktyviai siūliusi. Vadinasi, jiems viskas buvo gerai, jokie rūpesčiai nekamavo“, - tvirtino S. Dimaitis. Todėl Žemės ūkio rūmų vadovybę labai nustebino, kai G. Burokienė prapliupo kaltinti Rūmus dėl „jaunimo nenoro gyventi ir dirbti kaime, kuriame trūksta infrastruktūros, verslo įvairovės, kultūrinių, socialinių ir švietimo paslaugų“. Per visą LKBS narystę Rūmuose G. Burokienę domino tik europiniai pinigai – 2013-aisiais LKBS vadovė iš ŽŪR prezidiumo reikalavo, kad ES 2014-2020 metų finansinio programavimo laikotarpiu jos „daržui“ iš Lietuvos Kaimo plėtros programos būtų skiriama ne 5 proc., kaip nurodo ES Komisijos reglamentai, bet 7 proc. lėšų.

Separatistinis „kaimo parlamentas“ G. Burokienė nuo 2004-ųjų be pertraukų 10 metų vadovauja Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungai. Per tą laiką pasikeitė du didžiausios Lietuvos žemdirbių organizacijos, Ūkininkų sąjungos, vadai, Grūdų augintojų asociacija irgi kelis kartus demokratiškai atnaujino savo vadovybę. „Ūkininko patarėjo“ kalbinti kaimo bendruomenių lyderiai galvoja, kad ne Rūmai atstūmė G. Burokienės organizaciją, o ji pati nutolo, atsiribojo nuo ŽŪR. Šiemet balandį, beveik tuo pat metu, kai Rytų Ukrainos prorusiški veikėjai Kremliaus nurodymu įsteigė marionetines Donecko ir Luhansko liaudies respublikas, atsisakiusias pripažinti Ukrainos centrinę valdžią Kijeve, G. Burokienė sukvietė „pirmąjį Lietuvos kaimo parlamentą“. Kadangi jau daugelį metų taip neoficialiai vadinami Žemės ūkio rūmai, Lietuvos kaime, kaip ir Donbase, padvelkė dvivaldyste. G. Burokienės „kaimo parlamentas“ pasiskelbė atstovaujantis „vietos politikams, ūkininkams, agroverslininkams, kaimo jaunimui, vyresnių kartų žmonėms“ ir užmezgė ryšius su Prezidentūra, Seimu, Vyriausybe, ministerijomis.

Organizacija - įkaitė G. Burokienės įsteigtas „kaimo parlamentas“ pasišovė atstovauti Lietuvos provincijai ir Briuselyje, kai ten svarstomi ES bendruomenių reikalai. „Blogai, kai organizacija tampa vadovo įkaite. LKBS iš Žemės ūkio ministerijos gauna lėšų narystei tarptautinėse organizacijose, kelionėms į konferencijas kitose šalyse. Noriu atkreipti dėmesį, kad Rūmuose turime Tarptautinių ryšių komitetą. LKBS buvo užsirašiusi į komitetą, bet jo posėdžiuose G. Burokienės pasigesdavome. Nieko nežinojome, kur LKBS atstovai vyksta, ką Lietuvos kaimo labui užsienyje nuveikia. O dabar esame kaltinami, kad neparėmėme „svarbių LKBS tarptautinių projektų“, - stebėjosi ŽŪR vicepirmininkas S. Dimaitis. Jo manymu, dabar, kai Lietuvos kaimui ypač svarbi vienybė, labai žalingas yra skirstymas, kad geras ūkininkas tik tas, kuris priklauso Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungai, o Ūkininkų sąjungos, rajonų žemdirbių asociacijų nariai – blogi.

Algimanto SNARSKIO piešinys

Bendruomeniškumas paverčiamas verslu „Nemanau, kad pasitraukti iš Rūmų buvo teisingas LKBS sprendimas. Atrodo, LKBS ir Rūmams trūko bendravimo, pristigo žodžių susikalbėti. Kaltinimai, kad Rūmai labiau rūpinasi agroverslu negu kaimo dvasingumu – nesuprantami. Kaimo bendruomenės be turtingų ūkininkų nelabai gali išgyventi. Pagrindiniai visų bendruomeninių sumanymų rėmėjai, „generatoriai“ - kaimo šviesuliai, šiuolaikiškai ūkininkaujantys ir mąstantys žmonės“, - „Ūkininko patarėjui“ tvirtino Joniškio r. Kirnaičių kaimo bendruomenės pirmininkas Kęstutis Ladukas. Bet, pasak K. Laduko, neteisinga bendruomenių veiklą matuoti vien pinigais, „išmuštais“ iš savo valdžios, o ypač iš ES struktūrinių fondų. „Bendruomeniškumas pamažu paverčiamas verslu. Net ir „negyvos“ bendruomenės stengiasi parašyti kuo daugiau paraiškų, projektų. Nežinau, ar ilgai išliks kokiame nors miestelyje ar kaime dirbtinai už ES pinigus išdygęs amatų centras. Bendruomenėms, žmonėms svarbiausi jų kasdieniai (socialiniai, švietimo, kultūros) rūpesčiai“, - aiškino Kirnaičių kaimo bendruomenės „siela“ K. Ladukas.

Visi tilpdavo po Rūmų stogu „Tikriausiai kai kas jau ir užmiršo, kad Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungą įkūrėme mes, biržiečiai. LKBS branduolys buvo penkios Biržų r. kaimo bendruomenės (Šukionių, Ramongalių, Lebeniškių, Pabiržės ir Rinkuškių), po vieną Radviliškio r. bei Kauno r. bendruomenę. Džiaugdavomės, kai prisijungdavo naujos narės. Esu nekonfliktiškas žmogus, visada pasisakau už vienybę, prieš skaldymąsi. Kai LKBS taryba man atsiuntė klausimą, ar reikia išstoti iš Rūmų, atsakiau „Ne“. Po Rūmų stogu visos organizacijos visada išsiteko, sutilpo“ - „Ūkininko patarėjui“ teigė Biržų r. Šukionių bendruomenės ilgametė pirmininkė Nijolė Šatienė. Išnyks kaip dūmas, neblaškomas vėjo? Anot N. Šatienės, aktyvesnės kaimo bendruomenės buvo paragintos ir individualiai stoti į ŽŪR, todėl Biržų r. kaimo bendruomenių sąjunga, Joniškio r. partnerystės vietos veiklos grupė nepakluso raginimams bėgti iš Rūmų. „Nesame ŽŪR tarybos nariai, bet tebepriklausome Rūmams, gauname išsamią informaciją, dalyvaujame ŽŪR rengiamuose seminaruose, mokymuose. Šiais laikais kaimo bendruomenės vienos nieko nenuveiktų, vegetuotų. Reikia prie ko nors glaustis – prie Rūmų arba Žemės ūkio ministerijos. Biržų r. kaimo bendruomenių sąjungai vadovauju tiek pat, kiek gerbiama G. Burokienė visai mūsų organizacijai - dešimt metų. Jeigu apsirgsiu, susipyksiu su kuo nors, juk negalėsiu išsinešti visos sąjungos kartu su savo postu kaip kokio daikto. Bijau, kad dabartinis konfliktas su Žemės ūkio rūmais nenublokštų Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos kaip pūko į užmarštį. Kadaise susikūrė, kažką nuveikė ir išnyko“, - nuogąstavo žinoma Biržų r. visuomenės veikėja N. Šatienė.

Algimanto SNARSKIO piešinys

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS „ŪP“ korespondentas

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
2024/05/29

Buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui dėl kyšininkavimo – reali laisvės atėmimo bausmė

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kaltu pripažino buvusį Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorių Ričardą Pudževelį ir 5 asmenis. Buvusiam savivaldybės administracijos direktoriui skirta reali 4 metų ir...
2024/05/29

Tvarios technologijos reikalauja šiuolaikiško ir netradicinio specialistų požiūrio

Modernios Europos šalys kaip ateities ekonomikos vystymosi kryptį šiuo metu yra pasirinkusios žiniomis, tvarumo ir žiediškumo principais grįstą bioekonomiką. Taip siekiama kurti gerovę dabarties visuomenei, nesukeliant grėsmių...
2024/05/29

Vyriausybė pritarė bankų solidarumo mokesčio pratęsimui

Vyriausybė šios dienos posėdyje pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtam Laikinojo solidarumo įstatymo (LSĮ) pakeitimo projektui, kuriuo solidarumo įnašo mokėjimas yra pratęsiamas 2025 metų mokėjimo laikotarpiui. Tuo ...
2024/05/29

Parama žemdirbiams, atsisakantiems dyzelinį kurą naudojančių grūdų džiovyklų

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia plėsti švarios, atsinaujinančios energijos dalį žemės ūkio sektoriuje bei pasinaudoti parama mažinant dyzelinio kuro naudojimą. Iki pat metų galo ūkininkai raginami teikti paraiškas i...
2024/05/29

Svarbiausia informacija apie rinkimus į Europos Parlamentą – audio formatu

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), ruošdamasi birželio 9 d. vyksiantiems rinkimams į Europos Parlamentą, svarbiausią informaciją rinkėjams įgarsino.
2024/05/29

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka ve...
2024/05/29

Ką galime dėl savo širdies?

„Daug alkoholio vartojančio ir rūkančio vidutinio arba vyresnio amžiaus žmogaus organizmas neleidžia jam sportuoti arba aktyviai gyventi“, – žalingų įpročių bei fizinės sveikatos toksišką jungtį nubraižo gydytojas kardiolo...
2024/05/29

Uostamiestyje bus gaminamas žaliasis vandenilis

Pirmasis Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje žaliojo vandenilio gamybos ir papildymo juo punktų projektas skinasi kelią įgyvendinimo link: baigtos visos planuojamos veiklos poveikio aplinkai vertinimo procedūros. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) speci...
2024/05/29

Per 11 dienų prie ES valstybių išorinių sienų sulaikyta per 1,3 mln. klastočių: vyrauja gaminiai iš Turkijos ir Kinijos

Praėjusių metų gegužę Bulgarija ir Portugalija kartu su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ iniciavo tarpvalstybinių bendrų veiksmų dienas (JAD), skirtas kovai su suklastotų prekių kontrabanda prie ES išorės s...