Columbus +8,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +8,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Kaimas gyvas tiek, kiek gyvi jo žmonės

2022/12/22


„Padėti žmogui – tokia seniūno institucijos esmė“, – įsitikinęs Daujėnų seniūnas Tomas Krikščiūnas.

Praeitų metų spalio viduryje Daujėnų seniūnu (Pasvalio r.) tapo Tomas Krikščiūnas. Ketvirtį amžiaus policijoje (paskutinės pareigos – Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Panevėžio miesto ir rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresnysis tyrėjas) dirbęs, Paįstrio kaime (Panevėžio r.) gyvenantis vyras pareigūno uniformą iškeitė į civilines pareigas.

Teko „persilaužti“

Prieš metus trumpai kalbintas seniūnas sakė, kad visą gyvenimą dirbęs kaimiškose vietovėse, tad puikiai žinąs čia gyvenančių žmonių rūpesčius ir seniūno darbas jam yra artimas.

Priminus šiuos žodžius, T. Krikščiūnas plačiai nusišypso.

– Seniūno darbas, ko gero, buvo didžiausias mano gyvenimo iššūkis. 25 metus išdirbus specifinėje vidaus reikalų sistemoje, staiga teko suprasti, jog pasaulis anapus komisariato sienų yra visiškai kitoks, nei aš buvau pratęs matyti. Teko „perlaužti“ save. Iš šalies atrodo, kad seniūno darbas lengvas. Bet kai susiduri su realybe… Jau pirmą darbo dieną sulaukiau vietinių gyventojų. Natūralu, kai ateina naujas žmogus, visi pas jį plūsta, tikėdamiesi išspręsti savo problemas. Visą gyvenimą padėjau žmonėms, tik ta pagalba dirbant policijoje buvo visiškai kito pobūdžio. O čia ateina žmogus, kuriam dėl užsikišusios lietaus kanalizacijos semia rūsį. Akimirksniu pasijunti visiškai „žalias“. Laimei, geranoriškai padėjo Savivaldybės specialistai ir problema buvo išspręsta. Šiemet, kai panaši situacija pasikartojo kitoje vietoje, jau žinojau, ką reikia daryti. Pirmi mėnesiai, kol įsivažiavau, gal buvo kiek ilgesni, bet patys metai prabėgo labai greitai.

Darbų ratas

Seniūnas pasakoja, jog Daujėnų seniūnija – kompaktiška. Sausio mėnesio duomenimis, joje gyveno 1999 gyventojai.

– Kolegos juokiasi, jog gyvenu rojuje.

O ir seniūnijos administracijos kolektyvas – „jaunas“. Seniūnas ir pavaduotoja dirba kiek daugiau nei metus, panašus ir inžinieriaus stažas. Senbuvė tik socialinė darbuotoja, čia dirbanti trečius metus.

– Visi nauji, visi nieko nežinantys. Tad ir darėme, ir mokėmės visko kartu. Kaip mums sekasi – reikia klausti gyventojų.

Seniūnijoje yra ir nedidelis komunalinis ūkis.

– Mūsų vyrai nagingi. Seniūnijos biudžetas – ribotas. Tad jei tik yra galimybė, darbus atliekame patys. Štai kad ir link ambulatorijos vedantis šaligatvis – jį sutvarkėme nesamdydami jokių firmų.

Darbų daug, tačiau metų ciklas visada diktuoja savo ritmą.

– Žolė, lapai, sniegas. Atrodo, sulauksim pavasario ir imsim daryti tą ar aną. Bet prasideda žolės pjovimas ir… kartais atrodo, jog jis niekada nesibaigs. Plotai dideli, tad norint, kad visi būtų deramai prižiūrėti, reikia gerokai pasistengti. Laimei, šiemet įsigijome naują traktoriuką ir prie jo kabinamą žoliapjovę, tad pjovimo procesas gerokai paspartėjo. Turime net du smėlio barstytuvus – žiemos iššūkiai taip pat nebe tokie baisūs.

„Padėti žmogui – tokia seniūno institucijos esmė“, – įsitikinęs Daujėnų seniūnas Tomas Krikščiūnas.

Seniūnas – ne aštuonioms darbo valandoms

Paklausiu – ar seniūnas neplanuoja keltis gyventi į Daujėnus?

– Vieniems atrodo, kad seniūnas turi gyventi savo seniūnijoje, o kiti sako, kad atvažiuojantis – objektyvesnis, neturi šališkumo, visus vertina vienodai. Nors inžinierius man vis rodo Daujėnuose namus, kuriuos galėčiau nusipirkti (kvatojasi), keltis gyventi čia – neplanuojame. Bet negaliu sakyti, kad ši vieta man svetima. Seniūno darbo diena anaiptol neapsiriboja aštuoniomis valandomis. Dirbdamas policijoje, pasibaigus darbo dienai, galėdavau išjungti tarnybinį telefoną. Būnant seniūnu, jis įjungtas net per atostogas. Daujėnuose praleidžiu tikrai daug laiko, be to, čia, vietoje, gyvena kiti seniūnijos darbuotojai, tad visą informaciją gaunu labai operatyviai. Čia jaučiuosi savas.

Svarbus gyventojų balsas

Seniūnijos vadovas tikina, jog pamažu mezgasi ryšiai su vietos ūkininkais, verslininkais, o ypač – su bendruomenėmis.

– Visuomet svarbesnius klausimus aptariu su seniūnaičiais, bendruomenių atstovais. Manau, planuojant darbus, svarbu žinoti, ko realiai reikia, pvz., Girsūdams ar Porijams. Natūralu, kad žmogui rūpi jo gyvenamoji vieta. Štai Girsūduose priešais sceną padarėme aikštelę. Suolų pagaminti nebespėjome, tai bus kitų metų darbas. Atnaujinimo prašosi ir aplink bendruomenės namus esanti infrastruktūra. Kalbėjomės su jaunimu. Pasirodo, jie neturi vietos, kur susirinkti ir t. t. Vis kartoju, kad noriu pabėgti nuo visko, kas sieja mane su senuoju darbu, bet iš ten pasiėmiau viena – įpratimą padėti žmogui. Manau, tokia yra seniūno institucijos esmė. Jei gali – padėk pats, jei ne – surask, kas tai gali padaryti.

Kaimas gyvas tiek, kiek gyvi jo žmonės

Seniūnas dalinasi planais kitais metais išplėsti ne tik gyventojų pamėgtą karjerą, įrengti dar geresnę poilsio zoną, bet ir apie svajones atkurti kažkada gražų Porijų kaimo parką.

Klausau ir nedrąsiai klausiu – ar bebus kam tuo grožiu naudotis?

– Iš tiesų liūdna, kai gimsta tiek mažai vaikų. Bet tikrai negalima sakyti, kad kaimas miršta. Kaimo gyvumas priklauso nuo žmonių, bendruomenės. Kuo jie daugiau investuos į save, tuo daugiau turės.

 

Darbs.lt

Aidos Garastaitės nuotrauka

Dalintis
2024/04/20

Netikėta buvusio premjero Gedimino Kirkilo mirtis

Šeštadienio rytą namuose buvo rastas buvusio premjero Gedimino Kirkilo kūnas. Pasak Policijos departamento atstovo Ramūno Matonio, rastas kūnas be smurto žymių. Politikas ėjo 73-uosius metus.
2024/04/20

Prof. Arūnas Valiulis: ir vienas lauke karys

Šiandieninės Ukrainos politinės, ekonominės ir socialinės sąlygos nepaliaujamai išlaiko viso pasaulio dėmesį. Neabejinga šiai valstybei ir jos gyventojams yra ir Lietuva, kuri remia Ukrainą ekonomiškai, politiška...
2024/04/20

Tausojama žemė atsilygina gausesniu derliumi

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Lietuva užsimojo per artimiausius šešetą metų taikant neariamąsias žemės ūkio technologijas apdirbti 650 tūkstančių hektarų žemės. Kad galima būtų pasiekti tokį tikslą, teks įdėti nemaž...
2024/04/20

Lietuvos žemės ūkis turi turėti perspektyvią ateitį

Lietuvos ir visos Europos Sąjungos (ES) žemės ūkis susiduria su itin prasta situacija, o viena iš pagrindinių problemų, kurią girdžiu susitikimuose su savo šalies ūkininkų bendruomene, – smarkiai mažėjančios ūkininkų pajamos, g...
2024/04/20

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos. Kokie yra 7 pagrindiniai finansiniai asmenybės tipai, kaip juos a...
2024/04/20

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų pau...
2024/04/20

Prasideda didysis tulpių žydėjimas VDU Botanikos sode Kaune

Nors orai šiluma nelepina, tačiau Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo didysis tulpių žydėjimas jau pasirengęs tikram spalvų sprogimui: trečiąją balandžio savaitę pradėjo masiškai skleistis Darvino hibridai, Fosterio, p...
2024/04/20

Prieš įstatymą lygūs visi – Plungės apylinkės teismas kunigui teisės vairuoti nesugrąžino

Plungės apylinkės teismas ketvirtadienį  netenkino neblaivaus vairavusio bei teises laikinai praradusio dvasininko prašymo grąžinti teisę vairuoti anksčiau laiko. Teismas kritiškai įvertino dvasininko poelgį dėl vairavimo i&scar...
2024/04/20

„Sodžiaus“ ūkininkės nenuobodžiauja – prasideda kelionių ir švenčių maratonas

Kupiškis („Kupiškėnų žinios“). Lietuvos ūkininkių draugijos Kupiškio rajono skyriaus „Sodžius“ moterys atėjus pavasariui vis aktyviau ima burtis ir judėti. Per pirmą renginį Kupiškio viešo...